aA
Pastarąją savaitę lydint šaršalui dėl Koksaki viruso protrūkio Turkijoje infektologai pastebi, kad šis virusas – toli gražu ne pavojingiausia kelionių liga.
Viduržemio jūra
© Shutterstock nuotr.

Pasak jų, parsivežama daug rimtesnių pasekmių turinčių atostogų „dovanų“, kurias diagnozuoti kartais ir gydytojui tampa iššūkiu.

Užsikrėtė ir lietuviai

Dėl saugumo renkantis Turkiją atostogoms sunerimta dar praėjusią savaitę, kai pasirodė pranešimai apie nuo liepos mėnesio pasaulyje registruojamus Koksaki viruso sukeltos infekcijos atvejus tarp turistų, grįžtančių iš šios šalies (daugiausia atvejų – Antalijos regione).

Dauguma susirgusiųjų – vaikai. Bėrimai, virstantys skausmingomis vandeningomis pūslėmis, karščiavimas, išopėjusi gleivinė ir net nuo rankų ir pėdų gabalais besilupanti oda – tokiais gąsdinančiais įspūdžiais dalijasi ligoniukų tėvai.

Nukentėję nuo šio viruso paskelbė ir keletas lietuvių. Kaip pranešė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, daugiausiai – apie 500 – infekcijos atvejų pranešta iš Rusijos turistų. Taip pat su poilsiu Turkijoje susijusių Koksaki viruso infekcijos atvejų užregistruota Ukrainoje, Moldovoje, Tadžikistane, Izraelyje.

Pasak Turkijos valdžios atstovų, Antalijoje epideminės padėties nėra. Pranešta, kad Koksaki viruso infekcija nėra privalomai registruojama užkrečiamoji liga Turkijoje, tačiau jie paprašė turizmo operatorių gerinti sanitarines sąlygas turistiniuose kurortuose.

Plinta dėl nešvaros

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės Infekcinių ligų centro direktorius prof. habil. dr. Arvydas Ambrozaitis savo ruožtu tokiam viešojoje erdvėje kilusiam ažiotažui sako nematantis rimto pagrindo.

„Koksaki virusas nėra jokia egzotinė liga. Lietuvoje kasmet registruojama po tris šešis jos atvejus, tačiau sergančiųjų visuomet yra daugiau, nes ne visada atliekami virusologiniai tyrimai. Koksaki virusas priklauso enterovirusų grupei ir plinta per nešvarias rankas, nešvarius produktus. Tai – nepavojinga, per kelias dienas savaime praeinanti, didelių pasekmių neturinti liga. Ja susirgus atsiranda bėrimai ant padų bei rankų, pasireiškia angina, vargina karščiavimas. Tačiau tikrai neatsilupa, nekrenta nagai, kokių įspėjimų buvo pasirodę viešojoje erdvėje“, – sakė prof. habil. dr. A. Ambrozaitis.

Pašnekovas pabrėžė, kad tai – vaikų liga, suaugusiuosius užklumpanti pavieniais atvejais. Tiesa, infektologas pridūrė, kad enterovirusinių infekcijų bendrai padaugėjo. „Galbūt žmonės netvarkingai gyvena ar vartoja nešvarų maistą, neplauna rankų“, – svarstė jis.

Tai, kad Koksaki virusas – ne jokia naujiena, pritarė ir gydytojas infektologas prof. habil. dr. Alvydas Laiškonis. Tiesa, jis prisiminė, kad prieš 16 metų būta šio viruso protrūkio Baltarusijoje, kai buvo fiksuojama daug meningitų.

„Šių enterovirusų grupė gali sukelti ir kvėpavimo takų, ir žarnyno infekcijas, ir smegenų dangų uždegimą – meningitą. Tad jei skelbiama apie daugiau fiksuojamų atvejų, atsiradus tam tikriems simptomams – viduriavimui ar pykinimui, galvos skausmui, reikėtų būti atidesniems“, – kalbėjo specialistas.

Pašnekovo pastebėjimu, lietuviams vis dažniau renkantis egzotiškas atostogų kryptis daug didesnių problemų sukelia ne enterovirusai, bet tokios ligos kaip maliarija, Dengė karštligė, čikungunija, Vakarų Nilo karštligė, hepatitas A, Ebolos, Zika virusai, parazitų sukeltos ligos ir pan.

Gydytojams į pagalbą – specialus žinynas

Pasak A.Laiškonio, kadangi su tokiomis retomis ligomis bendrosios praktikos gydytojai susiduria nedažnai, jų algoritmas tiesiog „iškrenta“ iš galvos. Todėl pacientui labai svarbu specialistą informuoti apie keliones.

„Esant atitinkamiems simptomams visada vertėtų žmogaus pasiteirauti, ar kur nebuvo per pastarąjį laiką išvykęs. Esu net išleidęs specialų žinyną apie egzotines ligas, padedantį pagal simptomus jas atsekti“, – pridūrė gydytojas.

Prieš ruošiantis keliauti į tolimesnę šalį infektologai rekomendavo pasitarti su skiepų kabinete esančiais gydytojais. „Aišku, ne nuo visko galima pasiskiepyti, atsakingumo ir sąmoningumo tikrai reikia. Pavyzdžiui, žinomas prieš aštuonerius metus įvykęs atvejis, kai keliautojui po Indiją įkando pasiutęs šuo. Deja, patekęs pas mus jis mirė. Tačiau juk nuo šios mirtinai pavojingos ligos yra skiepai“, – kalbėjo A. Ambrozaitis.

„Žmonės dabar gi ieško egzotikos – važiuoja šikšnosparnių į Pietų Ameriką žiūrėti, po urvus vaikšto, o šie gyviai įsikabinę ir įkandę gali sukelti pasiutligę. Kiti vyksta į Delį, skuba ragauti egzotinių valgių, kuriam daugelio mūsų žarnynas nėra pritaikytas, ypač, pavyzdžiui, kokioms jūros gerybėms“, – pastebėjo A. Laiškonis.

Tarp kitko

Profilaktika Koksaki viruso plitimui rizikai sumažinti: kuo dažniau ir kruopščiau plauti rankas, ypač prieš valgį, prieš maisto ruošą bei pasinaudojus tualetu, vengti artimo sąlyčio su sergančiais asmenimis, neleisti sergančiam vaikui bendrauti su sveikais vaikais, dažnai valyti ir dezinfekuoti galimai užterštus namų aplinkos paviršius.
Vakcinos nuo šios infekcijos nėra.

Keliautojo patirtis

Kelionių agentūros „Makalius“ įkūrėjas, keliautojas Rimvydas Širvinskas:

– Be abejo, kiekviena, ypač tolimesnė, kelionė turi savo kainą ir rizikas. Tiek kitas klimatas, laiko skirtumas turi didelę įtaką, išsekina organizmą. Ne kartą teko susidurti su įvairiais sveikatos sutrikimais. Vieną kartą Egipte pasigavau nešvarių rankų ligą – dizenteriją. Sukilo aukšta temperatūra, grįžus į Lietuvą teko septynias dienas ligoninėje. Balandžio mėnesį stipriai apsinuodijau ar kokią bakteriją pasigavau Balio saloje.

Tiesiog visiškai buvo dingęs apetitas – iš dešimties kelionės dienų septynias nieko nevalgiau. Praktiškai kiekvienoje kelionėje pasitaiko skrandžio problemų, galbūt dėl to, kad mėgstu visko paragauti. Iš vienos egzotinės šalies grįžau su vienos kojos šonu, išvarpytu kirmėlėmis. Tačiau apsilankius pas gydytojus viskas puikiai buvo išgydyta. Siekdamas išvengti visų tokių bėdų stengiuosi atsirinkti, kur valgau, lankausi ir panašiai.

Kalbant apie sanitarines sąlygas viešbučiuose, išties būna problemų dėl skelbiamų žvaigždučių ir realybės neatitikimo. Aišku, dažniausiai – ne Europos viešbučiuose. Pavyzdžiui, Egipte pasitaiko, kai net penkių žvaigždučių viešbučiai atrodo kaip dviejų. Kai kur ekonominės klasės viešbučiai Turkijoje yra prastos kokybės ir žmonės grįžta nepatenkinti maisto kokybe, pasitaiko ir apsinuodijimo atvejų. Vis dėlto, tokių nusivylusių turistų pastaruoju metu gerokai mažėja. Žmonės kruopščiau patikrina, pasiskaito kelionių portalus, kitų keliautojų atsiliepimus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Specialistai įspėja: net nežinodami ant stalo galite turėti nuodų (13)

Ši medžiaga, nors ir natūralus aplinkos teršalas, yra kancerogenas , galintis sukelti žmogui...

Prieš mažametį galimai smurtavusiai motinai gali tekti kalėti 5 metus (64)

Kauno apylinkės teisme – prieš mažametį vaiką, kaip įtariama, smurtavusios Evelinos...

Išnarstė e.sveikatos sistemą: kelerius metus nejudintas problemas atiduoda prokurorams (131)

Registrų centras atlikęs e. sveikatos sistemos auditą dėl galimai neteisėtų veiksmų ir dėl...

Iš visos Lietuvos atvažiuoja apžiūrėti vilkaviškiečių šeimos papuošto namo: antro tokio tikrai nėra (2)

Galima pamanyti, kad šiuose namuose įsikūręs pats Kalėdų senelis. DELFI redakciją pasiekė...

Išžaginimu įtariamas „Alfa vyras“ Airinas išleistas iš kalėjimo (171)

Išžaginimu ir santykiavimu su nepilnamečiu asmeniu įtariamas Airinas Arutiunianas – laisvėje....

Rusijos diplomatija: siūlo pasirašyti taikos susitarimą ir tuo pat metu stato naujas kareivines ginčytinose salose (96)

Rusija pastatė kareivinių savo kareiviams ginčijamoje salų grandinėje netoli Japonijos, o...

Darbas prieš šventes: trumpesnė darbo diena, o viršvalandžiai – tik darbuotojui sutikus (1)

Šiuo prieššventiniu laikotarpiu darbų apimtys ir tempai auga, iki metų galo skubama užbaigti...

Veiksmingas būdas prailginti jaunystę: nieko nekainuoja ir nereikalauja pastangų (1)

„ Veido mankšta “ skamba truputį keistai... O, pasirodo, mankštinti veido raumenis yra tiek pat...

Aiškėja daugiau detalių apie Naujosios Zelandijos piliečių įvaikinamą kaunietę: įsivaikinti mergaitės niekas nenorėjo (769)

Aiškėja daugiau detalių apie vakar Lietuvoje pasklidusią informaciją dėl dešimtmetės...

Prabangių automobilių vagių gauja nespėjo pasipriešinti nei Lietuvoje, nei Vokietijoje (68)

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai, bendradarbiaudami kartu su...