Liepos 6 dieną 9:45 val. Vilniuje, ant Neries upės krantinės liepto prie Karaliaus Mindaugo tilto jogos mokytojos Sigita Baušytė, Agnė Girniūtė ir Renata Malinauskienė praves jogos treniruotę. Pratybose galės dalyvauti visi besidomintys joga, nepriklausomai nei nuo lyties, nei nuo amžiaus. „Svarbu, kad kilimėlį turėtų“, - vienu balsu patarė pamokos sumanytojos, kurios sutiko atsakyti į kelis klausimus.
© Organizatorių nuotr.

- Papasakokite trumpai apie Aštanga jogą, kokie esminiai skirtumai nuo kitų jogos pakraipų?

- Aštanga joga yra specifinė jogos padėčių seka, kurią moderniam pasauliui pristatė ir nuo 1948 metų pradėjo mokinti Guru Pattabhi Jois. Beveik visos asanos (padėtys) laikomos penkis kvėpavimo ciklus ir yra sujungiamos tam tikra judesių seka - Vinjasa. Vinjasa, trumpai tariant, yra judėjimo ir kvėpavimo darnos sistema.

Šiame stiliuje labai didelis dėmesys skiriamas kvėpavimui, čia labai tiksliai suskaičiuotas kiekvienas įkvėpimas ir iškvėpimas, kuris priderintas prie tam tikro judesio. Dėl tokios tikslios tvarkos ir dinamiškumo šis stilius yra aktyvus, neleidžia nuklysti mintims ir verčia paprakaituoti. Svarbu pastebėti ir tai, kad pastangų reikalaujanti Aštanga joga savo praktikuojančiuosius apdovanoja gerais rezultatais tiek fiziškai tiek mentaliai.

- Ar Aštangos jogai reikalingas specialus pasiruošimas, ar reikia būti pažengusiai/siam?

- Norint praktikuoti šį jogos stilių, kaip ir bet kurį kitą, nereikia specialaus pasirengimo, o reikia tik noro. Dažniausiai jogos pamokos yra vedamos mokytojo, kuris jus lyg už rankos veda nuo sekos pradžios iki pabaigos pasakydamas asanos pavadinimą, kada įkvėpti ir iškvėpti pereinant iš vienos padėties į kitą.

Visos asanos, kaip ir Vinjasos, gali būti atliekamos paprasčiau ir sudėtingiau, todėl pradedantiesiems reikėtų pasirinkti tą variantą, kurį jie gali padaryti. Iš pradžių mokiniai tiesiog mokosi atlikti seką ir stengiasi įsiminti, ką reikia daryti, vėliau imama gilinti ir sunkinti padėtis, dėmesys skiriamas koncentracijos taškui - drišti, bandų (užraktų) panaudojimui, meditacijai asanose.

Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną – Aštanga jogos pamokos
© Organizatorių nuotr.

- Kokie esminiai skirtumai, akcentai, lyginant su kitomis jogomis? Ar gali nepatyrusi akis identifikuoti aštanga jogą?

- Aštanga jogos stilius turi savitą Saulės pasveikinimo (A ir B) variaciją bei jau minėtas Vinjasas. Jeigu žmogus bent šiek tiek yra susipažinęs su joga ir jos stiliais, jis ganėtinai lengvai atpažins dinamišką Aštangą.

- Kol kas dar gyvas stereotipas, kad joga itin susijusi su meditacija, kvėpavimo pratimais. Ar Aštangos užsiėmimuose/praktikoje taip pat reikia, pavyzdžiui, sėdėti sukryžiavus kojas ir ilgas minutes mintyse kartoti įvairias mantras?

- Žodis Aštanga reiškia „aštuonios šakos“ ir tai nusako, kad Aštaga jogą sudaro aštuonios dalys. Tarp šių šakų ketvirtoje vietoje yra Pranajama (paprasčiausiai tariant kvėpavimo pratimai, kurių pagrindinis tikslas sukaupti gyvybinę energiją) ir septintoje vietoje meditacija (kuomet jūsų protas yra nepertraukiamas jokių minčių ir išlieka netrikdomas be pastangų).

Visos Aštanga praktikos metu kvėpuojama specialiu garsiu kvėpavimu, kuris galėtų būti pavadintas kvėpavimo pratimu integruotu praktikoje, tačiau jo nereikėtų maišyti su Pranajama, kadangi Pranajama yra ne šiaip kvėpavimo pratimas, o veikiau energijos kaupimas. Asanos atlikimas, kuomet jūsų protas nenukrypsta niekur į šalį, tačiau išlieka stabilus ir susitelkęs tik į tai, ką daro jūsų kūnas suprantamas kaip judesio meditacija arba pasiruošimas meditacijai.

Meditacija Aštanga jogoje nėra suvokiama kaip sėdėjimas užsimerkus sukryžiavus kojas ar mantrų kartojimas. Meditacija nėra tai, ką mes galėtume padaryti (priešingai negu asana), veikiau tai yra būsena, kurios mes siekiame ir kuri nutinka tada kai jau esame pasiekę prieš tai esančias šešias šakas. Kadangi asanos yra apčiuopiamas veiksmas, jas atlikdami mes atliekame savotišką išsivalymo veiksmą ir tinkamai paruošiame save pajusti subtilesnius dalykus. Trumpai tariant iki Pranajamos ir meditacijos mums reikia daug ir ilgai praktikuoti asanas.

Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną – Aštanga jogos pamokos
© Organizatorių nuotr.

- Vilniuje ypač daug renginių, susijusių su jogos užsiėmimais. Ar nebijote paskęsti jogų jūroje arba, kitaip klausiant, kodėl žmonės turėtų „užkabinti“ būtent Aštanga joga?

- Mes labai džiaugiamės, kad susidomėjimas joga mūsų šalyje ima didėti ir ji darosi nebe tokia mistiška. Šios pamokos tikslas - parodyti žmonėms, kad joga nėra religija ar sekta, kad ji gali būti tinkama kiekvienam ir kad ji puikiai dera prie kiekvieno iš mūsų gyvenimo. Tai mūsų noras pasidalinti tuo, ką esame atradę ir kuo gyvename.

Aštangos populiarumą pasaulyje lemia tai, kad ji labai tinka socialinį gyvenimą gyvenantiems aktyviems žmonėms, kurie savo dienoje ieško lašelio ramybės, susitelkimo į save ir savotiško poilsio nuo kasdienos reikalų. Tai dinamiška praktika, kuri neleidžia žmogui užsibūti komforto zonoje, skatina jį būti geresniu, tačiau priešingai nei kitos fizinės disciplinos ji padeda energiją, reikalingą gyvenimui, sukaupti, o ne iššvaistyti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Svarbiausią akimirką abiturientams – mokyklos antausis (49)

Septyni Šakių „Žiburio“ gimnazijos abiturientai nekantriai laukė apeliacijų rezultatų,...

Pokeris dėl sporto ateities – ant ministrės stalo ir po juo (25)

Edis Urbanavičius jau paliko Kūno kultūros ir sporto departamento ( KKSD ) generalinio...

Prasidėjo dvidešimtmečio statybos: Kaune iškils „Continental“ gamykla sukurs 1000 darbo vietų (146)

Penktadienio rytą Kauno LEZ teritorijoje oficialiai duotas startas naujosios „ Continental “...

Analizė parodė žiaurią realybę: tai, kas vyksta Lietuvos ligoninėse, netelpa į jokius rėmus (522)

Apie darbo vietų ir gydymosi paslaugų išsaugojimą regionuose garsiai kalbantys politikai dėl...

Pataria nesimaudyti 6 Lietuvos tvenkiniuose (3)

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai penktadienį pranešė rekomenduojantys...

Vandenyno dugne aptiko aukso prikrautą rusų karo laivą (33)

Vandenyno dugne Pietų Korėjos bendrovė aptiko didžiulio prieš daugiau nei šimtą metų...

Iš cirko pasirodymo vaikai išėjo verkdami: nufilmavo, kaip žiauriai elgiamasi su gyvūnais (37)

Šiandien cirkas ne linksmina, o gąsdina žmones. Tokią išvadą skelbia Audrius Urbonas,...

Šeimą Rusijos rinktinėje suradęs Staučė pravėrė šeimininkų dramos užkulisius (34)

Gintaras Staučė žinojo, kur smūgiuos Koke, Gerardas Pique , Iago Aspasas ir Luka Modričius ....

Putinas pripažino siūlęs Trumpui sandėrį dėl Ukrainos gali sukelti audrą Europoje (623)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas , pasak naujienų agentūros „Bloomberg“ šaltinių,...

Mokslininkai atrado naują žuvų rūšį: aptinkama tik Baltijos jūroje (5)

Esame įpratę manyti, kad Baltijos jūroje negyvena jokios įspūdingesnės žuvų rūšys, todėl...