aA
Koks ryšys tarp dantų būklės ir širdies ligų? Medikai tikina, kad vis daugiau mokslinių tyrimų širdies ligų riziką sieja su infekcijos židiniais burnoje.
© Vida Press

Esu netekęs nemažai dantų, ar tai gali atsiliepti širdies ligoms?
Virginijus

Dantų valymo metu kraujuojančios dantenos dažniausiai yra ženklas, kad jose jau vyksta koks nors patologinis procesas. Norint tiksliai diagnozuoti kraujavimo iš dantenų priežastį būtina odontologo konsultacija.

Atsako specialistė

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Odontologijos instituto direktorė gydytoja endodontologė profesorė Vytautė Pečiulienė:

– Paskutiniaisiais dešimtmečiais vis daugiau mokslinių tyrimų širdies ligų riziką sieja su infekcijos židiniais burnoje. Šiuo atveju labai svarbu nustatyti, dėl kokios priežasties žmogus neteko dantų. Jeigu tai yra periodonto patologijos pasekmė, išlikę dantys tampa infekcijos vartais, turinčiais įtakos bendrai žmogaus sveikatos būklei.

Periodontitas – polietiologinė liga, kurios metu pažeidžiamos ne tik dantenos, bet ir danties alveolės kaulas. Šios ligos progresavimas – individualus, siejamas su ne vienu veiksniu: paveldimumu, burnos higiena, ilgalaikiu stresu, įtampa ir kt. Vienus jų įmanoma kontroliuoti, o kitų – ne.

Kada pastebėjus kraujavimą iš dantenų reikėtų sunerimti? Dantų valymo metu kraujuojančios dantenos dažniausiai yra ženklas, kad jose jau vyksta koks nors patologinis procesas. Kraujavimas gali lydėti dantenų uždegimą (gingivitą), taip pat būti ir pažengusios patologijos – periodontito pasekmė. Norint tiksliai diagnozuoti kraujavimo iš dantenų priežastį būtina odontologo konsultacija.

Kai dantenų uždegimas susijęs su individualia nekokybiška burnos higiena (naudojant netinkamą šepetėlį, darant netikslius valymo judesius, nenaudojant tarpdančių šepetėlio ar siūlo), pakoregavus paciento naudojamų burnos higienos priemonių tipą bei valymo principus, jis dažniausiai yra nesunkiai kontroliuojamas.

Tačiau jei pacientas be kraujavimo iš dantenų valymo metu reguliariai jaučia ir skausmus, pastebi dantenų pūliavimą, jų spalva tamsi, patologija gali būti išplitusi ir į dantų alveolės kaulą. Tokiu atveju ilgainiui gali formuotis ir vadinamasis periodonto pūlinys. Norint tiksliai diagnozuoti ligą būtinas paciento klinikinis ir rentgenologinis ištyrimas, leidžiantis įvertinti pažeistų audinių būklę.

Svarbu žinoti, kad periodontitas nėra išgydoma liga, bet jo plitimą galima sustabdyti taikant tinkamą paciento gydymą. Tačiau vien tik gydytojo pastangų čia neužtenka. Norint išvengti arba sulėtinti burnos ligų eigą būtinas individualių profilaktinių priemonių – dantų valymas, burnos skaliklių, tarpdančių siūlo ar šepetėlių naudojimas – taikymas bei reguliarus lankymasis pas gydytoją odontologą.

Kitas lėtinės infekcijos šaltinis burnoje – danties viršūninio periodonto pažeidimas. Jis atsiranda dėl nekokybiško šaknų kanalų gydymo arba kaip dantų ėduonies komplikacija. Tokio infekcijos šaltinio diagnostikai atliekamas rentgenologinis tyrimas. Diagnozavus šią patologiją gali būti taikomas šaknies kanalų gydymas arba pergydymas priklausomai nuo individualios situacijos arba dantis pašalinamas.

Tarp kitko

Tyrimai parodė, kad pacientai, sergantys koronarine širdies liga ir neturintys dantų, susiduria su beveik dvigubai didesne mirties rizika nei tie šia liga sergantys pacientai, kurie turi visus dantis.

Taip pat nustatyta 27 proc. didesnė bendra rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, 67 proc. didesnė insulto rizika, net 85 proc. didesnė mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų rizika ir apskritai 81 proc. didesnė mirties rizika nei tiems, kurie turėjo visus dantis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Albinas Januška: klysta manantys, kad Šimonytė pralaimės Nausėdai (101)

Jei prezidento rinkimų antrame ture susirungs Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda , bent dalis...

9 kiaušinių pakuotės ir krentantis Putino reitingas: kaip rusai gyvena 2019 metais (28)

Vietoje įprastos dešimties kiaušinių pakuotės – dėžutė su devyniais. Tokį vaizdą Rusijos...

Svarbiausia Europos upė džiūsta: pasekmes jaučia milijonai gyventojų (4)

Kevino Kilpso automobilių keltas skrodžia Vokietijos Reino upės vandenis, jam sukant į krantą...

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (279)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums (221)

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Sulaukta dar vieno „Sandros Grafininos apsireiškimo“: mįslė ramybės neduoda ir jos artimiesiems, ir Nigelo Westo advokatui (5)

Detektyvu virtusi Sandros Grafininos dingimo istorija iki šiol nėra išnarpliota. Naujienų apie...

Rusija viešai pademonstravo raketą, galinčią sužlugdyti ginkluotės sutartį su JAV (220)

Rusija trečiadienį pademonstravo raketų sistemą, anot Vašingtono, pažeidžiančią svarbą...

Sielos išsivystymas liks (1)

V. V. L.: Atsimenu gražius tavo tekstus iš dienoraščio, kai maždaug 1950-ais metais rašei, kad...

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (70)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (65)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...