Liepos 6 dieną 9:45 val. Vilniuje, ant Neries upės krantinės liepto prie Karaliaus Mindaugo tilto jogos mokytojos Sigita Baušytė, Agnė Girniūtė ir Renata Malinauskienė praves jogos treniruotę. Pratybose galės dalyvauti visi besidomintys joga, nepriklausomai nei nuo lyties, nei nuo amžiaus. „Svarbu, kad kilimėlį turėtų“, - vienu balsu patarė pamokos sumanytojos, kurios sutiko atsakyti į kelis klausimus.
© Organizatorių nuotr.

- Papasakokite trumpai apie Aštanga jogą, kokie esminiai skirtumai nuo kitų jogos pakraipų?

- Aštanga joga yra specifinė jogos padėčių seka, kurią moderniam pasauliui pristatė ir nuo 1948 metų pradėjo mokinti Guru Pattabhi Jois. Beveik visos asanos (padėtys) laikomos penkis kvėpavimo ciklus ir yra sujungiamos tam tikra judesių seka - Vinjasa. Vinjasa, trumpai tariant, yra judėjimo ir kvėpavimo darnos sistema.

Šiame stiliuje labai didelis dėmesys skiriamas kvėpavimui, čia labai tiksliai suskaičiuotas kiekvienas įkvėpimas ir iškvėpimas, kuris priderintas prie tam tikro judesio. Dėl tokios tikslios tvarkos ir dinamiškumo šis stilius yra aktyvus, neleidžia nuklysti mintims ir verčia paprakaituoti. Svarbu pastebėti ir tai, kad pastangų reikalaujanti Aštanga joga savo praktikuojančiuosius apdovanoja gerais rezultatais tiek fiziškai tiek mentaliai.

- Ar Aštangos jogai reikalingas specialus pasiruošimas, ar reikia būti pažengusiai/siam?

- Norint praktikuoti šį jogos stilių, kaip ir bet kurį kitą, nereikia specialaus pasirengimo, o reikia tik noro. Dažniausiai jogos pamokos yra vedamos mokytojo, kuris jus lyg už rankos veda nuo sekos pradžios iki pabaigos pasakydamas asanos pavadinimą, kada įkvėpti ir iškvėpti pereinant iš vienos padėties į kitą.

Visos asanos, kaip ir Vinjasos, gali būti atliekamos paprasčiau ir sudėtingiau, todėl pradedantiesiems reikėtų pasirinkti tą variantą, kurį jie gali padaryti. Iš pradžių mokiniai tiesiog mokosi atlikti seką ir stengiasi įsiminti, ką reikia daryti, vėliau imama gilinti ir sunkinti padėtis, dėmesys skiriamas koncentracijos taškui - drišti, bandų (užraktų) panaudojimui, meditacijai asanose.

Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną – Aštanga jogos pamokos
© Organizatorių nuotr.

- Kokie esminiai skirtumai, akcentai, lyginant su kitomis jogomis? Ar gali nepatyrusi akis identifikuoti aštanga jogą?

- Aštanga jogos stilius turi savitą Saulės pasveikinimo (A ir B) variaciją bei jau minėtas Vinjasas. Jeigu žmogus bent šiek tiek yra susipažinęs su joga ir jos stiliais, jis ganėtinai lengvai atpažins dinamišką Aštangą.

- Kol kas dar gyvas stereotipas, kad joga itin susijusi su meditacija, kvėpavimo pratimais. Ar Aštangos užsiėmimuose/praktikoje taip pat reikia, pavyzdžiui, sėdėti sukryžiavus kojas ir ilgas minutes mintyse kartoti įvairias mantras?

- Žodis Aštanga reiškia „aštuonios šakos“ ir tai nusako, kad Aštaga jogą sudaro aštuonios dalys. Tarp šių šakų ketvirtoje vietoje yra Pranajama (paprasčiausiai tariant kvėpavimo pratimai, kurių pagrindinis tikslas sukaupti gyvybinę energiją) ir septintoje vietoje meditacija (kuomet jūsų protas yra nepertraukiamas jokių minčių ir išlieka netrikdomas be pastangų).

Visos Aštanga praktikos metu kvėpuojama specialiu garsiu kvėpavimu, kuris galėtų būti pavadintas kvėpavimo pratimu integruotu praktikoje, tačiau jo nereikėtų maišyti su Pranajama, kadangi Pranajama yra ne šiaip kvėpavimo pratimas, o veikiau energijos kaupimas. Asanos atlikimas, kuomet jūsų protas nenukrypsta niekur į šalį, tačiau išlieka stabilus ir susitelkęs tik į tai, ką daro jūsų kūnas suprantamas kaip judesio meditacija arba pasiruošimas meditacijai.

Meditacija Aštanga jogoje nėra suvokiama kaip sėdėjimas užsimerkus sukryžiavus kojas ar mantrų kartojimas. Meditacija nėra tai, ką mes galėtume padaryti (priešingai negu asana), veikiau tai yra būsena, kurios mes siekiame ir kuri nutinka tada kai jau esame pasiekę prieš tai esančias šešias šakas. Kadangi asanos yra apčiuopiamas veiksmas, jas atlikdami mes atliekame savotišką išsivalymo veiksmą ir tinkamai paruošiame save pajusti subtilesnius dalykus. Trumpai tariant iki Pranajamos ir meditacijos mums reikia daug ir ilgai praktikuoti asanas.

Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną – Aštanga jogos pamokos
© Organizatorių nuotr.

- Vilniuje ypač daug renginių, susijusių su jogos užsiėmimais. Ar nebijote paskęsti jogų jūroje arba, kitaip klausiant, kodėl žmonės turėtų „užkabinti“ būtent Aštanga joga?

- Mes labai džiaugiamės, kad susidomėjimas joga mūsų šalyje ima didėti ir ji darosi nebe tokia mistiška. Šios pamokos tikslas - parodyti žmonėms, kad joga nėra religija ar sekta, kad ji gali būti tinkama kiekvienam ir kad ji puikiai dera prie kiekvieno iš mūsų gyvenimo. Tai mūsų noras pasidalinti tuo, ką esame atradę ir kuo gyvename.

Aštangos populiarumą pasaulyje lemia tai, kad ji labai tinka socialinį gyvenimą gyvenantiems aktyviems žmonėms, kurie savo dienoje ieško lašelio ramybės, susitelkimo į save ir savotiško poilsio nuo kasdienos reikalų. Tai dinamiška praktika, kuri neleidžia žmogui užsibūti komforto zonoje, skatina jį būti geresniu, tačiau priešingai nei kitos fizinės disciplinos ji padeda energiją, reikalingą gyvenimui, sukaupti, o ne iššvaistyti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Klaida ar noras užvaldyti valstybę: vienas skandalingiausių tyrimų, prasidėjęs grasinimu nesikapstyti po kaulus (1)

Juos vadino „valstybininkais“, o kai kas net kalbėjo apie gresiantį valstybės užvaldymą. Kita...

Rinkimus laimėjusio Putino laukia nauja užduotis: kas bus toliau? atnaujinta 10.42 (337)

Kažin ar kas abejojo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas bus perrinktas ir vėl. Vis...

„Kryžiaus žygis“ prieš pigią darbo jėgą lietuviams smogs dvigubai (244)

Briuselyje bręstančios reformos, kuriomis norima pažaboti taip vadinamąjį socialinį dempingą ,...

Ekonomika stiebiasi į viršų: atlyginimai vis dar sparčiai kils, kainos augs mažiau (62)

Įvertinęs teigiamus tarptautinės aplinkos pokyčius ir atsigaunančias investicijas, Lietuvos...

Matuko nužudymu kaltinamų Kaziukaitytės ir Kontenio byloje netikėtas posūkis  kaltinamieji bus apklausti poligrafu (48)

Daugiau nei pusę metų trunkantis bylos, kurioje motina Monika Kaziukaitytė ir jos sugyventinis...

Didžiausias vairuotojų siaubas: kaip važiuoti žiedu ir nesukelti avarijos? (58)

Eismas žiedinėmis sankryžomis, kurios kitaip vadinamos žiedais, net ir patyrusiems vairuotojams...

Rokas Grajauskas pradės dirbti „INVL Asset Management“ (5)

Vieno didžiausių šalyje „Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas Rokas...

Ballų serialas tęsiasi: LaVarą pribloškusi sūnaus tatuiruotė ir „bėk“ triumfas prieš Šeškaus gynybą (15)

Ketvirtą savaitę iš eilės amerikiečių realybės šou seriale „Ball In The Family“ rodomi...

Meghan Markle garderobas karališkėja: kas už jį moka ir kodėl Harry mylimoji nebegali dizainerių drabužių priimti nemokamai?

Nuo pat pirmo oficialaus pasirodymo karališkosios šeimos sudėtyje Didžiosios Britanijos princo...