Kiek laiko praleidžiame parduotuvėse? Ar visuomet ten lankomės, genami būtinybės? O gal paprasčiausiai malonu žvalgytis į vitrinas, liesti naujus daiktus ir pirkti, pirkti, pirkti...
Pirkimo manija
© Corbis/Scanpix
Pirkti – vienas iš seniausių žmonių malonumų, atsiradęs neatmenamais laikais. Kodėl tai malonu, atsakyti galima taip: pirkdamas beveik visapusiškai pasitenkini. Nes prekė tenkina ir fiziologines reikmes (alkis, troškulys, šiluma), ir saugumo (turiu atsargų blogesniems laikams), ir prisirišimo (kai kuriuos daiktus galima visa širdimi mylėti, prižiūrėti ir puoselėti), ir savigarbos (gali pasigirti prieš kitus ir pats save gerbti už galią pirkti). Štai ir beveik visos psichologinės reikmės. Tai kodėl gi nepirkti?

Tačiau kaip ir kiekvienas malonumas, pirkimas gali virsti manija, arba tiksliau, kompulsija. Kompulsija - tai toks priverstinis veiksmas, kada žmogus tiesiog turi kažką padaryti, nors šis veiksmas nesuteikia nei didelio malonumo, nei yra ypatinga būtinybė tai daryti.

Štai imkime vaiką, augusį neturtingoje šeimoje. Tėvai nuolat dreba dėl duonos kąsnio. Būdamas studentu jis iš paskutinių pinigų perka maistą, nes dažnai norisi valgyti. O virtęs solidžiu vyru ir turėdamas geras pajamas, jis perka maisto tiek, kad po to iš šaldytuvo reikia viską išmesti, nes sugenda.

Toks pirkimas logiškai nepagrįstas ir malonumo nesuteikiantis. Tai paprasčiausia kompulsija. Tačiau įsigilinus šioje kompulsijoje galima rasti slypintį nerimą. Jis kyla, jei žmogus dėl kokios nors priežasties negali pirkti: staiga baigėsi pinigai ar tiesiog nėra kada pirkti. Štai kaip šis mažytis, bet labai galingas nerimas gali priversti žmogų, vos atsiradus pinigams, vos atsidarius maisto parduotuvei vėl eiti ir prisipirkti. Tarsi jo viduje vis dar gyventų tas pats vaikas ir jaunuolis, sakantis: dėl visa ko pasirūpink maistu. Maža kas: o jei vėl badausi? Ir šiam vidiniam vaikui/jaunuoliui nėra praėjusio laiko, jis vis dar toks pats: alkanas ir nesaugus.

Pirkimo manijos esmė - nepraeinantis deficito jausmas.

O štai moteris negalinti išeiti iš didelės parduotuvės, nenusipirkusi visai jai nereikalingų daiktų: vazelių, batelių, krepšelių, kažkokių papuošalų ir dar nežinia ko. Pusė šių daiktų vėliau dulkėja spintoje bei stalčiuose. Tačiau nenusipirkti ji jų negalėjo. Žinoma, galima tuo apkaltinti įkyrią reklamą, nuolat bombarduojančią pasąmonę gundančiais plakatais, fantastiškomis nuolaidomis bei angeliškais balsais. Tačiau ne visus reklama vienodai veikia, o tik tuos, kurie viduje turi šį amžiną vidinį deficito jausmą.

Iš tiesų šis deficitas nesusijęs nei su vazelėmis, nei su bateliais. Nėra mūsų psichikoje „ krepšelių bei papuošalų trūkumo centro“. Tačiau mūsų viduje yra jautrus barometras, nusakantis: tau kažko reikia. Tik ne visuomet galime sąmoningai žodžiais nusakyti tai, ko mums iš tiesų reikia. O jausmas yra.

Šis jausmas psichoterapeutų dėmesį patraukė jau seniai, ir jis vadinamas įvairiai: tai menkavertiškumo, tai žemesnės egzistencijos, tai bazinio deficito jausmu. Kildina šį jausmą iš vaikystės, kuomet mes dar nežinome visko, ką galime, tačiau jau išgyvename kažkokį nepriteklių: ar meilės, ar saugumo, ar fiziologinį.

Ir štai mes užaugame. Daugeliui mūsų šie poreikiai būna arba patenkinti, arba kompensuoti kitkuo. O kai kada mus vietoj to vis graužia senas deficito jausmas, ir jam numalšinti mes turime kažką sugalvoti. Pavyzdžiui, pirkti. Mūsų poreikių tai iki galo netenkina, kaip alkoholiko netenkina išgerti truputį ir sustoti. O narkomano netenkina viena narkotiko dozė. Tokia jau dvasinio diabeto rūšis. Maistas juk sergant diabetu patenka į vidų, bet neįsisavinamas. Jo nepriima organizmas, ir kyla amžinas alkis.

Žinoma, alkoholizmas, narkomanija, diabetas, besaikis rūkymas – tai pakankamai rimti sutrikimai. Apie tai ir rašoma, ir ant pakelių pasirodo grėsmingi užrašai. O štai pirkimo manijos, kaip kenksmingo sveikatai dalyko, niekas per daug neišskiria, nes jis daug kam naudingas . Kuo daugiau tokių maniakų, tuo didesnės pajamos ir gyvesnė ekonomika. Tai kam čia kištis?

Tik štai kiekvieno iš mūsų asmeninė pareiga - pasirūpinti savo siela. Ir jei jau ten viduje gyvena amžinas deficitas, galbūt galima rasti jam kuklesnę vietą mūsų sieloje. Arba bent pasotinti alternatyviomis priemonėmis - tokiomis, kurios turi prasmę ir sveikatai nekenkia. Tai šokiai, sportas, religinė praktika, meninė saviraiška, geras seksas, bendravimas - kai pradedi įdomiai ir pilnaverčiai gyventi, pirkimo manija ima tirpti. O ypač jei tu turi ne vien egoistišką, o prasmingą, kitiems reikalingą užsiėmimą.

Matyt, tuomet nesaugus vaikas ir alkanas studentas mūsų sieloje ilgesniam laikui aprimsta. Ir pasisotina rimtesniais dalykais. Nes visi žino: vaikai labiau už saugumą mėgsta nuotykius ir žaisti. Ir padėti tėvams. O studentui labiau už pietus rūpi meilė ir šokiai. Žinoma, tik ne išgąsdintam vaikui ir ne iki galo išbadėjusiam studentui.

Taigi nedarykime iš pirkimo kulto. O jei jau padarėme - ieškokime, kas ten už jo pasislėpė. Ir radę - užsiimkime su juo rimtesniais dalykais. Jam patiks.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujas Majausko sumanymas: donorais taptų visi, kas nepaprašys kitaip (367)

Seimo narys konservatorius Mykolas Majauskas siūlo keisti Lietuvoje galiojančią donorystės...

Adekvačias algas užtikrinti turėjusi naujovė panašėja į didžiulę nesėkmę (81)

Turbūt kiekvienas darbuotojas norėtų žinoti, kada ir dėl kokių priežasčių didės jo alga. Tai...

Rusų žurnalistas: juokinga anaiptol ne visiems (89)

Maskvoje jie springsta iš juoko, savo „Twitter“ paskyroje rašė JAV prezidentas Donaldas Trumpas...

Nelaimės keliuose: specialistai naujus vairuotojus vadina prarastąja karta (96)

„Vairuotojus, kurie neseniai gavo pažymėjimus, didžiąja dalimi galime vadinti prarastąja karta....

Istorija, sukrėtusi Lietuvą: kaip visa tai prasidėjo (1034)

Žinia, kad Jungtinėse Valstijose suimta buvusi Seimo narė Neringa Venckienė , ne vieną privertė...

Rusijos ambasadoje Argentinoje – didžiulis kiekis narkotikų (14)

Argentinos policija Rusijos ambasadoje Buenos Airėse aptiko beveik 400 kg kokaino ir areštavo kelis...

Gydytojas papasakojo, kas gresia, jei pabudę jaučiatės pavargę (2)

Jaučiatės mieguisti, aptingę, mažiau darbingi, sunkiai keliatės rytais, sunku sutelkti dėmesį?...

Orai: nesinorės net nosies kišti laukan (75)

Artimiausiu metu didesnių pokyčių nebus. Antroje penktadienio pusėje ir šeštadienį į šalį...

Drama ant ledo: vos balu varžovę aplenkusiai 15-metei iš Rusijos – olimpinis auksas komentarai (59)

Pjongčango žiemos olimpinėms žaidynėms pasiekus finišo tiesiąją pagaliau pirmąjį aukso...

Nuo šiol lietuviai turės daugiau galimybių rinktis prabangias keliones (4)

Išskirtinių lietuvių kelionių organizatorius „Boutique Travel“ pasirašė bendradarbiavimo...