Atrodo, kad žmogus pasigavo paprastą slogą, o jau trečią parą ji pereina į sinusitą – sinusų (prienosinių ančių) uždegimą.

„Tokia komplikacija dabar labai dažna. Galbūt dėl to kalti agresyvesni šio sezono virusai, gal tiesiog taip reaguoja organizmas, neatsilaiko imunitetas“, – sakė Vilniaus universiteto Santariškių klinikų gydytoja otorinolaringologė Aistė Paškonienė.

Medikės pastebėjimu, iš pradžių labai sunku įvertinti, ar paprasta virusinė sloga komplikuosis į sinusitą.

„Paprasčiausia sloga – ne tik nosies problema. Sinusai į infekciją irgi visada reaguoja, kadangi jų ir nosies gleivinė – ta pati. Klausimas būna tik kokio lygio bus reakcija, kiek infekcija pateks į sinusą ir jį pažeis. Kiek uždegimas išplis, priklauso nuo organizmo atsparumo – jis gali su problema susitvarkyti ir nosyje“, – aiškino A. Paškonienė.

Kada reikia sunerimti?

Negalavimas visiems prasideda vienodai – užgula nosį, pasirodo sekretas. Tada žmogus prisilašina vaistų, kvėpuoti tampa lengviau, tačiau po kelių dienų situacija gali stipriai pablogėti.

„Ūminį sinusitą galima įtarti, jeigu sloga tik stiprėja, užsitęsia 5–7 dienas, gleivės pasidaro tirštesnės, teka pūlingas, sunkiai išpučiamas sekretas, pradeda skaudėti, spausti veidą, sutrinka uoslė“, – pasakojo gydytoja.

Gali šoktelėti ir temperatūra, žmogus jaučia nedidelį drebulį ir kitus peršalimo simptomus. Tačiau jie gali ir nepasireikšti, karščiavimas nevarginti – viskas priklauso nuo viruso tipo.

Pirmas požymis, kad ligos sustabdyti nepavyksta, – atsiradęs sunkumas galvoje, veide (ypač kaktos srityje), skausmas, patinimas akiduobių, skruostų srityse. Ypač jei vaikui pradeda ryškėti aplink akis tinimas – tai svarbus sinusų komplikacijos ženklas. Tokiu atveju reiktų paskubėti kreiptis pagalbos į gydytoją.

Sloga neturi dažnai lydėti

A. Paškonienė priminė, kad užsikimšus nosiai iš pradžių reikia lašinti lašus. Pirmoje slogos stadijoje galima praplauti jūros vandeniu.

Jei jau prasidėjo kita stadija ir teka sekretas, galima išgerti kokių antibaktericidiškai veikiančių, sekretą suskystinančių augalinių preparatų. Svarbiausia – vartoti daug skysčių, atlaisvinti kvėpavimą, veiksminga gerti arbatas, galima daryti ir inhaliacijas. Tačiau nesant užkimimui ar laringitui su jomis persistengti nereikėtų.

„Vaikams yra normalu negaluoti, sloguoti kad ir 7–11 kartų per metus, kadangi jų imuninė sistema dar tik formuojasi. Tačiau suaugęs sveikas žmogus sirgti išvis neturėtų. Aišku, visi gali peršalti, lėkdami, skubėdami, staigiai patekę iš šiltos aplinkos į šaltą. Tačiau sloga suaugusiojo visgi neturėtų užklupti daugiau nei vieną du kartus per metus. Imuninė sistema turėtų pati susitvarkyti su viskuo, kas mus puola“, – pabrėžė gydytoja.