aA
Šiandien pasaulyje švenčiama Tarptautinė Moters diena, kurios metu prisimenami visų paprastų pasaulio moterų pasiekimai bei atkreipiamas dėmesys į sunkumus su kuriais susiduria moterys visame pasaulyje – ir besivystančiose, ir išsivysčiusiose šalyse. Šiemet, minint Tarptautinę moters dieną, Jungtinės Tautos ypatingą dėmesį skiria priminti ŽIV/AIDS epidemijos poveikį milijonams pasaulio moterų,- sakoma pranešime spaudai.
AIDS
AIDS
2003 metais AIDS epidemija pasaulyje pasiekė grėsmingą ribą. Naujausi statistikos duomenys rodo, kad moterys sudaro pusę visų užsikrėtusiųjų ŽIV.

Devintajame dešimtmetyje prasidėjus epidemijos plitimui, buvo manoma, kad moterys nepriklauso rizikos grupei, nes atrodė, kad virusas daugiausia plito tarp vyrų, turinčių seksualinių santykių su kitais vyrais, sekso paslaugų sferoje ir tarp intraveninius narkotikus vartojančių narkomanų.

Šiandien ŽIV jau užsikrėtę dešimtys milijonų, didelę užsikrėtusiųjų dalį sudaro moterys, kurios užsikrėtė nuo savo sutuoktinių arba partnerių. AIDS tapo baisiausia epidemija žmonijos istorijoje, nuo kurios nepasaugotas niekas, nepriklausomai nuo lyties, rasės, klasės ar seksualinės orientacijos.

Jaunimas priklauso didelės rizikos grupei. Tai visų pirma pasakytina apie daugelyje besivystančių pasaulio šalių gyvenančias merginas, kurioms trūksta informacijos ir pirminės sveikatos priežiūros paslaugų. Merginos ir mergaitės rečiau gauna išsilavinimą negu vaikinai ir vyrai, jos dažniau patiria seksualinę prievartą ir smurtą.

ŽIV/AIDS tapo ne tik sveikatos krize, bet ir pasaulinės plėtros problema. Diskriminuojančios nuosavybės ir paveldėjimo teisės, nevienodos galimybės siekti išsilavinimo, viešųjų paslaugų, pajamų ir sveikatos priežiūros bei įsišaknijęs smurtas daro moteris ir merginas ypač pažeidžiamas ŽIV infekcijos. ŽIV/AIDS užsikrėtusios moterys patiria daugiau gėdos, diskriminavimo ir atskirties.

Biologiniai pažeidžiamumo veiksniai

Vienas iš ypač ŽIV/AIDS epidemijos aspektų yra tai, kad moterys, palyginus su vyrais, biologine prasme turi daugiau galimybių užsikrėsti šia liga. Tyrimai parodė, kad tikimybė, jog moterys užsikrės ŽIV, yra du kartus didesnė palyginus su vyrais. 2003-ųjų metų pabaigoje besivystančiose pasaulio šalyse moterys sudarė daugiau kaip pusę visų užsikrėtusiųjų ŽIV, o Afrikos dalyje į pietus nuo Sacharos tikimybė, kad 15–24 metų amžiaus merginos yra užsikrėtusios ŽIV, yra 2,5 karto didesnė negu vaikinai.

Smurto skatinama epidemija

Moterų padėtis ypač sunki ne tik dėl biologinių ŽIV aspektų ir nesuvaldomo ligos plitimo. Jas neigiamai veikia ir daugybė socialinių, ekonominių ir kultūrinių veiksnių, iš kurių vienas svarbiausių yra smurtas, kai pažeidžiamos moterų žmogaus teisės ir mažėja jų atsparumas ŽIV infekcijai.

Smurtas šeimoje yra viena iš klastingiausių smurto prieš moteris formų. Jis paplitęs visose visuomenėse ir nuo jo kenčia visų amžiaus grupių moterys. Visame pasaulyje nuo 10 iki 50 procentų moterų yra bent kartą patyrusios seksualinio partnerio fizinę prievartą, kurią dažnai lydi ir seksualinis smurtas. Beveik visose pasaulio šalyse smurtas šeimoje yra pagrindinė moterų traumų priežastis.

Prekyba moterimis bei seksualinis jų išnaudojimas taip pat sudaro sąlygas moterims tapti ŽIV infekcijos, smurto ir prievartos aukomis.

Vien tik smurto baimė gali rimtai pakenkti AIDS prevencijos programoms, nes tokia baimė trukdo moterims ieškoti informacijos apie ŽIV/AIDS, atlikti testus, užkirsti kelią infekcijos perdavimui vaikui iš motinos, gydymui bei konsultacijoms.

Ekonominės ir teisinės kliūtys

Iš kitų veiksnių, didinančių AIDS krizę tarp moterų, galima paminėti jų ekonominę ir finansinę priklausomybę nuo vyrų. ŽIV užsikrėtusioms moterims, našlėms ir vaikams, praradusiems sutuoktinius ar tėvus dėl AIDS, žemės, būsto ir kito turto nuosavybės naudojimo ir valdymo klausimai tampa ypač aktualūs. Daugelyje šalių vis dar galioja moteris diskriminuojantys įstatymai arba teisinės sistemos, kurios moterims nesuteikia lygaus statuso.

Moterų, neturinčių nuosavybės teisių į žemę arba būstą, ekonominės galimybės mažėja, todėl jos tampa mažiau apsaugotos nuo skurdo ir prievartos, dažniau tampa benamėmis. Skurdas gali paskatinti moteris imtis žūtbūtinių priemonių, pvz., kęsti partnerių prievartą, užsiimti nesaugiu seksu mainais už pinigus, būstą, maistą arba išsilavinimą.

Mergaičių mokymas yra vienas efektyviausių būdų siekiant suteikti joms galių, kad turėdamos atitinkamų žinių jos būtų geriau pasiruošusios sėkmingam gyvenimui.

Pasaulinė moterų ir AIDS koalicija

2004 m. vasario mėn. UNAIDS iniciatyva buvo įkurta grupė, sudaryta iš vyrų ir moterų, pasiryžusių mažinti AIDS poveikį moterims ir merginoms. Buvo įkurta Pasaulinė moterų ir AIDS koalicija (Global Coalition on Women and AIDS), kurios tikslas – skatinti paramą, pagyvinti ir įgyvendinti kovai su AIDS skirtas programas ir projektus, padedančius gerinti kasdienį moterų ir merginų gyvenimą.

Koalicijai vadovauja Pasaulinis iniciatyvinis komitetas, kuriame yra atstovaujami patys įvairiausi partneriai (JT agentūros, nevyriausybinės ir pilietinės visuomeninės organizacijos) iš visų pasaulio regionų. Komitete dirba pačių įvairiausių sričių specialistai ir specialistės: politikai, mokslininkai, aktyvistai ir garsūs žmonės.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Sutuoktiniai po skambučio į karštąją liniją – įbauginti: sudvejojome, ar verta tikrintis (241)

Pokalbis su karštosios linijos savanore dėl koronaviruso tyrimo vyrui ir jo žmonai pasirodė labai...

Nausėda pažėrė kritikos Seimui: man visiškai neįdomu, kas yra kaltas – kalti visi papildyta (238)

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienio rytą apsilankęs Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM)...

Patarimas darbuotojams: jei sutinkate su mažesne alga, turi mažėti ir darbo krūvis (95)

Su sunkumais dėl karantino susiduriančiose įmonėse darbuotojų gali būti prašoma susimažinti...

Šiems būstams karantino metu žada aukso amžių: žmonės turi pinigų ir nori juos išleisti (53)

Nekilnojamojo turto rinka šiuo metu patiria milžinišką sąstingį. Kol NT pardavėjai stengiasi...

Mokslininkas paaiškina: štai, ką reikėtų daryti, jei pandemijos metu norite apsipirkti saugiai

Donaldas Schaffneris yra mikrobiologas ir maisto saugos ekspertas iš Rutgerso universiteto....

ULAC vadovas: 6 iš 7 koronaviruso atvejų gali likti nepastebėti (45)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas neslepia,...

Koronavirusu užsikrėtusi aktorė izoliavosi psichikos sveikatos centre: norėčiau nusikeikti, bet geriau sukalbėsiu maldą (108)

„Pradėsiu pozityviai“, – pirmadienio vakarą savo mintimis dalijosi Ieva Labanauskaitė ....

Mokslininkas – apie virusui atvertą užnugarį: kai kurias klaidas dar galima ištaisyti (52)

Lietuvoje jau daugiau nei pusė tūkstančio medikų turėjo izoliuotis dėl kontaktų su koronavirusu...

Adam Tooze

Ar koronaviruso sukelta finansinė krizė bus didesnė už 2008 m. krizę? (2)

Paskutinioji ekonominė krizė buvo finansinis širdies smūgis. O ši gali būti panaši į viso...

Kaip sterilizuoti namus, jei baigėsi valikliai: šias priemones rasite ir savo spintelėje (2)

Kai išeigas tenka riboti beveik iki nulio, turime daug gražaus laiko susitvarkyti namus. Apie...

|Maža didelių žinių kaina