aA
Senėjimas – fiziologinis procesas, sukeliantis pokyčius visame kūne. Tad nuo ligų kentėti gali ne tik mūsų vidaus organai, bet ir burna.
Trūksta danties
Trūksta danties
© Shutterstock

„Dantys prarandami dėl negydyto ar netinkamai gydyto ėduonies ir periodontito“, – teigia odontologas Laurynas Jokubauskas.

Kas su amžiumi įvyksta?

Odontologas Laurynas Jokubauskas teigia, jog dantų būklė sulaukus brandaus amžiaus priklauso nuo gyvenimo būdo, aplinkos ir genetinių ypatybių: „Normalus senėjimas yra susijęs su burnoje stebimu dantų emalio nusidėvėjimu, nuskilimais ir įskilimo linijomis, tamsesne dantų spalva. Dantų viduje esanti pulpos ertmė ir šaknų kanalų spindis dėl išorės dirgiklių poveikio siaurėja arba, kitaip sakant, užkalkėja. Kiekvieną dantį kaule įtvirtina šaknis juosiantis specializuotas apydančio raištis, tačiau su amžiumi dalies jo yra netenkama, todėl stebimas dantenų atsitraukimas.“

Taip pat keičiasi ir burnos gleivinė: mažėja jos barjerinė funkcija, lėtėja gijimas, mažėja seilių išskyrimas, prastėja kramtymo funkcija.

Dažniausia liga – periodontitas

Dažniau pasitaikanti liga, kurią odontologas L. Jokubauskas mini kaip pagrindinę, yra periodontitas, sukeliantis greitą kaulo tirpimą ir dantų paslankumą.

„Pagrindinė periodontito priežastis yra bakterinis dantų apnašas, kuris sukelia dantenų uždegimą, vėliau progresuojantį į periodontitą, apimantį gilesnius apydančio audinius. Prie to prisideda tam tikri rizikos veiksniai, pavyzdžiui, rūkymas, genetinis imlumas, tam tikri vaistai, ligos, amžius“, – pasakoja gydytojas.

Kaip kitus dažniau pastebimus sutrikimus odontologas įvardija ikivėžinius ar vėžinius burnos gleivinės pakitimus, seilių išskyrimo sumažėjimą dėl vartojamų vaistų ar ligų, smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimus, pasireiškiančius įvairiais garsais, skausmu, apsunkintais judesiais, ir kramtymo funkcijos suprastėjimą.

Ne senėjimo padarinys

Gydytojas teigia, jog dantų netekimas nėra normalus senėjimo padarinys, tačiau veikiau per gyvenimą nutikusių įvykių kulminacija. „Restauravus mažą dantų ėduonies sukeltą pažeidimą, su laiku šalia atsiranda naujas pažeidimas. Šią restauraciją pakeitus į didesnę iškyla danties lūžio rizika, endodontinio gydymo ir dar didesnės restauracijos poreikis bei danties praradimo tikimybė. Taigi dantys prarandami dėl negydyto ar netinkamai gydyto ėduonies ir periodontito“, – pasakoja L. Jokubauskas.

Odontologas priduria, jog mūsų organizmas geba kompensuoti burnoje atsiradusius pokyčius, netekus vieno ar kelių dantų, kai, pavyzdžiui, greta esantys dantys stumiasi prarasto danties link ir taip sumažina atsiradusį tarpą. Tokiu būdu kramtymo funkcija išlieka.

Protezai – išsigelbėjimas?

Pakeisti prarastus dantis gali padėti protezai, implantų fiksuoti hibridiniai protezai arba suirusių dantų vainikams atkurti naudojami vainikiniai ir tiltiniai protezai. Paprastai pats senjoras pajaučia, kada jam jų pradeda reikėti, pavyzdžiui, tinkamai nebesukramtant maisto.

Kad protezai ilgai tarnautų, būtina juos tinkamai prižiūrėti. „Išimamus protezus po kiekvieno valgio rekomenduojama nuplauti šiltu vandeniu ir nuvalyti specifiniu arba dantų šepetėliu. Vaistinėse galima įsigyti specialių protezams valyti skirtų tirpių tablečių, kurias galima naudoti kartą per savaitę. Išimtus iš burnos protezus reikėtų laikyti sausai, o ne pamerktus į vandens stiklinę. Tuo metu fiksuoti protezai reikalauja dar didesnės priežiūros, kadangi jų išsiimti iš burnos nepavyks. Būtina naudoti ne tik dantų šepetėlį, bet ir siūlą, tarpdančių šepetėlius, taip pat galima naudoti ir burnos irigatorių. Po kiekvieno valgio skalauti burną“, – pasakoja L. Jokubauskas.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
3.7895

Top naujienos

Toma Miknevičienė

Medikai susiėmę už galvų stebi, kaip auginami šiuolaikiniai vaikai: dėl tėvų kaltės tampa nevaisingi

Dažnai tarstelim: šiuolaikiniai vaikai – kitokie, nei kad augdami buvome mes. Tačiau kokie tie...

Remti Kremlių darosi vis labiau gėdinga: Maskvos sąjungininkai tyliai gręžiasi nuo Putino  apie atvykstančius rusus gimsta anekdotai (4)

Tradiciniai Maskvos sąjungininkai Vidurio Azijoje tyliai žengia žingsnius, greičiausiai kaip...

Reikia skubių sprendimų, o šalies vadovai vėl nesutaria: svaidosi kaltinimais ir vis skambesniais epitetais (14)

Vėl užvirė politinė kova, kas turėtų keliauti į Europos Vadovų Tarybą ( EVT ) – prezidentas...

Siūlo nepamiršti vienos energijos rūšies: kritiniu momentu duotų trečdalio milijardo naudą (1)

Mažųjų hidroelektrinių infrastruktūra kritinėmis aplinkybėmis galėtų atnešti Lietuvos...

Popiežius kreipėsi į Putiną ir Zelenskį

Popiežius Pranciškus pareikalavo neatidėliotinų paliaubų Ukrainoje. Kreipdamasis į Rusijos ir...

Žada nemalonius pokyčius dalies automobilių savininkams – gudrybės nebeveiks (15)

Kiekvieną dieną gatvėse galima išvysti automobilius, kurie paskleidžia debesį akivaizdžiai...

Ukrainos žvalgybos vadovas: pasirengimas Putino nušalinimui jau prasidėjo (3)

Rusija pati įsivarė save į kampą, bet dar gali užbaigti karą ir nežlugti. Tam tereikia nuo...

Šeimos gydytoja: pradėjo daugėti darbingo amžiaus pacientų, kurie nebegali kentėti tokios kasdienės savijautos

VUL Santaros klinikų šeimos gydytoja Kamilė Gricienė stebėdama pacientus ir jų nusiskundimus...

Žemę pasiekė stulbinantis radijo bangų pliūspnis iš kosmoso gelmių: neįprastai galingi signalai suglumino astrofizikus (2)

Identifikuotas keistas naujas signalas, sklindantis pro laiko ir erdvės bedugnę. Pernai aptiktas...

Karas Ukrainoje. Rusija užpuolė Zaporižę, okupantų veiksmai išduoda Putino prioritetus (2)

Po to, kai Ukrainos pajėgos iš rusų okupantų atkovojo strategiškai svarbų Lymano miestą,...