aA
Praėjusiais metais, palyginti su 2000-aisiais, organų donorų Lietuvoje padaugėjo du kartus. Tai Nacionalinio organų transplantacijos biuro (NOTB) atstovai paskelbė penktadienį Vilniuje vykusioje konferencijoje "Transplantacija ir donorystė Lietuvoje: 2001 metų rezultatai ir problemos".
"Ņransplantologija - prioritetinė mūsų šalies medicinos sritis. Džiaugiamės, kad mūsų piliečiai nepriversti važiuoti atlikti transplantacijų į kitas šalis, o pagalbą gauna Lietuvoje", - atidarydamas konferenciją sakė sveikatos apsaugos viceministras Vidmantas Žilinskas.

NOTB direktorė Asta Bžėskytė, pristatydama 2001 metų transplantacijos ir donorystės rezultatus, pranešė, kad praėjusiais metais biuras sulaukė 80 pranešimų apie potencialius donorus, ir tai beveik dvigubai daugiau nei 2000-aisiais.

2000 metais atliktos 65 organų transplantacijos, iš jų 42 - inkstų, 2 - širdies, 3 - kepenų ir 18 - akių ragenos. Pasak A.Bžėskytės, pernai donorų, kurių organai buvo panaudoti transplantacijai, skaičius 1 mln. gyventojų išaugo nuo 5,7 iki 12,8.

Pagal šį rodiklį Lietuva lenkia Švediją, Vengriją, Lenkiją, Graikiją bei kitas šalis, tačiau atsilieka nuo Ispanijos, Portugalijos, Danijos bei Vokietijos.

Biuro direktorė teigė, kad 2001 metais daugiausiai pranešimų apie potencialius donorus atsiuntė Kauno medicinos universiteto klinikos. "Deja, duomenys rodo, kad rajonų ligoninės vangiai įsijungia į šią veiklą ir beveik nesiunčia pranešimų apie potencialius donorus", - apgailestavo A.Bžėskytė.

Kartu ji pažymėjo, kad labai sumažėjo artimųjų prieštaravimų paimti organus transplantacijai. NOTB duomenimis, padidėjus donorų skaičiui, atitinkamai padidėjo visų rūšių medikų atliktų transplantacijų.

2001 metais atliktos 64 inkstų transplantacijos (tokių operacijų laukia apie 250 žmonių), 5 - širdies transplantacija (laukiančiųjų širdies persodinimo yra penkis kartus daugiau). Pasak specialistų, pasaulyje po širdies transplantacijos išgyvena iki 25 proc. žmonių.

Pernai Lietuvoje atliktos trys kepenų transplantacijos. "Šie metai turėtų būti persilaužimo kepenų transplantacijoms ir jų turėtų gerokai padaugėti, nes laukiančių kepenų transplantacijos kasmet daugėja", - sakė A.Bžėskytė.

Pasak jos, pernai akių ragenų transplantacijų skaičius, palyginti su 2000-aisiais, išaugo trigubai - nuo 18 iki 52. Šiuo metu ragenų transplantacijos laukia 250 žmonių.

Kaip BNS sakė Vilniaus Universiteto Santariškių klinikų transplantologas profesorius Balys Dainys, medikai galėtų atlikti daugiau kaip 150 inkstų transplantacijų per metus, tačiau nėra donorų. Pasak jo, tai pagrindinė šiuo metu visų rūšių transplantacijų problema.

Kalbėdama apie šių metų prioritetus, A.Bžėskytė sakė, kad dar aktyviau bus vykdoma organų donorystės propagavimo programa, ypač padedant žiniasklaidos priemonėms bei bus tobulinami transplantacijos veiklą reglamentuojantys teisiniai dokumentai.

Sveikatos viceministras V.Žilinskas konferencijoje atminimo ir padėkos statulėlėmis už svarų įnašą propaguojant donorystę ir transplantaciją apdovanojo labiausiai praėjusiais metais nusipelniusius šiai sričiai medikus - Kauno medicinos universiteto Neurochirurgijos reanimacijos gydytoją Rimantą Tarasevičių bei Vilniaus Greitosios pagalbos ligoninės reanimatologijos skyriaus vedėją Danguolę Kaladienę.

Pernai tokius garbingus apdovanojimus gavo VU Santariškų klinikų profesorius Balys Dainys ir akademikas, kardiochirurgas Vytautas Sirvydis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Iš elito su trenksmu išvyto įtakingo azerbaidžaniečio šeimos milijonai veda ir į Lietuvą (17)

Iki 2015 m. rudens Eldaras Mahmudovas buvo vienas įtakingiausių žmonių Azerbaidžane. Ilgametis...

Daugėjant vyresnių žmonių atleidimų, nerimas dėl ateities: rudenį situacija gali būti dar labiau įtempta (36)

Šaliai vis dar kovojant su koronavirusu, Lietuvos darbo rinka keičia savo veidą – iš darbo...

Lietuva atsiveria: SAM skelbia šalių sąrašą, iš kurių atvykus nereikalinga 14 dienų izoliacija (185)

Nuo birželio 1 d. Lietuva atsivers kai kurių Europos šalių piliečiams, be to, ne visiems jiems...

Naujausiuose reitinguose – akivaizdūs pokyčiai: meilė Verygai blėsta (77)

Vyriausybei pratęsus karantiną, nepaisant sulaukiamos kritikos dėl šio sprendimo nepagrįstumo,...

Italų gydytojas: COVID-19 liga dabar jau kitokia (52)

Naujasis koronavirusas darosi mažiau grėsmingas: jo sukeliama liga nebėra tokia mirtina kaip...

Gyvai / Delfi premjera: Monique pristato originalų vasaros projektą ir kviečia į filmavimo užkulisius (2)

Atlikėja Monika Pundziūtė - Monique pasakos istoriją, kuri tęsis visą vasarą. Pirmadienį 12:15...

Naujas pažintinis takas ant vieno gražiausių piliakalnių Lietuvoje abejingų nepalieka: ši vieta pranoksta lūkesčius (7)

Po apsilankymo pažintiniame take paprastai grįžtu su vienokia ar kitokia emocija. Kiekvienas takas...

VTEK baigė tyrimą dėl Skvernelio gatvės asfaltavimo aplinkybių

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ( VTEK ) baigė tyrimą dėl gatvės, kurioje gyvena...

Su nušautu kolega atsisveikinantys policininkai: jo vietoje galėjo būti bet kuris iš mūsų (127)

Pirmadienį į paskutinio poilsio vietą Mažeikių rajone, Viekšnių kapinėse, palydimas tarnybos...

|Maža didelių žinių kaina