aA
Trisdešimtmetė gali verkti, kad paseno. Bet penkiasdešimtmetė sau to neleis. Tuomet, kai viduje pradeda kunkuliuoti geologų neatrastas ugnikalnis, pila karštis ir visą dieną vaikosi prislėgta nuotaika, geriausia prisiminti karaliaus Saliamono žiedą su įrašu: "Ir tai praeis". Bei pasistengti padėti savo kūnui fizinėmis, medicininėmis ir psichologinėmis priemonėmis. Tuomet menopauzė netaps rykšte. Priešingai - naujų galimybių laiku.
Moteris
Moteris
© Corbis
Tai tik dar vienas moters gyvenimo tarpsnis. Ne liga ir ne pabaiga. Menopauzės metu išnyksta vaisingumas, moteris nebegali susilaukti vaikų. Bet jos statusas visuomenėje nepasikeičia. Nebent tiek, kad kaip tik šiuo metu, sulaukus 45-55-erių metų, ji turi daugiau laisvo laikos sau (vaikai užaugę), mėgstamam darbui (buitis sutvarkyta) ir, aišku, laisvalaikiui.

Šiuo metu pakinta hormonų veikla ir tai veikia visą moters organizmą. Moteriški hormonai įtakoja ne vien moters lytinį potraukį, bet ir jos sveikatą, grožį. Todėl galima daugiau leisti sau, ir be jokio sąžinės graužimo rūpintis savo sveikata ir gera nuotaika. Nes niekas kitas už jus tuo nepasirūpins.

Išskirtinai moteriška tema

Ši fazė gali trukti nuo pusės iki penkerių metų. Kada tiksliai? To negalėjo nustatyti nė vienas iki šiol atliktas mokslinis tyrimas. Moters vaisingumo ypatumai slypi jos genuose. Todėl geriausias menopauzės laiko nusistatymas - paklausti mamą, kada tai atsitiko jai. Sužinojus galima numatyti ir savąjį. Nors apie menopauzę dažnai praneša mūsų kūnas. Jos simptomų yra labai daug. Tačiau labiausiai paplitę - karščio pylimas, emocinis nestabilumas ir nemiga.

Kaip gyventi menopauzės laiku ir po jos, atsako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vedėja prof. Gražina Drąsutienė.

Kodėl apie menopauzę kalbama tarsi pašnibždomis, lyg ši tema būtų gėdinga?

Man neatrodo, kad apie menopauzę kalbama pašnibždomis, tarsi apie gėdingą temą. Kiekvienas moters gyvenimo laikotarpis yra susijęs su specifinėmis reprodukcinės ir bendros sveikatos būklės problemomis. Menopauzė - natūralus kiekvienos moters gyvenimo tarpsnis. Ji ateina lygiai taip pat, kaip ateina jaunystė, branda, senatvė.

Menopauzė - visiška mėnesinių pabaiga dėl išnykusios kiaušidžių funkcijos. Menopauzės amžiaus vidurkis 51 metai. Ją galima apibūdinti, kaip vidutinio amžiaus arba brandžios moters kiaušidžių funkcijos nepakankamumą dėl sumažėjusios estrogenų, progesterono ir kiaušidžių androgenų gamybos. Laikotarpis iki menopauzės vadinamas premenopauze, pomenopauzė - laikotarpis po menopauzės iki gyvenimo pabaigos. "Perimenopauzė" apjungia visus šiuos terminus.

Ar menopauzė pavojinga visoms moterims?

Ar menopauzė pavojinga? Į šį klausimą galiu atsakyti labai paprastai. Ji pavojinga tiek, kokias problemas moteris sieja su šiuo amžiaus tarpsniu. Ar medicinines, ar psichologines, ar dar kitokias. Pati menopauzė, kaip brandžios moters fiziologinė būklė, t.y. norma, nėra pavojinga. Tačiau šiuo laikotarpiu moterį gali varginti specifiniai vazomotoriniai, psichologiniai, psichosomatiniai sutrikimai, osteoporozė, urogenitalinių organų atrofija. Tai, žinia, nepagerina gyvenimo kokybės. Šie reiškiniai gali pasireikšti apie 75 proc. moterų.

Ką daryti, kad ji sukeltų kuo mažiau problemų moteriai?

Sveika gyvensena, gera mityba, fizinis aktyvumas - nebrangios priemonės, kurios gali palengvinti menopauzės moters gyvenimą. Pakeičiamoji hormonų terapija - tai veiksminga farmakologinė priemonė. Tik šiuos vaistus turi paskirti gydytojas, prieš tai įvertinęs moters sveikatos rizikos laipsnį, nes šie vaistai be teigiamo pasižymi ir neigiamu poveikiu.

Pavyzdžiui: buvusi venų trombozė yra kontraindikacija pakaitinei hormonų terapijai. Yra duomenų, kad egzistuoja ryšys tarp estrogenų dozės, tromboembolinių komplikacijų rizikos, taip pat insulto. Nerekomenduojama pradėti pakaitinę hormonų terapiją vyresnėms nei 60 metų moterims.

Ką daryti, kad ji sukeltų kuo mažiau problemų moters artimiesiems?

Artimieji turi žinoti menopauzės moters negalavimų priežastis. Žinoma, anksčiau minėtus nusiskundimus gali sukelti ir kitos somatinės moters ligos, todėl reikia gydytojo pagalba išsiaiškinti, ar nepageidaujami nusiskundimai yra susiję tik su menopauze.

Todėl atjauta šeimoje, geras žodis, supratimas - tai priemonės, kurios be vaistų gali palengvinti menopauzės moters negalavimus, praskaidrinti jos nuotaiką. Psichologo, psichiatro konsultacijos taip pat svarbios šiuo moters amžiaus tarpsniu.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Jasikevičiaus sugrįžimas į Kauną paženklintas klaidų jūra ir pergale prieš „Žalgirį“ (369)

„Žalgirio“ (5-7) duobė Eurolygoje gilėja – Lietuvos čempionai po penktadienio dvikovos Kaune...

Iš Vilniaus greitoji iškviesta į Ukmergę: atvykusi medikė nesulaikė ašarų – 35 metų pacientė nesulaukusi pagalbos mirė (585)

„Karščiuojanti pacientė saugiai perduota į rūpestingas infekcinės ligoninės slaugytojų...

Kaip Hitleris ištekindavo savo meilužes, arba garsiausios ir įtakingiausios Trečiojo reicho moterys (20)

Karas laikomas vyriška prerogatyva, tačiau moterų vaidmuo jame irgi svarbus. Net Vokietijoje, nors...

Prekybos po „Brexit“ susitarimo pasiekti nepavyko (2)

Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos derybininkai penktadienį pareiškė, kad jiems...

Latvija dėl COVID-19 grėsmės įšaldo keleivių pervežimą į Lietuvą (22)

Latvijoje dėl koronavirusinės infekcijos pavojaus nuo šeštadienio įsigalios reikalavimas...

Vietoj kalėdinių dovanų policija vairuotojus pradžiugino pluoštu baudų (9)

Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie...

PSO: vakcina nereiškia koronaviruso eliminavimo (50)

Vien tik vakcinavimo nepakaks pandemijai baigti, penktadienį perspėjo Pasaulio sveikatos...

Klaipėdos rajone kyla du krematoriumai: gyventojai nerimauja dėl šalimais esančios mokyklos (67)

Netoli Klaipėdos kyla net du krematoriumai iš karto. Ilgą laiką leidimus derinę verslininkai...

Ligoninėje mirusio paciento dukrai – tūkstantinė kompensacija: medikai tinkamai neįspėjo apie gresiantį pavojų (59)

Apie galimas komplikacijas paciento tinkamai neinformavę gydytojai privalo prisiimti atsakomybę,...