Mane jau kelias savaites vargina pajautrėjęs, skilinėjantis liežuvis, odontologinių problemų neturiu. Kokios gali būti kitos sutrikimo priežastys?

Jūratė, 48 m.

Jeigu, nesant odontologinių problemų, žmogus skundžiasi liežuvio skausmu ar pažeidimais, pirmiausia, kaip dažniausiai pasitaikančią priežastį, galima būtų įtarti padidėjusį skrandžio rūgštingumą (gastroezofaginę refliukso ligą).

Atsako specialistė:

UAB „Medicinos paslaugų centro“ šeimos gydytoja Edita Svikščiūtė:

– Paprastai liežuvio problemos atspindi virškinimo sistemos sutrikimus. Jeigu, nesant odontologinių problemų, žmogus skundžiasi liežuvio skausmu ar pažeidimais, pirmiausia, kaip dažniausiai pasitaikančią priežastį, galima būtų įtarti padidėjusį skrandžio rūgštingumą (gastroezofaginę refliukso ligą). Didesnis rūgšties kiekis, ypač miego metu, patekdamas į ryklę, sudirgina burnos gleivinę. Kadangi liežuvis yra pakankamai jautrus, netrunka atsirasti įvairių įskilimų, paraudimų, peršėjimų ir kitų nemalonių pojūčių burnoje.

Kita galima dažna šio negalavimo atsiradimo priežastis – stomatitai. Tai įvairūs burnos gleivinės uždegimai, kuriuos sukelia virusai, bakterijos, grybeliai. Jie gali atsirasti ir dėl šalutinio vaistų poveikio. Ypač tai aktualu, jei medikamentai vartojami ilgą laiką – pavyzdžiui, antibiotikai gali sukelti grybelines burnos gleivinės ligas (burnos pienligę). Dėl to liežuvis gali parausti, imti skilinėti, gali atsirasti deginimo pojūtis ar baltos apnašos, žaizdelės burnos gleivinės šonuose.

Šiaip dėl liežuvio retai skundžiamasi. Dažniau susiduriu su pacientais, kuriuos kamuoja po vaistų vartojimo atsiradusi burnos pienligė.

Problemos sprendimas priklauso nuo gydytojo apžiūros metu nustatytų požymių, visapusiškai įvertinus paciento skundus.

Be to, jei minėti simptomai stebimi tik trumpą laiką, gali būti, kad sudirginimas atsirado tiesiog gausiau suvartojus tam tikro maisto, pavyzdžiui, citrusinių vaisių ar šviežiai spaustų sulčių.

Verta žinoti

Liežuvio pažeidimų gali atsirasti ir dėl dantų problemų – pūliuojančių šaknų, negydyto ėduonies ar gausesnių apnašų.

Negalavimų žemėlapis

Nuo seno gydytojas pirmiausia paprašydavo pacientą parodyti liežuvį. Atidžiau jį patyrinėjus galima išsiaiškinti ne vieną sveikatos bėdą. Visgi vien tuo pasikliauti nevertėtų, o kilus įtarimui dėl konkrečių sutrikimų geriau pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Spalva. Blyškus liežuvis – galimas kraujotakos ligų, mažakraujystės pranašas. Blyškūs kraštai įspėja apie kepenų nepakankamumą. Jei liežuvio galiukas arba šonai tamsiai raudoni, tai irgi rimtas ženklas susirūpinti širdimi ar kepenimis. Ryškiai raudonas liežuvis susijęs su pneumonija ir kitais plaučių negalavimais. Liežuvio centrinėje dalyje atsiradus raudonai dėmei arba gelsvoms apnašoms, atkreipkite dėmesį į tulžies veiklą, ar nepadidėjęs skrandžio rūgštingumas.

Forma. Jei pastebėjote patinusį liežuvį, derėtų atlikti kraujo tyrimus. Šiurkštus liežuvis nurodo kvėpavimo sistemos negalavimus, o tarytum sutrumpėjęs ar raukšlėtas liežuvis įspėja apie pablogėjusią žarnyno veiklą. Išsausėjęs liežuvis – ženklas, kad organizmui trūksta vandens.

Struktūra. Vidinėje liežuvio dalyje matomi horizontalūs sutrūkinėjimai byloja apie žarnyno ir skrandžio problemas. Širdimi susirūpinti reikėtų per liežuvio vidurį atsiradus giliam, liežuvio galą siekiančiam įtrūkimui. Jeigu iškištas liežuvis dreba, vadinasi, žmogus labai stokoja energijos, patiria stresą, gali turėti ir psichikos negalavimų.