aA
Mokslininkai, gydytojai, psichologai tvirtina, kad kartais paverkti yra labai naudinga sveikatai. Ir pats verkimo mechanizmas duotas žmogui ne šiaip sau. Gamta suteikė mums sugebėjimą verkti dėl daugelio priežasčių.
© Shutterstock

Akių sudrėkinimas ir išvalymas

Kai į akis patenka koks nors svetimkūnis (dulkės, muilo putos ir t.t.), ašaros išsiskiria automatiškai. Tai gamtos sukurtas apsauginis mechanizmas, saugantis akies obuolį ir jį supančius audinius nuo bet kokių traumuojančių faktorių. Natūrali drėgmė išstumia iš šios srities bet kokius svetimkūnius, kurie gali sužaloti akį ir apakinti žmogų.

Organizmui taip pat būtina palaikyti pakankamą regos organo drėgnumo laipsnį. Po ilgo darbo prie kompiuterio ir priverstinio tankaus mirksėjimo pradeda džiūti akies obuolio gleivinė. Kyla „smėlio akyse“ pojūtis. Padėti gali specialūs lašai, kurie savo sudėtimi panašūs į ašaras. Jie idealiai pašalina visus negatyvius simptomus ir atkuria natūralų vandens balansą akies audiniuose.

Baktericidinės ašarų savybės

Žmogaus ašarose esama ypatingo baltymo lizocimo. Šis fermentas ardo bakterijų ląstelių sieneles ir šitaip jas nužudo. Bakterijas naikinantis ašarų skystis saugo rageną, vokus, ašarų kanalus ir visas aplinkines ertmes nuo daugybės pavojingų ligų sukėlėjų. Šią medžiagą ir jos unikalias savybes atrado bakteriologas Aleksandras Flemingas.

Be lizocimo ašarose esama ir ištiso rinkinio medžiagų, saugančių akių sveikatą: retinolas, endotelinas-1 ir kt. Jos užgydo mikro įtrūkimus, kurie kartais susidaro ragenoje dėl traumų ir patekus į akis svetimkūniams. Apie baktericidines ašarų savybes žinojo mūsų protėviai. Pasakose ašaros kartais vaizduojamos kaip „gyvasis vanduo“, atgaivinantis mirusius.

Mirksint, vokai tolygiai paskirsto akies obuolio paviršiuje tris sluoksnius: vandens, gleivinį ir lipidinį. Juos dar vadina ašarų plėvele. Ši svarbi sudėtinė dalis atsakinga ne tik už akies sveikatą, bet ir už regėjimo aštrumą. Pagyvenusių žmonių akys, kurios paprastai ir kenčia nuo regėjimo defektų, praranda sugebėjimą pakankamai sudrėkti.

Ašaros daro žmones protingesniais

Amerikiečių mokslininkai iš projekto BRAIN, ištyrę įvairių faktorių įtaką smegenų aktyvumui, nustatė įdomų faktą: akys daro žmogų protingesniu ir atskleidžia jų kūrybinį potencialą. Kol kas neaiški fiziologija – kokiu būdu sugebėjimas verkti susijęs su smegenų veikla. Tačiau praktiniai tyrimai jau patvirtino, kad žmonės, sugebantys iš širdies išsiverkti, gali plačiai mąstyti ir generuoti šviežias idėjas. Tie, kurie sulaiko ašaras, dažniau naudojasi štampais ir gatavomis (t.y. svetimomis) mintimis bei idėjomis.

Kova su stresu

Dar vienas svarbus momentas susijęs su ašarų sugebėjimu šalinti iš organizmo streso hormoną kortizolą. Kai jo lygis kraujyje viršija visas leistinas normas, žmogus pradeda verkti ar net balsu raudoti. Per ašarų kanalus išstumiamas visas tas cheminis „skausmo kokteilis“, kuris verčia žmogų kentėti. Iki valios išsiverkęs, žmogus pajunta lengvumą ir ramybę.

Psichologai tvirtina, kad sugebėjimas verkti liūdesio, pykčio ar nevilties minutėmis – unikalus savisaugos mechanizmas. Jis apsaugo psichiką nuo „perdegimo“. Būtent dėl to žmonėms, išgyvenantiems sunkią netektį, užjaučiantys visada siūlo išsiverkti. Kartu su ašaromis, iš organizmo bus pašalinta visa su kančiomis susijusi chemija – streso hormonai.

Ašaras visada lydi palengvėjimas ir dėl to jas galima laikyti itin galinga terapijos priemone. Jei organizme aukštas kortizolo lygis išsilaiko pernelyg ilgai, žmogus pradeda negaluoti. Padidėja cholesterino kiekis kraujyje, didėja infarkto ir insulto rizika. Ašarų negalima laikyti savyje, kitaip streso hormonų perpildytas organizmas pradės sirgti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (482)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (496)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (175)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Į Lietuvą atkeliauja bjaurus atmosferos frontas: smarkus vėjas atneš ir pirmąsias snaiges (14)

Spalio 22 dieną daugelyje Lietuvos rajonų termometrai rodys 6–11 °C. Visoje šalyje lankysis...

Nustelbė viską, ką teisėjas yra regėjęs: gauja nuteista už sistemingą pažeidžiamų merginų prievartavimą kai kurioms tebuvo 11 metų (36)

Gauja nubausta už „niekšiškus ir siaubingus“ nusikaltimus, o vadeiva įkalintas iki gyvos...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (20)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (1163)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

„Dzūkiją“ gyręs Šaras pokštavo dėl prametančio Jankūno: man irgi sakydavo – nuo vasario, Šarai (1)

Tik po gyvybiškai svarbių Thomo Walkupo ir Leo Westermanno tritaškių Šarūnas Jasikevičius...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (428)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...

Pavasarį gimsiantis Meghan Markle mažylis sumaišys kortas eilėje į sostą, bet princu ar princese netaps (6)

Prieš penkis mėnesius Meghan Markle, Sasekso kunigaikštienė, Vindzoro pilyje ištekėjo už princo...