„Jau lankėsi iš kurortų grįžusios kelios moterys. Žinote, saulė, romantika, alkoholis... Paskui, grįžus namo, kur laukia vyras arba draugas, moteriai kirba nerimo kirminėlis: kas dabar bus? Ji suskumba pas gydytoją išsitirti dėl lytiniu keliu plintančių ligų. Jau būna pasireiškę pirmieji infekcijų simptomai...“ - pasakoja žinomas gydytojas dermatovenerologas Pragiedrulis Velička.
© Shutterstock nuotr.

Veikia karščio faktorius

„Iš šiltų kraštų grįžusiesiems, dažnai išryškėja infekcijos, uždegimai, odos grybelis. Pavyzdžiui, ant odos būna balkšvos, pilkšvos dėmės, padengtos pleiskanėlėmis. Jos šiltuose kraštuose dar labiau išryškėja, nes saulė karšta, ir grybelio pažeistos odos vietos neįdega. Ypatingai svarbi rūbų dezinfekcija: jeigu nedezinfekuoji, po kurio laiko vėl užsikrečiama tuo pačiu grybeliu. Užsikrėsti lygiosios odos grybeliu galima ir be patiesalo atsigulus ant paplūdimyje nuomojamo gulto, - pasakoja žinomas gydytojas dermatovenerologas Pragiedrulis Velička.

Anot jo, bėdų galima prisidaryti ir neįvertinus vandens temperatūros.

„Dar neįšilusiame vandenyje moterys gali „pasigauti“ šlapimo pūslės uždegimą. Jeigu sergama lėtinėmis ginekologinėmis ligomis – jos gali paūmėti. Šaltoje jūroje nerekomenduojama plaukioti, jeigu yra diagnozuotas uždegimas. Galima rizikuoti tik vandeniui įšilus iki devyniolikos, dvidešimties laipsnių temperatūros“, - įspėja gydytojas.

„Karšta meilė“ nudegina

Kitas dalykas – vadinamosios meilės ligos.

„Jau lankėsi iš kurorto grįžusios kelios moterys. Žinote, saulė, romantika, alkoholis... Po to grįžus kirba nerimo kirminėlis: o kaip dabar bus? Suskumba pas gydytoją išsitirti. Jau būna pasireiškę pirmieji infekcijų simptomai“, - pasakoja P.Velička.

Dažnai pasitaiko, kad šlapimo pūslės peršalimus lydi lytiniu keliu plintančios ligos – kaip trichomonos ar chlamidijos.

Pastarosios itin pavojingos. Uždelsta ir negydoma chlamidiozė gali sukelti nevaisingumą. Pasireiškus ūmiai ligos formai, padažnėja šlapinimasis, jis būna skausmingas, pagausėja skystų išskyrų iš makšties, jos yra geltonos spalvos, bekvapės, nesukelia niežulio.
Chlamidijoms išplitus į šlapimo pūslę, gimdos kaklelį, kiaušintakius, po trijų keturių savaičių ima mausti pilvo apačią, dar labiau sustiprėja skausmas šlapinantis.

„Chlamidijos, mikoplazmos, ureaplazmos – tai lytiškai plintančios ligos, kurios, kadangi mūsų laboratorinė technika atitinka Europos Sąjungos standartus, gali būti nustatomos“, - pasakoja gydytojas dermatovenerologas P.Velička.

Daug nepatogumų sukelia ir tokia „nekalta“ liga kaip pienligė, kai moterims pasireiškia varškės konsistencijos išskyros.

„Pienligė gali atsirasti lytinių organų gleivinėje. Šia liga sirgdama moteris lytinių santykių metu gali užkrėsti partnerį. Tada šis jau bėga išsigandęs pas venerologą ir tuomet aiškinamės, kur yra priežastis.

Pienligė būna ir patologinė, kai trunka ilgesnį laikotarpį. Ją gydo ginekologai, iki galo nepagydo, dar visokie uždegimai prasideda, vėl skiriama antibiotikų. Bet pienligė nėra baisi liga. Tiesiog reikia žinoti priežastį ir kurį laiką susilaikyti nuo lytinių santykių, kol gydomasi vaistais“, - sako P.Velička.

Skausminga egzotika

O egzotinių ligų ar lietuvės parsiveža iš svečių šalių?

„Tai gresia tiems, kurie mėgsta egzotiką, eina į atogrąžų miškus, lipa į kalnus. Būna sugrįžę iš Brazilijos, kur yra sukandžiojami kirminų. Kartais egzotika tikrai būna skausminga. Nereikia toli važiuoti – Druskininkuose buvo pažįstami, pasakojo, kad susidūrė su vadinamomis „moškėmis“. Jos kaip sriegės – įsriegia, supūliuoja ir žaizdos tikrai atrodo baisiai, ilgai negyja. Tai yra mūsų kurorto siaubas“, - pasakoja P.Velička.

O ar galima nuo smėlio „pasigauti“ infekciją, žinant kaip šeimininkai mėgsta paplūdimiuose vedžiotis savo augintinius, kurie ten neretai atlieka ir gamtinius reikalus?

„Tai ir miegant prie atviro langelio galima užsikrėsti. (Juokiasi.)
Pačiame smėlyje kaip ir nėra infekcijos židinių, nebent nuo gultų ar patiesalo. Rizika kyla daugiau tiems, kurie jau yra užsikrėtę ir išvažiuoja į šiltuosius kraštus. Karštis ir smėlis, kaip minėjau, yra provokacija. Arba, kai būna labai karštos vasaros Lietuvoje, Palangoje pilna žmonių, dargi šlapinamasi jūroje – irgi iškyla grėsmė „pasigauti“ infekciją“, - įspėja gydytojas dermatovenerologas.

Tikisi, kad praeis savaime

„Pagrindinė klaida, kad žmonėms atsiradus infekcijai ar išbėrimui po vabzdžio įkandimo, laukia, tikėdamiesi, kad praeis savaime. Kažką uždeda, dezinfekuoja degtine, kiti išvis nedezinfekuoja. Kartais ir klausiu: kaip jūs tris keturias savaites vaikščiojote su tokiu išbėrimu? Tai nenori, tai patys gydosi. Juk gali nueiti į vaistinę, vaistininkė vis tiek ką nors pasiūlys. Pataikys, nepataikys, ji neatsako už tai. Žmogus tepa vienu tepalu, praeina dvi trys savaitės, nepadeda, tada jau kreipiasi į gydytoją. Pastebima tokia tendencija“, - sako P.Velička.

Svarbu

Po atsitiktinių lytinių santykių kitą dieną kreiptis į gydytoją būna beprasmiška. Tik po trijų keturių dienų atlikus tyrimus paaiškėja, kas yra ligos sukėlėjai. Dažniausiai aptinkamos grybelio, gonorėjos, gardnerelos bakterijos. Chlamidijos ir ureaplazmos atsiranda daug vėliau – maždaug po trijų keturių savaičių. Esant rimtesnės ligos įtarimui – sifilio, AIDS, ŽIV – kraujo tyrimai tai patvirtins tik po šešių mėnesių!

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vilniaus grupuotė, kurios taikinyje – milijonai: su žmona netekęs laisvės ir turto nevaldė emocijų

Veikė organizuotoje grupėje, o ne kaip nusikalstamas susivienijimas, iš narkotinių ir...

Kukuraitis apie pensijų reformą: čia dar ne pabaiga (44)

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis neguldo galvos, kad po diskusijų Seime tas...

Grybauskaitė jau stato namą – paaiškėjo, kiek pinigų suplanavo statyboms (531)

Praėjusių metų pabaigoje šalies vadovė nusipirko žemės sklypą, kuriame žada pasistatyti namą...

Vasiliauskas įvardijo didžiausią riziką finansų sistemai papildyta (3)

Didžiausia riziką šalies finansų sistemai tebekelia galimas nekilnojamojo turto kainų burbulas...

Tautvydas Marčiulaitis. Kainų spąstai (2)

Gyvename Lietuvoje labai įdomiu laikotarpiu. Kuomet valstybė iš buvusios sovietinės virsta į...

Po pirmojo Julijos Skripal pasirodymo žiniasklaidai – Kremliaus reakcija (79)

Julija Skripal , kuri su tėvu, buvusiu rusų šnipu Sergejumi Skripaliu kovo mėnesį Didžiojoje...

Skaičiuojame pinigus: už kiek studentas gali pragyventi Vilniuje?

Nors vyrauja nuomonė, kad pragyvenimas Vilniuje – išskirtinai brangus, todėl daugeliui studentų...

Statkevičiaus kurti tautiniai kostiumai darželius pasiekia paslapčia (30)

Kad valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio idėja kiekvienam Lietuvos vaikui padovanoti tautinį...

Į Lietuvą sugrįžęs vyras patyrė pažeminimą dėl išvaizdos: jaučiuosi ne įmonėje, o „zonoje“ (238)

Ne vienerius metus užsienyje gyvenęs Ramūnas (vardas pakeistas), grįžo į gimtinę ir įsidarbino...

Italijoje traukinys rėžėsi į Lietuvoje registruotą sunkvežimį, žuvo du žmonės sunkvežimis pralaužė užtvaras  (114)

Italijos šiaurėje netoli Turino ketvirtadienio naktį nuo bėgių nuvažiavus traukiniui, kuris...