aA
Kai už lango spaudžia šaltukas, ar lyja be paliovos, pripažinkime ne vienas pasvajojame apie galimybę nors kelioms dienoms atsidurti šiltuose kraštuose ir pasimėgauti šiluma. Tiesa, nesant galimybei ištrūkti ten, kur šilčiau, daugelis „pasišildyti“ bėga į soliariumą.
© Shutterstock

Tačiau specialistai perspėja, jog mėgavimasis ultravioletinių spindulių lempomis toks pat pavojingas kaip rūkymas.

Faktai

• Pasaulyje kasmet nustatoma apie 132000 piktybinės melanomos atvejų ir daugiau nei 2 mln. atvejų kitų vėžinių odos susirgimų.
• Kas trečias diagnozuojamas vėžio atvejis yra odos vėžys.
• Apie 66 000 žmonių kasmet miršta nuo melanomos.
• Lietuvos vėžio registro duomenimis mūsų šalyje kasmet nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų ir 200 naujų susirgimų melanoma.
• Lietuvoje moterys melanoma serga du kartus dažniau nei vyrai, o sergamumas per pastaruosius du dešimtmečius išaugo bemaž tris kartus.
• Tarptautinės vėžinių susirgimų tyrimų agentūros atliktas tyrimas parodė, kad rizika susirgti odos vėžiu padidėja 75 procentais, jeigu soliariumu naudojasi žmonės, jaunesni nei 30 metų.

Svarbiausia saikas

Pasaulio sveikatos organizacija atlikus gausybę tyrimų, susijusių su soliariumų poveikiu sveikatai, skelbia, jog ultravioletinių spindulių lempos tokios pat pavojingos kaip ir rūkymas. Maža to, išnagrinėję pastarųjų metų tyrimų rezultatus, įvertino vėžio grėsmės faktorius ir priskyrė ultravioletinių spindulių šaltinius prie didžiausios vėžio pavojaus kategorijos kartu su alkoholiu, cigaretėmis ir asbestu.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūrai laboratorijos Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjo Mariaus Urbono teigimu ultravioletiniai spinduliai naudojami tam tikroms odos ligoms, kaip, pavyzdžiui, žvynelinės, atopinio dermatito, odos limfomoms ar lėtinėms egzemoms gydyti, tačiau tai daroma labai dozuotai su mediko priežiūra ir specialia medicinos įranga. Šis gydymo būdas, kombinuotaisiais ultravioletiniais spinduliais, vadinamas puvaterapija.

Svarbu žinoti, kad kūną veikianti saulės šviesa paskatina vitamino D gamybą, kurio taip susidaro net 90 proc., tik 10 proc. jo gaunama iš maisto. Vitamino D stygius didina riziką susirgti įvairių rūšių vėžiu, cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių, inkstų, kepenų, autoimuninėmis ir kitomis ligomis. Gydytojai rekomenduoja pasitelkti į pagalbą UV spindulius gydantis tam tikras odos ligas, depresiją, tačiau svarbu viską daryti saikingai.

Nepageidaujamos reakcijos

Pasaulio sveikatos organizacija, Europos odos vėžio prevencijos bendrija, Tarptautinė apsaugos nuo nejonizuojančios spinduliuotės komisija nerekomenduoja:
- soliariumu naudotis grožio tikslams;
- jaunesniems nei 18 m. asmenims;
- deginantis soliariume naudoti įdegį skatinančių kosmetikos gaminių;
- reklamuojant soliariumų paslaugas tvirtinti apie jų teigiamą poveikį sveikatai.

Kategoriškai draudžiama į soliariumus eiti nėščiosioms, taip pat tiems, kurių oda labai šviesi ir turintiems didesnį nei 1 cm apgamą arba daug mažų apgamėlių. Nerekomenduojama degintis sergantiems, vartojantiems antibiotikus, hormoninius preparatus, psichotropines ir šlapimą varančias medžiagas, iš karto po pirties, baseino arba saunos. Ultravioletiniai spinduliai gali paskatinti nepageidaujamas organizmo reakcijas, pradedant odos bėrimais, paraudimais, baigiant didesniais sveikatos sutrikimais.

Svarbu žinoti

Nesaikingo deginimosi tiek saulėje, tiek soliariume neigiamos pasekmės yra: odos nudegimai, priešlaikinis odos senėjimas, akių pažeidimai, imuninės sistemos susilpnėjimas, odos ir akių melanoma. Rizika susirgti odos vėžiu priklauso nuo apšvietos dozės, odos tipo, asmens amžiaus, fizinių savybių (šviesūs plaukai, daug apgamų, strazdanos) ir nuo paveldimo polinkio sirgti odos vėžiu.

Lietuvos higienos norma HN 71:2009 „Soliariumai. Sveikatos saugos reikalavimai“ reglamentuoja leistiną veiksmingosios energinės apšvietos lygį nedaugiau kaip 0,3 W/m2. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos, kurios specialistai akredituotais metodais atlieka soliariumų ultravioletinės spinduliuotės matavimus.

Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjas Marius Urbonas rekomenduoja renkantis soliariumų paslaugas teikiančius grožio salonus, pasidomėti ar juose naudojama įranga yra techniškai tvarkinga, ar salonas turi leidimą – higienos pasą soliariumų paslaugų veiklai, kuris turi būti pateikiamas lankytojams gerai matomoje vietoje. Taip pat paprašyti suteikti informaciją apie soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę, režimą, soliariumo įrangos naudojimo instrukcijas.

Svetur

Soliariumų lankytojų amžius ribojamas Ispanijos, Portugalijos, Belgijos, Suomijos, Prancūzijos soliariumų paslaugas reglamentuojančiuose teisės aktuose. Draudimas teikti informaciją apie teigiamą soliariumo poveikį sveikatai numatytas Ispanijos teisės aktuose. 0,3 W/m2 veiksmingosios energinės apšvietos lygis įteisintas Kipro, Suomijos, Ispanijos teisės aktuose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Rytas“ ginasi nuo mįslingomis aplinkybėmis klube dirbančio ispano skundų (11)

Vilniaus „Ryto“ ekipoje nebepageidaujamas, bet sutartį tebeturintis specialistas iš Ispanijos...

Pasiskolino pinigų, bet bankas neleido jais naudotis (93)

Pinigų pasiskolinęs lietuvis vieną dieną smarkiai nustebo negalėdamas prisijungti prie savo banko...

Per Vyriausybės valandą – Skvernelio ir Landsbergio konfliktas: kas turėtų atsiprašyti? (651)

Į konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio raginimą premjerui atsiprašyti protestuojančių...

Aštrios kritikos strėlės dėl verslo liudijimų: kitais metais į šešėlį gali patraukti daugiau žmonių (20)

Vienas iš valdžios prioritetų – sumažinti šešėlį ir daugiau pinigų taip pritraukti į...

Mokytojų algos vėl bus keičiamos: nauji pataisymai bus parengti per dvi savaites (39)

Švietimo ir mokslo ministerijoje ketvirtadienį posėdžiavusi darbo grupė sutarė per dvi savaites...

Lapkričio pabaigą gali papuošti sniegas: o kaip Kalėdos? (6)

Antroje kitos savaitės pusėje yra tikimybė sulaukti sniego, o vairuotojai ir pėstieji turės būti...

Apkartusi „svajonių Australija“: tolimą šalį pasiekia jau gerokai papurtę piniginę, bet tai būna dar tikrai ne pabaiga (36)

„Svajonių Australija “ – taip vadinasi tinklapis, kurį atsiverčia dažnas, svajojantis apie...

Žiniasklaida: Putinui – nemalonūs incidentai Singapūre (88)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino apsilankymas Singapūre, kur vyko Pietryčių Azijos valstybių...

Egzotiškieji persimonai: lietuviai itin pamėgo, tačiau iki šiol neišmoko, kaip valgyti (71)

Atėjus šaltajam sezonui, dažnas gyventojas ieško natūralių vitaminų, stiprinančių imunitetą,...

Astronomai atrado aplink Saulės kaimynę skriejančią „superžemę“ (9)

Superžemės kategorijos egzoplaneta buvo atrasta besisukanti aplink vieną iš arčiausiai Saulės...