aA
Letargo miegą visais laikais gaubė paslaptingumo šydas, jo atsiradimo priežasčių ieškoma iki šiol. Mokslininkai pateikia tik spėjimus, kodėl kai kurie žmonės užmiega letargo miegu.
Miegas
© Shutterstock nuotr.

Neįmanoma pažadinti

Letargija, letargo miegas (gr. lethargia – gilus miegas, užmarštis) yra tariamoji mirtis, liguistas miegas, iš kurio neįmanoma pažadinti. Labai susilpnėja visos žmogaus organizmo gyvybinės funkcijos, sulėtėja medžiagų apykaita, sumažėja arba visai dingsta reakcija į aplinkos dirgiklius. Bet smegenys veikia, lyg žmogus miegotų. Letargija gali tęstis nuo kelių valandų iki dešimčių metų. Miegančiojo organizmo senėjimas labai sulėtėja ir kūnas nesikeičia, bet nubudus jau po 2–3 metų biologinis amžius sugrįžta.

Letargija gali būti įvairaus sunkumo. Lengvais atvejais žmogus nelabai kietai įminga, šiek tiek reaguoja į aplinkos dirgiklius, išlieka rijimo refleksas. Kraujospūdis būna sumažėjęs, raumenys atsipalaidavę. Pabudęs žmogus kartais prisimena kai kuriuos įvykius. Sunkiais atvejais ligonis įminga labai kietai, nereaguoja net į skausmingus dirgiklius. Kartais pasitaiko tariamoji mirtis – oda tampa išblyškusi, šalta, vyzdžiai nereaguoja į šviesą, sunku pajausti pulsą ir kvėpavimą. Pabudęs iš tokio miego žmogus nieko neprisimena.

Priežastys nežinomos

Mokslininkai spėja, kad letargiją gali sukelti grėsmės gyvybei jausmas: galvos trauma, sunkus apsinuodijimas, nukraujavimas, fizinis išsekimas ir kt. Tokia letargija paprastai trunka tol, kol organizmas pats atgauna jėgas.

Psichogeninė (isterinė) letargija dažniausiai ištinka jautrius žmones – tai apsauginė organizmo reakcija į didelį stresą.

Letargo priežastimi laikoma ir psichinė patologija. Pavyzdžiui, katatoninis stuporas (lot. stupor – sustingimas), atsirandantis sergant kai kuriomis psichikos ligomis ir trunkantis daug metų. Žmogus supranta, kas vyksta aplink, bet neįstengia nei pajudėti, nei atsimerkti. Manoma, kad esama preparatų, kurių vienas iš šalutinių poveikių yra letargija.

Nutikimai kėlė baimę

Anksčiau, kai medicina dar nebuvo tokia išsivysčiusi, pasitaikydavo, kad letargo miegu užmigęs ligonis būdavo palaidojamas. Tokie atvejai keldavo siaubą, todėl nuo senų laikų žmonės bijojo paslaptingosios letargijos, kad jų nepalaidotų gyvų.

Istorija liudija, kad letargo miegas buvo ištikęs ir žymius žmones. XIV a. gyvenęs garsusis italų poetas Frančeskas Petrarka 40 metų sunkiai susirgo. Kartą jis neteko sąmonės ir buvo palaikytas mirusiu. Poetui pasisekė, kad to meto įstatymai draudė mirusiuosius laidoti anksčiau, nei praeis para po mirties. F. Petrarka nubudo, kai jo karstas stovėjo ant duobės krašto. Paskui poetas gyveno dar 30 metų.

Žiauri lemtis ištiko XIX a. rusų rašytoją Nikolajų Gogolį. Žinodamas, kad jį vargina letargijos priepuoliai, rašytojas visada bijojo būti palaidotas gyvas. 1852 m., mirus jo mylimai moteriai Jekaterinai Chomiakovai, N. Gogolis sudegino antrąją „Mirusių sielų“ dalį ir sunkiai susirgo (pagal kitą versiją dar nebuvo pasveikęs nuo karštinės).

Tais pačiais metais N. Gogolis mirė ir buvo palaidotas Maskvoje, Danilo vienuolyno kapinėse. Artimi draugai tikrino, ar jis neužmigęs, bet padarė išvadą, kad vis dėlto miręs. 1931 m. Maskvos valdžiai nutarus panaikinti kapines, N. Gogolio kūnas buvo perlaidotas. Atidarius karstą, ekshumacijos dalyviams atsivėrė siaubingas vaizdas: rašytojo palaikai gulėjo ant pilvo, o karsto apmušalai buvo nudraskyti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Laikai, kai alkoholis liejosi laisvai: tarsi tradicija girtuoklystė ėjo iš kartos į kartą

„Kaip upė prasideda nuo upokšnio, taip ir girtavimas prasideda nuo taurelės. Žmogus pasidaro...

Nužudyto centrinio banko pareigūno perspėjimas buvo lemtingas SEB (56)

Ne visi pinigų plovimo skandalai vienodi. Kai pasaulis sužinojo, kad milijardai nešvarių pinigų...

Naujasis siūlymas dėl bankų apmokestinimo kelia klausimų: ne tik padidins kainas, bet ir prieštarauja Konstitucijai (257)

„Mes turime vieną milijardą eurų, kurių kažkas tiesiog nemoka. Tol, kol šie mokesčiai nėra...

Žiema trumpam atsitraukia, grįžta rudeniški orai (7)

Penktadienį dangumi plauks stori pilki kritulių debesys. Naktį ir rytą šlapias sniegas...

Kartu 53 taškus mėgėjų lygoje „suvertę“ Lavrinovičiai: vakar mama bažnyčioje buvo (19)

Sostinės krepšinio lygoje („GEALAN–SKL“) užtikrintą pergalę pasiekė „Sporto namai“...

Jurgita Barišauskienė

Kai žiemos šventės tampa beskonės, o masinis kalėdinis šurmulys tik erzina (4)

Žiemos švenčių laikotarpis dažnam žmogui tampa ne tik linksmybių, bet ir įvairių išbandymų...

Naujausios ir ilgiausiai rašytos Andriaus Užkalnio knygos pristatymo nepraleido ir žinomi bičiuliai: taps dar vienu bestseleriu (145)

Ketvirtadienio pavakarę sostinėje žinomas publicistas ir žurnalistas Andrius Užkalnis...

Šios frazės gali sugriauti bet kokius santykius (10)

Būtina visą laiką sekti, ką kalbame. Neretai artimieji girdi iš mūsų skaudžias frazes, o...

„Google“ ne juokais susirūpino saugumu: kaip sužinoti ar jūsų slaptažodis nėra pavogtas (5)

„ Google “ neseniai išleido 79-ą „ Chrome “ versiją, kurioje buvo patobulinta...

Kurtinaičio kariauna nutraukė pralaimėjimų seriją – nuskriaudė Giedraičio ALBA komandą (4)

Rimo Kurtinaičio treniruojami krepšininkai lipa iš nesėkmių liūno. Maskvos srities „Chimki“...