aA
Vilnietė Nijolė (60 m.) (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) apie osteoporozę išgirdo tuomet, kai susilaužė ranką, tačiau gydymo taip ir nepradėjo. Bet kai netrukus moteriai buvo diagnozuotas krūties vėžys, kurio gydymas dar labiau retino kaulus, kova su osteoporoze tapo neišvengiama.
© Shutterstock nuotr.

Moterys du kartus dažniau patiria osteoporozinius lūžius nei vyrai. Osteoporozės atsiradimui įtakos turi reumatoidinis artritas, mažesnis nei devyniolika kūno masės indeksas. Dažnas alkoholio vartojimas, viršijantis tris alkoholio vienetus per dieną, rūkymas.

„Prieš trejus metus žiemą nugriuvusi – buvo labai slidu – susilaužiau dilbio kaulą. Kai nuėjau pas šeimos gydytoją dėl nedarbingumo, ji mane iš karto nusiuntė išsitirti kaulų tankį. Stubure rasta -3,5, kai norma – iki 2,5. Man gydytoja rekomendavo gydymą, tačiau aš jo atsisakiau. Bet po metų man diagnozuotas krūties vėžys. Po operacijos buvo skirtas itin agresyvus gydymas – pradėta taikyti chemoterapija, iš viso gavau aštuonis kursus. Po keturių dar pradėtas biologinis gydymas, o vėliau ir radiologinis“, – pasakojo Nijolė.

Kadangi chemoterapija ir biologinis gydymas itin veikia kaulų tankį, moters šeimos gydytoja ją vėl nusiuntė išsitirti. Rezultatai buvo dar blogesni nei anksčiau, kaulų tankis siekė -4,1. Tuomet Nijolei pradėtas gydymas denozumabu. Po mažiau nei metų kaulų tankio tyrimo rezultatai buvo kur kas geresni – -2,9.

Nijolė kas pusmetį atvyksta į klinikas susileisti injekcijos ir tai truks penkerius metus.

„Jokio šalutinio poveikio nejaučiu. Suleidžia ir ramu – lyg nieko ir nebūtų. Stuburą skauda jau daug metų. Man ir magnetinis rezonansas darytas ne kartą. Buvo rastos kelios mažos išvaržos, todėl į skausmą nekreipdavau dėmesio. Man jau šešiasdešimt – kaip galima norėti, kad kas nors neskaudėtų. Neturiu tokių problemų, kad negalėčiau atsikelti ar pavaikščioti. Mėgstu aktyvų gyvenimą, negaliu ilgai sėdėti ar gulėti“, – tikino pacientė.

Vėžiu Nijolė serga dvejus su puse metų, šiuo metu liga kontroliuojama. „Dėl osteoporozei gydyti skirtų vaisų konsultavausi su chemoterapeute. Ji paaiškino, kad šis vaistas ir profilaktika, ir gydymas. Chemoterapeutė patikino, kad man jie būtini, nes turiu didelę metastazių į kaulus riziką.

Kai sužinai, kad tau vėžys, atrodo, viskas išslysta iš po kojų. Bet taip būna iki tol, kol nueini pas gydytoją. Tada susiimi ir kabiniesi už gyvenimo. Psichologiškai esu sunkiai palaužiama. Dirbu kolektyve, grįžusi namo stengiuosi bendrauti ir kuo mažiau galvoti. Dabar jaučiuosi taip kaip ir anksčiau – jokių skausmų, nuovargio ar silpnumo“, – apie nusiteikimą gydytis ir nepasiduoti kalbėjo Nijolė.

Interviu

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų šeimos gydytoja dr. Lina Vencevičienė:

Kuomet kaulų lūžis laikomas osteoporozės pasekme?

– Pacientė turėjo didelę riziką patirti dar vieną lūžį dėl to, kad jai buvo diagnozuotas osteoporozinis lūžis. Paslydusi ji nukrito ir sulūžo dilbio kaulas. Jeigu toks lūžis įvyko be traumos ar nesant kitam patologiniam procesui kaule, interpretuojamas kaip osteoporozinis lūžis ir skiriamas gydymas.

Kadangi pacientė jautėsi gerai ir lūžis buvo įvykęs pirmą kartą, pacientė atsisakė vartoti vaistus, nors gydymo jai labai reikėjo. Tada po kelių mėnesių jai diagnozuotas krūties vėžys, taikyta agresyvi terapija – chemoterapinis ir biologinis gydymas. Galvojome, kad moteriai bus labai stipri kaulinio audinio rezorbcija, nes šitų patologijų metu pagreitėja kaulinio audinio apykaita. Kaulai dar labiau retėja ir dėl chemoterapijos, ir biologinės terapijos, ir paties vėžio.

Ši liga ir gydymo metodai yra papildomi rizikos veiksniai. Po pusmečio pakartotinai atlikus kaulų mineralų tankio tyrimą paaiškėjo, kad būklė reikšmingai pablogėjo ir tada pacientė pradėjo gydymą, kuris tęsiamas iki šiol, vienu pažangiausių vaistu. Pradėję gydymą gavome labai gerus rezultatus.

Ar gydymas jūsų minėtu yra veiksmingiausias metodas?

– Negaliu pasakyti, kad tai efektyviausias metodas, bet jis labai patogus vartoti – vaisto susišvirkščiama po oda vieną kartą per šešis mėnesius. Jis stipriai sumažina lūžių riziką ir padidina kaulų mineralų tankį. Yra kitos vaistų grupės bisfosfonatai, kurie taip pat priskiriami antirezorbcinio poveikio vaistams. Tačiau jų vartojimas nėra itin patogus, sukelia daugiau šalutinių reiškinių, po išgertos tabletės pusvalandį negali sėdėti, valgyti, nerekomenduojama vaikščioti.

Tiesa, kartais kaulinio audinio apykaita vyksta greičiau, nei vaistas gali tai atkurti. Todėl kartais turime ne tokių teigiamų rezultatų. Reikia apsvarstyti daug ką: kokių vaistų grupes vartoti, ar vaistas vartojamas taip, kaip paskyrė gydytojas, ar nėra gretutinių patologijų, kurios būtent ir nulemia greitą kaulinio audinio rezorbciją. O jeigu kontroliuojami rizikos faktoriai, gretutinė patologija, vitamino D koncentracija, tikimės geriausio rezultato – lūžių rizikos išvengimo ir kaulų mineralų tankio didėjimo.

Kokie pagrindiniai osteoporozės rizikos faktoriai?

– Kuo žmogus vyresnis, tuo didesnė rizika patirti šlaunikaulio aproksimalinės dalies lūžį, po kurio per pirmuosius metus penktadalis pacientų miršta, o daugiau nei pusė lieka neįgalūs. Tokio lūžio labiausiai bijo tiek gydytojai, tiek pacientai.

Svarbūs rizikos veiksniai: pacientui jau įvykęs osteoporozinis lūžis, moterims ankstyva menopauzė iki 45-erių, jeigu tėvai turėjo įvykusių osteoporozinių lūžių. Tarp rizikos veiksnių yra amžiaus kriterijus – daugiau kaip 65 metų moteris ir 70 metų vyras. Moterys du kartus dažniau patiria osteoporozinius lūžius nei vyrai. Reumatoidinis artritas, mažesnis nei devyniolika kūno masės indeksas. Dažnas alkoholio vartojimas, viršijantis tris alkoholio vienetus per dieną, rūkymas.

Kada žmogus gali įtarti osteoporozę ir kuomet būtina kreiptis į specialistą?

– Jeigu yra bent du iš šių klinikinių lūžių rizikos veiksnių ir bent vienas griuvimo rizikos veiksnių – tai yra amžius daugiau nei aštuoniasdešimt, buvę griuvimai per pastaruosius dvylika mėnesių, susilpnėjusi klausa, rega, nuolatinis daugiau nei keturių vaistinių preparatų vartojimas, psichotropinių vaistų vartojimas ir atramos-judamojo aparato, nervų ir kitų sistemų ligos, trikdančios pusiausvyrą ir koordinaciją. Visi tokie pacientai turi kreiptis pas gydytoją ir būti siunčiami atlikti kaulų mineralų tankio tyrimą. Be lūžio kitų simptomų nėra.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Naujas mokestis gresia šimtams tūkstančių: labiausiai pajus dyzelininių automobilių savininkai (92)

Valdantieji nepasiduoda ir ketina naująjį taršių automobilių mokestį įvesti kartu su 2020 metų...

Vaitulionis: Londone – Panevėžio eglė, ją pervežė (48)

„Aš vis galvoju, kad ten Panevėžio eglė, – laidoje „Jūs rimtai?“ Londono eglutę...

Kritikams atsaką turintis LFF vadovas paaiškino, kam prabangiems BMW – išskirtiniai numeriai laida „Sportinė forma“  (9)

Lietuvos futbolo rinktinė atranką į Euro 2020 užbaigė skaudžiausia nesėkme nuo...

Turkija: Ankara nepadarė nuolaidų NATO dėl Baltijos šalių gynybos plano (87)

NATO negalės paskelbti Baltijos šalių gynybos plano, kol nebus paskelbtas planas dėl pavojaus,...

Karbauskis: Narkevičiaus skandalą pučia Rokas Masiulis (505)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) lyderis Ramūnas Karbauskis įsitikinęs,...

Automobilių kaktomuša Kupiškio r.: ugniagesiai vaduoja prispaustus ir sužalotus žmones

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Kupiškio rajone , Noriūnų seniūnijoje, kelyje...

Lyg pasakoje: operos ir baleto teatre iškilo įspūdinga Manto Petruškevičiaus eglutė

Susirinkus pilkųjų pelių kariaunai ir stebuklinga lazda mostelėjus burtininkui Droselmajeriui,...

Santaros klinikos „pradžiugino“ rezidentus žinute apie kalėdines premijas: ups, suklydo prabilo apie pinigus ir darbo sąlygas (83)

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų rezidentai, kartu su kitais darbuotojais, gavo...

Landsbergienė traukiasi nuo savo verslo vairo – dirbs samdytas vadovas (91)

Privačių mokyklų UAB „ Karalienės Mortos mokykla “ bei darželių UAB „ Vaikystės sodas “...

Protu nesuvokiamas poelgis: vyras peršovė veidą šokėjai dėl to, kad ši nustojo šokti vestuvėse (14)

Į vieną iš Indijos ligoninių buvo atgabenta į veidą pašauta šokėja . Kulka į moterį buvo...