aA
Jau nuo vaikystės turiu pilnapadystę, turbūt paveldėtą iš tėčio. Pamenu, kadaise mama versdavo daryti mankštelę pėdoms, padarydavo masažą. Vėliau, paauglystėje, turėjau net specialius ortopedinius batus, bet, kadangi buvo negražūs (o juk paauglei tai svarbiau nei sveikata!), mažai juos nešiojau. Visgi dabar, artėjant 30-am gimtadieniui, supratau, kad plokščiapadystė turi įtakos ir mano laikysenai, ir kojų skausmams, o ir avalynę pritaikyti sunkiau. Galbūt dar nėra šaukštai po pietų? Gal dar galiu kažką padaryti?
Audronė
© Shutterstock nuotr.

Komentuoja gydytojas traumatologas Giedrius Kvederas:

- Plokščia pėda kartais vadinama pilnapade. Pilnapadžių pėdų išilginis skliautas yra žemas. Pilnapadystė būna ir paveldima, ir įgyta. Tiesa sveiko žmogaus sveika pėda plokščia netampa. Gimus pėda būna plokščia, vėliau pradėjus vaikščioti, formuojasi pėdos forma ir skliautai.

Daliai vaikų įprasti skliautai nesusiformuoja, todėl tokias deformacijas siejame su paveldimumu. Suaugusiam žmogui taip pat gali susiformuoti plokščiapadystė, tai dažniausiai lemia didelis antsvoris, sisteminės uždegiminės ligos, sausgyslių, raiščių plyšimai. Kaip nustatoma ši diagnozė?

Deja, ši vienu žodžiu apibūdinama pėdos būklė yra labai polimorfiška tiek anatomine, tiek klinikine prasme. Net ir pėdsakas smėlyje gali rodyti ligos požymius. Preliminariai nustatyti galima vien iš nusiskundimų ir apžiūros. Išsamiau vertinama radiologiniais tyrimais, specialiose rentgeno projekcijose nustatoma kaulų padėtis, ypač krūvio metu. Populiaru vertinti pėdų atspaudus pritaikant avalynę ar vidpadžius.

Pėdos – mūsų kūno pamatas. Jų deformacijos ir skausmai gali apriboti fizinį aktyvumą, o tai jau gali turėti sisteminių pasekmių širdies kraujagyslių ligoms, nutukimui ir t.t. Nuo pėdos priklauso visos kojos forma, krūviai, o taip pat ir dalis kelio patologijos. Net ieškoma sąsajų su apatinės nugaros dalies skausmais.

Deformacijos ir jų klinika yra labai įvairios, todėl sprendimas yra priimamas individualiai. Į gydytoją reikia kreiptis kilus įtarimui, ypač svarbu laiku pradėti gydymą vaikams. Suaugusio žmogaus pėdos mažai keičiasi, tačiau užleisti ligos taip pat negalima. Vieni sprendimai priimami, kai deformacijos paslankios, tai yra kol kaulus galima lengvai grąžinti į taisyklingą padėtį.

Sudėtingesnės operacijos daromos esant rigidiškoms ir nepaslankioms pėdų deformacijoms. Dažniausiai pradedamas konservatyvus gydymas, labai svarbios reabilitacinės priemonės, taikoma speciali avalynė, koreguojami krūviai, stiprinami kojų raumenys. Augimo metu nuosekliai taikant gydymą galima tikėtis, kad visos priemonės padės formuotis taisyklingam skliautui.

Deja, jau susiformavusios plokščios pėdos jokiais batais ir įdėklais neištiesinsime, tačiau galima padėti apsaugoti pėdą nuo perkrovos, nuospaudų ar skausmų. Esant didelėms deformacijoms, siūlomos chirurginės intervencijos nuo sausgyslių perkėlimo iki korekcinių osteotomijų ar artrodezių.

Sveikiems žmonėms jokia profilaktika nereikalinga, tačiau rūpintis kojomis reikia visiems. Batai gali nutrinti kojas, tačiau taip, kad tik dėl blogos avalynės kojos taptų plokščiapadės, nebūna. Jei yra didesnė paveldimumo rizika (serga tėveliai, seneliai ir pan.), jei jau yra nedidelės deformacijos, netaisyklingai avimi batai ar yra kokių nusiskundimų, tokiu atveju profilaktika yra labai svarbi. Turi būti parenkama patogi, kokybiška avalynė, kuri nespaustų, netrintų kojos, stabilizuotų kulną ir padėtų palaikyti skliautą bei paskirstyti krūvį padui. Dažnai į batus pritaikomi vidpadžiai.

Plokščia pėda blogai amortizuoja remiantis koja, todėl kietas, plonas batų padas gali sukelti skausmus. Reikia daug dėmesio skirti kojų ir ypač blauzdų mankštoms, raumenų stiprinimui, sąnarių judrumui. Sportas kiekvienam turi būti parinktas individualiai: tinka dviračiai, įvairūs treniruokliai, plaukiojimas. Tolimų distancijų bėgimas, ypač asfaltuotais keliais, neretai būna paūmėjusių nusiskundimų priežastis.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (35)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (2)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (46)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (1480)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (11)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

Septynerių, o jau žarsto milijonus dolerių: „YouTube“ daugiausiai uždirbantis vaikas turtus susižėrė žaisdamas Turtingiausių pasaulio „jutuberių“ TOP10 (7)

Nustebsite sužinoję, kad daugiausiai „ YouTube “ uždirba ne grožio žinovė ar žaidimų...

Esate žema ir putlių formų? Pravers šie laiko patikrinti stiliaus patarimai (6)

Jeigu esate apvalaus kūno sudėjimo ir vos 163 centimetrų ūgio ar dar mažesnė, tuomet jums...

Anglišką gardumyną pamėgo ir lietuviai: nesunkiai pasigaminsite ir patys 3 skirtingi receptai (1)

Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, dažnas intensyviai galvojame ne tik kokiomis dovanomis...

Turtuoliai patys eglučių nepuošia: kam patiki ir kiek kainuoja

Darbai darbeliai, ir to trūksta, ir ano trūksta, ir kalėdinio gėrimo „Eggnog“ taip pat... –...

Kaip sulaukti 100 metų ir turėti šviesų protą: 10 mokslininkų rekomendacijų (100)

Vis daugiau žmonių gyvena ilgai – kai kurie 100 metų ir ilgiau. Mokslininkai bando suprasti, kaip...