aA
„Darbe dažnai tenka taisyti nepavykusius bandymus nusidažyti plaukus namuose,- šypsosi kirpėja Eglė Saunorytė-Kinderienė. - Žmogus, pamatęs, jog po dažymo rezultatas gavosi ne toks, kokio tikėjosi, pradeda panikuoti. O priežastys gali būti kelios. Gal neįsigilinote į savo poreikius, gal jus suklaidino parduotuvėje, o gal nesilaikėte gamintojų nurodytų instrukcijų?“
Plaukai
Plaukai
© Shutterstock nuotr.

Rezultatas - žali plaukai

Stilistės teigimu, yra buvęs ne vienas atvejis, kai šeštadienio vakarą ar sekmdienio rytą skambina persigandusi klientė ir klausia: „Ką daryti? Aš žalia“.

„O būna taip. Atėjusi į parduotuvę moteris išsirenka šviesinančius dažus, bet jei niekas nepaaiškina, kad tie dažai šviesina tik 4 tonus, ir kad jai neišeis ta spalva, kuri parodyta ant dėžutės. Moteris nusidažo ir ją ištinka isterija. Tada ji nubėga ir nusiperka tamsius dažus, nusidažo, o rezultatas – žali plaukai“, - pasakoja E.Saunorytė-Kinderienė.

Meistrės teigimu, praktiškai niekada neišeina tokia pat spalva, kokia būna nurodyta ant pakuotės, nes pirkėjas per didelį dėmesį skiria vizualinei informacijai, bet nieko nenori skaityti. „Prie dažų visuomet yra instrukcija, kur nurodoma dažų sudėtis. Aišku, kartais ta informacija būna tikslingai paslėpta, nes gamintojas žino, kad pirkėjui nepatinka žodis amoniakas, peroksidas, tad jis didelėmis raidėmis užrašo, kad sudėtyje yra vaisių rūgščių, aliejaus, keramidų ir proteino, o tik kažkur apačioje nežymiai pamini, kad yra amoniako ar peroksido, be kurių jūs nenudažysite plaukų“,- perspėja kirpėja.

Eglė Saunorytė-Kinderienė
Eglė Saunorytė-Kinderienė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Norint dažyti plaukus pačioms, reikia suvokti, kad jeigu turėjote tamsesnius plaukus, nebus taip, kad užsitepusios dažus, kur ant dėžutės šypsosi žavi šviesiaplaukė, ir jūs būsite tokia pat. Ypač jeigu plaukai ne kartą buvo dažyti tamsiai. „Šiandien kaip tik teko konsultuoti moterį, iš prigimties tamsiaplaukę, kuri labai nori būti blondine ir bandė šviesintis plaukus namuose. Rezultatas – plaukų galiukai nudegę kaip vata, toliau eina pakenčiamai, paskui ryškiai oranžiniai ir galiausiai natūraliai tamsūs. Štai toks namudinis dažymas, kuomet nenorime gilintis, suvokti savo galimybių ir skaityti instrukcijų“,- piktinosi meistrė.

„Žmogus turi suvokti, kad tie 4 tonai šviesiau ar tamsiau yra didelis šuolis bei diskomfortas, kai plaukai atauginės, nes matysis didžiulis skirtumas. 70 procentų moterų, dažydamos namuose, neapgalvoja ir gauna visiškai ne tokį rezultatą, kokio tikėjosi. Be to, reikia nepamiršti, kad nudažyti plaukai blunka, nes nėra išrasta tokių dažų, kurie nebluktų. Juk dėvimas ir skalbiamas drabužis irgi blunka“,- primena specialistė.

Prisiminkime spalvų ratą

„Jeigu esate blondinė, o norite būti platininė, puikiai tiks dažantis šampūnas ar balzamas, kuris duos švelnų efektą. Ši priemonė puikiai tiks moterims, kurios nusidažė per šviesiai, o norėtų būti tamsesnės. Tam nereiktų pulti iš karto dažyti tamsiai, o verčiau panaudoti dažantį šampūną ir prie tamsesnės spalvos pereiti pamažu“,- sako meistrė ir pataria iš vaikystės prisiminti, ką gaudavome, sumaišę geltoną ir mėlyną spalvas.

„Bet čia jau prasideda koloristika ir reikėtų išmanyti spalvų ratą. Juk žinome iš vaikystės, kad sumaišius geltoną ir mėlyną spalvas, gausime žalią. Nes čia yra dažna ir esminė klaida. Kada moteris atbėga į parduotuvę ieškoti kitų dažų, nes jai išėjo labai geltona spalva, jai pardavėja duoda pirmą pasitaikiusią dėžutę su šaltu atspalviu, visai neįsigilindama į sudėtį. Jeigu ji paskaitytų instrukciją, pamatytų, kad šitos spalvos pagrindas yra mėlyna spalva, tad moters plaukai bus žali. Taip ir atsitinka. Nes iš tiesų, norint nugesinti geltoną spalvą, reikėjo rinktis violetinį dažą, bet ne mėlyną. Bet jei plaukai yra oranžiniai, tiks tik mėlyna, nes užgesins ankstesnę spalvą“,- dažymo subtilybes aiškina E.Saunorytė - Kinderienė.

Viena kitą gesina spalvos, spalvų rate esančios viena priešais kitą. 

Jeigu nusidažius plaukai tapo žali, vienintelė spalva, kuri išgelbės, yra raudona. Nes pasirinkus bet kokius rudus dažus, kuriuose nebus raudonos spalvos, rezultatas pasikeis nedaug – jie taps tik tamsiai žali.

E.Saunorytė-Kinderienė įsitikinusi, kad jeigu žmogus pirkdamas dažus negauna pakankamai reikiamos informacijos, jam nusidažyti plaukus pačiam kokybiškai nėra jokių šansų. Nebent tai bus pirmas dažymas, plaukai bus visiškai natūralūs ir jis dažys tonas į toną.

Meistrė pažymi, kad kai plaukas yra padengiamas dažais, jis yra skirtas nukirpimui, nes procesai atgal negrįžta. „Vaikiška būtų tikėtis, kad galima dažyti visaip be galo be krašto. Vyrams tai nebaisu, nes visuomet galima nusiskusti plikai“,- juokavo kirpėja.

Kodėl svarbus dažų išlaikymo laikas

Specialistė primena, kad negalima pastoviai dažyti visų plaukų – norint pačioms namuose nudažyti plaukų šaknis, reikia prašyti draugės pagalbos. „Kai dažome salone, vienas dažymas yra visų plaukų, kitas – tik šaknų. Tam, kad plaukų spalva paskui nesiskirtų. Tačiau labai svarbu skaityti instrukciją ir su dažais išbūti visą nurodytą laiką. Laikas skaičiuojamas nuo tos minutės, kai baigiami tepti dažai“, - primena E.Saunorytė - Kinderienė.

Stilistės teigimu, dažymo eigoje vyksta reakcija, kuri turi keletą fazių. Tam, kad dažymas būtų kokybiškas, būtina išlaikyti visas kitimo fazes. „Jeigu instrukcijoje nurodyta, kad dažus reikia laikyti pusę valandos, tai 15 minučių čia nepadės. Nurodytas laikas būtinas tam, kad visos dažymo fazės įvyktų. Nes pirmoji dažymo fazė yra šviesinimo, skverbimosi, plauko paviršiaus ardymo, dažo patekimo, tada dažo tvirtinimosi viduje, molekulių įsisavinimo, tada plauko uždarymo.

Tos fazės reikalingos, kad įvyktų kokybiškas dažymas. Jeigu laikome mažiau, nutraukiame dažymą proceso metu ir sudarome sąlygas kisti spalvai, nesilaikyti dažo molekulei, nes neįvyko uždarymas“, - aiškina meistrė.

Taip pat būtina panaudoti gamintojo rekomenduojamą medžiagą - šampūną, balzamą ar kaukę, nes produkto sudėtyje yra elementų, užbaigsiančių dažymo procedūrą ir visą cheminę reakciją.

Kirpėja pataria nepamiršti, kad svarbų vaidmenį dažant plaukus turi ir priemonės, naudojamos dažymo metu. „Indelis, kuriame maišysite dažus, turi būti plastikinis. Jokiu būdu nenaudokite metalinių talpų! Visos priemonės turėtų atitikti gamintojų reikalavimus. Būtina vadovautis gamintojų nurodymais ir rekomendacijomis alerginio testo ir išlaikymo laiko atžvilgiu. Alerginį testą būtina atlikti tam, kad įsitikintumėte, jog cheminė medžiaga nepadarys jums žalos“.

Kokių dažų galime rasti parduotuvių lentynose? Eglės Saunorytės - Kinderienės komentaras.

1. Dažantys šampūnai ir balzamai. Šios dažančios priemonės suteikia švelnų ir trumpalaikį efektą. Spalva nyksta su kiekvienu plovimu.

2. Cheminiai dažai, kurių sudėtyje esančio peroksido stiprumas 1 - 4%. Šio tipo dažai plaukus pagyvina, paryškina esamą spalvą arba ją patamsina. Tokie dažai blunka lėtai. Svarbu tai, jog nudažius nelieka aiškios ribos tarp dažytų ir ataugusių plaukų. Dažant plaukus šiais dažais nejuntamas amoniako kvapas, tačiau jie nenudažo žilų plaukų.

3. Dažai, kurių sudėtyje yra 6% stiprumo peroksidas. Tokie dažai būna ryškių spalvų, turi amoniako kvapą, gerai nudažo žilus plaukus. Jų poveikis ilgalaikis. Jei spalva ryški, laikui bėgant ji blunka, tačiau šie plaukų dažai nenusiplauna.

4. Šviesinantys plaukų dažai, kurių sudėtyje yra 9% stiprumo peroksidas. Gali pašviesinti plaukus 4 tonais. Naudojant šio tipo dažus, dažnai išryškėja nepageidaujamas atspalvis, įprastai geltonas arba oranžinis. Nepavykus tokiam dažymui, neskubėkite tamsinti plaukų. Atspalvį pakeisti įmanoma naudojant dažančius šampūnus ar balzamus.

5. Blukinantys dažai. Nerekomenduoju šio dažymo atlikti savarankiškai namuose, nes galimi galvos odos nudegimai! Gautas efektas dažniausiai nepateisina lūkesčių.

6. Natūralūs dažai: chna ir basma.

Kuri iš šių dažų grupių galėtų tikti būtent jums, pasikonsultuokite su pardavėjais. Jei jaučiate, kad parduotuvės darbuotojai nesuteikia reikiamos informacijos apie produktą, t.y. jo sudėtį, galimybes, kreipkitės į kitą prekybos vietą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

VTEK ataskaita: sąskaitos rodo, ką ir už kiek komandiruotėse valgė Narkevičius (40)

Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai ( VTEK ) praėjusią savaitę nusprendus, kad susisiekimo...

Aplinkosaugininkai nieko neranda, o gyventojai pasakoja apie nežmoniškus kvapus: naktį keldavausi uždaryti langus (48)

Paupiui nuo Vilniaus miesto nuotekų valyklos gyvenanti Renata Gorbačevska pasakoja daug metų...

Po žiniasklaidos įsikišimo – žaibiška savivaldybės reakcija: Karoliniškėse naikinamas „šiukšlių monstras“ (10)

Pirmadienį vilnietė Jurgita Jurevičiūtė feisbuke paviešino Karoliniškėse vis didėjančio...

Netikėtai mirė įtakingas ir skandalingais pareiškimais pagarsėjęs Rusijos dvasininkas (4)

Netikėtai dėl nežinomų priežasčių mirė įtakingas Rusijos stačiatikių bažnyčios...

Lietuviškuoju Durantu pramintas Bendžius svajoja ir apie žygį Europoje, ir apie Tokijo olimpiadą laida „Krepšinio zona“ (6)

Karjeros rekordu šį Europos taurės sezoną pradėjęs, kai jau pirmame ture pakrovė 27 taškus į...

Neigia informaciją apie iš koronaviruso židinio į Lietuvą atvykusį studijuoti asmenį (2)

Žiniasklaidai antradienį paskelbus, kad į Mykolo Romerio universitetą ( MRU ) studijuoti atvyko...

Gaisras „Ekologistikoje“: įtarimai pareikšti Alytaus priešgaisrinės tarnybos vadovui (11)

Gaisrą padangų perdirbimo gamykloje tiriantys prokurorai trečiadienį pranešė, kad pareiškė...

Po gauto pranešimo policija atliko kratą: įkalčiai pribloškė net visko mačiusius tyrėjus (177)

Lietuvos kriminalinės policijos biuro Sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus...

Marija Serbintaitė: mes buvome auklėjamos taip, kad moteris moteriai turi būti kaip tigrė tigrei (4)

28-erių Marija Serbintaitė daugeliui sekėjų geriau žinoma Femos vardu – būtent taip vadinasi...

Sukčiai apgauna ir įmonių darbuotojus bei vadovus: kaip apsisaugoti

Finansiniai sukčiai tampa vis išradingesni: į jų pinkles patenka ne vien pavieniai asmenys, bet...