Naujo tyrimo rezultatai parodė, kad oro tarša yra tokia kenksminga, kad net pasivaikščiojimas miesto gatvėmis duoda daugiau žalos nei naudos sveikatai.
Pasivaikščiojimas mieste
© Shutterstock

Žurnale „The Lancet“ publikuota studija parodė, kad net trumpalaikis pabuvimas užterštose zonose, pavyzdžiui, pagrindinėje Londono gatvėje, gali „panaikinti“ teigiamą poveikį širdžiai ir plaučiams, kurį suteikia pasivaikščiojimas.

Tyrimas, vykdytas Londono imperatoriškajame koledže ir Duke universitete (Imperial College London and Duke University), prisideda prie įrodymų, kad oro tarša miestuose turi neigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemoms, ypač tam tikroms amžiaus grupėms priklausantiems asmenims. Todėl svarbu stengtis laikytis nustatytų oro kokybės standartų ir pagerinti žaliųjų zonų prieinamumą.

Studija, paremta The British Heart Foundation, pirmoji atskleidė neigiamą oro taršos poveikį tiek sveikiems žmonėms, tiek sergantiesiems lėtine obstrukcine plaučių liga (įprastai siejama su rūkymu) ir išemine širdies liga.

„Gauti rezultatai yra reikšmingi daugeliui žmonių, ypač pagyvenusiesiems ar sergantiesiems lėtinėmis ligomis, kuomet vienintelė mankšta, kurią jie gali atlikti, yra vaikščiojimas. Dėl to mes patariame pasivaikščiojimams rinktis žaliąsias zonas, kuo toliau nuo pramoninių ir intensyvaus autotransporto judėjimo sričių“, – komentavo mokslininkai.

Tyrime dalyvavo 119 vyresnių nei 60 metų savanorių, kurie buvo arba sveiki, arba sirgo stabilia lėtine obstrukcine plaučių ar širdies liga. Pacientai vieną vidurdienį 2 valandas vaikščiojo keliose Londono srityse: netoli parko ir gatvėje, kurioje oro užterštumo rodikliai dažnai viršija Pasaulio sveikatos organizacijos nustatytas normas.

Fizinis pacientų ištyrimas buvo atliktas prieš pasivaikščiojimą ir po jo. Taip pat įvertintas oro užterštumo lygis. Kaip ir tikėtasi gatvėje jis buvo ženkliai didesnis nei parko teritorijoje. Išanalizavus gautus duomenis pastebėta, kad po pasivaikščiojimo parke plaučių funkcijos pagerėjimas tęsėsi daugiau nei 24 valandas, pagerėjo kraujotaka. Po pasivaikščiojimo miesto centre pagerėjimas buvo ženkliai mažesnis.

„Gali būti, jog verta persvarstyti dabar galiojančias oro užterštumo normas, nes pasirodo, jog negalime jų visiškai toleruoti. Taip pat reiktų siekti, jog visi turėtų kur „pabėgti“ pakvėpuoti grynesniu oru, toliau nuo triukšmo ir automobilių“, – sakė tyrimo autoriai.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienas įtakingiausių Lietuvoje prezidentas Valdas Adamkus: turiu tik vilties, kad mes Trečiojo pasaulinio karo nesulauksime (63)

Kitą savaitę Vilniuje rengiamoje prezidento Valdo Adamkaus tarptautinėje konferencijoje rinksis...

„Danske Bank“ visiškai nutraukia veiklą Lietuvoje (36)

Į pinigų plovimo skandalą Baltijos šalyse įsipainiojęs Danijos bankas „ Danske Bank “...

Incidentas prie Didžiosios Britanijos parlamento: įvykio vietoje – kelios dešimtys ginkluotų pareigūnų yra sužeistų (35)

Londone automobiliui antradienį pramušus užtvaras prie Didžiosios Britanijos parlamento pastato ir...

Kubilių Karbauskio pasisakymas tiesiog „sujaudino“: ačiū už tokį interviu (191)

Atostogaujantis konservatorius Andrius Kubilius sureagavo į valstiečių-žaliųjų lyderio Ramūno...

Rąstinio namo gyventojas prašosi pagalbos: sėdžiu ir girdžiu, kaip graužia mano namą (181)

Rąstiniame name gyvenantis Ignas kreipėsi į redakciją su pagalbos prašymu. Vyras skundėsi, kad...

Besilaukianti Ineta Stasiulytė filmuodamasi filme išsireikalavo ypatingų sąlygų: vaikelio vardas pateks net į filmo titrus (12)

Naujos, vos pradėtos filmuoti komedijos „Tarp mūsų, mergaičių“ aktorius pateko į...

Meteorologai įspėja: Lietuvoje prognozuojamas smarkus lietus, škvalas, perkūnija (9)

Antradienį Lietuvoje galimas smarkus lietus, škvalas, perkūnija, įspėja Hidrometeorologijos tarnyba.

Buvusios Baltųjų rūmų padėjėjos viešinami garso įrašai didina Trumpo problemas Trumpo paskyroje – įžeidimų salvės (63)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį įsitraukė į aštrų ginčą su savo buvusia...

Stilistė Agnė Gilytė: yra ne viena priežastis, kodėl mano garderobas gana ramių spalvų (2)

Mano pradžioje nedrąsus, o po to audringas santykis su lūpų dažais prasidėjo maždaug 2014 m....