aA
„Visas moteris norėčiau paraginti: nuveskite savo vyrus pas gydytojus pasitikrinti sveikatos“, – karčia patirtimi dalijasi Janina Ladygienė, kurios vyrui visai atsitiktinai buvo diagnozuota mirtį sėjanti aneurizma.
© DELFI

Blogiausia, laimei, – jau praeityje. Laimingas pacientas po išskirtinės pirmąkart Baltijos šalyse atliktos aortos stentavimo operacijos sveiksta namuose, prižiūrimas rūpestingos žmonos.

„Pagal programą vyrą nusiuntė pasitikrinti prostatos, ir gydytojas urologas iš karto pamatė kažką neaiškaus. Nusiuntė atlikti pilvo echoskopiją. Iš karto buvo išrašytas siuntimas pas kraujagyslių chirurgus, kurie ir pamatė, kad yra aortos aneurizma.

Kuomet nuvykome pas gydytoją Liną Veličką, buvo nuspręsta atlikti operaciją įdedant naujos kartos stentus, kurie Baltijos šalyse panaudoti pirmąkart“, – apie visiškai atsitiktinai diagnozuotą aortos aneurizmą pasakoja paciento žmona Janina Ladygienė.

Prieš operaciją moteris internete ieškojo informacijos apie aneurizmas, kokios operacijos atliekamos Lietuvoje ir pasaulyje, apie ligos sukeliamus pavojus ir rizikos veiksnius. Netgi peržiūrėjo filmuką, kaip klasikiniu būdu, pjaunant per pilvą, yra atliekama aneurizmos operacija.

„Baisiausia, kad ši liga neduoda jokių simptomų. Dėl to aneurizmai plyštant, iki ligoninės suspėtų nuvežti pacientų išgyvenamumas – vos penki procentai.

Nepaisant liūdnos statistikos, pas mus nėra vykdoma jokia prevencinė programa. Vyrai serga keturis kartus dažniau negu moterys. Aš manau, kad jeigu visiems vyrams būtų atliekama pilvo echoskopija, dalis jų tikrai išliktų gyvi. Kaip pasakojo gydytojas, gana daug žymių medikų Anapilin iškeliavo dėl staiga plyšusios aneurizmos“, – pasakoja vyro sveikata susirūpinusi moteris.

Janinos vyras septyniasdešimt dviejų Romanas buvo operuojamas penkias valandas, ir dabar jaučiasi gerai. „Jau sveikstame namuose. Vyro savijauta gera. Jis jau ligoninėje pradėjo vaikščioti, netgi laiptais laipioti. Turi visiškai užsitraukti žaizdos ir tuomet vyras galės grįžti į normalų gyvenimą. Jokių ypatingų gydytojų nurodymų laikytis nereikia.

Mano vyras anksčiau rūkė. Jau trejus metus yra atsisakęs šio žalingo įpročio. Be abejo, rūkymas – didelis minusas, kuris ir paskatino aneurizmą. Visas moteris norėčiau paraginti: nuveskite vyrus, kurie nelabai nori eiti pas medikus, pasitikrinti bent jau prostatos. Galbūt tuomet medikai atrastų aneurizmą ar kitas rimtas ligas.

Norime padėkoti Kauno klinikų gydytojams, rezidentams ir slaugytojoms. Ligoninėje praleidome daugiau negu mėnesį. Visas medicinos personalas padėjo kaip tik galėjo. Šito kaip tik labai trūksta mūsų medicinoje“, – sako J.Ladygienė.

Interviu

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vadovas dr. Linas Velička:

Sakykite, kodėl minėtam pacientui buvo atlikta išskirtinė aortos stentavimo operacija?

– Mūsų pacientui buvo diagnozuota pilvinės aortos aneurizma, ne tik pilvinės, bet ir klubinės arterijos. Jam reikėjo atlikti aortos stentavimą. Operacija išskirtinė tuo, kad pirmą kartą Baltijos šalyse panaudotas naujas stento variantas, kuris leidžia išsaugoti „neuždarytą“ mažojo dubens kraujotaką.

Nes daliai ligonių, kurie turi tam tikras anatomines aneurizmų formas, iki šiol tekdavo kelis kartus gultis prieš operaciją į ligoninę, atlikti vidinių klubinių arterijų užkimšimą. Vėlgi – dalis ligonių po šių operacijų arba netgi prieš stento implantaciją tik atlikus klubinių arterijų užkimšimą, skųsdavosi: aš negaliu paeiti, man skauda sėdmenis. Atsirasdavo vadinamas sėdmeninis šlubumas ir jo išgydyti niekaip nepavykdavo.

Reiškia, jeigu taip atsitikdavo, pacientas visam laikui likdavo negalintis paeiti. Taigi ligoniui, kuris atsitiktinai sužinodavo, tarkime, atlikus echoskopiją, kad jam yra pilvo aortos aneurizma, iš pradžių nieko neskaudėdavo, jis jausdavosi gerai, tiesiog gydytojas pasakė, kad jis serga labai pavojinga liga ir jam reikia operacijos.

O sėkmingai atlikus operaciją, pacientui atsirasdavo skausmas, nors jis ir buvo apsaugotas nuo aortos plyšimo. Naujos kartos stentas leidžia išsaugoti kraujotaką ir išvengti tokių nemalonumų.

Dėl ko atsiranda aneurizma, kurios plyšimas gali būti mirtinas?

– Šios ligos atsiradimo priežasčių yra daug. Viena teorijų – aterosklerozė. Praktiškai aneurizmą veikia tie patys faktoriai, kurie sukelia aterosklerozę.

Antras dalykas – dažniausiai serga vyresnio amžiaus rūkantys vyrai. Taip pat svarbus genetinis polinkis, kai genetiškai yra nulemta silpnesnė kraujagyslės sienelė. Dalis aneurizmų atsiranda dėl to, jog bakterijos iš kraujo patenka į aortos sienelę ir sukelia uždegiminę reakciją.

Dažniausiai aneurizma būna žemiau inkstinių arterijų – pilvinės aortos, bet gali būti ir krūtininės aortos, ir klubinių arterijų.

Ar galima šiai ligai užkirsti kelią, žinant, jog šeimoje yra aneurizmos atvejų?

– Pagal dabartinį mokslo suvokimą, – negalima. Lieka vienintelė išeitis – stebėti ligonį ir tirti atliekant echoskopijas ar kompiuterines tomografijas, ir žiūrėti, ar nėra pakitimų. Dažniausiai ligos eiga būna besimptominė. Kai kas jaučia pulsavimą pilve, šlapimo susilaikymą, jeigu aneurizma yra labai didelė.

Jeigu tai yra uždegiminės aneurizmos, gali būti ir kraujo užkrėtimo arba sepsio rizika. Simptomai gali būti įvairūs. Aišku, kai aneurizmos plyšta arba prieš plyšimą – vidinis kraujavimas yra lydimas stipraus skausmo.

Kiek atvejų baigiasi laimingai?

– Kai kreipiamasi planine tvarka dėl aneurizmos, pacientų mirtingumas siekia iki penkių procentų. Dauguma tokių atvejų būna sėkmingi. Bet jeigu kalbėtume apie plyšusias aneurizmas, irgi manome, kad mūsų rezultatai išties yra geri.

Pacientų mirtingumas dėl aneurizmos plyšimų svyruoja tarp keturiasdešimt – šešiasdešimt procentų. Be jokios abejonės, pacientų išgyvenamumo rezultatai yra žymiai pagerėję. Ir pačios operacijos yra ištobulėjusios.

Jeigu anksčiau chirurginės atvirosios operacijos trukdavo penkias, šešias, septynias valandas, dabar – pusantros, dvi, tris... Taip yra dėl to, kad gydytojai kaupia žinias konferencijose, operuojant aneurizmas, atsirado nemažai patirties, perimtos iš mūsų vyresniųjų kolegų ir užsienio gydytojų.

O pacientai patenka kasmet vis vyresnio amžiaus, vis daugiau sudėtingesnių ligos atvejų pasitaiko, ir tai, kad išlieka geras išgyvenusių pacientų procentas – medicinos progreso ženklas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ušackas pranešė, kad pralaimėjęs Šimonytei partinius rinkimus, Prezidento posto nesiektų (138)

Prie Prezidento rinkimų starto linijos – ir Ingrida Šimonytė . Ką pasirinks TS–LKD: ją ar...

Karbauskis už Grybauskaitės pasiūlymo mato kyšančias farmacininkų ausis (524)

Tikrasis prezidentės pateiktų priemonių konkurencingumui didinti tikslas yra sustabdyti planus dėl...

Lietuviai nukeliavo į turistų aplenkiamą Iraną: šiurpių mirties bausmių vieta stebino svetingumu (38)

Keliauti į Iraną sugalvojau tada, kai perskaičiau daug informacijos apie tenykščius žmones, jų...

Broliai Ballai autobusu grįžo į Lietuvą (5)

Sausio mėnesį krepšininkai Lamelo ir LiAngelo Ballai atvyko į Lietuvą. Tuo metu Vilniaus oro...

Nekaltas pirkinys oro uosto užkandinėje baigėsi tragedija (15)

Viena mergina mirė nuo stiprios alergijos sezamams, kai oro uosto kavinėje „Pret a Manger“,...

Putinas pateikė savo versiją dėl lėktuvo numušimo Sirijoje Kremlius išplatino viešą pareiškimą (256)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu pareiškė...

Per žiniasklaidos dieną Valančiūnas driokstelėjo: galime išspardyti kitų užpakalius (3)

Toronto „Raptors“ žiniasklaidos diena neaplenkė ir komandos vidurio puolėjo 26 metų Jono...

Lengviausias būdas iššveisti pridegusį puodą: jokio mirkymo – prireiks tik vienos priemonės (21)

Kam gi nepasitaiko, kad ruošiant maistą pora minučių, kurioms žūtbūt prireikia pasitraukti nuo...

Didelė audra: kur laivams saugiau – uoste ar atvirame vandenyje? (3)

Laivai audrų vengia. Jų krovinys yra brangus, įgula – neišmatuojamai vertinga, o laikas –...

Karšta kaip liepsna: Australijos ugniagesiai kalendoriui fotografavosi su gyvūnėliais (19)

Nuo 1993-ųjų Australija kiekvienais metais džiugina viso pasaulio moteris – šių metų leidinys...