aA
Ar tiesa, kad šlapimo nelaikymas arba inkontinencija kamuoja tik pagyvenusius žmones arba sunkiai sergančius bei vartomus ligonius?
Nemaloni sveikatos problema, dėl kurios net išyra šeimos
© Shutterstock nuotr.

„Iš mano kabineto išėjo palyginus jauna moteris, neturinti nė keturiasdešimties, kuri kenčia dėl šlapimo nelaikymo.

Ji sėdėjo ir verkė: negaliu su vaikais palakstyti, negaliu ko nors pakelti, negaliu juoktis, nusičiaudėti, nes iš karto prateka šlapimas“, – pasakoja žinomas urologas prof. Balys Dainys.

Šlapimo nelaikantys asmenys taip pat vengia komandiruočių, nes jiems reikia lankytis nepažįstamoje aplinkoje, ir nežinia, kur bus tualetas. Tokių žmonių yra gana daug, tik jie vengia apie tai kalbėti ir bando patys susitvarkyti.

„Tikrai negalima teigti, kad šlapimo nelaikymas arba inkontinencija yra senų žmonių liga. Kas šešta gimdžiusi trisdešimtmetė, kas ketvirta gimdžiusi keturiasdešimt penkerių metų moteris ir kas antra gimdžiusi penkiasdešimtmetė susiduria su šlapimo nelaikymo problema, kuri turi neigiamos įtakos žmogaus gyvenimo kokybei.

Moteris, kuriai pasireiškia dirglioji šlapimo pūslė, kuomet šlapintis užsinorima čia ir dabar, ir nėra jokių galimybių valingai susilaikyti, lytinio akto metu gali nelaikyti šlapimo. Būna, kad partneriai to netoleruoja ir šeima išsiskiria“, – pasakoja VšĮ „Inkocentras“ direktorė Jurga Misevičienė, akcentuodama, jog dažniau šlapimo nelaiko moterys negu vyrai.

Šlapimo nelaikymas vargina apie 300 tūkst. gyventojų Lietuvoje. Dalis jų – darbingi ir aktyvūs žmonės, kurie kiekvieną dieną eina į darbą. Be abejo, darbdaviai neįtaria, su kokiomis problemomis susiduria kai kurie jų darbuotojai.

„Jeigu žmogus nedrįsta netgi gydytojui pasakyti, ką jau kalbėti apie darbdavius. Tokie žmonės naudoja šlapimą sugeriančias priemones, kurių, priklausomai nuo šlapimo nelaikymo laipsnio, yra labai įvairių. Aktyvūs pacientai yra pamėgę sauskelnes kelnaites – tai yra sauskelnės, panašios į apatinį trikotažą.

Bėda ta, kad darbe sunku pasikeisti slaugos priemonę. Sunku ją nusinešti, kad nepastebėtų kolegos, o tualetuose nėra kur pasidėti drabužių, pavyzdžiui, kostiuminių kelnių. Galų gale slaugos priemonę reikia išmesti.

Šlapimo nelaikantys asmenys taip pat vengia komandiruočių, nes jiems reikia lankytis nepažįstamoje aplinkoje, ir nežinia, kur bus tualetas. Tokių žmonių yra gana daug, tik jie vengia apie tai kalbėti ir bando patys susitvarkyti“, – pasakoja medikės išsilavinimą turinti J. Misevičienė.

„Inkocentro“ iniciatyva, pacientų organizacijų nariai buvo prašomi užpildyti anonimišką anketą. Pacientai nurodė, kad jie slaugos priemonėms per mėnesį išleidžia nuo 45 iki 100 eurų.

„Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos nurodo, kad žmogui, kuris nori neiškristi iš aktyvaus socialinio gyvenimo, reikia iki trijų slaugos priemonių per dieną. Tačiau Lietuvoje kompensuojama tik viena ir tik nuolatinės slaugos poreikį turintiems pacientams. Kai tuo tarpu socialiai aktyviems, darbingiems šlapimo nelaikymą patiriantiems asmenims nei įklotai, nei sauskelnės nėra kompensuojami.

Nuo šių metų pradžios buvo sudaryta darbo grupė, į kurią įeina Sveikatos apsaugos bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų specialistai, keletas pacientų organizacijų, tarp kurių – ir „Inkocentras“.

Mūsų tikslas – pakeisti medicinos pagalbos priemonių kompensavimo sąlygas. Tiek padidinti priemonių kiekį, tiek praplėsti diagnozių, kurioms esant kompensuojamos slaugos priemonės, sąrašą. Visa ši komanda siekia dirbti, kad pagerėtų šlapimo nelaikančiųjų gyvenimo kokybė“, – sako J. Misevičienė.

Komentaras

Gydytojas urologas prof. Balys Dainys:

– Neretai jauno amžiaus moterims, ypač po gimdymo, atsiranda šlapimo nelaikymo problemų ir jos priverstos vaikščioti su įklotais. Priežastys, kurios lemia šlapimo nelaikymą, gali būti įvairios. Kaip jau minėjau, moterims po gimdymo, kai būna įvairūs plyšimai, tam tikros gimdymo komplikacijos, kai pasislenka vidaus organai, prasideda ir šlapimo nelaikymo problemos.

O vyrus šios bėdos dažniausiai kamuoja dėl prostatos problemų. Vyresniems – dėl prostatos hiperplazijos ar onkologinių ligų, o jaunesniems – dėl prostatito atsiranda imperatyvinis šlapinimasis ir jie nebesuspėja nubėgti iki tualeto.

Šlapimo nelaikymas pasireiškia ir sergant neurologinėmis ligomis, ypač Parkinsono, Alzheimerio, senatvinėmis demencijomis.

Tai – labai svarbi ne tik medicininė, bet ir socialinė problema, kadangi šlapimo nelaikantys žmonės itin vengia būti viešumoje.

Sveikatos apsaugos ministerijos atsakymas dėl kompensavimo:

Medicinos pagalbos priemonės (toliau – MPP), tarp jų ir skirtos slaugai, įrašomos į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą (C sąrašą), vadovaujantis sveikatos apsaugo ministro patvirtinta tvarka.

Gamintojų pateiktas paraiškas įrašyti MPP į kompensavimo sąrašus įvertina ministro įsakymu sudaryta Ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija.

Visos MPP yra vertinamos vadovaujantis funkcinės vertės kriterijumi, tai yra įvertinama ligos, kuriai skirta MPP, įtaka sveikatai, asmens darbingumui, įvertinama MPP socialinė svarba, tai yra, ar priemonė kompensuoja asmens prarastas funkcijas ir atkuria (pagerina) darbingumą, sumažina slaugos poreikį. Taip pat įvertinama MPP kaina.

Šiuo metu į C sąrašą yra įtrauktos šios priemonės, skirtos tik slaugai: sauskelnės, įklotai, vienkartinės paklodės, urostominiai maišeliai ir plokštelės, įvairūs tvarsčiai.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (222)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Atšaukus kelionę, vilnietė neatgauna pinigų: organizatorius perkelia datą, bet prašo primokėti (94)

Vilnietė Raminta „Delfi“ pasakojo balandžio 14 dieną turėjusi išvykti į Turkiją, tačiau...

Lietuvoje įvestas vasaros laikas (8)

Laikrodžius valandą pasukus į priekį, sekmadienį Lietuvoje įvestas vasaros laikas.

Į šalį veršis arktinis oras, bus labai nemalonu

Sekmadienio naktį prasidėjusios orų permainos, dieną tęsis. Per šalį slinks šaltasis...

Mirtys Ukmergės slaugos ligoninėje: negali palaidoti antradienį mirusios mamos (126)

„Aš kiekvieną vakarą atvykstu prie Ukmergės laidojimo namų, ten yra toks rūsys, jame...

Vilniuje laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, Frankfurto, Paryžiaus (16)

Vilniaus oro uoste sekmadienį laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, taip pat...

Prie dezinfekcinio skysčio gamintojų prisijungia dar daugiau įmonių: smogs per nesąžiningų verslininkų kišenę (337)

Šią savaitę Lietuvos biodegalų gamintojams sudarytos galimybės gaminti dezinfekcinį skystį...

Lietuvoje patvirtinta dar 12 koronaviruso atvejų bendras skaičius – arti 400 (403)

Koronaviruso atvejų skaičius šalyje siekia jau 394. Tai reiškia, kad nuo paskutinio duomenų...

Putinas piktdžiugiškai stebi koronaviruso siaubiamus Vakarus: antrasis frontas jau atidarytas? (1227)

Europoje prasidėjo sąmyšis. Milijonai žmonių atsidūrė karantine, privatus sektorius –...

Grupė „The Roop“ nugalėjo tarptautiniame virtualiame „Eurovizijos“ konkurse (206)

Dėl koronaviruso atšaukus net ir pačius svarbiausius pasaulio renginius, Lietuva šiemet neteko...

|Maža didelių žinių kaina