Panagrinėkime šiuos komponentus eilės tvarka.

Kalcis ir riebalų deginimas

Atlikta daugybė tyrimų norint nustatyti papildų, kurių sudėtyje yra kalcio, ir kalcio, esančio pieno produktuose, poveikį kaulų mineralinei struktūrai ir osteoporozės (kaulų masės mažėjimas) vystymuisi. Kai kurių bandymų metu rastas priešingas tarpusavio poveikis tarp kalcio naudojimo ir kūno svorio. Kitaip tariant, kuo daugiau vartojama kalcio, tuo lengviau palaikyti idealų kūno svorį. Pavyzdžiui Kerrut (Carruth) su kolegomis pranešė, kad daugiau kalcio mononesočiųjų riebalų ir pieno produktų vartoję vaikai sukaupė mažiau riebalų nei jų bendraamžiai.

Lin ir jo kolegos išsiaiškino, kad suaugę, vartoję daug kalcio ir mažai vitamino A, du metus trukusio eksperimento metu priaugo mažiau svorio ir poodinių riebalų nei suderinus kalcio kiekį pagal gaunamas kalorijas.

Šie ir kiti tyrimai leidžia manyti, kad suvartojamo kalcio kiekis turi didžiulę įtaką riebalų deginimui svorio metimo, augimo ar svorio didėjimo senstant metu.

Moksliniai tyrimai liudija, kad kalcis moduliuoja 1,25–dihidroksi vitaminą D, kuris reguliuoja riebalų ląstelėse esantį kalcio kiekį. Padidinus gyvulių dietoje kalcio kiekį, šio vitamino sumažėja, tai lemia ir riebalų masės sumažėjimą. Kalcis mažina riebalinių ląstelių augimą ir lėtina svorio augimą suvartojant daugiau kalorijų.

Gausus kalcio vartojimas greitina riebalų metabolizmą (lipolizę) ir stabdo termogenezę (kalorijų eikvojimą), laikantis mažo kaloringumo dietos. Šios teorijos palaikymui Devies su kolegomis pranešė, kad dietinis kalcis turi atvirkštinį ryšį su kūno svoriu ir jo kaip maisto papildų vartojimas (1000 mg/dienai) per keturis metus sumažino svorį 8kg.

Cemel (Zemel) su bendradarbiais nustatė, kad papildomas kalcio vartojimas (800 mg kasdien) eksperimento dalyviams per 24 dienų programą padėjo „numesti“ daugiau svorio (26–70 proc.) ir labiau sumažinti riebalų masę (38–64 proc.), lyginant su mažiau kalcio (400–500 mg/dienai) gavusiais žmonėmis.

Šie ir kiti tyrimai patvirtino kalcio vartojimo ir riebalų deginimo tarpusavio ryšį. Įdomu tai, kad apibendrinti riebalų deginimo rezultatai pademonstravo kalcio, esančio pieno produktuose, pirmumą prieš maisto papilduose esantį kalcį (50–100 procentų). Cemel su bendradarbiais atrado, kad su kalciu praturtintais pusryčiais duodant pelėms dar ir pieną, jų riebalų deginimo procesas paspartėjo du kartus. Įrodyta, kad kalcis, esantis jogurte, efektyvesnis už karbonatą, tai lemia piene esantys biologiškai aktyvūs ingredientai, tokie, kaip peptidas, propeptidas, KLR, amino rūgštys su išsuktomis spiralėmis. Pakalbėkime apie šias sudedamąsias dalis.

Išrūgų proteino peptidai

Kūno dizaino atstovai seniai žino, kad išrūgų proteinas yra viena iš geriausių baltymų rūšių. Jis ne tik didina raumenų masę, bet ir padeda greičiau deginti riebalus. Pieno produktuose yra išskirtinai didelė išrūgų proteino peptidų koncentracija su vyraujančiomis ACE savybėmis. Šie produktai gali sulėtinti riebalų formavimąsi, blokuojant renino–angiotenzininę sistemą riebalų ląstelėse. Kitais žodžiais tariant, išrūgų proteinas gali būti naudingas raumenų masės formavimui ir riebalų deginimui.

Linolininės rūgštys (KLR)

KLR — tai grupė poli nesočiųjų riebalinių rūgščių, egzistuojančių įvairiomis formomis arba izomerais.

Pagrindiniai KLR izomerai randami jautienoje, avienoje ir pieno produktuose.

Bandymai su gyvūnais parodė, kad KLR įtraukimas į dietą labai sumažina riebalų kaupimąsi. Kadangi visuose pieno produktuose yra KLR, mokslininkai teigia, kad šios rūgštys sugeba sustiprinti riebalų deginimo efektą kalcio pagalba. Šią teoriją patvirtina kai kurie metu atlikti tyrimai, vartojant maisto papildus, turinčius KLR, žmonių racione. Pastebėtas nežymus riebalų sudeginimo efektas. Atliekant kitus bandymus rasta, kad vartojant KLR (1,7–12 gr/dienai, nuo 4 sav. iki 6 mėn. laikotarpiu) pasiektas ribotas svorio kritimo ir riebalų deginimo efektas žmogaus organizme arba jo nebuvo visai.

Mokslininkai mano, kad rezultatai taip skiriasi dėl izomerų mišinio vartojimo. Tyrimai rodo, kad būtent izomeras t10c12 yra atsakingas už pagreitintą riebalų deginimą žmogaus organizme.

Pavyzdžiui, Belury su kolegomis pranešė, kad sergantys diabetu per 2,8 savaites kasdien suvartoję po 8 gr KLR pademonstravo kur kas greitesnį riebalų deginimą. Buvo rastas ir atvirkštinis ryšys tarp t10c12 koncentracijos kraujyje ir svorio kritimo. Išvadose sakoma, kad būtent t10c12 yra tas biologiškai aktyvus KLR rūgšties izomeras, mažinantis svorį.

Šios ir kitos išvados patvirtina spėjimus, jog pieno produktų, turinčių KLR, vartojimas padeda geriau sudeginti riebalus, negu kalcio turintys maisto papildai. Renkantis maisto papildus su KLR, mokslininkai pataria rinktis tuos, kuriuose yra didesnė t10c12 izomerų koncentracija.

Amino rūgštys

Leicinas, valinas ir izoleicinas žinomi kaip amino rūgštys. Jos dalyvauja daugelyje metabolinių procesų. Jos yra proteinų sintezės ir energetinio metabolizmo pagrindas (ypač esant angliavandenių trūkumui), būtinos alanino ir gliutamino sintezei, per insulino mechanizmus jos moduliuoja raumenų proteino sintezę.

BCAA metabolinį aktyvumą nulemia jų kiekis kraujyje. Padidėjimas padeda proteino sintezei. Naudojant BCAA energijos gavimui, kontroliuojama ir gliukozės bei insulino kiekiai kraujyje. Jei angliavandenių vartojimas apribotas arba laikomaso mažai kaloringos dietos, BCAA poreikis fizinio aktyvumo metu išauga. Daug BCAA ir leicino randama išrūgų proteine (26 proc.), pieno proteine (21 proc.), mėsos proteine (18 proc.), sojos proteine (18 proc.).

Simpoziume, kuriame buvo kalbėta apie kalcį ir pieno produktus, Laaymanas pranešė, kad ribotoj dietoj BCAA poreikis didėja, o proteino dalies padidinimas (ypač pieno produktuose, turinčiuose kalcio ir BCAA) padeda išsaugoti raumenų masę ir metabolizmo lygį. Daktaras Leimanas linkęs manyti, kad būtent todėl daug proteinų ir mažai riebalų turinčios dietos efektyvesnės svorio mažinimui ir riebalų sudeginimui, negu turinčios daug angliavandenių ir mažai riebalų. Todėl kai kurios rekomendacijos apie angliavandenių ir proteino tarpusavio sąveiką turi būti peržiūrėtos.

Išvados

Vis daugėja įrodymų, kad kalcis ir pieno produktai, turintys išrūgų proteino peptidų, KLR ir BCAA, labai svarbūs kūno kompozicijos reguliavimui. Kalcis ir kai kurie pieno produktų komponentai gali padėti deginti riebalus ir apsaugoti nuo jų kaupimosi.

Ypač įdomu tai, kad simpoziume buvo rekomenduota fizinių pratimų ir dietos, kurios jau seniai laikosi kūno dizaino atstovai (treniruotės su svoriais plius išrūgų proteinas, CLA ir BCAA riebalų deginimui), praktika. Simpoziumas įrodė, kad geriausias antsvorio mažinimo būdas — treniruotės ir turinti daug proteinų bei sumažintą riebalų kiekį dieta (35–45 proc. angliavandenių, 25–40 proc. proteino ir 25–30 proc. riebalų).

Tokia dieta nelabai tiks bėgikams, dviratininkams, triatlonininkams ir t. t. Jiems reikia daug daugiau angliavandenių energijos lygiui palaikyti. Tačiau ši dieta labai pagelbės paprastiems žmonėms, norintiems palaikyti gerą kūno formą, ir neleis didėti antsvoriui.