aA
Vyras grįžo iš darbo. Kažką kėlė, kažkas trakštelėjo, dabar vos pasilenkia. Prašo: „Patrink nugarą“. Kuo skaudžiau – tuo geriau. Raumenys geriau atsipalaiduos. Dar būtina pabraukyti ir per stuburą. Panašūs scenarijai namuose kartojasi labai dažnai. Tik iškyla viena problema – saviveikla iš tiesų gali būti pavojinga sveikatai.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Masažas - ne tik paprastas būdas pagerinti savijautą. Tai – rimtas gydymas, kurį atliekant reikia turėti tam tikrų žinių.

Skirtingos masažo rūšys

Vilniaus klinikinės ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja – fizinės medicinos reabilitacijos gydytoja Daina Barzdienė (nuotr.) yra įsitikinusi, kad masažas ne paprastas būdas pagerinti savijautą. Tai – rimtas gydymas, kurį atliekant reikia turėti tam tikrų žinių. Net prieš apsilankymą masažo salone reikėtų žinoti apie savo susirgimus. Be to, žmonės dažnai painioja, kas yra gydomasis, o kas yra higieninis ar kosmetinis masažas.

„Masažas – pasyvus kineziterapijos metodas. Kūno paviršius masažuojamas rankomis arba specialiais aparatais. Pagal masažo tikslą jis skirstomas į gydomąjį, sportinį, higieninį ir kosmetinį. Gydomasis – skirtas pažeistoms organizmo funkcijoms atstatyti arba joms normalizuoti. Kiti masažai organizmo negydo. Tik padeda veikti normalioms funkcijoms“,– pasakojo gydytoja.
Gydomasis masažas atliekamas tik gydymo įstaigose pirmuoju reabilitacijos etapu, vėliau – reabilitacinėse įstaigose. Svarbiausia, ką turi žinoti kiekvienas masažo mėgėjas, - gydomąjį masažą gali atlikti tik asmuo, turintis medicininį išsilavinimą ir licenziją. „Baigęs savaitės ar mėnesio kursus žmogus gali atlikti tik higieninį masažą, kurį mes patys vieni kitiems galime padaryti ir pažadinti kraujotaką bei sveikų organų funkcijas“ – tikino D.Barzdienė.

Įvairioms ligoms gydyti

Masažas gydytojo gali būti skiriamas gydyti terapinius, ginekologinius, neurologinius, chirurginius susirgimus. Tačiau būtent skiriamas specialisto ir tik nustačius ligą. „Pavyzdžiui, jei žmogus serga bronchų astma, galima skirti krūtinės ląstos vibracinį masažą. Taip galima pagerinti atsikosėjimą. Jei vaikas serga paveldėta cistine fibroze, kai tiesiog negali atsikosėti. Tada skiriamas ne tik rankinis masažas. Naudojamos ir vibracinės liemenės“,– gydomojo masažo galimybes atskleidė specialistė.

Dažniausios klaidos

Anot specialistės, namuose atlikti higieninį masažą – galbūt ir saugu. Tačiau jei toks namuose atliekamas masažas sukelia nemalonius pojūčius, jis gali rimtai pakenkti. „Pavyzdžiui, jei yra vidinis kraujavimas, išsiplėtusi arterija, aneurizma, kraujagyslė gali plyšti. Tuomet galimi net mirties atvejai“ – rimtai perspėjo fizinės medicinos reabilitacijos gydytoja.

Kita dažna saviveiklos klaida namuose – masažuojamas stuburas. Pasirodo, medicininiu požiūriu, to daryti negalima. Masažuoti galima tik pakitusius, spazmų apimtus raumenis. „Stuburas, paprastai sakant – kaulas, tad kaip jį galima masažuoti? Jeigu stuburas neištirtas, o pavyzdžiui, žmogus turi vėžinį susirgimą ir net metastazių. Tuomet situacija tik pablogės. Yra ne vienas toks atvejis, kai masažuojamam žmogui suaktyvinamos vėžinės ląstelės. Atliekamo masažo metu suaktyvėja kraujotaka. Tuomet jos veša ir plečiasi“,– pasakojo D.Barzdienė.

Klausimai specialistei

Dirbu batų parduotuvėje. Tenka tampyti sunkias dėžes,visą dieną stovėti. Kadangi dirbu jau kelerius metus, jaučiu, kad šis darbas atsiliepia nugarai. Norėčiau sužinoti, ar masažo salone man gali padėti atsikratyti nugaros skausmų ar būtinai turiu kreiptis į šeimos gydytoją?
Evelina, 26 m.

- Jei suskaudo nugarą nuo persitempimo ir salone atliks higieninį masažą, pagerės. Tačiau tik tam kartui. Jei pasiryžote eiti į masažo saloną, reikia žiūrėti, koks tai salonas. Specialistas po trumpų kursų, negali „atstatyti stuburo problemų“. Veikiau tik pablogins situaciją. Pasiteiraukite, ar masažuotojas turi licenziją, reikiamą išsilavinimą. Tačiau jei nugarą skauda jau kurį laiką, vertėtų kreiptis į specialistus, kurie nustatys skausmo priežastį ir skirs atitinkamą gydimą.

Vyras padovanojo atpalaiduojantį viso kūno masažą viename iš grožio salonų. Jo metu iš nugaros pusės masažuojant šlaunis ir blauzdas smarkiai ėmė skaudėti kelius. Norėčiau sužinoti, ar tai reiškia kažkokį susirgimą? O gal masažas buvo atliekamas netinkamai?

Judita, 38 m.

- Pirmiausiai apžiūrėčiau kojas. Reikia įsitikinti, kad nėra trombų, kad kraujotaka nėra sutrikusi, nėra limfostazės. Kitas klausimas, kokia buvo masažo metodika? Kojų atpalaiduojantis masažas nelabai daromas. Jei turėjote artritą arba artrozę, ligos galėjo paūmėti. Skausmas tokiu atveju galėjo kilti ir dėl per tiršto kraujo, trombų, sąnarinio maišelio uždegimo. Kai yra uždegimas – tos vietos negali būti masažuojamos. Pati kaip gydytoja bendrinių masažų nemėgstu ir niekuomet neskiriu. Mediciniškai žiūrinti - viso kūno gydomojo masažo iš viso nėra. Yra konkreti liga ir ją reikia gydyti konkrečių vietų masažu. Bendinis masažas tik pagerina kraujotaką. Tačiau, kaip minėjau, reikia žinoti apie savo susirgimus ir reaguoti, jei atpalaiduojantis masažas kelia kažkokius nemalonius pojūčius.

Laukiuosi septintą mėnesį. Neseniai kolegės surengė man pasisėdėjimą, kur gavau dovanų įvairių daiktų vaikeliui. Žinoma, ir mane palepino. Viename iš spa salonų man bus atliekamas specialiai nėščiosioms skirtų masažų kompleksas. Tačiau vis tiek neramu. Ar laukiantis galima eiti į tokius masažus?

Marija, 35 m. 

- Jei rekomenduoja gydytojas – taip. Tačiau be gydytojo rekomendacijų eiti į saloną – griežtai drausčiau. Aišku, priklauso nuo to, kas masažą siūlo. Jei specialistas turi medicininį išsilavinimą – gerai. Yra tam tikri metodai, kurie gali pagelbėti, jei, pavyzdžiui, tinsta kojos. Galima atlikti lengvą limfodrenažinį masažą. Tačiau turi būti konkretus masažo tikslas. Nėštumo metu higieninio masažo nėščiosioms tikrai nerekomenduočiau.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po skandalo Pravieniškėse – košmaras Alytuje: „bachūrai“ pademonstravo, kas zonoje yra valdžia (77)

Alytaus pataisos namuose , kur bausmę atlieka už sunkius ir labai sunkius nusikaltimus nuteisti...

Kandidatų į prezidentus reitinguose – paskutinė didelė mįslė (228)

Kandidatų į prezidentus reitinguose į antrą vietą stipriai padidinusi savo populiarumą iškopė...

Daugybę metų prekyboje skaičiuojantys Lietuvos verslininkai: sumažinti kainų – neįmanoma (105)

Beveik 19 metų prekybos verslu Lietuvoje užsiimantys Valdas Čeilutka ir Saulius Jurkus įsitikinę...

Kaip Vakarų lyderiai, patys to nesuvokdami, padeda Putinui (1)

Bandymai kurti jungtines Europos kariuomenės pajėgas nepadės Europos Sąjungai nei patenkinti...

Robotai gviešiasi europiečių darbo vietų – ypač pažeidžiama – Lietuva (56)

Robotai taikosi į žmonių darbo vietas Europoje, ir ypač pažeidžiamos atrodo šalys iš...

Orai: plikledis primins apie artėjančią žiemą (3)

Artėjantis savaitgalis bus žiemiškai vėsus, tačiau termometro stulpelis į minuso pusę persiris...

15 kg priaugusi Natalija Bunkė dabar save vadina plius dydžio modeliu: dar niekada tiek daug nesvėriau (96)

Atlikėjai Natalijai Bunkei tikrai galima pavydėti žavesio. Tačiau pati dainininkė savo grožio...

Vairuotojus įspėja apie plikledį: priminė, kurios vietos pavojingiausios (3)

Lapkričiui nebūdingus ganėtinai šiltus orus, teigia sinoptikai, netruks pakeisti šaltukas. Jau...

11 didžiausių klaidų, kurias daro bandantys maitintis sveikai

Nesvarbu, kiek sveikų užkandžių suvalgote ar kaip dažnai sportuojate, kaip ir daugelis žmonių,...

Gražiausiame Lietuvos rezervate pjaunami visi medžiai iš eilės: miškininkai sako, kad tai būtina (4)

Naglių gamtiniame rezervate jau kurį laiką darbuojasi medkirčiai su pjūklais – kertamas per...