aA
Skausmas yra pažįstamas bene kiekvienam žmogui. Ką nors skauda sergant, patyrus traumą, tačiau pasveikus dingsta ir skausmas. O ką daryti, jei skauda nuolat – dvidešimt keturias valandas per parą? Lėtinis skausmas trukdo dirbti, bendrauti, ilsėtis, o pasąmonėje nuolat kirba vienintelė mintis – kaip jo atsikratyti.
Lėtinis skausmas - koks jis ir kam būdingas
© Shutterstock nuotr.

Depresijos priežastis

Lėtinis skausmas griauna gyvenimą: sutrinka miegas, silpsta imunitetas, žmogus tampa irzlus, prislėgtos nuotaikos, trinka santykiai šeimoje, sunku dirbti.

„Lėtiniu vadinamas toks skaus­­mas, kuris paprastai trunka ilgiau kaip tris mėnesius, – teigia Kauno Šilainių poliklinikos Skausmo gydymo ir funkcinės reabilitacijos kabineto fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Saulė Jasulaitienė. – Lėtinis skausmas tampa nuolatine būsena, kuri tęsiasi nepaisant jį sukėlusių pirminių veiksnių. Skausmas nėra tik kokios nors ligos ar audinio pažeidimo simptomas, o specifinė liga ir labai aktuali sveikatos priežiūros problema.“

Ligų, sukeliančių skausmus, yra labai daug. Gydytojams dažniausiai pacientai skundžiasi nugaros, sąnarių, galvos skausmais. Nemažai žmonių vis dar pernelyg dažnai linkę skausmą iškentėti. Medikai pataria skausmą gydyti laiku, nes negydomas ar netinkamai gydomas ūminis skausmas tampa lėtinis, kurį iškęsti yra sunku, dėl jo nebeįmanoma normaliai išsimiegoti, dirbti, užsiimti bet kokia veikla.

„Kasdieniai skausmai pakeičia žmogaus elgesį ir net asmenybę, paveikia santykius su artimaisiais, turi įtakos darbinei veiklai ir visuomeniniam gyvenimui. Lėtinis skausmas dažnai tampa depresijos, nemigos priežastimi ar net sukelia mintis apie savižudybę“, – tvirtina gydytoja S. Jasulaitienė.

Atskira liga

Senovės graikai skausmą laikė sveikatos sarginiu šunimi, kuris perspėja apie artėjantį pavojų ir verčia ieškoti pagalbos. Kiek­vieną skausmą reikia stengtis pažinti ir laiku pradėti veiksmingai gydyti.

„Pacientai klaidingai mano, kad dažną ligą turi lydėti skausmas, kad jį tiesiog reikia „prakentėti“. Daug žmonių užsiima savigyda, prašo draugų ir kaimynų patarimų, todėl skausmas neretai tampa lėtinis, kurį gydyti sunkiau, reikia ir daugiau laiko, kantrybės bei profesionalumo“, – sako fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja S. Jasulaitienė.

Skausmas gali būti apgaulingas: pavyzdžiui, lėtiniai pečių srities skausmai, plintantys į sprandą, galvą, gali išprovokuoti akių, dantų, migreninius skausmus.

Anksčiau buvo manyta, kad skausmas yra ligos, audinių pažeidimo simptomas, todėl išgydžius ligą jis turėtų praeiti. Deja, kai kuriais atvejais, net ir išgydžius ligą, skausmas išlieka. Ir nors liga neprogresuoja, skausmas neaprimsta, o tik dar labiau stiprėja. Dabar visame pasaulyje pripažįstama, kad ilgai trunkantis skausmas sukelia nervų sistemos pokyčių ir pats virsta atskira, savarankiška lėtinio skausmo liga, kuri sukelia dideles kančias ir kurią išgydyti yra sunku.

Įvairūs tyrimai rodo, kad vieni žmonės turi didesnį polinkį į lėtinio skausmo vystymąsi, kiti – mažesnį. Tai lemia genetiniai veiksniai. Pavyzdžiui, išgydžius vienodus nervų pažeidimus vienam žmogui skausmas praeina, o kitam išlieka net ir dingus pirminei skausmo priežasčiai.

Gydymas judesiu

„Apie 70 proc. pacientų į gydytojus kreipiasi dėl skausmo, o lėtinis neonkologinis skausmas kamuoja apie 20 proc. suaugusiųjų“, – teigia gydytoja S. Jasulaitienė.

Anksčiau į medikus paprastai kreipdavosi vyresni žmonės. Pastaraisiais metais vis dažniau kankinamu lėtiniu skausmu skundžiasi jauni, darbingo amžiaus asmenys. Kartais ligoniai mano, kad tereikia kreiptis į skausmo kliniką ar skausmo gydymo dienos stacio­narą ir jų kančios baigsis, tačiau realybė kitokia. Lėtinio skausmo dažniausiai neveikia įprasti vaistai, vien skausmą malšinančių medikamentų nepakanka.

„Nors šių laikų medicinos pažanga didžiulė, lėtinis skausmas tebėra viena sunkiausiai gydomų ligų“, – apgailestauja gydytoja.

Lėtinio skausmo gydymas privalo būti kompleksiškas, ligoniui pagalbą turėtų suteikti šeimos gydytojas, skausmo gydytojas, fizinės medicinos ir reabilitacijos specialistas, psichologas, slaugytoja – medikų komanda, kuri skirtų medikamentus, intervencines procedūras, išaiškintų, kaip gyventi patiriant lėtinį skausmą ir kaip jį įveikti. Tokiems ligoniams labai reikalinga psichologo pagalba: lėtinis skausmas labai veikia žmogaus emocijas, todėl reikia išmokyti pacientą valdyti savo mintis, kad sveikimo procesas paspartėtų.

„Mes, reabilitologai, turime tikrai nemažai nemedikamentinių priemonių kovai su skausmu, – tvirtina gydytoja S. Jasulaitienė. – Skausmui malšinti naudojame šaltį, magnetą, lazerį, ultragarsą, atliekame elektros procedūras.“

Gydytoja mano, kad kovai su skausmu kol kas nėra tinkamai įvertintas veiksmingas gydymas judesiu – skirtingo skausmo atvejais parenkami individualūs kineziterapijos pratimai.

„Ypač naudinga kineziterapija vandenyje, – tvirtina S. Jasulaitienė. – Labai svarbu mokyti pacie­ntą, kaip jis turėtų suvokti ligą ir sveikimą. Visiems pacientams sakau: „Kentėti neverta.“ Kiekvienas žmogus turi teisę į sveikatą ir visavertį gyvenimą, tačiau privalu prisiminti, kad svarbiausia yra lėtinių ligų profilaktika – sveika gyvensena, judėjimas, proto ir kūno mankšta.“

Verta žinoti

Per vienus lėtinio skausmo metus sunyksta maždaug 1,3 kub. cm pilkosios smegenų medžiagos – maždaug tiek, kiek natūraliai žmogui senstant smegenys netenka per 10–20 metų.

Tai įdomu

Šiuolaikinės Vakarų medicinos tėvu laikomas graikų gydytojas Hipokratas yra pasakęs: „Skausmo malšinimas – dieviškas darbas“ (lot. Sedare dolorem divinum est).

Senovėje skausmą gydydavo žiniuoniai ir šventikai – užkalbėdavo jį, sukeldavo haliucinacijas ar net atlikdavo trepanaciją: pragręždavo skylę kaukolėje piktosioms dvasioms išvaryti.

Galima sakyti, kad pirmoji skausmo malšinimo procedūra aprašyta Senojo testamento Pradžios knygoje: „Viešpats Dievas užmigdė žmogų giliu miegu ir, jam miegant, išėmė vieną šonkaulį, o jo vietą užpildė raumenimis.“ Aprašomas moters sukūrimas gana tiksliai nusako šiuolaikinę anestezijos sampratą.

Faktų kalba

Pasaulinės sveikatos apsaugos organizacijos duomenimis, pasaulyje kas penktas žmogus kenčia lėtinį neonkologinį skausmą (dažniausiai nugaros, sąnarių, galvos).

Skausmą, kaip ligą, pirmasis pripažino ir pradėjo gydyti amerikiečių gydytojas anesteziologas Johnas Bonica. Pirmosios skausmo klinikos įsteigtos JAV. Lietuvoje pirmoji skausmo klinika įkurta 1994 m. Vilniuje gydytojos anesteziologės Janės Baublienės iniciatyva.

Tarptautinės skausmo studijų asociacijos duomenimis, lėtinis skausmas sutrikdo šeimos santykius (25 proc. visų lėtinio skausmo atvejų), sukelia depresiją (20 proc.), paskatina savižudybę (15 proc.).

Kanados skausmo draugija apskaičiavo, kad lėtinį skausmą jaučia bent vienas iš penkių kanadiečių. Jo slopinimas Kanadai kainuoja apie 60 milijardų dolerių per metus, įskaitant sveikatos priežiūros išlaidas ir darbo našumo praradimą.

„Šeimininkė“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Už mažas algas dirbti nebeapsimoka: lietuviai mėgaujasi išmokomis (2)

Užimtumo tarnyba (UT) šalyje fiksuoja rekordinį nedarbą, tačiau tuo pačiu metu Lietuvoje...

Nerimas dėl pinigų ir darbo kelia realų pavojų visuotiniam atsigavimui

Koronaviruso pandemija įstūmė pasaulį į finansinį neužtikrintumą, keldama grėsmę recesijos...

Parodė nematomą Palangos pusę: turtuolių pliažas, pažinčių skelbimai ir audringų linksmybių namas (88)

Išskirtines ekskursijas Palangoje rengianti Agnė Adomaitytė turistams rodo nematomą šio kurorto...

Gydytoja – apie vitaminų preparatus: turite žinoti, kuo rizikuojate (40)

Pirmadienį žiniasklaidą apskriejo žinia, kad Londone, savo namuose, mįslingai mirė lietuvė....

Vasariška šiluma grįžta: artėja tiesiog nuostabios dienos (7)

Šiandien mūsų krašto orus ir toliau lems aukštesnio slėgio laukas. Rytas išauš gana saulėtas,...

Kaune nustatyta 18 koronavirusu užsikrėtusių asmenų, atvykusių iš Uzbekistano įmonė laikinai stabdo veiklą; papildyta 20.24 (892)

Vienai Kauno įmonių šios dienos – įtemptos. Liepos 2-ąją iš Uzbekijos į Lietuvą atskridus...

Pasaulinio garso kruiziniai laivai stovi tušti: bendrovės ieško skubių išeičių (40)

Prieš kelias savaites šimtai žmonių rikiavosi prie Glazgo Klaido upės krantų, kad galėtų...

Vilniuje rastas į miškelį įvažiavęs sumaitotas prabangus „Mercedes-Benz“ (96)

Vėlų antradienio vakarą Vilniuje , Vaidilutės gatvėje, prabangus automobilis nuvažiavo nuo...

Grupė Vilniaus žydų bendruomenės narių kreipėsi į šalies vadovus: Kukliansky taip elgiasi nebe pirmą kartą (104)

Po Geros valios fondo pirmininkų Fainos Kukliansky ir rabino Andrew Bakerio iškeltų klausimų dėl...

Tragiška avarija Šalčininkų r.: žuvo „Audi“ vairuotojas, į ligoninę skubiai išgabentos sužalotos mažametės papildyta (111)

Policijos departamentas informavo, kad Šalčininkų rajone įvyko baisi avarija. Pranešama, kad...

|Maža didelių žinių kaina