Dauguma žmonių iš viso nėra linkę lankytis pas medikus tol, kol dar „paeina“. Medikai perspėja – hemorojus yra viena dažniausių žmonių virš 50 –ties metų amžiaus ligų. Hemorojus drąsiai gali būti vadinamas liga, kurios atsiradimui įtaką daro šių dienų civilizacijos pasiekimai ir šiuolaikinio žmogus gyvenimo būdas (blogi mitybos įpročiai, mažas judrumas, sėdimas darbas, dėl ko dažnai užkietėja viduriai).

O kur dar patogus automobilis vietoje pasivaikščiojimo pėsčiomis, ilgas sėdėjimas prie kompiuterio. Be abejo, ligai išsivystyti įtakos turi ir amžius, genetika, liga paūmėja besilaukiančioms moterims.

Apie hemorojų kalbamės su Kauno klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ bendrojo profilio chirurgu Česlovu Klimu.

- Kas yra hemorojus ir kokie hemorojaus simptomai?

- Žmogaus išangės kanale kraujagyslės sudaro tankią kraujagyslinę pagalvėlę, kitaip dar vadinamą hemoroidais. Šie dariniai kartu su išangės raumenų pluoštais išoriškai uždaro žarną ir apsaugo raumenų pluoštus tuštinantis. Sutrikus normaliai kraujotakai ir išangės kanalo kraujagyslėms pabrinkus, atsiranda nemalonūs jutimai ir kiti simptomai, įvardijami bendru žodžiu „hemorojus".

Pasak chirurgo Česlovo Klimo, pirmasis hemorojaus simptomas gali būti kraujavimas, kuris atsiranda tuštinantis, kraujas pastebimas ant tualetinio popieriaus, klozeto, kartais kraujas laša ar net trykšta srove. Kraujavimas pasirodo periodiškai, kraujas paprastai būna šviesiai raudonas, be gleivių.

Gan dažnas pirmasis ligos simptomas yra hemorojinių mazgų iškritimas. Pacientą kamuoja nemalonūs pojūčiai, skausmas ar niežulys išangėje. Prasidėjus kraujavimui pacientas gali netekti nedidelio kiekio kraujo, o kartais gali ir stipriai nukraujuoti, dėl ko gali išsivystyti mažakraujystė, todėl reikia nedelsti ir kreiptis į gydytoją.

- Kokios ligos stadijos ir galimos komplikacijos?

- Hemorojus sparčiai vystosi. Galima išskirti keturias ligos stadijas:

I laipsnio hemorojus. Matomas tik proktoskopu, vienintelis ligos simptomas – kraujavimas.

II laipsnio hemorojus. Hemorojiniai mazgai gali iškristi tuštinantis, bet po to iš karto sugrįžta į vietą. Esant šiai ligos stadijai, pasireiškia deginimas, kraujavimas, hemoroidų trombozė.

III laipsnio hemorojus: Hemorojiniai mazgai iškrenta ne tik tuštinantis, bet ir sunkiau dirbant, kosint. Atgal hemorojiniai mazgai negrįžta, juos reikia atgal įstumti ranka. Esant dideliems hemorojiniams mazgams, išsiskiria nedaug gleivių, kurios dirgina tarpvietės odą ir sukelia niežėjimą.

IV laipsnio hemorojus: Hemorojiniai mazgai visą laiką yra iškritę iš išeinamosios angos ir sukelia niežėjimą, deginimą bei skausmą, pastebima žarnų turinio likučių.

Sergant hemorojumi, dažnai išsivysto įvairios komplikacijos: hemoroidinių mazgų trombozė ar uždegiminė infiltracija, sukelianti stiprų skausmą, jų iškritimas, išangės įplėša, užsitęsęs niežulys, pūliniai, fistulės, dujų ir išmatų nelaikymas. Jei pacientas nesigydo, būklė pasidaro sunki, kartais atsiranda hemoroidinė mazgų nekrozė, pakyla temperatūra iki 39 laipsnių, gali išsivystyti anaerobinė gangrena ar net ištikti mirtis.

- Kaip diagnozuojama liga?

- Hemorojaus simptomus geriausiai diagnozuos patyrę gydytojai. Visų pirma atliekama apžiūra. Tirdamas pirštu tiesiąją žarną, gydytojas įvertina tiesiosios žarnos rauko būklę, hemorojaus išplitimą, prostatos būklę. Specialiu aparatu - anoskopu detaliai įvertinama tiesiosios žarnos gleivinė, o rektoskopu ištiriama ne tik tiesioji, bet ir dalis riestinės žarnos.

Pasak Česlovo Klimo, nederėtų diagnozę nusistatyti patiems. Panašius požymius, kaip hemorojaus, turi ir kitos ligos. Nereikia manyti, jei išmatose atsirado kraujo, tai būtinai bus hemorojus. Nemalonūs jutimai tarpvietėje ir išangėje gali atsirasti dėl vėžio, uodegikaulio arba kryžkaulio ligų, kartais net dėl užkrečiamų venerinių ligų, tad gali būti reikalingi sisteminiai organizmo tyrimai, keleto sričių specialistų konsultacijos.

- Koks yra hemorojaus gydymas?

- Gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir laipsnio. Pirmo ir antro laipsnio hemorojui gydyti galima pasitelkti įvairius gydymo metodus, kaip skleroterapija, lazerinė ar radiodažninė abliacija, Barono operacija (guminiais žiedais), kitos chirurginės operacijos. Kai hemoroidiniai mazgai išsmunka išorėn ir atsiduria po oda, gydymo metodų pasirinkimas mažėja. Ketvirto laipsnio hemorojus gali būti sėkmingai pagydytas tik operaciniais metodais.

Pasak chirurgo Česlovo Klimo hemorojaus gydymas yra kompleksinis. Gydymo metu gali būti reikalinga visų veiksnių, sukeliančių hemorojų korekcija, pvz., vidurius reguliuojanti dieta, fizinio krūvio ribojimas, papildomos higienos priemonės, medikamentai. Tiek tiriant, tiek jau gydant ligą bendradarbiauja įvairių sričių specialistai.

- O ką daryti, jei pacientas jaučia bent vieną iš anksčiau paminėtų požymių ir įtaria hemorojų?

- Būtina kreiptis į medikus. Hemorojaus, kaip ir bet kokios kitos ligos atveju, ypatingai svarbus yra laikas. Labai svarbu, kad be didelių eilių pavyktų patekti pas reikiamus specialistus. Tuomet pacientas ne tik nepatiria bereikalingo streso, bet ir neuždelsiama liga.

Įtariant hemorojų, gali prireikti kelių specialistų konsultacijų, juolab jei tai ne hemorojus, o kita pavojinga liga. Čia ypatingai svarbų vaidmenį atlieka ne tik gydytojo kompetencija, patirtis, bet ir galimybė gauti greitą ir profesionalią pagalbą, reikiamus tyrimus su moderniausia įranga.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės