aA
Milijonai žmonių pasaulyje siekia pajusti harmoniją ir susigrąžinti sveikatą atlikdami pilateso pratimus. Ši kūno valdymo metodika sulaukė daugybės pasekėjų ir Lietuvoje. Kodėl pilatesas tapo toks populiarus?
© Shutterstock nuotr.

Gal tai dar viena Holivudo industrijos „bitelių“ mestelėta mada?
Pilatesas išjudina ir atpalaiduoja tuos raumenis, kurie paprastos treniruotės metu naudojami mažai, taip pat ne taip apkrauna „darbinius“ raumenis. Taip sumažinama stuburo ir sąnarių apkrova. Pilateso metu skiriamas didelis dėmesys taisyklingam kvėpavimui.

Išpopuliarino baleto artistai

Pilatesas – fizinių pratimų sistema, skirta išlavinti kūno lankstumą, grakščią laikyseną ir koordinaciją, ugdyti ritmingą kvėpavimą, padėti atsikratyti streso. Tai vokiečių kilmės amerikiečio Juozapo Pilateso kūrinys, gimęs XX a. pirmoje pusėje.

Juozapas vaikystėje augo silpnas bei ligotas – vargino astma, rachitas, reumatas. Nusprendęs nusimesti tokią likimo „dovaną“ devynerių metų berniukas sau sudarė fizinio lavinimo programą, kuri per trumpą laiką padėjo jam ne tik suformuoti atletišką figūrą bei tapti sportininku, bet ir sustiprinti sveikatą.

Asmeninė sėkmė įkvėpė J. Pilatesą sukurti visą treniruočių sistemą, kuriai pasitelkė įvairias Rytų ir Vakarų treniruočių metodikas. Specialistai pastebi akivaizdžią kinų kovos meno Tai Či ir indų jogos įtaką.

J. Pilatesas metodiką tobulino padėdamas reabilituotis mūšiuose sužeistiems kariams. Tačiau jo aukso valanda atėjo, kai naujos sistemos galią praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje įvertino Niujorko baleto artistai, o vėliau jų rezultatai įkvėpė artistus bei sportininkus.

1967 metais J. Pilatesui mirus naujosios metodikos banga nuslūgo. Tačiau kai viena jo mokinė atidarė pilateso studiją Holivude, pilateso „virusą“ iš naujo pasigavo populiarios pramogų industrijos žvaigždės. Atgaivintos treniruočių metodikos pasekėjų gausėja, ji buvo gerokai patobulinta. Šio amžiaus pradžioje pilatesas išplito ir Europoje.

Efektyvumą patvirtino mokslininkai

Viena pilateso populiarumo priežasčių – aiškūs, paprasti, bet labai efektyvūs pratimai. Be to, grakštūs judesiai sumažina traumų riziką. Kaip sakydavo jos kūrėjas, besitreniruojantis žmogus po 10-ies užsiėmimų pasijus daug geriau. Po 20-ies – kūno ir judesio pokyčius jau pastebės aplinkiniai, o po 30-ies treniruočių gims naujas kūnas.

Pilateso treniruotės padeda iš naujo – pagal prigimtinius gamtos dėsnius – mokytis valdyti savo kūną. Judesiai tampa lengvi ir plastiški, išsitiesia ir sustiprėja stuburas. Labai svarbu, kad pilateso pratimai treniruoja giliuosius raumenis, tačiau juos atliekant kartu turi dirbti ir smegenys – reikia jausti savo kūną, kontroliuoti kvėpavimo ritmą.

Mokslininkų tyrimai parodė, kad pilatesas efektyviai padeda gydyti stuburo traumas, atsikratoma nugaros ir sąnarių, galvos skausmų. Šis metodas pasitelkiamas gydant osteoporozę, osteoartritą ir kt. Pilatesas ypač naudingas mažai judantiems, nesportuojatiems, ilgalaikį stresą darbe patiriantiems žmonėms. Akivaizdu, kad kūno ir minčių koncentracijos ugdymas gyvenime padeda pasekti žymiai aukštesnių rezultatų.

Pilateso principai

Reikia tiksliai, ritmiškai atlikti sąmoningai kontroliuojamus judesius. Nustatyti pratimai atliekami natūraliais kūno judesiais – grakščiai, plastiškai, tolygiai. Pilatesas išjudina ir atpalaiduoja tuos raumenis, kurie paprastos treniruotės metu naudojami mažai, be to, ne taip apkrauna „darbinius“ raumenis. Taip sumažinama stuburo ir sąnarių apkrova.

Pilateso metu skiriamas didelis dėmesys taisyklingam kvėpavimui. Tai padeda didinti plaučių tūrį, stiprinti širdį ir kraujagyslių sistemą, kraujas perneša daugiau deguonies, geriau cirkuliuoja.

Treniruojantis reikia užmiršti problemas ir koncentruotis į save, mintys sukeliamos į treniruojamus raumenis. Pratimų kompleksą reikia atlikti kasdien. Tai turėtų tapti gyvenimo būdu, o ne priverstiniu darbu.

Reguliarios pilateso treniruotės padeda:

įveikti stuburo skausmus, sustiprinti juosmeninę jo dalį,

atpalaiduoti kaklo ir pečių raumenis,

stiprinti pilvo, dubens dugno ir kitus raumenis,

gerinti kraujotaką, sąnarių paslankumą,

malšinti stresą, galvos skausmą,

gerinti laikyseną, koordinaciją,

stiprinti pasitikėjimą savimi, pozityvų požiūrį.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Praėjo 3 metai, kol Kornelija išdrįso pasakyti, kas su ja vyksta: simptomai tokie baisūs, kad gyvenimui vietos nebelieka (10)

Dvigubas gyvenimas: vienas – išoriniame pasaulyje, kitas – kai lieki vienas su savimi. Daugybė...

Staigmena Vilniaus vairuotojams: greičio matuokliai Vakariniame aplinkkelyje ėmė veikti kitaip (91)

Prie Vilniaus Vakarinio aplinkkelio eismo tvarkos įpratę vairuotojai sulaukė staigmenos. Trys...

Slaptos policijos operacijos užkulisiai – kaip buvo sulaikytas ginkluotas narkotikų prekeivis (74)

Ką jaučia pareigūnai, kurie privalo sulaikyti ginkluotą ir nelabai ką prarasti turintį...

Po įspūdingo mūšio Adomaitis priekaištavo LKL: suprantu, tai verslas, bet kur tada prioritetai (40)

Vilniaus „Rytas“ (4/5) antradienį vakare ne tik įveikė Bursos „Tofaš“ komandą (4/5),...

Lietuvą pasiekė šaltesni orai – saulė švies, bet nešildys (6)

Ankstų trečiadienio rytą bus ne tik slidu, bet ir šaltoka, daugelyje rajonų temperatūra sieks...

Už borto – Amsterdamo auksiniai berniukai ir Milano vilkai (1)

Praėjusiame sezone UEFA Čempionų lygos pusfinalį pasiekęs ir Europą atakuojančiu futbolu...

Giedrius Drukteinis

29 Volstryto maklerio taisyklės (1)

„Tas, kas žino, nesako. Tas, kas sako, nežino“, – mėgo kartoti ilgametis legendinio Volstryto...

Dėl vieno įspūdingiausių gamtos objektų skambina pavojaus varpais: vaizdas graudus (16)

Viktorijos krioklys , kur Pietų Afrikos Zambezės upė 100 metrų krinta žemyn į plyšį...

5 kavinių ir restoranų gudrybės, kurios kenkia mūsų organizmui (10)

Absoliutus sąžiningumas verslo pasaulyje – reiškinys retesnis, nei norėtųsi. Dauguma...