Pasak psichologų, vis daugiau konstatuojama priklausomų žmonių ir ne tik nuo jau įprasto alkoholio. Spartėjant gyvenimo tempui, patiriant nuolatinį stresą, svetimėjant žmonių tarpusavio santykiams atsiranda naujų priklausomybių, kurios iš pirmo žvilgsnio atrodo tik nekalti žaidimai.
Kilimas
© Corbis
Psichologai perspėja, kad priklausomų žmonių amžius jaunėja – vis daugiau paauglių ir vaikų tampa priklausomi nuo kompiuterio, vis daugiau pasiturinčių nuo azartinių žaidimų, alkoholio ar narkotikų.

Priklausomybė nuo bet ko žalinga, nes žmogus:

nebegali gyventi įprasto gyvenimo,
mažėja jo socialiniai įgūdžiai,
retėja bendravimas su realiame gyvenime egzistuojančiais žmonėmis,
didėja jo izoliacija.

Azartiniai žaidimai – lengvų pinigų iliuzija

Psichiatrų teigimu, azartinių žaidimų aukos, pradėjusios gydytis, pripažįsta, kad vaikėsi iliuzijos uždirbti kuo daugiau pinigų. Amerikos žaidimų asociacijos duomenimis, maždaug 74 proc. azartinių žaidimų mėgėjų renkasi žaidimų automatus, 14 proc. lošia kortomis, 7 proc. - kauliukais ir tik 5 proc. renkasi ruletę.

Apie priklausomybę nuo azartinių žaidimų (ludomaniją), Lietuvoje pradėta kalbėti kiek daugiau, nei prieš dešimtmetį. Kiek tokių žmonių pagalbos pas medikus ieško šiandien, tikslios statistikos nėra, tačiau manoma, kad šis skaičius išaugęs ne vieną dešimtį kartų.

Didesnę dalį lošėjų vargina priklausomybė nuo alkoholio, nors jie taip nemano ir gydytis atsisako. Tuo tarpu narkomanų tarp besigydančių nuo ludomanijos pasitaiko retai, nes narkomanai pinigų lošimams neturi.

Ar žinote, kad:

Ludomanu, kaip narkomanu ar alkoholiku dažnai tampama mėginant užpildyti vidinę tuštumą – dauguma žaidimais susidomi kamuojami depresijos ar skaudžių išgyvenimų manydami, kad žaidimas padės pabėgti nuo niūrių minčių ir smagiai praleisti laiką.

70 proc. priklausomų nuo azartinių žaidimų prisipažįsta kamuojami vienatvės, todėl žaisdami nori pabėgti nuo vidinio nepasitenkinimo arba tikisi rasti draugų.

Neturintys rimtesnio pomėgio ar gyvenimo tikslo taip pat greičiau tampa priklausomi nuo lošimų.

Pusė lošėjų tampa priklausomi nuo azartinių žaidimų jau pirmaisiais lošimo mėnesiais, kitai daliai priklausomybė atsiranda per pusmetį.

Išlošti pinigai taip pat lengvai išleidžiami, kaip ir uždirbami, o planai išloštus pinigus kam nors panaudoti - tik iliuzija.

Jei kas mėnesį televizijos loterijoms išleidžiama nemaža pagal pajamas suma ir nepraleidžiamos žaidimo transliacijos, galima sakyti, kad išsivystė priklausomybė.

Verta prisiminti:

tikrai norintiems pasveikti - įmanoma padėti.

be motyvacijos gydyti vienodai sunku visas priklausomybes, bet daugelio specialistų manymu ludomanus gydyti sunkiau nei alkoholikus.

Tai įdomu:

Manoma, kad pirmieji azartinius žaidimus pradėjo žaisti senovės graikų ir romėnų aukštuomenės nariai - būtent tuomet, mokslininkų teigimu, ir užgimė lošimai, kuriuose didžiausias stimulas buvo ne rungtyniavimas ar ritualinės paskatos, o azartas.

Viduramžiais, iki pat 18 amžiaus azartiniai lošimai paplito po visą Europą ir tapo neatsiejama turtingų ir garsių piliečių gyvenimo dalimi. pirmieji vieši lošimo namai buvo legalizuoti 17 a. Venecijoje.

Lošimo namai Azijoje ėmė kurtis panašiu laikotarpiu kaip ir Europoje.

JAV iki pat 1932 m. kazino buvo draudžiami, todėl visoje šalyje išplito nelegalių lošimo organizacijų tinklas.

Pagirios

Nuo senų senovės buvo ieškoma būdų, kaip palengvinti pagirias, sušvelninant pykinimą, galvos skausmą, silpnumą.

Tad iš vakaro padauginus, ryte patariama:

Išgerti šviežių vaisių sulčių, kuriose yra fruktozės, padedančios greičiau “sudeginti” alkoholį, todėl geriausiai tinka didelė stiklinė apelsinų ar pomidorų sulčių, kurios paspartins alkoholio išsiskyrimą iš organizmo.

Reikia valgyti medų, nes tai puikus koncentruotos fruktozės šaltinis, ir jei nors truputį jo suvalgoma kitą rytą po išgertuvių, iš organizmo lengviau pasišalins alkoholio likučiai.

Gerti karšto sultinio, padedančio atstatyti druskų ir kalio kiekį, kurio neteko organizmas, kai buvo vartojamas alkoholis.

Prieš einant miegoti išgerti daug vandens, nes kitą rytą nemalonūs pojūčiai mažiau kamuos, taip bus bent dalinai atstatytas iš organizmo alkoholio pašalintas skysčių balansas.

Verta prisiminti:

Juo lėčiau geriama, tuo mažesnis alkoholio kiekis pasiekia smegenis. Prieš vartodami alkoholį, pavalgykite, nes maistas stabdo alkoholio pasisavinimą, tad juo lėčiau organizmas “įsiurbia” alkoholį, tuo mažesnis jo kiekis pasiekia smegenis.Venkite putojančių gėrimų, nes dėl burbuliukų alkoholis daug greičiau patenka į kraują, o kepenys nespėja jo “sulaikyti”.Kad 50 kg sveriantis negali varžytis ir išgerti daugiau nei sveriantis 100 kg.

Alkoholizmas – tikrovė ir iliuzija

Ar žinote, kad:

Priklausomi nuo alkoholio vėlai suvokia, jog serga.

Alkoholio priklausomybei būdingas vadinamasis „neigimo mechanizmas“, kai mintis, jog esi priklausomas, net nepriimtina.

Priklausomybė nuo alkoholio atsiranda ilgą laiką juo piktnaudžiaujant ir pasireiškia potraukiu, psichine, o vėliau ir fizine priklausomybe nuo svaigiųjų gėrimų.

Alkoholis pavojingas tuo, kad aktyvindamas „atsakingas” už malonumą smegenų sritis „tirpdo” jose esančias naudingų medžiagų „atsargas” ir taip sutrikdo medžiagų apykaitą.

Todėl ilgainiui įvairios organizmo sistemos be alkoholio nebegali normaliai veikti.

Sergantys priklausomumu nuo nesergančio dažniausiai skiriasi ne alkoholio vartojimo dažniu, kiekiu arba gėrimų kokybe, bet tuo, kaip tas alkoholis veikia žmogų.

Tik faktai: Apie 8 tūkst. m. prieš Kristų, išmokus degti tvirtus molinius indus, žmonės pradėjo gaminti stiprius alkoholinius gėrimus.

Vakarų šalyse aiškiu alkoholizmu sega apie 4 proc., o piktnaudžiauja svaigalais ir nuo alkoholio priklausomi apie 8 proc. žmonių.

Geriantys žmonės apie 8 kartus dažniau patiria įvairių traumų.

Apie 34 proc. alkoholį vartojančių moterų gimdė pirma laiko, apie 25 proc. pagimdė negyvus naujagimius.

Priklausomumu sergančiam:

alkoholis sukelia elgesio pakitimų,
potraukį,
dirglumą,
žmogui sunku stabdyti ir kontroliuoti alkoholio vartojimą, tuo tarpu dar neturintis priklausomybės, gali saugiai išgerti ir daugiau, ir dažniau.

Kompiuteris – gyvenimas ir iliuzija

Nežiūrint, kad virtualiame pasaulyje galima rasti ir daug naudingos informacijos, bene populiariausios yra pokalbių svetainės internete, nes savimi nepasitikintys, tylūs, uždaro būdo ar turintys bendravimo problemų virtualiame gyvenime gali pasirodyti galinga, stipria ir pasitikinčia savimi asmenybe, savotiškai kompensuojančia realius savo trūkumus. Eksperimentuojant su savimi, stengiamasi rasti atsakymą į klausimą: “kas aš esu?”, o pokalbių svetainės suteikia unikalią galimybę kiekvieną kartą būti vis kitokiu.

Ar žinote, kad:

Per 20 procentų intensyviai besinaudojančių kompiuteriu žmonių tampa nuo jų priklausomi.

Daugiau nei pusė milijono Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenančių žmonių naršydami po internetą praleidžia net iki 40 valandų per savaitę.

Žiaurūs kompiuteriniai žaidimai, filmai bei laidos didina agresyvumą, o pyktis, šaudymas, muštynės tampa įprastu ir normaliu reiškiniu.

Kompiuteriniai žaidimai bei internetas dažniausiai traukia dėl galimybės eksperimentuoti tampant kuo nori.

Ši, kaip ir kitos priklausomybės, pajaučiama žymiai vėliau, neturint galimybių prisėsti prie kompiuterio: tampama irzliu ar įsitempusiu, persekioja kaltės jausmas, jaučiamasi silpnavaliu, jaučiama sąžinės graužatis dėl neatliktų darbų.

Priklausomybę įtarti galima pastebėjus, jog:

nuo ryto iki vakaro sėdint prie kompiuterio neišsimiegama,

mažiau laiko skiriama savo įprastiniams reikalams, darbui ar mokslams,

susiaurėja ar pasikeičia jo draugų ratas.

Pasak psichologų, bendraujant internetu, dominuoja verbalinė informacija ir žmogus atsiskleidžia tik tam tikru kampu - internete dažniausiai pateikiama tokia informacija, kurią norima pateikti, o ne ta, kuri yra tikrumoje.

Tad kuo ilgiau bendraujama virtualioje erdvėje, tuo sunkiau tai daryti realybėje, nes žmogaus paveikslas susikuriamas ne tik iš laiškų, bet ir pasitelkus vaizduotę pagal savo poreikius. Dėl internetinio bendravimo specifikos nusivylimo jausmas pradėjus susitikinėti realiame gyvenime daug skaudesnis, nes susitikus žinoma tik tam tikra vienas kito dalis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sandra Vilimaitė. Muša, reiškia – myli (254)

Po praeitos mano apžvalgos „Moteriškumas – blogas įprotis, kurio reikia atsikratyti“ kilo...

Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė: jis atsiprašė visos Lietuvos, tik ne manęs ir dukrelės (388)

Skandalingojo politiko Petro Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė Birutė Navickaitė neslepia,...

Vakarą praleidau ligoninės priimamajame: prakaito, alkoholio, šlapimo kvapai ir ilgas laukimas (314)

Niekas nenorėtų ten patekti. Nei kaip pacientas, nei kaip lydintysis. Bet kartais ne pačioje...

Mokesčių inspekcija paskaičiavo: jei 12 eurų mokate už kepsnį – turėtų atnešti du kilogramus mėsos (437)

Palangos verslininkų noras per vasarą užsidirbti visiems metams padarė meškos paslaugą visos...

Nakvynė pajūryje už 5 eurus: poilsiautojai iškenčia vos 2-3 dienas (149)

„Šalta, žmonių nėra, vasara – š*****“, – piktai rėžia namelius poilsiautojams...

Lietuvą palikdama Eurika Masytė sunkiai tramdė ašaras: ir šiandien dar jaučiuosi nepritapusi (132)

Minint valstybines šventes vis dar skamba legendinė daina „Laisvė“ ir turbūt nėra žmogaus...

Gentvilas: žemi liberalų reitingai – sunkiausio partijos laikotarpio atspindys (58)

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas sako, kad rekordiškai žemi jo vadovaujamos...

Atsakymas Užkalniui: Vilnius – nuostabus miestas (26)

Esu vilnietis, gyvenu čia jau apie dešimt metų, dirbu, kuriu šeimą ir didžiuojuosi savo miestu.

Bendrauti su Adomaičiu vengęs Brazys nesitiki stebuklų iš sugrįžtančių rinktinės veteranų (23)

Pirmąjį sezoną Vilniaus „Lietuvos ryto“ trenerių štabe pabaigęs Mindaugas Brazys poilsio...

Sinoptikas: šįvakar oras nebus toks blogas, kaip gali pasirodyti dieną (3)

Nors šeštadienis bus apniukęs ir lietingas, vakare nuo 21 valandos lietaus debesys turėtų gerokai...