Saulei lepinant vis dažniau ir dažniau, nevengiame daugiau laiko praleisti gamtoje. Deja, tačiau laikas gamtoje ne visada gali praeiti maloniai. Grįžus namo galime pastebėti, jog malonus pasivaikščiojimas po mišką tapo tikru galvos skausmu, mat į mūsų kūną ėmė ir įsisiurbė maža erkutė.
Erkė
© Vida Press

Šis laiku nepašalintas svetimkūnis gali padaryti didelės žalos mūsų sveikatai. Taigi, kaip apsisaugoti nuo erkių ir ką daryti, jeigu tas mažas miško gyventojas ėmė ir įsisiurbė į mūsų kūną?

Po pasivaikščiojimo miške ar malonaus pikniko ant pievos – savitikra

Atšilus klimatui ne tik mes lendame į lauką – suaktyvėja ir erkės. Sakoma, jog erkių aktyviausias laikotarpis yra nuo balandžio iki rugsėjo pabaigos. Būtent šiuo metu labiausiai reikėtų pasisaugoti šių mažųjų miško ir pievų gyventojų.

Daugelis iš mūsų žino, kaip apsisaugoti nuo erkių, (pvz. einant į mišką stengtis palikti kuo mažiau atvirų kūno vietų, dėvėti šviesius drabužius, galvą uždengti skarele ar kepure), tačiau dažnai pasitaiko atvejų, kai net ir žinojimas ir tokių taisyklių laikymas neapsaugo mūsų nuo erkių.

Parėję iš miško dažnai imame tikrintis, ar neparsinešėme erkių. Jei netyčia ant savęs randame erkę, kuo skubiau ją bandome ištraukti ir pašalinti iš savo kūno.

Neturint specialaus traukiklio erkę galima patiems bandyti pašalinti su pincetu, tačiau reikia atsiminti, kad traukiant ją itin svarbu nesugriebti už pilvelio, nes erkė gali nutrūkti. Kaip galima labiau reikia stengtis erkutę paimti už galvutės ir traukti sukamuoju judesiu, o ištraukus – tą vietą dezinfekuoti. Dezinfekcija yra būtina ir tuo atveju, jei erkutės ištraukti nepavyko, liko galvutė. Tokiu atveju reikia tik tą vietą dezinfekuoti ir palikti, organizmas pats turėtų pašalinti tokį svetimkūnį.

Nepašalinus erkės gresia erkinis encefalitas

Erkinis encefalitas – tai bene viena labiausiai paplitusių ir žinomų ligų, kurias sukelia įsisiurbusios erkės. Tiesa, erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ne tik nuo įsisiurbusios erkės, bet ir vartojant užsikrėtusių gyvulių nevirtintą pieną. Todėl tiems, kurie rūpinasi savo sveikata, yra rekomenduojama nenaudoti termiškai neapdoroto pieno ar jo produktų. Yra žinoma, jog virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta per 2 minutes, veikiant 70 laipsnių temperatūrai – per 5 minutes.

Susirgus erkiniam encefalitui žmogų pradeda varginti simptomai, kurie yra labai panašūs į gripo. Tokie simptomai, kaip aukšta temperatūra, sąnarių skausmas, galvos skausmas, atsiradęs bendras silpnumas, nuovargis net ir be vaistų savaime gali praeiti per pora dienų, tačiau ne visi pasveiksta iki galo, kai kuriems ir vėl gali pasireikšti po savaitės aukšta temperatūra, be viso to atsirasti pykinimas, vėmimas, galvos skausmas ir svaigimas, pusiausvyros sutrikimai, paralyžiai ar net koma. Specifinio gydymo erkiniui encefalitui nėra, gydomi tik simptomai.

Norint išvengti erkinio encefalito ligos yra rekomenduojama skiepytis. Pasiskiepijus trimis skiepais. Po pirmo skiepo, praėjus 1-3 mėnesiams, leidžiamas antrasis, o trečiasis skiepas nuo erkinio encefalito būna tik po 1 metų. Vėliau rekomenduojama skiepytis vieną kartą kas 3-5 metus. Vaikus nuo erkinio encefalito galima pradėti skiepyti nuo 1 metų. Po tokių skiepų didžiajai daliai žmonių susidaro apsauginiai antikūniai.

„O gal man ne erkinis encefalitas, bet Laimo liga?“

Nors Laimo liga ir erkinis encefalitas – tai dvi skirtingos ligos, tačiau kartais jos vis dar yra maišomos, mat simptomai tiek vienos, tiek kitos ligos gali būti labai panašūs: vargina karščiavimas, sąnarių skausmas, raumenų skausmas, galvos skausmas, tačiau vienas iš pagrindinių bruožų, kuris išduoda, jog tai – Laimo liga (boreliozė) – erkės įkandimo vietoje, po 3-5 dienų, atsirandusi ant odos raudona dėmė.

Jei po smagaus pasivaikščiojimo miške grįžote su maža erkute – nepanikuokite, pabandykite ją patys ištraukti: ne kiekvienas kad ir užsikrėtusios erkės įkandimas baigiasi liga.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sparčiai augantis turistų skaičius verslininkų nedžiugina: jaučiasi kaip sovietinėje realybėje (39)

Praėjusiais metais turistų skaičius Klaipėdoje didėjo. Nors tai turėtų džiuginti regioną,...

Kas slepiasi už pigiausio skrydžio iš Vilniaus oro uosto kainos

20 eurų – tiek kainavo lėktuvo bilietai į Gdanską ir atgal. Šiuo metu tai pati pigiausia...

Marijono Mikutavičiaus mylimoji Ieva Daugirdaitė – apie gyvenimo prieskonius ir meilei nereikalingus klausimus (100)

Ievos Daugirdaitės interviu per pastaruosiu kelerius metus greičiausiai būtų galima...

Lietuvos rusai balsuoja: dauguma čia gyvenančių renkasi Putiną Rusijos ambasadoje Vilniuje pasirodė ir Kirkorovas (317)

Šimtai Lietuvos rusų sekmadienį balsuoja Rusijos prezidento rinkimuose. Juos, neabejojama, laimės...

Perspėja neapsigauti internetiniais skelbimais – už 30 eurų žada tai, ko joks medikas dar nesugeba (11)

Į Google paieškos langą įvedę klausimą „kaip mesti gerti“, gausite daugiau kaip 100...

Rusai eina prie balsadėžių: renka prezidentą nuolat pildoma (1923)

Sekmadienį, kovo 18 dieną, Rusija renka prezidentą. Ši diena pasirinkta neatsitiktinai – prieš...

Stephenas Hawkingas: šių laikų genijaus gyvenimas (3)

Kovo 14 dieną baigėsi vieno iš žinomiausių šiuolaikinio mokslo vardų, fizikos teoretiko ir...

Užkalnis valgė Šiauliuose: ir čia valdo emigrantų maistas (192)

Per šį mėnesį, kurį praleidau Lietuvoje tarp kelionių, buvo labai daug visko: nuo...

Policijoje veikė nusikalstamas susivienijimas: metų seklį prokuroras prašo įkalinti 18 metų (280)

Generalinė prokuratūra siūlo įkalinti buvusius Šiaulių kriminalinės policijos skyrių vadovus...

Analitikas paaiškino, kokią žinutę siunčia būsimas D. Trumpo susitikimas su Baltijos šalių prezidentais (176)

Jungtinių Valstijų prezidentą Donaldą Trumpą reikėtų vertinti pagal darbus, o ne kalbas, sako...