Maitinančios krūtimi motinos vis tik turėtų laikytis kai kurių apribojimų arba kai kuriais atvejais vengti tam tikro maisto, gėrimų ar vaistų. Reikėtų vengti alkoholio, kofeino, vaistų, maisto, kuriam jūsų kūdikis gali būti alergiškas, ir toksiškos aplinkos.
Kas saugu, o kas – ne
Jeigu nėštumo metu susilaikydavote nuo alkoholio ar kofeino, dabar mažais kiekiais galite jais pasimėgauti, teigia Lawrence. Keletas limonado stiklinių ar pora kavos puodelių greičiausiai nepakenks, lygiai taip pat, kaip ir taurė vyno ar alaus. Tačiau atminkite, kad kofeinas gali kauptis jūsų kūdikio organizme ir gali sukelti nemigą ar neramumą.
Geriausias laikas išgerti alkoholio yra iš karto po maitinimo. Taip kūnas gauna keletą valandų jam apdoroti ir pašalinti iš kraujo iki kito maitinimo, teigia mitybos konsultantė iš San Diego dr. Stephanie Gabela, kuri specializuojasi maitinimo krūtimi ir kūdikių mitybos srityje.
Tačiau jei išgėrėte tiek, kad apsvaigote, verčiau nutraukite tą pieną ir išpilkite, o kūdikį pamaitinkite iš anksto nutrauktu savo pienu (jei norite, kad jūsų organizmas gamintų reikiamą pieno kiekį, praleisdama maitinimą būtinai jį nutraukite, o ne palikite krūtinėje).
Jokiu būdu nevartokite vaistų savarankiškai, pasitarkite su gydytoju.
Ar reikia keisti mitybą?
Kai kalbame apie maistą, tinka beveik viskas. Dauguma krūtimi maitinančių motinų gali ir turėtų valgyti įvairų maistą, teigia Lawrence. Kartais kūdikiai gali būti jautrūs ar alergiški motinos vartojamam maistui, tačiau taip būna tik vienu iš dešimties atvejų.
Jei jūsų šeimoje yra narių, alergiškų kai kuriems maisto produktams, jūs turėtumėte būti atsargi; dažnai rūpesčių sukelia pieno produktai, kiaušiniai, kviečiai ir riešutai. Jei ant savęs tikrinate, ar vienas ar kitas produktas sukelia problemas, venkite to maisto produkto savaitę ar daugiau, kad jis visiškai pasišalintų iš jūsų organizmo ir venkite bet kokio maisto, kuriame gali būti šio produkto.
Tačiau kad ir ką bedarytumėte, pasistenkite, kad jautrumas maistui netaptų priežastimi pradėti kūdikį maitinti dirbtiniais mišinukais. Alergiškam vaikui motinos imunitetas reikalingas labiau nei bet kuriam kitam vaikui.
Toksinai
Nors ekspertai sutinka, kad motinos pienas yra geriausias mitybos šaltinis ankstyvoje kūdikystėje, specialistus jaudina toksinai, kuriuos motinos per pieną perduoda kūdikiams, teigia dr. Philip J. Landrigan, Vaiko sveikatos ir aplinkos centro direktorius iš Mount Sinai Medicinos mokyklos Niujorke. Landrigan siūlo sumažinti šią riziką ir prieš nėštumą, jo metu ir maitinant kūdikį krūtimi imtis šių veiksmų:
· Pasistenkite, kad prieš jums pastojant iš jūsų namų būtų pašalinti visi dažai, turintys savo sudėtyje švino. Jei esate nėščia, maitinate krūtimi ar turite mažų vaikų, pasisamdykite gerus specialistus, kurie pašalintų šiuos dažus ir perdažytų tas vietas. Kol šie darbai nebus baigti, išsikraustykite iš namų ir nenakvokite juose.
· Venkite sauso cheminio valymo įstaigų dūmų ir garų.
· Nevalgykite žuvies, kuri pagauta užkrėstuose vandens telkiniuose.
· Pasistenkite nekvėpuoti garais benzino kolonėlėje.
· Valgykite tik organiškai užaugintus vaisius ir daržoves.
· Venkite dažų ir nagų lako valiklių garų.
· Venkite tiesti naują kilimą ar pirkti sintetinius medžio baldus; jie skleidžia potencialiai žalingas dujas. Ir nepirkite naujo kompiuterio, televizoriaus ar kito didelio įrenginio, kuris pagamintas iš plastiko, nes juose gali būti toksiškų lengvai užsidegančių chemikalų. Dauguma chemikalų į aplinką patenka per tris-šešias savaites, taigi jei ketinate pirkti kokį nors iš šių daiktų, pasistenkite kuo mažiau būti tame kambaryje, kuriame yra prietaisas ir kaip įmanoma dažniau vėdinkite patalpas.
Kad motinos pienas būtų dar geresnis
Tai ar galite padaryti ką nors, kad pagerintumėte savo pieną? Visi patarimai tėra bobulyčių pasakos, teigia Lawrence, tačiau viena išimtis yra: tai poilsis. “Gero pieno priešas Nr.1 yra nuovargis,” teigia ji. “Kai kūdikis ilsisi, prigulkite ir jūs, nesistenkite per daug nusidirbti ir pasakykite “ne” per didelei kompanijai. Tai padeda pagerinti pieną.”
Pakankamas skysčių vartojimas ir mityba taip pat labai svarbu. Mitybos specialistė Gabela teigia, kad tai yra mitas, kad reikia per prievartą gerti skysčius. Jūs natūraliai būsite labiau ištroškusi nei nemaitinanti moteris, tačiau per daug skysčių jums tikrai nereikia. Žinoma, jūs būsite ir alkanesnė nei nemaitinanti moteris, nes maitinimas krūtimi degina kalorijas; jums reikės maždaug 300 kalorijų daugiau nei paskutinį nėštumo trimestrą, dar daugiau, jei pradėjote sportuoti.
Galiausiai atsipalaiduokite ir mėgaukitės savo nauju gyvenimu kartu. Kaip teigia Lawrence: “Tiesiog džiaukitės šiuo periodu ir atminkite, kad rūpinatės savo kūdikio sveikata, kuri turės poveikį visam jo gyvenimui.”
Top naujienos
Laisvės frakcija stojo piestu prieš valdančiųjų pataisas: priežastys rimtos (5)
Pataisų svarstymas dėl galimybės Lietuvai taikyti nacionalines sankcijas ir įtvirtinti konkrečius...
Dėl mokesčių reformos smulkieji piešia juodžiausią scenarijų: tai pajuoka – dalis išvažiuos, dalis nueis į „šešėlį“ (3)
Ilgai žadėtą mokesčių reformą pristačiusi Finansų ministerija teigia, kad visi jos siūlymai...
Karas Ukrainoje. Analitikai: Rusijos kariuomenė staiga pakeitė savo prioritetus Zelenskis: Ukraina atsakys į kiekvieną smūgį
Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...
„Finbee“ vadovas Noreika – apie sutelktinio finansavimo riziką, bankų požiūrį į verslą ir ateities planus
Ilgai nulines palūkanas už indėlius klientams siūlantys bankai, vertė gyventojus ieškoti...
Baisi nelaimė – Vilniuje rastas negyvai sužalotas keturiolikmetis
Vėlų vakarą Justiniškėse rastas mažamečio kūnas.
Dykumoje aptiktos paslaptingos 7000 metų struktūros: radiniai jų viduje liudija siaubingą čia gyvenusių žmonių likimą
Kasinėjimai, kurių metu buvo aptikti žmogaus palaikai , palaidoti tarp šimtų aplinkui...
Vairuotojai visoje Lietuvoje griebiasi už galvų: tenka džiaugtis, jei pavyksta namus pasiekti su visais sveikais ratais
Vairuotojų jau nebestebina, kad atėjus pavasariui daugelio kelių būklė ima prastėti, asfaltas...
Šios ligos priepuoliai gali trukti ir tris paras – kai kuriems sutrinka kalba, regėjimas ir netgi ištinka trumpalaikis paralyžius
Besikeičiantis oras, mėnulio fazės, geomagnetinės audros, stresas, įtampa, netinkama laikysena ir...
Pavasarinių paltų tendencijos: į madą grįžta vienas seniai pamirštas pasirinkimas (1)
Perkant viršutinius drabužius stilius yra svarbus, tačiau dėmesys šilumai ir naudingumui taip...
„Simpsonų“ kūrėjai išjuokė Vladimirą Putiną: ar jų pranašystė išsipildys ir vėl? (1)
Animacinio serialo „ Simpsonai “ kūrėjai atskleidė tiesą apie tironą, kasdieną žudantį...