aA
Visi žinome, kaip nemalonu yra atsidurti šalia nesipraususio ir prakaitu atsiduodančio žmogaus. Pasaulyje yra sukurta galybė švaros priemonių, naikinančių prakaito kvapą, ir kuriamos naujos, dar veiksmingesnės, "naikinančios visus mikrobus". Tačiau mokslas siūlo į prakaitą pažiūrėti iš teigiamos pusės.
Prakaitas
Amerikiečių mokslininkai, tiriantys žmogaus prakaito savybes, jo sudėtyje aptiko medžiagų, kurios veikia raminančiai ir yra kažkuo panašios į medžiagas, esančias raminamuosiuose vaistuose. Jį pavadino “osmonu” ir išmėgino su žmonėmis, kurie skundžiasi bepriežastinėmis baimėmis ir nepastoviu elgesiu. Praėjus dviems mėnesiams, kurių metu jiems buvo duodamos uostyti kempinėles, suvilgytos osmonu, visų šių žmonių psichologinė būsena žymiai pagerėjo.

Norėdami kažkaip suprasti ir paaiškinti šias žmogaus prakaito savybes, pažiūrėkime, ar panašių analogijų nėra augalų ir gyvūnų pasaulyje?

Maždaug prieš 35 metus žymus rusų mokslininkas B. P. Tokinas pirmą kartą pasaulyje sukūrė tvirtą mokslinę teoriją apie fitoncidus (nuo graikiško žodžio phyton – augalas ir lotyniškos caedo – užmušu). Šios nematomos aromatinės lakios medžiagos, kurias išskiria augalai, užmuša įvairius mikroorganizmus – grybelius, bakterijas, virusus, bacilas.

Pavyzdžiui, visiems žinomos gydomosios pušų miškų gydomosios savybės. Nustatyta, kad jie išskiria fitoncidų debesis, kurie per atstumą sterilizuoja orą, naikindami susirgimus sukeliančius mikroorganizmus. Būtent todėl pušų miškuose gerai gydyti tuberkuliozę ir kitus kvėpavimo takų susirgimus.

Analogijos

Vonioje

Kokį vaidmenį atlieka fitoncidai pačių augalų gyvenime?

Po daugelio eksperimentų B. P. Tokinas ir jo pasekėjai padarė stulbinančias išvadas: fitoncidai, sudėtingiausios cheminės prigimties medžiagos, kurie yra skirtingi skirtinguose augaluose, turi vieną bendrą savybę: jie sukuria augalų atsparumą užkrečiamoms ligoms arba suteikia taip vadinamą gamtinį imunitetą. Fitoncidų pagalba augalai save sterilizuoja.

Analogiškomis savybėmis pasižymi ir javų grūdai. Mokslininkai iš bandymų žino, kad geras sėklas nelengva priversti susirgti, netgi sudarant palankias sąlygas jų užkrėtimui bakterijomis. Iš kur toks atsparumas?

Sugerdami drėgmę, grūdai išbrinksta ir į aplinką, tame tarpe ir į vandenį, išskiria medžiagas, suteikiančias jai geltoną atspalvį ir lakias medžiagas, kurios ne tik neleidžia tarpti mikrobams, bet ir pilnai juos sunaikina. Tarp kitko, merkiant grūdus daiginimui mes juos labai dažnai praplauname ir tokiu būdu su vandeniu išpilame tai, kas naudingiausia imunitetui. Visos Tokino ištirtos bakterijos tokioje aplinkoje žuvo.

Asmeninė organizmo apsauga

Muilas

Brėždami analogiją tarp augalų bei gyvūnų pasaulio ir žmogaus, mes kol kas prisilietėme tik prie pirmosios savigynos linijos. Kaip dėl antrosios, tai čia augalų sultis galima sulyginti su žmogaus organizmo “sultimis” – krauju.

Visi žino, kad sudėtine kraujo dalimi yra leukocitai, sveikame organizme atliekantys daugybę funkcijų: vieni jų dirba “šiukšlininkais”, kiti – “policininkais”, į kurių pareigas įeina svetimų agentų atpažinimas. Tačiau štai į organizmą įsiskverbė mikrobai (užkrečiamasis pradas) – ir “leukocitai – policininkai”, iki šiol atlikinėdavę pilnai taikingas funkcijas, virsta “leukocitais – žudikais” (fagocitais) ir graužia laisvai į organizmą patekusius mikrobus.

Jei jais atsikratyti tokiu būdu nepasiseka, fagocitai susirenka į dideles grupes ir tokiu būdu ateivius išmeta į odos paviršių spuogų – skaudulių pavidalu ir per prakaito liaukas su prakaitu, kur turi įvykti galutinis jų sunaikinimas. Todėl daugelio susirgimų ir jaudinimosi atvejais žmogus pradeda daugiau prakaituoti, o tai galima suprasti kaip apsauginę organizmo funkciją.

Visa tai drauge – tai yra dvi apsauginės linijos – tai ne kas kita kaip žmogaus organizmo imunitetas, kuris yra gyvenimo, sveikatos ir ilgaamžiškumo pagrindas. O prakaitas, kuriuo mes visuomet stengiamės kuo greičiau atsikratyti, čia akivaizdžiai vaidina labai nemažą vaidmenį.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vyras manė susimokėjęs mokesčius „Sodrai“, bet liko su įšaldytais pinigais sąskaitoje

Keletas ne taip į įmokos kodo langelį gyventojo įvestų skaičių mokant mokesčius „Sodrai“...

Prezidento problema Lietuvoje: trys būdai, kaip Nausėda gali sutelkti galias savo rankose (37)

Prezidentas pagal Konstituciją yra pastatytas į tokią situaciją, kad kiekvieną kartą jam kyla...

Užkalnis atskleidė, kiek turi kainuoti jautienos kepsnys ir kaip reikia maitintis

Kai dėl to „kaip reikia maitintis“, tai gal net kažkiek ir perspaudžiau, nes maitinasi visi,...

Tokio pasiūlymo nėra matęs net NT ekspertas: parduodamas butas viename iš Lietuvos dvarų (80)

Vartant nekilnojamojo turto skelbimus galima rasti tikrai įspūdingų pasiūlymų. Vienas tokių,...

Štai kas nutiks, jei per mažai judėsite: paskaičiuokite, ar tam paskiriate pakankamai laiko

Kaip svarbu rūpintis gera sveikata , suprantame dažniausiai tik tada, kai ji sustreikuoja. Nors...

Apie kokį darbą svajoja Z kartos atstovai? Išvardijo geidžiamiausias kompanijas

Jauniausia darbo jėga ir vyriausi vadinamosios Z kartos atstovai – tarp 1997 m. ir 2012 m. gimę...

Tėvai paatviravo, kiek pinigų išleidžia vaiko kambario įrengimui: tokia suma prieinama ne visiems

Tyrimas, kuriame dalyvavo 2 tūkst. porų iš Didžiosios Britanijos, parodė – šeštadalis...

Emigrantų gyvenimą ištyrinėjęs Gasanovas įvardijo dvi priežastis, kodėl lietuviai vis dar išvyksta (255)

Lietuva nyksta – tokias liūdnas prognozes neseniai atskleidė Jungtinių Tautų (JT) prognozės....

Autoritetingas teisininkas su nerimu stebi pokyčius Vokietijoje: kas vyksta su galingiausia Europos valstybe? (343)

Vokietijoje nyksta piliečių pasitikėjimas politika. O visuomenė be pasitikėjimo, anot politologo...

|Maža didelių žinių kaina