aA
Nusideginti odą karštais garais, ugnimi, cheminiais skysčiais ar kitomis degiomis priemonėmis tikrai labai nemalonu, tačiau skausmas praeina, žaizdos užgyja, o randas lieka, jei nudegimas nebuvo tinkamai gydomas. Ką daryti nudegus pasakoja Kauno medicinos universiteto klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos vadovas prof. Rytis Rimdeika.
Moteris
Moteris
© Corbis
Pirmoji pagalba jau čia!

Kad žinotume, kaip gydyti nudegimus, išsiaiškinkime, kas yra tas nudegimas. Pasak prof. Ryčio Rimdeikos, nudegimu galime vadinti audinių pažeidimą, kurį sukelia vietinis šilumos, cheminių medžiagų, elektros srovės arba radiacijos poveikis. Odos pažeidimo sunkumas priklauso nuo nudegimo laipsnio, nudegusio ploto ir vietos.

Dažniausiai pasitaikantys ir namuose išgydomi (jei tinkamai gydomi) – pirmo laipsnio nudegimai, kai oda tik parausta ar patinsta, o nudegimas užima nedidelį plotą.

Visais atvejais, kai yra nudeginama oda, pažeistą vietą pirmiausia reikia atšaldyti ir odą nuraminti.

„Pirmoji pagalba nusideginus, neatsižvelgiant į nudegimo rūšį (orkaitė ar karšti garai), visuomet yra tokia pati – šaltas vanduo. Nudegusią vietą reikia pakišti po šaltu tekančiu vandeniu ir palaikyti maždaug 10–20 min. Vandens srovė turėtų būti normali, bet ne per stipri. Juk po labai stipria srove galima susižeisti ir sveiką odą, – pataria prof. R. Rimdeika. - Nudegimą reikėtų šaldyti tol, kol pranyksta skausmas (bet ne ilgiau nei 20 minučių).

Po to nudegusią vietą reiktų patepti hidrogeliu, kuris skatina žaizdos gijimą ir neleidžia žaizdai plėstis, ir sužeistą vietą aprišti švariu tvarsčiu. Jį reikėtų nusiimti po paros“.

Nauji laikai – naujos priemonės...

Seniau, kai nebuvo tinkamų ir efektyvių priemonių nudegimams gydyti, todėl nelikdavo nieko kito, kaip guostis mintimi, kad ir randai gali puošti. Šiais laikais, kai medicinos priemonės padeda ne tik numalšinti skausmą, bet ir neprarasti estetinio vaizdo, galime drąsiai ir garsiai pasakyti, kad randai nepuošia, jie darko!

O ir senosios liaudiškos priemonės nudegimams gydyti taip pat turėtų būti nustumtos į užmarštį. Ar jūs bėgsite gesinti gaisro pasiėmę sviesto gabalą ar statinę medaus? Lygiai taip pat ir nudegus – šios priemonės „odos gaisro“ tikrai neužgesins.

„Odos nudegimams tepti reikia naudoti specialius preparatus, skatinančius drėgmės apykaitą žaizdoje ir saugančius nuo bakterijų. Nudegimams gydyti skirto hidrogelio turėtų būti kiekvienų namų vaistinėlėje. Toks preparatas skatina natūralų gijimą, ramina odos uždegimą ir skausmą, gerokai sumažina rando tikimybę, – teigia prof. R. Rimdeika. – Po tekančiu vandeniu atvėsintą vietą reikia plonai patepti hidrogeliu ir steriliai apvynioti tvarsčiu. Vėliau nudegusią vietą patariama tepti 2–3 kartus per dieną, kol nudegimas visiškai sugis“.

Hidrogelį ant nudegimo patariama tepti medine mentele ar marlės gabaliuku. Jei nudegimas negyja arba žaizda keičia savo formą, spalvą, atsiranda nemalonus kvapas – būtina tuojau pat kreiptis į gydytoją.

Nudegimo laipsniai

Pirmojo laipsnio nudegimas – pasireiškia odos paraudimu ir patinimu, kai kuriais atvejais gali atsirasti nedidelių pavienių pūslelių. Pirmo laipsnio nudegimą patyręs žmogus jaučia deginimą, perštėjimą. Oda sausa ir paraudusi, kiek skausminga prisiliečiant. Dažniausiai šis nudegimas atsiranda nuo saulės spindulių. Pirmo laipsnio nudegimas praeina per 4–7 dienas, tiesa, dėl nudegimo saulėje gali padidėti odos pigmentacija.

Antrojo laipsnio nudegimas – paviršinės dalies odos storio nudegimas. Pasireiškia didelėmis sveikomis ar jau sprogusiomis subepiderminėmis pūslėmis. Jos būna pripildytos audinių skysčio, kartais ir kraujo. Žaizdą skauda prisilietus.

Trečiojo laipsnio nudegimas – giliųjų odos sluoksnių nudegimas. Trečiojo laipsnio nudegimas pasireiškia jau susprogusiomis ar apskritai nesusidariusiomis pūslėmis. Nudegus odą, žaizdos paviršius būna ryškiai raudonos arba pilkos matinės spalvos. Skausmingumas išlieka, tačiau kapiliarai nebekraujuoja.

Ketvirtojo laipsnio nudegimas – oda, kaulai, raumenys suanglėja. Tokius pakitimus sukelia labai didelė temperatūra, gaisras, užtiškęs skystas metalas. Šis nudegimas yra pats sunkiausias ir pavojingiausias. Dėl ketvirtojo laipsnio nudegimų tenka chirurginiu būdu šalinti mirusius audinius, o nudegusį paviršių uždengti persodinta oda.

Dirbtinė oda randams gydyti

Didžiosios Britanijos mokslininkai sukūrė dirbtinę odą ICX – SKIN, kuri padeda užgydyti žaizdas ir nudegimus. Žurnale „Regenerative Medicine“ apie savo išradimą paskelbę ląstelinės terapijos specialistai teigia, kad ši naujovė gali pakeisti odos transplantaciją ir tapti proveržiu atkuriamojoje medicinoje.

Esą laboratorinėmis sąlygomis sukurta oda prie žmogaus kūno visiškai prigijo per 28 dienas, o žaizda buvo visiškai užgydyta. Mokslininkų teigimu, visos ankstesnės priemonės, skirtos žaizdoms gydyti, „atlipdavo“ nuo odos vos po kelių savaičių.

Tiesa, naujoji oda buvo išbandyta ant nedidelio odos ploto. Dabar šios naujovės išradėjai ketina atlikti bandymus su kur kas didesnėmis žaizdomis. Atlikę šiuos ir kitus klinikinius bandymus, dirbtinės odos kūrėjai ketina kreiptis licencijos. Šiuo metu geriausiu rimtų žaizdų ir nudegimų gydimo būdu laikoma odos transplantacija, odą paimant iš paties paciento kūno. Šis gydymo būdas yra gana skausmingas, be to, taip nukentėjusiam žmogui atsiranda nauja žaizda.

Tai, kad gyjant nudegimui atsiranda randas, normalu, tačiau daugelis mūsų norėtų, kad jis kuo greičiau išnyktų. Kuo didesnis randas, tuo ilgiau trunka jo gydymas ir didėja tikimybė, kad jis matysis, todėl specialių priemonių būtina griebtis nedelsiant, vos nudegus.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Susvilęs Maskoliūno debiutas: belgų traiškyta Lietuvos rinktinė prasimerkė per vėlai (1122)

Dariaus Maskoliūno debiutas prie Lietuvos vyrų rinktinės vairo paženklintas skaudžia nesėkme...

Atsiprašinėjęs Maskoliūnas: apsigėdinome, sudegėme visi kartu specialiai Krepšinis.lt iš Monso (46)

Dariaus Maskoliūno debiutas Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vyriausiojo trenerio pareigose...

Buvęs komunistas, viešai atsiprašęs Lietuvos: apie vaikystę „ant ribos“ ir manevrus dėl nepriklausomybės (10)

Česlovas Juršėnas gyvenime juokauja nekeitęs trijų dalykų – žmonos, partijos ir buto....

Koronavirusas kirto verslams regionuose: prarasti klientai, kroviniai ir augantys nuostoliai (7)

Nors nuo mirtis sėjančio naujojo koronaviruso židinio Kinijoje , Hubėjaus provincijoje, iki...

25 kilogramų atsikratęs Kauno medikas merginai padovanojo nepaprastą meilės dovaną - pavydėtų kiekviena (80)

Koks pats romantiškiausias dalykas, kurio gali tikėtis mergina? Vienai romantiškai atrodo...

Perspėja dėl Putino bendražygio Prigožino lėktuvo: Lietuva taptų fronto linija (364)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ( NSGK ) planuoja kreiptis į Užsienio reikalų...

Šokiruojantys patyčias kenčiančio berniuko žodžiai sujaudino pasaulį: vaiko ašaros sulaukė garsenybių paramos (148)

Devynmetis berniukas iš Australijos , kuriam dėl mažo ūgio mokykloje tenka kęsti patyčias ,...

Netikėtumas Lietuvos lengvosios atletikos čempionate – Palšytė prarado titulą (51)

Klaipėdoje prasidėjusiame Lietuvos uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionate užfiksuotas...

Su lietumi ir šlapdriba siautės galingas vėjas (1)

Šeštadienį prie Lietuvos priartės galingas ciklonas iš vakarų. Debesuotumas sparčiai padidės,...

Valerijus Katkauskas

Netarnavęs – ne vyras. Apie nesavanaudišką meilę savo antrai pusei (13)

Pasakysiu šviesiai tiesiai – vyras, kuris netarnavo kariuomenėje yra nepilnavertis. Jis nemoka...

|Maža didelių žinių kaina