aA
Tokios moterys paprastai slepia veidus ir tikrus vardus. Apie tai, kas joms nutiko, žino tik patys artimiausi žmonės. „Iš tikrųjų niekas tokiais dalykais nesigiria, nes atrodo, kad iš tavęs išsišaipys ir nebelaikys tikra moterimi“, - sako viena jų.
© Shutterstock nuotr.

Julija prisistačiusi dviejų vaikų mama prisimena, kaip prieš kelerius metus jos kūne buvo aptiktas iš pažiūros toks nekaltas darinys kaip mioma. Jos kaina – pašalinta gimda.

Energinga ir vietoje nenustygstanti moteris sunkiai sutiko žinią, jog jai reikės atsisveikinti su gimda, kuri laikoma moteriškumo simboliu. Tiesa, sveikatą tikrinosi reguliariai, tarsi ką nors negero nujausdama...

„Vieną dieną staiga pablogėjo sveikata, ypač svaigo galva“, - pirmuosius įtartinus simptomus prisimena moteris, paklausta, kas paskatino skubiai kreiptis į medikus.

Kadangi moteris jau arti pensinio amžiaus, pakankamai greitai susitaikė su gimdos pašalinimu. „Žinote, akistatoje su mirtimi labai greitai sustatai prioritetus: jau geriau gyventi, kad ir be gimdos, bet gyventi“, - prisipažįsta Julija.
Nepaisant slogių prisiminimų, psichologų pagalbos jai neprireikė.

„Esu gana stiprus žmogus, jeigu kas ir buvo negerai, artimiesiems neigiamų emocijų nerodžiau. Bet viduje virpėjau... Kartais atrodo, ką tu jau nebe moteris, nors ir vaikai jau pagimdyti, užaugę, sukūrę šeimas. Dabar aš taip ir gyvenu - be gimdos. Džiaugiuosi, kad atitiko hormoniniai vaistai. Mano atvejis tikrai sėkmingas“, - sako optimizmo neprarandanti moteris.

„Vieną dieną manyje aptiko darinuką, o kitą – pašalino. Buvo gana nemažas – šešių centimetrų, neskaitant kelių mažyčių. Tikiuosi, visam laikui „nuduso“ tos bjaurybės, - savo istorija dalijasi dar negimdžiusi 31-erių Justina. - Simptomas buvo vienintelis, susijęs su mėnesinių ciklu: kartais atsirandantis nuolatinis noras šlapintis, o kai nueinu į tualetą, nepavyksta. Pagalvojau, kad kažkoks darinukas šliejasi prie šlapimo pūslės. Ar tik ne mioma? – tuomet pagalvojo mergina. - Kiek benaršiau internete, apie miomų atsiradimo priežastis, nieko vertingo taip ir nesužinojau: gal nuo to, gal nuo ano... Gaila... Kaip yra iš tikrųjų, niekas ir nežino...“

Apie miomas pasakoja LSMU ligoninės Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Ginekologijos skyriaus vadovas doc. Valdemaras Kruminis

- Taigi kokios yra miomų atsiradimo priežastys?

- Dažnai aptinkame, jog mama, močiutė arba sesės buvo susidūrusios su panašiomis problemomis. Bet tai - ne vienintelė priežastis.
Šis auglys stipriai reaguoja į lytinius hormonus. Tik kažkodėl vienai moteriai tie lytiniai hormonai sukelia miomos atsiradimą, o kitai – ne.

- Ar miomos pakankamai paplitusios tarp Lietuvos moterų?

- Deja, taip. Visa laimė, kad, lyginant su kitais augliais, miomos yra pati gerybiškiausia auglio forma, nes turi tikrai menką polinkį tapti piktybinėmis.

Kartais moterys su miomomis pragyvena visą gyvenimą, jeigu šios nerodo spartaus augimo ženklų. Moteriai, sulaukus menopauzės, miomos sustoja augusios, netgi sumažėja.

Liūdniausia, kad jos pasitaiko ir pakankamai jauname amžiuje – sakykime, reprodukcinio amžiaus pradžioje, kuomet moteris dar nėra turėjusi nei nėštumų, nei gimdymų. Tuomet atsiranda konservatyvios terapijos poreikis, kitaip tariant, reikia pašalinti vien tik miomos mazgus, išsaugant ir maksimaliai atkuriant gimdos vientisumą, kad pacientė dar galėtų pastoti ir išnešioti kūdikį.

- Ar tai gali būti kliūtis norinčiai pastoti moteriai?

- Tiesioginių įrodymų, kad miomos trukdo pastoti, nėra. Žinoma, tam tikra lokalizacija ir dydis gali trukdyti mechaniškai: pavyzdžiui, gimdos kampuose, kur yra kiaušintakių angos, jeigu jos užspaudžiamos, atsiranda kliūtis pastoti.

- Kokie signalai rodo, jog bus reikalingas chirurginis „įsikišimas“?

- Pirmiausiai apie operaciją kalbama tuomet, kai pasireiškia tam tikri simptomai, kurie stipriai apsunkina moters gyvenimą. Vienas jų yra gausus kraujavimas mėnesinių metu. Kitas simptomas – auglys pasidaro tokio dydžio, jog spaudžia šalia esančius organus, pavyzdžiui, šlapimo pūslę, sukeldamas šlapinimosi sutrikimus, arba tiesiąją žarną – pasireiškia tuštinimosi sutrikimai.

Ir trečia priežastis – kuomet matome, kad mioma sparčiai didėja. Tai irgi ženklas, kad bus reikalinga chirurginė intervencija.

- Vienas simptomų gali būti skausmas?

- Ji gali sukelti skausmus, nors tai nėra būdingas miomos simptomas. Skausmas paprastai atsiranda tuomet, kai atsiranda miomos kraujotakos sutrikimai ir toje vietoje atsiranda apmirimo židinys. Tai gali būti skausmo priežastis.

- Pasitaiko, kad pacientės organizme aptinkate rekordinį miomų skaičių?

- Kartais jų būna neįtikėtinai daug. Mano praktikoje yra buvę daugiau nei trisdešimt mazgų, aišku, įvairaus dydžio, bet labiausiai vyravo smulkūs.

Tą mazgą išgliaudžius, tenka apsiūti. Įsivaizduojate, kiek siūlių lieka gimdoje!

Kartais mazgas užima didesnę ne tik dubens, bet ir pilvo dalį. Pasitaiko ir tokių gigantiškų mazgų.

- Moterys turbūt prašo, kad bet kokia kaina išsaugotumėte joms labai svarbų organą – gimdą, tiesa?

- Kartais į operacinę einame iš anksto žinodami, kad turime kaip įmanydami išsaugoti gimdą, nors miomų būna tiek daug, kad netgi įspėjame pacientę, jog organo pašalinimas gali būti neišvengiamas.

Pasitaiko ir techninės priežastys, kuomet mazgai tokie dideli, jog nėra prasmės ir galimybių išsaugoti gimdą. Bet paprastai, jeigu nėra reikalo šalinti gimdą, šalinami tik miomų mazgai, išsaugojant šį moteriai svarbų organą. Paprastai randame dar kitų indikacijų, dėl ko gimta turi būti šalinama kartu su miomomis.

- Ar yra pažangių gydymo metodų?

- Kalbant apie konservatyviąją terapiją, atsiranda medikamentų, kurie slopina, stabdo ir netgi sumažina, pasitelkiant endoskopinę techniką: jeigu operuojama pro pilvą – laparoskopo, jeigu iš gimtos ertmės – histeroskopo pagalba.

Dar vienas pažangesnių metodų – kartkartėmis atliekamas selektyvus mazgo kraujotakos sutrikdymas. Radiologai atrenka kraujagyslę, kuri maitina mazgą ir suleidžia tam tikras medžiagas, kurios užkemša kraujagyslę. Sutrikus kraujotakai, sustoja augęs ir pats auglys (mioma), netgi mažėja iki sunykimo.

Taigi, rankų tikrai nereikia nuleisti. Netgi planuojant nėštumą, aptikę miomas gydytojai „palaimina“ moters pastojimą ir išnešiojimą. Iš esmės ne visada miomos atsiradimas reiškia labai didelę problemą.

Tarp kitko

Apie gimdos miomas ir jų gydymo būdus 2014 metų rugpjūčio mėnesį buvo atliktas tyrimas ( jį atliko rinkos tyrimų įmonė „Rait“), kurio metu buvo apklausta daugiau nei tūkstantis Lietuvos moterų.

Paaiškėjo, kad net 17 procentų moterų apie gimdos miomas nežino visiškai nieko. Vis dėlto daugiau ar mažiau su informacija apie miomas, kad tai yra gerybiniai augliai, yra susipažinusi didžioji dalis moterų.

Tačiau jauniausios amžiaus grupės (20-24 metų) moterys yra mažiausiai informuotos apie šį ginekologinį susirgimą.
Vienas didžiausių miomų gydymo mitų – kad norint jas išsigydyti visuomet tenka šalinti gimdą. Tuo vis dar tiki kas septinta Lietuvos moteris.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Netikėta: teismas paleidžia Venckienę į laisvę už užstatą teismas paaiškino savo motyvus; papildyta (404)

Vilniaus apygardos teismas antradienio rytą paskelbė sprendimą dėl Neringos Veckienės skundo. N....

Diana Nausėdienė: kodėl mes išskiriame moteris – pakalbėkime, ką patiria vyrai (406)

Pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė sakė, kad svarbiausia užduotis jai dabar yra...

Kauniečiai išrado visiškai naują vaistą iš žolės: tai bus priešnuodis dažniausiai lietuvių ligai

Kvapnioji aniužė – Lietuvoje aptinkamas stipraus mėtų kvapo vaistinis prieskoninis augalas,...

Sunerimo dėl išaugusių būsto paskolų: siūlo kelias išeitis papildyta (17)

Dėl didėjančių būsto paskolų normų sunerimo ir Lietuvos bankas . Tvirtinama, kad didesnė...

Į politiką su Puteikiu sukanti Kručinskienė: viskas prasidėjo nuo areštinės papildyta (127)

Pirmadienį Lietuvos centro partija „Gerovės Lietuva “ pranešė, kad 2020 metų Seimo...

Gyvenimas dabar ir prieš 10 metų: Lietuva mušė rekordus, bet gyventojai sako įperkantys mažiau (105)

Pastarąjį dešimtmetį gyventojų finansinė situacija gerėjo, vis daugiau save gali priskirti...

Paklausęs, ar Trumpui rūpi Ukraina, sulaukė bjauraus atsakymo (229)

Restorane po atviru dangumi pietavęs Donaldo Trumpo pasiuntinys kalbėdamas su prezidentu mobiliuoju...

Karbauskio prognozės apie rinkimų į Seimą barjerą: 3 ir 5 procentai (29)

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis tikisi,...

Keičiasi lietuvių kelionių įpročiai: daugiausia tautiečių poilsiauja nebe vasarą (1)

Lietuvos žmonės šių metų rudenį pakeitė atostogavimo įpročius – keliaujančių į...

Peršalimas nėštumo metu: medikas įvardijo, kokie vaistai saugūs ir kiek jų galima pavojingos net kai kurios žolelių arbatos (1)

Užklupus ligai, nėščios moters organizmas gali reaguoti kitaip nei įprasta. Audringesnė...