Turbūt kiekviena iš mūsų esame atsidūrę situacijoje, kuomet išverkus visas akis atsisėdome ir sukūrėme eilėraštį (kai kurios iš mūsų tam panaudojo mamos rožinį lūpdažį) ant kitos servetėlės (šiek tiek panaudotos) pusės – ant jos išliejome visus savo jausmus.
Skaitymas, knyga
Tai poezijos terapija: surasti išraišką kūrybingume, pamėginti surasti paguodą žodžiais.

Kuomet pasidaro tikrai sunku, daugelis mūsų pradedame rašyti eilėraščius, kuriuos dažniausiai slepiame batų dėžėse po lova. Atsimenate, kaip būdamos paaugl4s saugojome žurnalus ir kaip manėme, kad numirsime, jeigu kas nors sužinos apie mūsų slaptą meilę kokiai nors garsenybei?

Ir tuos kietus mokyklinius suolus, mėginant beprasmiškai išmokti dar vieną Šekspyro sonetą?

Poezijoje tiek kūrybiškai, tiek ir emociškai išreiškiamos mūsų asmeniškiausios mintys ir jausmai. Kartais mes pastebime, kad kažkieno kito parašytas eilėraštis gali tiksliai išreikšti tai, ką jaučiame, tačiau nerandame tam žodžių, o mūsų pačių rašiniai gali paliesti ne tik mūsų pačių, bet ir kitų žmonių jautriausias stygas.

Galbūt todėl atrodo taip natūralu, kad poezija naudojama ne tik išraiškai, bet ir psichoterapijai.

Psichoanalizė gali apimti daugybę skalių, tačiau poezijai atitenka pirmoji. “Ne aš, o poetai atrado pasąmonę,” pasakė Froidas savo mokiniams.

Gydomoji žodžių ir vaizdinių galia šioje neplačiai žinomoje kūrybinio meno terapijoje užima centrinę vietą.

Praktikai naudoja eilėraščių eilutes ir žodžius, kurie susisieja su dalyvių patirtimi. Vaizdiniai, metaforos ir garsai yra ištiriami, kai jie susijungia su kliento pasąmone.

Poezijos terapija, viena ar kita forma, egzistuoja turbūt nuo tų laikų, kai atsirado kalba, tačiau kaip terapija palyginti neseniai buvo formalizuota Jungtinėse Valstijose, kuriose gausu pasaulio poezijos terapeutų. Poezija yra kūrybinis impulsas, kurį turi visos kultūros, nepriklausomai nuo raštingumo.

Poezijos terapija taip pat žinoma kaip biblioterapija. Jos metu dalyviams nebūtina patiems rašyti eilėraščius, nors tai ir gali būti sesijos dalis, ir tai nebūtinai reiškia, kad privalote turėti tam talentą.

Svarbiausia yra reaguoti į mintis, išreikštas rašiniuose – tirti, kodėl jos sukelia konkrečias emocijas, kaip šie jausmai yra susiję su mūsų vidiniu gyvenimu ir žiūrėti į vaizdinius, garsus ar jausmus, kuriuos literatūra mums sukelia.

JAV esanti Nacionalinė poezijos terapijos asociacija (NAPT) teigia, kad poezijos terapija ir biblioterapija naudoja literatūrą ir kūrybinį rašymą asmeniniam augimui, psichologiniam gijimui ir kaip prevencinis psichinės sveikatos įrankis.

NAPT pripažįsta dvi poezijos terapijos rūšis – vystymosi ir klinikinę. Vystomasis darbas yra naudojamas sąlyginai sveikiems klientams, siekiant asmeninio augimo ir geresnės psichinės sveikatos. Iš kitos pusės klinikinė terapija gydo psichiatrinius pacientus, narkomanus, arba žmones, kurie mėgina skatinti gijimą.

Nors daugelis žmonių naudoja poeziją terapiniais tikslais savo gyvenime arba klinikiniais tikslais, tik NAPT registruoti terapeutai, praėję akredituotus apmokymus, gali vadintis poezijos terapeutais.

Klinikiniu darbu užsiimantys terapeutai (registruoti poezijos terapeutai) turi turėti rimtą psichoterapinį, psichologinį, konsultacinį arba socialinį išsilavinimą. Tie, kurie užsiima vystomąja praktika (sertifikuoti poezijos terapeutai) dažniausiai turi pirmą išsilavinimo laipsnį literatūroje arba psichologijoje, nors ir ne tokį aukštą kaip registruoti poezijos terapeutai.

Būkite atsargūs: tai nėra lengvabūdiška, naujojo amžiaus gerų jausmų terapija. Poezijos terapijoje kartais susiduriama su nepatogiomis tiesiomis, o atradimo procesai gali būti skausmingi. Tačiau jie gali būti ir naudingi – jūs neabejotinai pradėsite geriau save suprasti, ir galbūt pažinti kitus žmones.

Ką daryti:

· Laisvalaikiu paskaitykite poeziją ir išsiaiškinkite, kas emociškai jus sujaudina. Tuomet pagalvokite, kodėl.

· Išmėginkite kūrybinį rašymą. Kas dieną rašykite dienoraštį.

· Nemanykite, kad jūsų eilėraščiai privalo būti “nepriekaištingi” – jie skirti tik jūsų asmeninėms mintims ir jeigu nenorite, neprivalote jų niekam rodyti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Odontologės papasakojo, pagal kokį pagrindinį kriterijų iš tikrųjų reikia rinktis dantų šepetėlį būtina viena papildoma priemonė (31)

Prekybos vietose siūlomi įvairių tipų dantų šepetėliai . Skiriasi jų galvutės dydis,...

Nuomos aferoms pabaigos nematyti: agentūrai sumokėjo, bet buto negavo (45)

Nors apie Klaipėdoje veikiančią agentūrą „Butų nuoma“ blogi atsiliepimai sklando apie...

Transliuotos išgertuvės Kybartuose atskleidė baisią situaciją: neskubėkime teisti kalinių (187)

Savaitgalį iš Kybartų pataisos namų išgertuves gyvai transliavę vyrai toliau kursto aistras....

Po pertraukos įvarčiais prapliupusi Rusijos rinktinė – praktiškai aštuntfinalyje (414)

Pasaulio futbolo čempionate antradienį prasidėjo antrojo turo rungtynės. Skambią pergalę prieš...

Kurtinaitį užjautęs Jovaiša davė skausmingą patarimą „Žalgiriui“ (67)

Kauno „Žalgiris“ užbaigė, kaip sako pats Šarūnas Jasikevičius , istorinį sezoną....

Nuo šiol pramogauti keliaus tik čia: merginos ir pigios pramogos papirko lietuvio širdį (18)

Dvi savaitgalio dienos Berlyne yra tai, ką šią vasarą privalo išbandyti kiekvienas lietuvis....

Tik vyrams: kaip pastatyti moterį „į vietą"? (55)

Dėmesio! Šis straipsnis griežtai skirtas tik vyrams! Moterims parašiau kitą. Prieš septynerius...

Išgertuvės Šventojoje siutino: ne visi taip supranta atostogas (19)

Kurortas - kai kuriems žmonėms jis asocijuojasi su poilsiu ar vakarėliais. Susirenka daugybė...

VU rektorius: docento darbo užmokestis jau prilygsta vairuotojo algai (135)

Tyrėjai moksliniams tyrimams gali skirti vos pusę savo darbo laiko. Kita 40-50 proc. laiko dalis...

Karštis ir sportas: kaip susidraugauti su plieskiančia saule ir nepritrūkti motyvacijos (3)

Atėjus vasarai, ir dar tokiai šiltai, sunku nesidžiaugti oru. Kiek daug laisvalaikio galimybių ir...