Visada mėgau sportuoti, bet ne visada būdavo galimybių ar noro. Esu bandęs priaugti svorio (masės) laikydamasis dietos, valgydamas 7-8 kartus per dieną. Iškenčiau kažkur 9 mėnesius. Priaugau apie 10 kg, bet tai nepraktiška ir nesijaučiau žvalus ar energingas.

Užjaučiu viršsvorio turinčius žmones, kai kiekvieną dieną jiems reikia nešioti tą bereikalingą svorį. Esu bandęs išryškinti raumenis, laikiausi dietos, skaičiavau kalorijas ir valgiau tik tam tikros rūšies maistą 5-6 kartus per dieną mažomis porcijomis. Iškenčiau kažkur apie 4 mėnesius. Numečiau apie 5 kg nuo savo normalaus svorio iki 77 kilogramų. Numečiau ne tik riebalus, bet ir raumenis, atrodžiau ryškesnis, bet ne gražesnis ar sveikesnis.

Skaičiuoti, sverti maistą ir valgyti tik tam tikrą maistą kiekvieną dieną - nepraktiška ir kančia. Žinoma, sportavau, tuo pačiu metu laikantis įvairių dietų ir išbandžiau įvairias sporto programas.

Manau, kad paprastam žmogui, dirbančiam 5 dienas per savaitę, auginant vaikus ir gaminant maistą visai šeimai, visos dietos po tam tikro laiko tampa kančia ir našta.

Taigi iš savo patirties, iš įvairių knygų ir straipsnių padariau išvadą, kad paprastam žmogui, kuris nori sulieknėti ar tiesiog laikytis sveikesnio gyvenimo būdo, kuris neturi daug laiko ar noro gilintis į dietas (kuriu yra šimtai), gilintis į sudėtingas sporto programas ir nešvaistyti pinigų neaiškiems papildams, reikėtų tiesiog pakoreguoti esamą savo mityba. Pakeisti labiausiai kenkiančius maisto produktus į sveikesnius ir naudingus produktus jūsų organizmui.

Rytais daryti mankštą. Vakarais pradėti nuo pasivaikščiojimo su pabėgimo intervalais, 30 min per dieną, bent jau kas antrą dieną (čia tiems, kurių fizinis aktyvumas yra 0).

Visi mes esame skirtingi, visi turime mėgstamus patiekalus, visų mūsų dienotvarkė skirtinga, visų mūsų fizinis pasirengimas skirtingas, visi mes gyvename skirtingus gyvenimus. Todėl siūlyčiau kiekvienam peržiūrėti savo visos savaitės suvartojamų maisto produktų sąrašą.

Mes priaugame arba numetame svorio kas savaite, mėnesį ar metus, bet ne kas dieną. Bent jau po savaitės ar mėnesio galime pamatyti rezultatus, o ir viršsvorio priaugome tikrai ne per vieną dieną ar mėnesį. Taigi jei įsigilinsime į tuos produktus, kurios suvartojame savaitės eigoje, pamatysime, koks maistas mus verčia kaupti riebalus ar viršsvorį.

Įsigilinkite į perkamų ir suvartojamų produktų sąrašą. Stebėkite ir užsirašykite, ką valgėte bent jau pora savaičių ir pamatysite, kokius produktus reikėtų pakeisti jūsų mityboje. Nebūtina iš karto imti ir keisti visą mitybą ar griebtis kažkokios dietos, kuri kažkam padėjo atsikratyti kelių kilogramų, bet galbūt visiškai nepriimtina jums.

Imame dažniausiai vartojamus maisto produktus iš jūsų sąrašo ir pakeičiame sveikesniais maisto produktais arba sumažiname suvartojimą iki vienos rūšies maisto produkto per dieną. Pvz.: jeigu išgėrėte pieno ar suvalgėte jogurto ryte, tai likusią dienos dalį venkite pieno produktų, jeigu vartojate pieną ar jogurtą vakare, tai venkite pieno produktų iki vakaro.

Ta pati taisyklė galioja ir su mėsos, miltiniais ar kitais maisto produktais, išskyrus daržoves ir salotas. Jeigu valgote mėsos kepsnį pietums ar vakarienei, tai venkite dešros ar kitokios mėsos likusią dienos dalį.

Esu 99.9% įsitikinęs, kad dažniausiai naudojami produktai jūsų sąraše bus: kiauliena, pieno produktai, miltiniai produktai, bulviniai produktai, cukrus ir netinkami aliejai. Tai ir bus produktai, nuo kurių dažniausiai ir storėjama, nes jų tiesiog savaitės ar mėnesio eigoje per daug ir per dažnai vartojame, o kai kurie iš jų ne patys sveikiausi maisto produktai, kaip dauguma galvoja.

Keičiame produktus į sveikesnius: štai kad ir sumuštiniai pusryčiams. Kokia sumuštinio sudėtis? Baltą duoną (miltai) keičiam į juodą duoną arba viso grūdo duoną. Sviestą (pieno produktas) keičiame į avokadą, krienus, garstyčias. Mėsą - greičiausiai bus dešra arba kiauliena, keičiam į vištieną, jautieną, lašišą, keptą/virtą kiaušinį. Sūrį (pieno produktas) keičiam į salotų lapus.

Pietūs – kepsniai, dažniausiai kiauliena su bulvėmis ir agurkas ar pomidoras. Keičiam į keptą vištieną, jautieną, keptą žuvį su rudaisiais ryžiais, viso grūdo makaronais ar grikiais su salotomis ar daržovėmis.

Tik nepamirštame, kad pusę lėkštės turi užimti daržovės ar salotos, o kitę pusę dalinasi mėsa su makaronais ar ryžiais. O dar geriau būtų, jei mėsą valgytume tik su daržovėmis ar salotomis, atskirai nuo ryžių ir makaronų. Ryžiai ir makaronai turėtų būti valgomi atskirai nuo mėsos taip pat su daržovėmis. Bet čia kiekvienas savo lėkštės meistras ir ne visiems priimtinas toks maisto derinimas.

Na, ir vakarienė, tai yra prieš pat miegą dažniausiai valgome tai, ką randame šaldytuve. Pienas, balta duona, uogienė, dešros, sūriai ir taip toliau. Taigi jei įsigilinsime į savo mitybą, pamatysime, kad nuo ryto iki vakaro, 7 dienas per savaitę mes valgome: kiaulieną, miltus, cukrų, bulves ir pieno produktus. Na, dar kartais užkandžiaujame kokiu šokoladuku, pyragaičiu ar traškučiais.

O ar neturėtų būti mūsų mityba kuo įvairesnė? Kažkaip nematau aš čia įvairaus maisto. Mano siūloma dieta, nors nelabai panaši į dietą, bet manau, kad visi mes laikomės tam tikros dietos, kad ir ką ir kiek bevalgytume.

Šiuo metu valgau 4 kartus per dieną, 1 vaisinis ar žalias kokteilis ir 3 valgiai. Valgau 6 dienas per savaitę. Taip 6 dienas, nes 1 dieną duodu organizmui pailsėti ir išsivalyti, nes manau, kad ir taip mes per savo gyvenimą suvartojame per daug maisto. Taip pat sumažinu tokiu būdu per savaitę suvartojamas kalorijas, nors jų ir neskaičiuoju.

Tą dieną, kai nevalgau, geriu daug vandens - apie 3 l (tai ne sultys ir ne limonadai), kitomis dienomis 1,5 - 2 l vandens, taip pat valgau arbūzus ir sriubas (daržovių). Skystas maistas neapkrauna organizmo. Likusias 6 dienas nevalgau 15 val. ir valgau tik likusias 9 val., 2-3 val. intervalu.

Paskutinis valgymas būna apie 8 val. vakaro ir mano pusryčiai būna vaisinis ar žalias kokteilis 11 val. ryto. Žinau, 11 val. atrodo vėlokai pusryčiams, kai keliuosi 6.30, bet niekas neįrodė, kelintą valandą pusryčiai turi būti valgomi. Yra įrodyta, kad reikia mažiausiai 12 val. nuo paskutinio valgymo, kad organizmas suvirškintų ir išsivalytų nuo praeitos dienos maisto.

Dauguma iš mūsų pavalgo prieš eidami miegoti, miega kažkur 6-7 val. ir atsikėlę iškarto pusryčiauja. Bet ar tai nėra organizmo apkrovimas maistu?

Dauguma teigia, kad pusryčiai yra svarbūs, bet aš manau, kad svarbiau yra žiūrėti, kada tie pusryčiai valgomi. Net ir kariuomenėje, prisimenu, buvo 12 val. langas tarp vakarienės ir pusryčių. Geriau ryte atsikėlę vietoje pusryčių skirkite laiko susidėti maisto ir sveikų užkandžių visai dienai į priekį, o pusryčius nukelkite vėlesniam laikui. Taip išvengsite nesveikų užkandžių ir ieškojimo, kur ir ką suvalgyti pietums.

Maistas, kurį valgau, įvairus, stengiuosi surasti vis įvairesnius produktus ir tiesiog juos keisti savo mėgstamuose patiekaluose. Dažniausiai naudojami mano maisto produktai: salotos, daržovės, riešutai (ne žemės), vištiena, kiaušiniai, vaisiai, uogos, viso grūdo duona, alyvuogės, kokosų ir alyvuogių aliejus.

Rečiau naudojami produktai: jautiena, žuvis, saldžiosios bulvės, viso grūdo makaronai, jogurtas, varškė. Visi kiti maisto produktai naudojami retai, tai yra kartą per savaitę arba jeigu labai norisi, tai geriausia juos vartoti prieš pat nevalgymo dieną.

Ryte sportuoju namų sąlygomis, tai daugiau panašu į mankštą, bet kadangi nieko nevalgius, tai, manau, to ir užtenka. Siūlyčiau visiems budinti organizmą 15 min. mankšta ir stikline vandens su puse citrinos ar greipfrutu.

Vakare arba per pietus bėgioju + pagrindiniai pratimai visam kūnui: pritūpimai, atsispaudimai, prisitraukimai, pilvo preso pratimai. Viskas užtrunka iki 30 min., manau, to visiškai pakanka, kad būtų palaikomas normalus fizinis aktyvumas ir organizmas nenuvarginamas per ilgomis ir per sunkiomis treniruotėmis.

Pakanka tiesiog palaipsniui didinti intensyvumą. Ypač jei jūs turite viršsvorio, tai jums tikrai užteks 30 min. treniruotės. Išeikite pasivaikščioti su bėgimo intervalais, taip jūs išmoksite skirti laiko sportui ir laikui bėgant patys pastebėsite, kad jau galite padidinti krūvį ar imtis mėgstamos sporto šakos.

Nereikia visko norėti pakeisti per 1 dieną ar savaitę. Sveikata ir mityba - tai mokslas ir savo organizmo pažinimas, todėl išmokite pagrindus apie maisto produktus, išmokite kiekvieną dieną skirti laiko sportui ir net patys nepastebėsite, kaip tapsite sveikesni, žvalesni ir laimingesni, ko jums ir linkiu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt