Kai už lango spaudžia šaltukas, ar lyja be paliovos, pripažinkime ne vienas pasvajojame apie galimybę nors kelioms dienoms atsidurti šiltuose kraštuose ir pasimėgauti šiluma. Tiesa, nesant galimybei ištrūkti ten, kur šilčiau, daugelis „pasišildyti“ bėga į soliariumą.
© Shutterstock

Tačiau specialistai perspėja, jog mėgavimasis ultravioletinių spindulių lempomis toks pat pavojingas kaip rūkymas.

Faktai

• Pasaulyje kasmet nustatoma apie 132000 piktybinės melanomos atvejų ir daugiau nei 2 mln. atvejų kitų vėžinių odos susirgimų.
• Kas trečias diagnozuojamas vėžio atvejis yra odos vėžys.
• Apie 66 000 žmonių kasmet miršta nuo melanomos.
• Lietuvos vėžio registro duomenimis mūsų šalyje kasmet nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų ir 200 naujų susirgimų melanoma.
• Lietuvoje moterys melanoma serga du kartus dažniau nei vyrai, o sergamumas per pastaruosius du dešimtmečius išaugo bemaž tris kartus.
• Tarptautinės vėžinių susirgimų tyrimų agentūros atliktas tyrimas parodė, kad rizika susirgti odos vėžiu padidėja 75 procentais, jeigu soliariumu naudojasi žmonės, jaunesni nei 30 metų.

Svarbiausia saikas

Pasaulio sveikatos organizacija atlikus gausybę tyrimų, susijusių su soliariumų poveikiu sveikatai, skelbia, jog ultravioletinių spindulių lempos tokios pat pavojingos kaip ir rūkymas. Maža to, išnagrinėję pastarųjų metų tyrimų rezultatus, įvertino vėžio grėsmės faktorius ir priskyrė ultravioletinių spindulių šaltinius prie didžiausios vėžio pavojaus kategorijos kartu su alkoholiu, cigaretėmis ir asbestu.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūrai laboratorijos Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjo Mariaus Urbono teigimu ultravioletiniai spinduliai naudojami tam tikroms odos ligoms, kaip, pavyzdžiui, žvynelinės, atopinio dermatito, odos limfomoms ar lėtinėms egzemoms gydyti, tačiau tai daroma labai dozuotai su mediko priežiūra ir specialia medicinos įranga. Šis gydymo būdas, kombinuotaisiais ultravioletiniais spinduliais, vadinamas puvaterapija.

Svarbu žinoti, kad kūną veikianti saulės šviesa paskatina vitamino D gamybą, kurio taip susidaro net 90 proc., tik 10 proc. jo gaunama iš maisto. Vitamino D stygius didina riziką susirgti įvairių rūšių vėžiu, cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių, inkstų, kepenų, autoimuninėmis ir kitomis ligomis. Gydytojai rekomenduoja pasitelkti į pagalbą UV spindulius gydantis tam tikras odos ligas, depresiją, tačiau svarbu viską daryti saikingai.

Nepageidaujamos reakcijos

Pasaulio sveikatos organizacija, Europos odos vėžio prevencijos bendrija, Tarptautinė apsaugos nuo nejonizuojančios spinduliuotės komisija nerekomenduoja:
- soliariumu naudotis grožio tikslams;
- jaunesniems nei 18 m. asmenims;
- deginantis soliariume naudoti įdegį skatinančių kosmetikos gaminių;
- reklamuojant soliariumų paslaugas tvirtinti apie jų teigiamą poveikį sveikatai.

Kategoriškai draudžiama į soliariumus eiti nėščiosioms, taip pat tiems, kurių oda labai šviesi ir turintiems didesnį nei 1 cm apgamą arba daug mažų apgamėlių. Nerekomenduojama degintis sergantiems, vartojantiems antibiotikus, hormoninius preparatus, psichotropines ir šlapimą varančias medžiagas, iš karto po pirties, baseino arba saunos. Ultravioletiniai spinduliai gali paskatinti nepageidaujamas organizmo reakcijas, pradedant odos bėrimais, paraudimais, baigiant didesniais sveikatos sutrikimais.

Svarbu žinoti

Nesaikingo deginimosi tiek saulėje, tiek soliariume neigiamos pasekmės yra: odos nudegimai, priešlaikinis odos senėjimas, akių pažeidimai, imuninės sistemos susilpnėjimas, odos ir akių melanoma. Rizika susirgti odos vėžiu priklauso nuo apšvietos dozės, odos tipo, asmens amžiaus, fizinių savybių (šviesūs plaukai, daug apgamų, strazdanos) ir nuo paveldimo polinkio sirgti odos vėžiu.

Lietuvos higienos norma HN 71:2009 „Soliariumai. Sveikatos saugos reikalavimai“ reglamentuoja leistiną veiksmingosios energinės apšvietos lygį nedaugiau kaip 0,3 W/m2. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos, kurios specialistai akredituotais metodais atlieka soliariumų ultravioletinės spinduliuotės matavimus.

Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjas Marius Urbonas rekomenduoja renkantis soliariumų paslaugas teikiančius grožio salonus, pasidomėti ar juose naudojama įranga yra techniškai tvarkinga, ar salonas turi leidimą – higienos pasą soliariumų paslaugų veiklai, kuris turi būti pateikiamas lankytojams gerai matomoje vietoje. Taip pat paprašyti suteikti informaciją apie soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę, režimą, soliariumo įrangos naudojimo instrukcijas.

Svetur

Soliariumų lankytojų amžius ribojamas Ispanijos, Portugalijos, Belgijos, Suomijos, Prancūzijos soliariumų paslaugas reglamentuojančiuose teisės aktuose. Draudimas teikti informaciją apie teigiamą soliariumo poveikį sveikatai numatytas Ispanijos teisės aktuose. 0,3 W/m2 veiksmingosios energinės apšvietos lygis įteisintas Kipro, Suomijos, Ispanijos teisės aktuose.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ką daryti, kai netenkina atlikti remonto darbai (4)

Kai vieni nesugebame ko nors pasidaryti, kviečiame pagalbą – tai įprasta. Pagalbos prireikė ir...

Baltijos jūroje stebi Rusijos povandeninius laivus: jų medžioti skrenda iš Šiaulių (84)

Dar praėjusią savaitę dėmesiui nukrypus į audringą NATO viršūnių susitikimą Briuselyje,...

Prabilo po kontroversiško finalo nušvilptas teisėjas: tai savo širdyje aš nešiosiu amžinai (90)

Ne Kylianas Mbappe , ne Antoine'as Griezmannas ir ne Paulis Pogba . Taip pat ir ne Luka Modričius...

MH17 tragedija: rusų propagandistai ėmėsi neįtikėtinų triukų (418)

Lygiai prieš ketverius metus – 2014 metų liepos 17 dieną – Ukrainos Donecko srityje buvo...

Viena keisčiausių pramogų Rusijoje: galėjome žūti arba pakliūti policijai (41)

Naujausia mada ir visiškas hitas Sankt Peterburgo mieste, Rusijoje , – vaikščioti namų...

Vietoje vilniečių pamėgtos legendinės kavinės duris atvėrė nauja vieta: pažiūrėkite, kaip atrodo dabar (1)

Gedimino prospekte esančiame prekybos centre GO9 šešerius metus veikęs restoklubas „Studio 9“...

Tobulas biznio planas: prašo tūkstančių už nemokamą paslaugą (20)

Kai kurie vairuotojai mėgsta pasirodyti išskirtiniais ne tik įsigydami dėmesį atkreipti...

Gyvai / UEFA Čempionų lygos atsakomasis mūšis: APOEL – „Sūduva“ (22)

UEFA Čempionų lygoje debiutuojantys Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai Kipre mėgina...

Reta liga vaikai Lietuvoje serga dažniau nei kitose šalyse: nurodė 10 įspėjamųjų ženklų (1)

„ Imunodeficita i – labai retos ligos, – sako Vaikų ligoninės Vaikų onkohematologijos centro...

Elle Grigaitis persigalvojo dėl skyrybų: ištekėjusi už Žilvino myliu gyvenimą (37)

„Jis nėra sutvertas santuokai ir man gyvenimas su tokiu vyru nėra tinkamas. Visa tai yra tiesa“,...