aA
Kai nėštumas sklandus - moters nepykina, nėra grėsmės prarasti kūdikį ir ją gaubia mylinčio vyro dėmesys, poros meilė gali atsiskleisti naujomis spalvomis. Ne tik dėl to, kad abu džiaugiasi būsimu kūdikiu.
Nėštumas, pora
© Corbis/Scanpix
Moteriai nereikia vartoti kontraceptikų, baimintis pastoti, jos organizmas daugiau gamina moteriškųjų hormonų. Tad intymiausiomis akimirkomis pajaučia dar niekada nepatirtą jausmų antplūdį ir palaimą...

Malonių išgyvenimų patiria ir vyras: jis pradeda labiau pasitikėti savimi, savo vyriškumu, atsiranda noras globoti bei saugoti savo kūdikio mamą. Apie pokyčius miegamajame per nėštumą pasakoja akušerė-ginekologė Laima Bagušytė.

I trimestras. Mylėtis ar susilaikyti?

Kai moters gimdoje jau bręsta meilės vaisius, žinoma, nereikia liautis mylėtis. Tik meilės naktys neturėtų būti labai audringos. Nepatartina ir mylėtis vonioje. Jei porą jaudina vanduo, geriau tiktų dušas. Taip pat ne metas ieškoti naujų, dar neišbandytų potyrių. Dabar didžiausias potyris - naujos gyvybės laukimas ir sužydėjęs būsimos mamos moteriškumas.

Tačiau jos seksualumas gali ir prigesti. Pačios pirmos dienos, savaitės ar net mėnesiai dėl hormonų pokyčių moteriai kartais būna tarsi užsitęsęs nemalonus sapnas: moterį gali pykinti, ji vemia. Nereta taip nori miego, kad net silpna. Nors naktį išsimiega, dieną yra mieguista ir irzli. Šie fiziologiniai bei emociniai pokyčiai atsiliepia ir intymiam gyvenimui. Todėl moters poreikis mylėtis gali sumažėti.

„Jei ji prastai jaučiasi arba jei intymūs santykiai iki tol neteikė malonumo, mylėdamasi patiria stresinę padėtį. O iki 12-os nėštumo savaitės, kai formuojasi embriono organai, bet kuris blogas emocijas keliantis veiksnys - stresas, baimė gali išprovokuoti persileidimą. Be to, spermoje yra prostaglandinų, kurie gali sukelti gimdos susitraukimus ir neigiamai paveikti nėštumą“, - sako akušerė-ginekologė L.Bagušytė.

Ypač nepatariama mylėtis, jei atsiranda neabejotinų ir grėsmingų persileidimo požymių: kraujingų išskyrų iš makšties, skausmas pilvo apačioje. Tada moteris turi save labiau tausoti, ilsėtis. Mylintis porai patartina tiesioginį vaginalinį kontaktą pakeisti švelniomis abipusėmis glamonėmis, stengiantis suteikti vienas kitam malonumo.

„Paprastai moteris vengia su ginekologu kalbėti apie intymųjį gyvenimą, labai retai ko nors paklausia. Kartais patys gydytojai, jei atsiranda persileidimo grėsmė, pataria atidėti lytinius santykius palankesniam laikui. Vyras turėtų žinoti, kad per nėštumą būsimoji mama yra jautresnė ir jei moteriai nėra malonūs intymūs santykiai, jis turėtų būti kantresnis ir santūresnis. Juk nėštumas nesitęsia amžinai, jis baigiasi gimdymu“,- šypsosi gydytoja.

Kai prabėga pirmi trys nėštumo mėnesiai ir grėsmė prarasti kūdikį, moteris nustoja kraujuoti ir praeina skausmas, vėl galima mylėtis. Tačiau atsinaujinus grėsmingiems požymiams - skausmingiems gimdos susitraukimams ar pasirodžius kraujingų išskyrų, lytinių santykių reikėtų vengti. Nesvarbu, kad gimdos kaklelis dėl persileidimo pavojaus užsiūtas.

II trimestras. Palankiausias meilės metas

Apie ketvirtą mėnesį baigia formuotis placenta. Moters organizmas, gaminantis daugiau moteriškųjų hormonų, pripranta prie naujų pokyčių ir jos savijauta pagerėja. Ji jaučiasi saugi, rami, mylima, sugrįžta įprastas intymusis gyvenimas. Kartais net pajunta didesnį poreikį mylėtis, sustiprėja aistra. Tad moteris, kuri iki tol nebuvo patyrusi meilės teikiamos palaimos, gali ją pajusti. Juolab, kad mažajame dubenyje pagerėja kraujotaka, makštis gamina daugiau išskyrų ir jos audiniai tampa minkštesni, labiau paburkę. Sueitis tampa daug lengvesnė net moteriai, kuriai lytiniai santykiai dėl makšties sausmės kėlė nemalonių pojūčių. Kai kurių moterų krūtys tampa jautresnės, todėl jas glamonėjant stiprėja malonumas (kitoms jos tampa skausmingos liečiant ir glamonės tampa nemalonios).

Kartais moterys nerimauja, jei mylintis susitraukinėja gimda. „Gimda - raumeninis organas, tad gali susitraukti nuo bet kurio dirgiklio - staigiau atsikėlus iš lovos, stipriau pamasažavus pilvą ar energingiau sujudėjus vaisiui, taip pat ir per lytinius santykius. Tai nepavojinga, jei nesukelia reguliarių gimdos susitraukimų, skausmo ar kraujavimo“, - ramina akušerė-ginekologė L.Bagušytė.

Kaip jaučiasi vaisius, kai vyras ir moteris mylisi? Jei moteriai yra gera, malonu, ji yra laiminga ir mylima, kūdikiui perteikiamos teigiamos emocijos, o gimęs jis jaučiasi saugesnis. Juk su juo visus devynis mėnesius bendravo ir mamą mylintis tėtis.

III trimestras. Malonumai ir pavojai

Didėjanti gimda vis labiau spaudžia jos kraujagysles, aortą ir tuščiąją veną, daug sparčiau auga ir vaisius. Todėl moteriai sunku gulėti ant nugaros, darosi silpna, bloga. Jai patogiau ant šono. Tad taip gulint ir mylėtis yra palankiausia.

Gydytoja L.Bagušytė perspėja, kad dėl oro embolijos pavojaus (kraujagyslių užsikimšimo) reikėtų susilaikyti nuo oralinių santykių (ne nuo kunilingo, o oro pūtimo). Užsienyje yra buvę atvejų, kai moters gyvybės išgelbėti nepavyko. Tad poros, naudojančios pavojingąjį mylėjimosi būdą, laukdamosi neturėtų rizikuoti. Ypač nėštumui įpusėjus, kai venos išsiplėtusios. Jei susitraukinėjant gimdai įtrūktų kaklelio venos, pro jas patektų oro, kuris keliautų tolyn į organizmą ir užkimštų kurią nors kraujagyslę.

Kai kurie gydytojai likus porai savaičių iki gimdymo moteriai pataria nuo lytinių santykių susilaikyti, nes jau praviras gimdos kaklelis. Ypač tuomet, jei iš jo jau būna pasišalinęs apsauginis gleivių kamštis. Kai nėra makšties kamščio, spermos bakterijos gali patekti į gimdos ertmę ir sukelti vaisiui infekciją. Nereikėtų mylėtis ir prasidėjus reguliariems sąrėmiams arba tada, kai nubėgus vandenims nėštumas dar kurį laiką yra tęsiamas.

„Kartais dar neatėjus gimdymo laikui nėščiosios atvyksta į ligoninę ir sako, kad iš makšties gausiai tekėjo kažkokios išskyros, įtaria, jog tai buvo vaisiaus vandenys. Bet nutyli, kad tai įvyko ką tik po sueities. Medikai, atlikę specialius tyrimus (ir mikroskopinį makšties išskyrų tyrimą), neretai aptinka spermatozoidų. Per nėštumą pagausėja išskyrų ir sunku atskirti, kas iš tiesų ištekėjo - išskyros, vaisiaus vandenys ar sperma“, - supranta moterų nerimą gydytoja.

Jei nėštumas užsitęsia po numatyto gimdymo termino ir tai nemaloniai jaudina porą ir jos artimuosius, kurie kasdien klausinėja: „Ar jau?“, ginekologai gali patarti pasimylėti. Tai paskatina susitraukinėti gimdą ir kartais pagaliau prasideda gimdymas.

Tėvelių meilė gimus kūdikiui

Gimus naujagimiui greitai gimsta ir placenta - organas, kuris palaikė ryšį tarp mamos ir vaisiaus organizmo. Placentinėje „aikštelėje“, kuri būna maždaug vieno ar kelių delnų dydžio, lieka žaizda. Ji sugyja per 1-2 sav. Tačiau gali užtrukti ir šešias. Ir po cezario pjūvio, ir pagimdžius natūraliai žaizda gyja panašų laiką.

Kada į miegamąjį grąžinti meilės aistrą? Kai gyja gimdos žaizda, viskas, kas gali žaizdoje padėti infekciją ir išprovokuoti daugintis bakterijas, yra tikrai nepageidautina. Todėl maždaug 6-8 sav. ginekologai moteriai pataria vengti lytinių santykių, nesimaudyti vonioje, baseine ir pan. (praustis reikėtų po dušu).

Ne tik dėl gimdos uždegimo pavojaus intymūs santykiai pagimdžius yra nepageidautini. Po gimdymo būna įtrūkių gimdymo takuose, siūlių susiuvus plyšusią ar kirptą tarpvietę, todėl santykiai moteriai kelia skausmą 1-2 mėn. ar net pusę metų ir ji nenori mylėtis. O po operacijos lieka gana didelis pilvo sienos pjūvis, gali skaudėti jį pajudėjus.

Jei skausmas nepraeina ilgiau nei 6-8 sav., reikėtų pasitarti su ginekologu. Gali būti kraujosruvų rando srityje ar kt. Tačiau būna, kad žaizda gyja gerai, tik išlikę nemalonūs pojūčiai, susiję su skausmo baime. Ją moteris turėtų stengtis įveikti. Be to, mamos mintys skiriamos ką tik gimusiam vaikeliui, kuris reikalauja dėmesio net naktį. Suprantama, bemiegės naktys, nuovargis mažina lytinį potraukį. Moteriai labai padėtų vyro švelnumas, atsargumas, kantrybė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Švietimo ekspertė: turime uždaryti didžiąją dalį mokyklų (89)

Didžiausia Lietuvos mokyklų problema – ne tik atskirtis tarp kaimų ir miestų mokyklų. Tuo...

Gripas ir toliau renkasi aukas: 5 savivaldybėse skelbiama epidemija papildyta 17.40 (25)

Praėjusią savaitę toliau smarkiai daugėjo sergančiųjų gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo...

Pirkėjai nusigręžia nuo daug žadėjusio rajono: koją kiša vienas „bet“ (1)

Vilniaus šiaurinėje dalyje įsikūręs Santariškių mikrorajonas išsisikiria ne tik kaip medicinos...

Žiežmarių gimnazijos skandalas: tėvai prakalbo ir apie fizinį mokytojos smurtą (288)

Kilus skandalui dėl Žiežmarių gimnazijos mokytojos elgesio, kai ši per pamoką nesitvardydama...

Eligijus Masiulius iškrito iš rinkimų žaidimo: dalinasi planais, ką darys toliau (220)

Iš Klaipėdos merų rinkimų dėl nepakankamo galiojančių parašų skaičiaus iškritęs Eligijus...

Karas, kuris negali būti laimėtas: po Baltųjų rūmų pranešimo – liūdni scenarijai (135)

JAV karas Afganistane nusinešė tūkstančius amerikiečių karių gyvybių ir kainavo virš...

Suttonas teigia, kad „Rytas“ turi rinktis: jis arba Adomaitis anksčiau kalbėjo ką kita (79)

Pirmadienį suspenduotas Vilniaus „Ryto“ klubo puolėjas iš JAV Dominique'as Suttonas neišvyko...

Anakardžių riešutų sūris per 10 minučių (1)

Dažnai girdime, kad reikia valgyti daugiau daržovių, bet kaip tą padaryti ir kiek „daugiau“...

Palydovė mirusiam rėmėjui paliko šokiruojantį laišką, nes šis ją išbraukė iš testamento (1)

Šokiruojantis su turtingu ją išlaikiusiu vyru bendravusios merginos Lydios įrašas socialiniame...