Krūties vėžys yra dažniausia moterų onkologinė liga Lietuvoje ir pasaulyje. Mūsų šalyje kasmet nustatoma apie 1300 šios ligos atvejų, todėl būtinas išskirtinis dėmesys krūties vėžio profilaktikai ir reabilitacijai.
© Corbis
Susirgimai krūties vėžiu Lietuvoje sudaro apie 20 proc. moterų piktybinių ligų. Pastaruoju metu vis dažniau vėžiu suserga ir jaunos, iki 40-45 metų, moterys. Kasmet Lietuvoje diagnozuojama per 1200 naujų ligos atvejų, kiekvieną savaitę nuo krūties vėžio miršta daugiau kaip 10 moterų.

Dar prieš šimtmetį pavykdavo išgelbėti vos 5 proc. krūties vėžiu susirgusių moterų, šiandien laiku diagnozavus ligą įveikti galima padėti beveik 90 proc. moterų. Nors krūties vėžį diagnozuoti paprasta, dažniausiai (70-80 proc.) jis diagnozuojamas tik tuomet, kai būna II ar III stadijos. Šiuo metu Lietuvoje, palyginti su kitomis Europos šalimis, mirtingumas nuo krūties vėžio išties didelis - 50 procentų.

Ligos nustatymas

Savityra yra labai svarbi ankstyvos vėžio diagnostikos dalis. Pastebėta, kad reguliariai ir tinkamai tikrinant krūtis mirtingumas nuo vėžio sumažėja 18 procentų. Savityra patartina atlikti kaskart tuo pat metu, geriausia - pirmą ar antrą dieną po mėnesinių. Jei jos nereguliarios arba jų jau nėra, pasirinkite bet kurią mėnesio dieną.

Patikra klinikoje - taip pat itin reikšminga. Gydytojas gali apčiuopti 0,8 centimetrų mazgelį. Ilgalaikiai stebėjimai rodo, kad vyresnei nei 35 metų moteriai itin naudinga bent kartą per metus pasirodyti mokančiam tirti krūtis gydytojui.

Pradėjus atlikti mamografiją (krūties peršvietimą rentgenu) Vakarų šalyse 50-69 metų moterų mirštamumas nuo vėžio sumažėjo 30 procentų. Jei krūtys patikrinamos dar ir kliniškai, auglių nustatoma 5-20 procentų daugiau.

Mamografija tinkama tik vyresnio amžiaus moterims -ji atliekama po menopauzės. Jaunesnių moterų (prieš menopauzę) krūties audinys yra per tankus, kad šiuo būdu pavyktų rasti auglį. Įtariant auglį jaunesnėms moterims, siūloma tikrinti ultragarsu.

Krūties vėžio stadijos

Nulinė stadija diagnozuojama tuomet, kai vėžio ląstelės yra pieno latakėlių viduje, neišplitusios į aplinkinius audinius. Pirma stadija nustatoma tada, kai krūties augliai yra labai maži, ne daugiau kaip 2 centimetrų skersmens. Limfmazgiai nepažeisti, vėžys nėra išplitęs į kitas kūno dalis.

Ankstyvas krūties vėžys -antra stadija - nustatomas tuomet, kai krūties auglių skersmuo yra 2-5 centimetrų. Limfmazgiai pažastyje galbūt jau pažeisti, bet vėžys nėra išplitęs į kitas kūno dalis.

Ankstyvas krūties vėžys - trečia stadija - augliai didesnio nei 5 centimetrų skersmens, limfmazgiai dažniausiai pažeisti. Krūtinės sienelės audiniai irgi gali būti pažeisti, bet dar nėra išplitimo į kitas kūno dalis požymių. Vietiškai išplitęs krūties vėžys - ketvirta stadija - augliai gali būti bet kokio dydžio, limfmazgiai pažeisti, o vėžys išplitęs į kitas kūno dalis: kaulus, plaučius, kepenis ir smegenis.

Susirgimo gydymas

Pirma ir antra vėžio stadijos vadinamos ankstyvomis. Ankstyvos stadijos vėžio gydymo tikslas yra jį išgydyti. Todėl daugumai ligonių chirurgiškai šalinamas auglys ir visi pažeisti limfmazgiai. Po to vietiškai švitinama, siekiant suardyti galbūt likusį vėžinį audinį. Po švitinimo skiriamas sisteminis gydymas vaistais, siekiant išvengti krūties auglio pasikartojimo ir metastazių ar antrinių piktybinių auglių kitose kūno vietose atsiradimo.

Trečios stadijos vėžys vadinamas vietiškai išplitusiu, o ketvirtos - išplitusiu arba metastaziniu. Tiek trečios, tiek ketvirtos stadijos vėžio gydymo tikslas yra pasiekti remisiją, taigi siekiama palengvinti ligos simptomus, pagerinti ligonės savijautą ir pratęsti gyvenimą.

Gydant vietiškai išplitusį vėžį kartais prieš chirurginę intervenciją skiriama chemoterapija ir gydymas hormonais, siekiant sumažinti vėžinių ląstelių išplitimą ir palengvinti chirurginį gydymą ar apskritai sudaryti sąlygas tokiam gydymui.

Jei trečios ar ketvirtos stadijos vėžys yra tiek išplitęs, jog operuoti neįmanoma, gali būti skirtas švitinimas, gydymas hormonais ar chemoterapija (atsižvelgiama į tai, ko konkrečiai pacientei reikia, kad liga neprogresuotų, gerėtų pacientės gyvenimo kokybė ir gyvenimas būtų ilgesnis).

Endokrinologinis gydymas

Daugelis krūties auglių, ypač vyresnių moterų, yra "jautrūs hormonams", jų augimas priklauso nuo moteriškų hormonų - estrogenų.

Po menopauzės moters kiaušidės jau negamina estrogenų, tačiau hormonas nedideliais kiekiais tebegaminamas vadinamuoju aromatizacijos būdu. Endokrinologinis gydymas arba nutraukia aromatizacijos procesą, kad vyresnės moters organizme estrogenai nebūtų gaminami, arba trukdo estrogenams sąveikauti su augliu, nes blokuoja auglio ląsteles. Toks gydymas neleidžia augliui pasisavinti maisto medžiagų ir sukelia badą. Todėl navikas negali augti.

Pomenopauzinio amžiaus moterų krūties vėžiui gydyti hormonais vartojami aromatazės inhibitoriai. Jie veikia kitaip nei tamoksifenas, blokuoja fermentą aromatazę - vienintelį estrogenų šaltinį, nes po menopauzės kiaušidės jau nebeveikia.

Hormonai dabar plačiai naudojami tiek ankstyvam, tiek išplitusiam krūties vėžiui gydyti. Be to, tiriama, kaip jie galėtų būti naudojami krūties vėžio profilaktikai.

Pasaulinė statistika

Krūties vėžys yra dažniausia Vakarų šalyse gyvenančių moterų vėžinė liga: daugiau kaip pusė viso pasaulio krūties vėžio atvejų nustatyta Šiaurės Amerikoje ir Europoje, nors šiuose regionuose gyvena vos 18 proc. pasaulio moterų.

Šiaurės Amerikoje vyresnių kaip 50 metų moterų sergamumas krūties vėžiu didėjo nuo 227,5 atvejo 100 000 moterų 1973 metais iki 334,4 atvejo 1994 metais. Per tą patį laikotarpį jaunesnių kaip 50 metų moterų sergamumas didėjo nedaug: nuo 27,7 iki 32,8 atvejo 100 000 moterų.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, 2004 metais krūties vėžys buvo nustatytas dar l 200 000 moterų. Tokį šuolį iš dalies galima paaiškinti geresnių diagnostikos priemonių natidojimu ir nacionalinių patikrų programų vykdymu. Neseniai atlikti tyrimai rodo, kad atvejų daugėja ir dėl šiuolaikinių Vakarų pasaulio moterų polinkio vėliau kurti šeimą.

Gyvenimo trukmė susirgus krūties vėžiu įvairiose šalyse yra skirtinga - JAV nustačius ligą 5 metus išgyvena 80 proc. moterų; Vakarų Europoje - mažiau, o kai kuriose Rytų Europos šalyse - mažiau nei 50 procentų. Šie skirtumai atsiranda dėl skirtingų patikros programų ir šiuolaikinės diagnostinės technikos bei gydymo prieinamumo.

Rizikos veiksniai

Moteriai rizika susirgti krūties vėžiu padvigubėja, jei jos pirmo laipsnio giminaitė (motina, sesuo, dukra) susirgo šia liga būdama jaunesnė nei 50 metų. Rizika padidėja tris kartus, jei suserga daugiau kaip viena giminaitė.

Yra ir daugiau krūties vėžio rizikos veiksnių: ankstyvos pirmosios menstruacijos, vėlyva menopauzė, vaikų neturėjimas, vėlyvas pirmo vaiko gimdymas, hormoninė kontracepcija ir pakeičiamoji hormonų terapija -dėl šių veiksnių estrogenai ilgiau veikia krūties audinio ląsteles.

Amžius taip pat yra krūties vėžio rizikos veiksnys (reprodukciniu laikotarpiu sergamumas krūties vėžiu didėja sparčiai, o po menopauzės - lėčiau). Riziką didina gerybinis krūties auglys ir genetinis polinkis.

Nuo stadijos, kai krūties vėžys diagnozuojamas, priklauso gydymo būdas ir prognozė - numatoma ligos baigtis, vadinamoji galimybė išgyventi.

Ligos požymiai:

Pakitusi oda: dalies krūties odos sustorėjimas, odos patinimas ar įtraukimas, atsiradę paraudimai.

Pakitę speneliai: įdubę, bėga išskyros, pakitusios formos, įtrūkę.

Krūties pakitimai: Pakitusi forma, užčiuopiami mazgeliai, sustandėjimas, skausmas.

Pažastų pakitimai: nelygumai, užčiuopiami mazgeliai.

Pabrėžtina, kad krūties skausmas dar nereiškia, jog tai krūties vėžys. Daugeliui sveikų moterų prieš menstruacijas krūtys sustandėja ir tampa skausmingos, kartais gerybiniai augliai būna skausmingi. Vidutiniškai devyni iš dešimties auglių būna gerybiniai.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į JAV spruko dar 1981-aisiais: Amerika dabar pasikeitė neatpažįstamai - ne tik atlyginimai, bet ir automobiliai (17)

Jungtinėse Amerikos Valstijose Adamas Pavlikevičius atsidūrė dėl savo politinės veiklos 1981 m....

Pensijų fondai uždirbo, bet džiaugtis per anksti (130)

Praėjusiais metais antrosios pakopos pensijų fondai, kurių dalyviai yra daugiau kaip milijonas...

Net ir pradžiuginti žalgiriečiai jaučia kartėlį, kurį tikisi nuplauti: būtų nuodėmė nepasinaudoti proga (9)

Nors 81:88 pralaimėjo Madride, Kauno „Žalgirio“ krepšininkai pirmą kartą pateko į Eurolygos...

Mafijos įvykdyta žmogžudystė pakeitė visą šalį (3)

Slovakijoje tebesitęsiant masiniams protestams dėl žurnalisto Jano Kuciako ir jo merginos nužudymo...

Iki Vilniaus pietinio aplinkkelio tiesimo II etapo darbų pradžios – vienas žingsnis

Susisiekimo ministerija , Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos...

Statistika šokiruoja: siūlo girtuoklius vairuotojus viešinti (117)

Sugriežtinti įstatymai ir nuolatiniai reidai vairuotojų negąsdina. Prie vairo girtų asmenų...

Norėdami atsikratyti nereikalingo svorio atsisakote riebalų: kas gali grėsti? (9)

Dažnas žmogus nėra labai patenkintas savo kūno formomis ir svoriu. Dažniausiai probleminės...

Orai: vien geros žinios (24)

Savaitei baigiantis į šalį palaipsniui atkeliaus pavasariška šiluma , kritulių mažės....

Po teismus priverstas vaikščioti Karaliūnaitės sutuoktinis: net Gintarės sūnaus parodymai gerokai skiriasi nuo jos pasakojimų (149)

Žinoma atlikėja Gintarė Karaliūnaitė ir jos kanadietis vyras Marco Andre Canuelis oficialiai...

„Boso valanda su Jovaišu“: „Žalgirio“ vadovas Motiejūnas apie tai, kad nugali tie, kurie labiausiai nori nugalėti

Laidos „ Boso valanda su S. Jovaišu “ svečias – Kauno „Žalgirio“ generalinis direktorius...