aA
Iškylas į gamtą ir tolimesnes keliones neretai apkartina dėl neatsargaus elgesio atsiradę nedideli odos sužeidimai bei rimtesnės traumos. Kokių pirmosios pagalbos priemonių reikėtų imtis ir kada gydytojo konsultacija neišvengiama?
© Shutterstock

Užkirsti kelią antrinei infekcijai

Bet kokia žaizda – tiek, atrodo, nedidelis įbrėžimas, tiek rimtesnis gilesnių audinių ar net organų pažeidimas – atviri vartai antrinei infekcijai. Susižeidus gamtoje į žaizdą gali lengvai patekti stabligės, botulizmo ir kitų pavojingų sukėlėjų.

Taigi pirmas žingsnis susižalojus – imtis tinkamų dezinfekcijos priemonių.

Jei yra galimybė, žaizdą patariama nuplauti šiltu vandeniu ir muilu, geriausia – tekančiu. Kitu atveju tiks bet koks švarus vanduo, kad ir mineralinis. Po to žaizdą reikia nusausinti. Nereikėtų skubėti stabdyti kraujavimo, jeigu jis nėra pavojingas gyvybei. Su tekančiu krauju iš žaizdos išplaunami virusai ir bakterijos, kurios gali sukelti ligas.

Pagelbės antiseptinės priemonės

Toliau reikia pasirūpinti žaizdos dezinfekavimu antiseptinėmis priemonėmis, slopinančiomis mikroorganizmų dauginimąsi. Anot pašnekovės, puikus pasirinkimas – specialus dezinfekuojamasis purškalas.

„Juo dabar daugelis iš anksto pasirūpina prieš kelionę. Šiandien yra gausus šios priemonės formų ir įpakavimų pasirinkimas. Išvykose, kada ne visada yra galimybė nusiplauti rankas po liestų nešvarių paviršių ar daiktų, tokią priemonę itin pravartu turėti. Tokiu dezinfektantu reikėtų purkšti odą aplink žaizdą“, – kalbėjo A. Kajutytė.

Kelionės vaistinėlėje vietą gali rasti ir kitos žaizdai praplauti ir dezinfekuoti skirtos priemonės – specialūs tirpalai, geliai, padedantys išvalyti žaizdą ir skatinantys gijimą. „Tik juos naudojant reikėtų įvertinti žaizdą, jos gylį, paciento amžių. Tačiau net ir mažiems vaikams dezinfekcijai drąsiai galima naudoti fiziologinį druskos tirpalą“, – pastebėjo specialistė.

Dermatovenerologė priminė, kad norint dezinfekuoti žaizdą galima aplink ją (bet ne pačią žaizdą) patepti ir trupučiu jodo, šiek tiek praskiestu su vandeniu. Nepakenks ir sodos arba kalio permanganato silpnas tirpalas, negilią žaizdą galima praplauti ir vandenilio peroksidu.

Kada neapsieinama be gydytojo

Toliau ant žaizdos uždėjus sterilų tvarstį reikėtų stebėti situaciją.

„Jeigu pasireiškia stipraus uždegimo požymiai – oda aplink žaizdą parausta, skauda, būtinai reikėtų kreiptis į gydytoją. Reikia nepamiršti įvertinti ir aplinkybių, kaip buvo susižalota. Pas specialistą paskubėti reikėtų ir jei, pavyzdžiui, vaikas lakstydamas užlipo ant kokio surūdijusio vinies, nes tuomet atsiranda pavojus užsikrėsti stablige. Jei žaizda yra gili, prasidėjęs stiprus arterinis kraujavimas, būtina kuo greičiau uždėti tvarstį ir kuo skubiau ieškoti medikų pagalbos“, – sakė A. Kajutytė.

Pašnekovė pridūrė, kad jei nubrozdinimas yra sausas, nėra šlapiavimo, geriau sužeistos vietos išvis niekuo netepti.

„Kraujui sukrešėjus užsideda šašas, kuris sudaro natūralią apsaugą ir sudaro sąlygas gijimui. Tuomet geriausia tiesiog uždėti sterilų tvarstį, kuris apsaugotų nuo antrinės infekcijos. Tik svarbu neskubinti proceso ir to šašo neplėšyti, jis pats vėliau natūraliai nukrenta“, – aiškino gydytoja dermatovenerologė.

Verta žinoti

Antiseptikai plačiai naudojami ne tik vietinei ir plintančiai žaizdos infekcijai gydyti, bet ir jos pasikartojimo profilaktikai.

Negalima žaizdų dezinfekuoti įvairiais antiseptiniais milteliais, nenaudoti liaudiškų „dezinfekcijos“ priemonių – neberti į žaizdą miltų, druskos, kt. Nepatariama valyti žaizdų vata, nes žaizdoje gali likti jos plaušelių ir žaizda lėčiau gis.

Jei iššuto tarpupirščiai

Kojoms ilgai prakaituojant uždaroje avalynėje, dėl netinkamos terpės neretai gali iššusti tarpupirščiai, atsiverti žaizdelės. Ūmiam uždegimui numalšinti tinka kalio permanganato, druskos, sodos tirpalai. Tačiau uždegimui nemažėjant praverstų pasikonsultuoti ir su gydytoju, mat toks negalavimas gali būti ne tik mikrobinės infekcijos, bet ir grybelio požymis. Todėl rekomenduojama atlikti mikologinį tyrimą.

Dažnai pagerėjus situacijai, praėjus niežėjimui, jei oda tik šerpetoja, dažnai žmogus nebekreipia dėmesio, o vėliau grybelį pastebi jau jam persimetus į nagus. Tada gydymas būna daug sudėtingesnis.

Jei pritrynė pūslę

Vaikštant dėl ilgesnės trinties šis nemalonus dalykas gali užklupti net ir avint patogiausią avalynę. Norint to išvengti geriausia pasiruošti dar prieš kelionę ir nusipirkti specialių, kojas nuo nutrynimų apsaugančių pleistriukų. Yra ir specialių tinklelio formos pleistrų, gydančių jau esamą nutrynimą.

Jau pritrynus pūslę reikia stengtis jos nenuplėšti. Geriausia būtų pradurti pūslę su sterilia adatėle. Tuomet ji subliūkšta ir gražiai padengia gležną odą, esančią po pūslele. Tada svarbu uždėti sterilų tvarstį, po kelių dienų atšokusi išdžiūvusi odelė pati nukrenta. Jei pūslė pratrūko ir atsivėrė žaizdelė, svarbiausia uždėti tvarstį. Be abejo, prieš tai reikėtų žaizdą dezinfekuoti – jei ne specialia priemone, tai bent nuplauti švariu vandeniu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip pradėti savo verslą: pinigų gauti lengva, sunkiausia visai kas kita (20)

Panevėžietės atidaryta mažoji bendrija „ Laikas desertui“ veikia tik ketvirtą mėnesį,...

„Gladiatorių mokyklos“ įkūrėjai piešia apgulties scenarijų: bus prieita iki kruvinų susidūrimų (3)

Piečiau Romos esančiu Trisulti vienuolynu ūmai susidomėjo medijos. Tačiau ne dėl jame...

Dukart išsiskyrusi Mia išdavė ilgai slėptą paslaptį: kiekviena diena buvo tragedija (332)

Skaudžiai meilės reikaluose nudegusi dainininkė Vilija Pilibaitytė-Mia prisipažino, kad po...

Užkalnis: kvepėkite, kaip 90-ųjų Gariūnų verslininkas (53)

„Bogart by Jacques Bogart“. Žinoma, nieko blogo nėra turėti savo gyvenimo apraše Gariūnų...

Pastebėjo tik akyliausi: Gintarės Gurevičiūtės suknelė „Žmonių“ apdovanojimų scenoje vos neiškrėtė pikto pokšto (34)

Net ir šou pasaulio vilkams stovėti scenoje, kuomet tave stebi šimtai tūkstančių žmonių, nėra...

TV eteryje ištarta frazė Sovietų Sąjungoje sukėlė tikrą ažiotažą: gavau konkrečią užduotį (408)

1986 metų liepos 17 dieną viešbučio administratorė ir visuomeninės organizacijos „Sovietinis...

Kaip visiems laikams atsikratyti pajuodusių paakių (2)

Išties nemalonu be perstojo girdėti tą patį, kad ir su nuoširdžiu nerimu užduodamą, bet jau...

Staiga ėmė svaigti galva – būsena tęstis gali ir labai ilgai: gydytoja nurodo, kada ieškoti pagalbos labai dažnas negalavimas (18)

Staigiai pakilote nuo sofos ir apsvaigo galva ? Su tokiu jausmu tikriausiai yra susidūręs beveik...

Žmonių elgesyje įžvelgia pavojingą tendenciją: ji niekur nebuvo dingus (211)

„Kam turėtų atitekti mergaitė – naujiesiems tėvams ar broliui?“ Toks vienos televizijos...

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (116)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...