aA
Valgymo sutrikimai ilgą laiką nebuvo laikomi rimtais psichiniais sutrikimais. Tačiau šiuolaikinė psichiatrija ir psichiatrijos specialistai neabejotinai šias ligas įtraukia į sąrašą šalia tokių ligų, kaip depresija, bipolinis afektinis sutrikimas, manija ir kt. Žalojančios kūną, traumuojančios psichiką, susijusios su kitomis psichologinėmis būklėmis, vedančios į savidestrukciją. Tokie tie valgymo sutrikimai, nesvarbu – ar tai bulimija, anoreksija, ar priepuolinis persivalgymas, ar dar kokia valgymo sutrikimų atmaina, kurių šiuo metu priskaičiuojama daugybė.
© Shutterstock

Apie rizikos faktorius, didinančius tikimybę susirgti šiais sutrikimais, taip pat kalbama daug – pamatinės psichologinės būklės, paveldimumas, gyvenimiškos aplinkybės, pokyčiai smegenyse ir taip toliau. Tačiau viena valgymo sutrikimų ekspertė, Kelly Klump, iš Mičigano valstijos universiteto (JAV) pateikia dar vieną, iki šiol neregėtą negirdėtą versiją. Anot valgymų sutrikimų ekspertės, vienas pamatinių mechanizmų, galinčių didinti riziką susirgti valgymo sutrikimais, yra menstruacijų ciklas.

Šią sąsają Kelly Klump nagrinėjo jau ir anksčiau, o tai jai leido padaryti kuo išsamesnį tyrimą ir pateikti kuo tikslesnius jo rezultatus. Moksliškiau pateikus, rezultatai skambėtų taip: moterų kiaušidžių hormonai gali paveikti genetines rizikas susirgti psichikos ligomis. Kaip ir kodėl? Klausimai, iškylantys daugeliui specialistų.

Mokslininkė ir jos komanda į tyrimą pakvietė moteris ir sekė jų elgseną bei sveikatą menstruacinio ciklo metu. Nustatyta, kad menstruacinio ciklo metu vykstantys pokyčiai moters organizme net keturis kartus padidindavo valgymo sutrikimų ir su tuo susijusio elgesio riziką. Tai buvo atliekama per tam tikrus genetinius mechanizmus. Stebina tai, kad pokyčiai riziką padidindavo ne per kelis mėnesius ar metus, bet per kelias dienas.

Tai įmanoma tik tokiu būdu – kiaušidžių hormonai, kurių koncentracija menstruacinio ciklo metu kinta, sužadina tam tikrus genus, kurie aktyvuoja tam tikrus psichikos procesus. Žinoma, daugeliu atveju viskas užsibaigia emocionaliu valgymu – moterys užkandžiauja, kai nėra nuotaikos arba kai ta nuotaika itin gera. Tačiau kai kuriais atvejais tai atveda į ydingus valgymo sutrikimus, žalojančius visą kūną ir moters gyvenimą.

Kodėl tai svarbu? Todėl, kad gydant pacientes nuo valgymo sutrikimų, reiktų atsižvelgti ir į jų menstruacijų ciklą – kada didžiausia rizika valgymo sutrikimams pasireikšti, kada ji esti mažesnė ir kaip su tuo susidoroti. Be to, tai atsako į klausimą, kodėl moterys dažniau turi valgymo sutrikimus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

„Der Spiegel“: jie ryžtingi, žiaurūs ir turi Kremliaus leidimą žudyti (67)

Prieš ketverius metus buvo apnuodytas ir tik per plauką išgyveno bulgaras prekeivis ginklais. „...

Kariūnės kelią pasirinkusi lietuvė: per amžių amžius moterys yra laikomos silpnąja lytimi ir ačiū Dievui, kad taip yra (80)

Kovinės inžinerijos technikė Lingailė Juknevičiūtė savo tarnybos kelią pradėjo sukarintose...

Apsišarvuokite kantrybe: laukia niūrūs ir lietingi orai (4)

Sekmadienį vos spėjus pasitraukti vienam ciklonui, iš vakarų Baltijos regioną, o kartu ir...

Prireikė visų 12 raundų, bet Joshua atsiėmė čempiono diržus iš Ruizo (14)

Šeštadienį Saudo Arabijos sostinėje Rijade įvyko viso bokso pasaulio ilgai laukta dvikova tarp...

Mačiulis: mes gyvename labai nenormaliais laikais (187)

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis kalbėdamas konferencijoje teigė, kad...

Vilniuje pusiausvyros netekęs pėsčiasis atsidūrė gatvėje ir buvo mirtinai partrenktas (67)

Šeštadienio vakarą Vilniuje žuvo pėsčiasis . Nelaimė įvyko pačioje Laisvės pr. pradžioje....

Intymias nuotraukas Feisbuke viešinanti Verygos sekretorė: gyvenam laisvoje Lietuvoje (995)

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sekretorė kaitina internautų kraują, praneša...

Mitais ir baimėmis apipintas vėžys: gydytojai atsakė į 10 pagrindinių klausimų (19)

Nors atrodo, kad apie vėžį žinome labai daug, gydytojams vis dar neretai tenka susidurti su...

Žolininkė atsakė į visiems rūpimą klausimą – ar galima arbatą užplikyti antrą kartą? (30)

Alfo Ivanausko šeštadienio laidos „Alfas live“ viešnia – buvusi floristė, o dabar žolelių...