Medikams propaguojant prieštaringai vertinamus produktus, ligoniai įtiki jų poveikiu sveikatai ir bando jais gydytis.
Piliulė
© Corbis
Lietuvos gyventojai specialistų prieštaringai vertinamiems maisto papildams išleidžia milijonus litų. Susižavėję aktyviai reklamuojamais papildais, žmonės dažnai jiems priskiria gydomąsias savybes ir vartoja vietoje vaistų, laukdami, kada pagerės atmintis, regėjimas, sumažės svoris, dings sąnarių skausmas. Maisto papildų gamintojų ir platintojų reklamų atakos potencialius pirkėjus pasiekia ne tik iš televizijos ekranų, bet ir gydytojų kabinetuose, vaistinėse.

Visagalė reklama

Vaistininkai gali neklysdami pasakyti, kokį maisto papildą siūlė savaitgalį per televiziją rodoma laida apie sveikatą, nors patys tos laidos ir nebūna matę. Pirmadieniais vaistinėse žmonės aktyviai perka reklamuotą maisto papildą. Juo labiau jei apie tą papildą populiarioje televizijos laidoje pasakojo žinomas gydytojas.

Vienas tokių TV laidų dalyvis, apie tam tikrus maisto papildus pasakojantis ir spaudoje - Kauno miesto tarybos Sveikatos komiteto narys, KMU Kardiologijos klinikos poliklinikos gydytojas kardiologas Gediminas Sakalnikas. Jo nuomone, maisto papildai reikalingi.

“Maisto papildų Lietuvoje labai daug ir tarp jų galima pasiklysti, todėl reikalinga švietėjiška veikla. Žmonėms galėtų patarti specialistai, išmanantys šiuos klausimus, - sakė G.Sakalnikas. - Aš nereklamuoju maisto papildų, o išsakau savo nuomonę apie vieną ar kitą papildą, mokslo populiarinimo prasme pasisakau, kad jie reikalingi. Specialistai kalba tik apie tuos produktus, kurių poveikis paremtas tam tikrais įrodymais. Tą darau ir aš.”

G.Sakalnikas neįžvelgia nieko blogo, patardamas vartoti tam tikrus papildus esant širdies veiklos sutrikimams, sergant sąnarių ar kitomis ligomis. Tuo tarpu ši G.Sakalniko veikla sukėlė įtarimų Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. Jos pirmininkės J.Petkevičienės nuomone, miesto tarybos Sveikatos komiteto narys neturėtų propaguoti atskirų preparatų.

Gydo tik vaistai

Piliulės
© Corbis

Ligoniai pasakoja, kad gydytojai neretai rekomenduoja vartoti papildą, konkrečiai nurodydami jo pavadinimą ir gamintoją.

“Galbūt tie papildai ir naudingi. Yra medikų, kurie pataria pasirinkti kurį nors papildą iš analogiškų kelių, primygtinai nebrukdami kokio nors konkretaus vienos firmos produkto, tačiau būna, kad gydytoja pataria vartoti tik vieną konkretų papildą ir jokiu būdu jokio kito. Tokiais atvejais kyla klausimas: ar gydytoja atstovauja maisto papildus gaminančios ar platinančios firmos interesams ir už tai gauna kokį nors atlygį?” - stebisi kaunietė Gražina M.

Ne vienas ligonis gali papasakoti istorijų, kaip į polikliniką atvykus maisto papildų firmų atstovams, ligoniams tenka ilgokai laukti, kol jie gydytojų kabinetuose aptaria savo reikalus.

Gydytojas kardiologas G.Sakalnikas tvirtina, kad į jo kabinetą niekada jokios firmos atstovas nebuvo atėjęs ir neprašė reklamuoti maisto papildų.

Tuo tarpu KMU Reumatologijos klinikos gydytoja Margarita Pileckytė savo pacientams, sergantiems įvairiomis sąnarių ligomis, sako, kad gydytis reikia vaistais, o maisto papildų nerekomenduoja. Pasak M.Pileckytės, nėra pakankamai įrodymų, kad pavartojus maisto papildų atsistatytų sąnarių kremzlė, pagerėtų sąnarių veikla.

Apie šalutinį poveikį nutylima

Įtikėję reklamose skelbiamais pažadais apie maisto papildų efektyvumą, išleidę krūvas pinigų ir nesulaukę norimo rezultato, žmonės ima vartoti didesnes dozes, nei rekomenduojama ir dėl to patiria įvairių sveikatos sutrikimų. Ekspertai įspėja, kad maisto papildai gali turėti ir šalutinį poveikį, apie kurį dažniausiai reklamuojant nutylima. Klinikos “Privatus gydytojas” bendrosios praktikos gydytoja Aušra Zaleckienė teigia, kad maisto papildai gal išderinti mitybos balansą ir veikti toksiškai.

“Jei žmogaus organizme trūksta kokių nors medžiagų, pavyzdžiui, geležies, sergant mažakraujyste, kalcio vyresnio amžiaus žmonėms, tada maisto papildus turi paskirti gydytojas, - teigė A.Zaleckienė. - Jokiu būdu negalima patiems bet kada sugalvojus pradėti vartoti kokius nors maisto papildus. Taip galima pakenkti savo sveikatai, nes perkraunamos kepenys, daugiau dirbti priversti inkstai, kad tos medžiagos būtų suskaldytos, išvalytos, pašalintos.”

Gydytojos A.Zaleckienės tvirtinimu, maisto papildai neatstoja vaistų, ir žmonės turėtų daugiau tartis su medikais.

“Buvo atvejų, kai ligoniai perdozavo vitaminų, maisto papildų ir kilo organizmo alerginė reakcija. Neretai nukenčia kultūristai, kai vartoja daug papildų ir perkrauna inkstus”, - sakė A.Zaleckienė. Jos nuomone, maisto papildai ne

Rasta genetiškai modifikuotų produktų

Piliulė
© Corbis

Užsienio spaudoje pasirodo straipsnių, kuriuose įspėjama, kad vis didėjantis maisto papildų vartojimas gali sumažinti tuo pačiu metu geriamų vaistų veikimą.

Maisto papildai negali gydyti, nors kai kurių reklama tikina, kad juos vartojant ne tik neskaudės sąnarių, bet net ir protezais jų keisti nereikės. Reklamose dažniausiai pateikiama atvirai komercinė ir vienašališka informacija apie maisto papildų paskirtį bei poveikį, o apie šalutinius poveikius nekalbama.

Neseniai Vilniaus apskrities maisto ir veterinarijos tarnyba paėmė mėginius įvežtų į Lietuvą maisto papildų “Memortop”. Atlikus tyrimus, “Memortop” papilduose rasta daugiau kaip 5 procentų genetiškai modifikuotų sojų produktų, tačiau nei ženklinimo etiketėse, nei lydinčiuose dokumentuose nebuvo nurodyta, kad papilduose yra genetiškai modifikuotų produktų. Jei maisto sudėtyje yra daugiau kaip 0,9 procento genetiškai modifikuoto produkto, ženklinimo etiketėje gamintojas privalo tai nurodyti.

Į Lietuvą buvo įvežta 1359 kg šio produkto. Iki patikrinimo buvo realizuota beveik pusė šių maisto papildų. Jais prekiavo “Eurovaistinės”, “Gintarinės vaistinės”, “Camelia” ir kitos.

Neparduoti maisto papildai “Memortop” buvo išimti iš rinkos ir turėjo būti perženklinti. “Memortop” aprašyme skelbiama: “Maisto papildas “Memortop” padeda lengviau susikaupti, mažina psichinį ir fizinį nuovargį. Jį vartojant intensyvaus mokymosi ar darbo metu gerėja atmintis”. O kokį poveikį organizmui darė papilde buvę genetiškai modifikuoti produktai?

JAV ir kitose Vakarų šalyse yra pasitaikę atvejų, kai į maisto papildus būdavo dedama ir vaistų, ir kitų medžiagų, kurių ten neturėtų būti.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Brandinama rimta ligoninių pertvarka: dalis gyventojų gydytojų bus priversti ieškoti kitur (88)

Sveikatos apsaugos ministerija rengia ligoninių tinklo pertvarkos planą. Nors jo detalės...

Kyla į kovą su vieša paslaptimi tapusia prekyba privilegijomis (25)

„Vieša paslaptis, kad neįgalumą jau nuo senų senovės galima buvo įsigyti ir ta sistema...

Orai: malonu nebus (8)

Nuo savaitės vidurio orai subjurs: plūstels mišrūs krituliai, pūs nemalonus vėjas . Naktimis...

Ką kitąmet būtinai turi padaryti valdantieji: įvardijo valstybininkų algas ir vaiko pinigus (227)

Kitąmet galimybių didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus ir socialines išmokas bus,...

Mokslininkai skelbia blogą žinią: ledynų tirpimas nebesustabdomas (6)

Ledynai toliau tirps – net jei visos šalys laikysis Paryžiaus klimato kaitos susitarimo. Tokią...

Daigų ligos ir kenkėjai – kaip atpažinti ir kovoti

Ar lengva išgydyti ligų užpultus sėjinukus? Tai priklausys nuo to, kaip greitai aptikote augalų...

Tokia naktis būna tik dukart metuose: prasideda didžiojo lūžio laikotarpis (64)

Pavasario lygiadienis mūsų protėviams buvo svarbus gamtos reiškinys bei mitinis laikotarpis, o...

Johno F. Kennedy mirtį gaubiančios sąmokslo teorijos: net ir išslaptinus dokumentus liko daugybė klaustukų (19)

35-ojo JAV prezidento Johno F. Kennedy nužudymas užminė ne vieną mįslę jį tyrusiems...

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė: per tai perėjo BBC, turės pereiti ir LRT (339)

Naująja LRT generaline direktore antradienio popietę išrinkta politikos apžvalgininkė Monika...

Kauniečiai apie pergalę lėmusį kėlinį: priėmėme teisingus sprendimus (8)

„Žalgiris“ iškovojo svarbią pergalę Eurolygoje. Kauniečiai namuose nugalėjo Milano „AX...