Galbūt tai nuskambės keistai, tačiau pirmoji dieta istorijoje gimė kartu su žmogumi. Pirmykščiai žmonės, vartodami žalius vaisius, daržoves ir mėsą, laikėsi (nesąmoningai) dabar populiarios žalios mitybos.

Racionaliai dietų kūrimu pirmą sykį susidomėjo senovės Graikijos filosofai. Jie patarė pakeisti savo racioną dėl naudos sveikatai. Taip Hipokritas papildė medicinos praktiką skirtingomis „dietoms esant ūmioms ligoms“, o Pitagoras rekomendavo vartoti tik augalinį maistą „dvasios ramybei“.

Idėja pakeisti savo racioną siekiant atsikratyti nereikalingų kilogramų gimė tik XIX amžiuje. Nuo to laiko žmonės, regis, išbandė viską: nuo badavimo iki tablečių. Mes nusprendėme išsiaiškinti, kokie populiarių dietų pliusai ir minusai.

Praeito amžiaus devintajame dešimtmetyje praūžė Polio Brego bado dietos bumas. Reikia pastebėti, kad ši sistema prigijo ir iki šiol praktikuojama tiek jaunų merginų, tiek vyresnio amžiaus žmonių.

Beje, pats Bregas neturėjo medicininio išsilavinimo, o jo kelias į dietologiją buvo vingiuotas. Būdamas paauglys, jis ėmė uždarbiauti ringe, o tada tapo laisvojo stiliaus kovų treneriu. Sukūręs šeimą suprato, kad trenerio darbas pinigų neužtikrins, ir siekdamas išlaikyti šeimą, ėmė ieškoti alternatyvių uždarbio būdų.

Naudodamas kai kurias medicinines žinias, kurių pasisėmė iš sporto pasaulio, jis atidarė savo sveikatinimo centrą ir ėmė bendradarbiauti su laikraščiu „Los Angeles Times“, kur rašė savo sveikatos rubriką.

Po trejų metų išėjo pirmoji Polio knyga apie sveiką mitybą. Jis ėmė knygą reklamuoti skaitydamas nemokamas paskaitas, kur žmonės pirmąsyk išgirsdavo apie stebuklingo badavimo sistemą. Polis kalbėjo apie tai, kad jei reguliariai badautume, gertume teisingą vandenį ir atsisakytume druskos, gyventume iki šimto dvidešimt metų.

Paskaitos nepraėjo veltui: Bregas įgijo pirmųjų pasekėjų, kurie reikalavo individualios konsultacijos. Jis ėmė priiminėti visus norinčiuosius vos už dvidešimt dolerių per valandą. Taip palaipsniui Bregą aplankė pasaulinė šlovė.

Dietos esmė: esti keli badavimo pagal Polį Bregą būdai: nevalgyti tris-keturias dienas ir gerti tik vandenį, badauti savaitę ir nieko negerti, badauti dvidešimt vieną dieną - gerti vandenį.

Ir pati švelniausia dieta - badauti vieną dieną per savaitę ir gerti žolelių arbatą. Be to, sugrįžus prie normalaus raciono, svarbu neperkrauti jo toksinais. Todėl reikia visam laikui atsisakyti druskos, cukraus, kavos, šokolado, alkoholio.

Pliusai. Žinoma, su šia sistema galima sulieknėti, jei badausite ne mažiau kaip keturias dienas. Antrą dieną organizme visiškai sudega angliavandeniai, trečią - baltymai, ir, pagaliau, ketvirtą dieną prieinama prie riebalinio sluoksnio (kurio mažėjimo sąskaita ir netenkama svorio). Tai sunki dieta, tačiau galima netekti padoraus kiekio kilogramų.

Minusai: badavimas gali turėti ne pačių maloniausių pasekmių. Visą tą laiką žmogus praktiškai save ėda iš vidaus, organizmas negauna būtinos dozės vitaminų, mineralų. Badavimo periodu gali atsirasti galvos skausmai, pašokti (arba, atvirkščiai, sumažėti) kraujospūdis, atsirasti dusulys. Dėl silpnumo ir prastos savijautos šiuo periodu negalima gyventi visaverčio gyvenimo.

Tokia dieta ypač pavojinga jaunoms merginoms. Kai po badavimo jos grįžta prie normalaus maitinimosi, greitai susigrąžina prarastus kilogramus, kadangi organizmas, išsigandęs, jog greitai jo nemaitins, ima kaupti būtinas atsargas (tuos pačius riebalus).

Kaip taisyklė, pamačiusios tokį rezultatą, merginos periodiškai toliau praktikuoja badavimą. Tai galiausiai baigiasi nervine anoreksija.

Beje, badauti vieną kartą per savaitę taip pat visiškai neefektyvu ir nenaudinga. Kaip pamename, iki riebalinio sluoksnio prieinama ketvirtąją dieną. Per parą galite nežymiai sublogti, tačiau tik raumenų masės sąskaita (iš raumenų pasišalins vanduo). Ir, sugrįžę prie normalaus raciono, greitai susigrąžinsite visa, ką praradote iškrovos dienos metu.

Monodietos dabar labai populiarios. Manoma, kad jų laikantis sulieknėjama paprastai ir neskausmingai, skirtingai nuo badavimo. Monodietų periodiškai laikosi aktorė Uma Thurman (mėgsta šokolado monodietą), Britney Spears (paprastai prieš pasaulinius turus laikosi obuolių dietos) ir net Lindsay Lohan (geria kokakolą).
Dietos esmė. Savaitę ar kelias dienas vartojamas tik vienas produktas - pavyzdžiui, ryžiai, grikiai ar sūris, nepamirštama gerti vandens.

Pliusai: svoris krenta gan greitai, per savaitę galima numesti tris-penkis kilogramus. Tokia trumpalaikė dieta nesukelia stipraus psichologinio diskomforto. Be to, nesunku pasirinkti mėgstamą produktą.

Minusai: norint išlaikyti svorį, monodietos laikytis tik savaitę beprasmiška, reikia tai daryti sistemingai, tačiau taip galima užsidirbti nemažai sveikatos problemų. Pirmiausia jei atsakote riebalų turinčio maisto (o monodietų atveju taip ir nutinka), tulžies pūslėje gali susidaryti akmenų. Esmė ta, kad tulžis mūsų organizme reikalinga tam, kad perdirbtų riebalus. Jei tulžis nedirba, susidaro akmenys.

Kad ir kokį produktą bepasirinktume, jei ilgą laiką valgytumėte tik jį, sveikata nukentėtų. Pavyzdžiui, vaisių monodieta sukels baltymų deficitą organizme. Todėl nuolat jausite mieguistumą ir silpnumą. Sūrio dieta gali sutrikdyti kalcio apykaitą. Rezultatas - sumažėjęs fizinis ir protinis darbingumas, problemos su plaukais ir nagais.
Iš kokios pusės nepasižiūrėsi, monodietos negalima laikytis ilgai, o ji pati turi tik trumpalaikį poveikį.

Šangri-La dietos autorius - Setas Robertsas, Berklio universiteto psichologijos profesorius, neragina jūsų skaičiuoti kalorijų ar apriboti produktų spektro. Jis tik siūlo apriboti apetitą negudriomis priemonėmis.

Dietos esmė. Pagal Robertso teoriją, norint likti lieknam, reikia vartoti mažiau kalorijų. Tam jis siūlo tarp valgymų gerti stiklinę fruktozės vandens ir suvalgyti du šaukštus alyvų aliejaus. Mūsų racioną, pagal Robertsą, turi sudaryti arba produktai, kurių mes visai nemėgstame, arba mėgstami produktai, gausiai apibarstyti aštriais prieskoniais.

„Juk neįmanoma suvalgyti daug maisto, kuris mums nepatinka, arba per aštraus ar sūraus. Tokiu būdu, jei mažiau suvalgote, suvartojate mažiau kalorijų, o tai reiškia, svoris nesikaupia“, - sako Robertsas. Pats autorius tvirtina, kad naudojasi šiuo metodu jau penkerius metus ir jaučiasi žvalus, sveikas ir sportiškas.

Pliusai. Teoriškai laikantis tokios dietos sulieknėti galima. Išties, jei vartojate mažiau kalorijų, svoris nyksta. Plius, fruktozės vanduo maitins smegenis, jei nevartosite angliavandenių, o alyvų aliejus padės nesustabdyti tulžies pūslės veiklos, jei nevalgote riebaus maisto.

Minusai. Jaučiasi, kad dietos autorius gudrauja - neįmanoma ilgą laiką valgyti nepatinkantį maistą. Pats maitinimosi metas taps stresinis. Tai gali lemti arba anoreksiją, arba nervinį protrūkį, po kurio žmogus paprasčiausiai nueis į McDonalds ir prisivalgys. Žinoma, visi su vargu nusikratyti kilogramai sugrįš džiaugsminga vorele.

Robertas Atkinsas, garsios visame pasaulyje dietos autorius, iki 45 metų buvo sėkmingas kardiologas. Tik štai kentė jis dėl antsvorio. Vieną gražią dieną jis pamatė tokio Alfredo Peningtono knygą. Pastarasis tvirtino, kad atsisakius cukraus ir krakmolo, per mėnesį galima atsikratyti dešimties kilogramų.

R. Atkinsas kiek patobulino šią dietą, visiškai atsisakydamas angliavandenių. Rezultatas - minus keturiolika kilogramų plius publikacija medicinos žurnale. 1970 metais Atkinsas publikavo savo dietą žurnale „Vogue“. Nuo to laiko jį aplankė pasaulinė šlovė.

Jį ilgai ir atkakliai kritikuoja kolegos: kaip gi galima sulieknėti, valgant riebius kepsnius, apeinant daržoves, vaisius ir grūdus?

Beje, pats Atkinsas mirė būdamas 72 metų, ir būdamas 180 cm ūgio svėrė 116 kg. Skrodimo metu nustatyti širdies ir kraujagyslių sutrikimai, susiję su nutukimu.

Dietos esmė: iš raciono išmetami saldumynai (uogienės, džemai, saldainiai ir kiti skanūs dalykai), miltiniai ir grūdiniai produktai, daržovės, kuriose gausu krakmolo ir, žinoma, vaisiai - angliavandenių šaltinis.

Pliusai: Apribojus angliavandenių suvartojimą, organizmas bus priverstas gauti energijos iš baltymų ir riebalų. Riebalus ir baltymus galima vartoti neribotais kiekiais.

Minusai. Ši dieta suduoda smūgį iškart keliems organams: inkstams, kepenims, smegenims. Smegenis maitina angliavandeniai, ir kai jie negauna savo gliukozės dozės, prasideda galvos skausmai, nemiga, problemos su atmintimi. Kepenys ir inkstai filtruoja organizme baltymus.

Atkinso dietos metu jų reikia vartoti daug, o tokios apkrovos gali sukelti gausybę ligų. Ši dieta iki pavojingo lygio padidina cholesterino kiekį ir susilpnina apsaugines organizmo savybes. Ir, galų gale, pasakykite, ar sugebėsite visą gyvenimą pragyventi be saldumynų?

Antrasis jos pavadinimas - Beyonce dieta. Iki nėštumo aktorė aktyviai propagavo šį būdą. Ji kalbėjo, kad citrinų dietos dėka gali per savaitę numesti iki septynių kg.

Dietos esmė: lieknėjimo efekto pasiekiama su ypatingu gėrimu, kurį sudaro du šaukštai šviežiai spaustų citrinos sulčių, du šaukštai klevų sirupo ir žiupsnelis maltų pipirų. Meniu su šiuo gėrimu gan paprastas. Pavyzdžiui, pusryčiai - stiklinė limonado, 200 g ryžių. Pietūs - limonadas, daržovių salotos. Vakarienė - limonadas, du obuoliai, dvi morkos, sutrintos ir paskanintos natūraliu jogurtu.

Pliusai. Tai aktyviai riebalus deginanti dieta, kurios pagalba galima greitai įgyti formą. Citrina - tai vitamino C šaltinis, kuris mažina patinimus, padeda pašalinti toksinus. Klevų sirupas aprūpina organizmą mikroelementais (kalciu, magniu), o pipirai paskatina metabolizmą.

Minusai: tokios dietos negalima laikytis ilgai, ji tinka tik kaip greito sulieknėjimo priemonė prieš svarbų įvykį. Jei laikytumėtės jos ilgai, gastrito ir kitų skrandžio ligų neišvengtumėte. Beje, esant virškinamojo trakto organų susirgimams, citrinų dieta kategoriškai draudžiama.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt