Mokslininkai, gydytojai, psichologai tvirtina, kad kartais paverkti yra labai naudinga sveikatai. Ir pats verkimo mechanizmas duotas žmogui ne šiaip sau. Gamta suteikė mums sugebėjimą verkti dėl daugelio priežasčių.
© Shutterstock

Akių sudrėkinimas ir išvalymas

Kai į akis patenka koks nors svetimkūnis (dulkės, muilo putos ir t.t.), ašaros išsiskiria automatiškai. Tai gamtos sukurtas apsauginis mechanizmas, saugantis akies obuolį ir jį supančius audinius nuo bet kokių traumuojančių faktorių. Natūrali drėgmė išstumia iš šios srities bet kokius svetimkūnius, kurie gali sužaloti akį ir apakinti žmogų.

Organizmui taip pat būtina palaikyti pakankamą regos organo drėgnumo laipsnį. Po ilgo darbo prie kompiuterio ir priverstinio tankaus mirksėjimo pradeda džiūti akies obuolio gleivinė. Kyla „smėlio akyse“ pojūtis. Padėti gali specialūs lašai, kurie savo sudėtimi panašūs į ašaras. Jie idealiai pašalina visus negatyvius simptomus ir atkuria natūralų vandens balansą akies audiniuose.

Baktericidinės ašarų savybės

Žmogaus ašarose esama ypatingo baltymo lizocimo. Šis fermentas ardo bakterijų ląstelių sieneles ir šitaip jas nužudo. Bakterijas naikinantis ašarų skystis saugo rageną, vokus, ašarų kanalus ir visas aplinkines ertmes nuo daugybės pavojingų ligų sukėlėjų. Šią medžiagą ir jos unikalias savybes atrado bakteriologas Aleksandras Flemingas.

Be lizocimo ašarose esama ir ištiso rinkinio medžiagų, saugančių akių sveikatą: retinolas, endotelinas-1 ir kt. Jos užgydo mikro įtrūkimus, kurie kartais susidaro ragenoje dėl traumų ir patekus į akis svetimkūniams. Apie baktericidines ašarų savybes žinojo mūsų protėviai. Pasakose ašaros kartais vaizduojamos kaip „gyvasis vanduo“, atgaivinantis mirusius.

Mirksint, vokai tolygiai paskirsto akies obuolio paviršiuje tris sluoksnius: vandens, gleivinį ir lipidinį. Juos dar vadina ašarų plėvele. Ši svarbi sudėtinė dalis atsakinga ne tik už akies sveikatą, bet ir už regėjimo aštrumą. Pagyvenusių žmonių akys, kurios paprastai ir kenčia nuo regėjimo defektų, praranda sugebėjimą pakankamai sudrėkti.

Ašaros daro žmones protingesniais

Amerikiečių mokslininkai iš projekto BRAIN, ištyrę įvairių faktorių įtaką smegenų aktyvumui, nustatė įdomų faktą: akys daro žmogų protingesniu ir atskleidžia jų kūrybinį potencialą. Kol kas neaiški fiziologija – kokiu būdu sugebėjimas verkti susijęs su smegenų veikla. Tačiau praktiniai tyrimai jau patvirtino, kad žmonės, sugebantys iš širdies išsiverkti, gali plačiai mąstyti ir generuoti šviežias idėjas. Tie, kurie sulaiko ašaras, dažniau naudojasi štampais ir gatavomis (t.y. svetimomis) mintimis bei idėjomis.

Kova su stresu

Dar vienas svarbus momentas susijęs su ašarų sugebėjimu šalinti iš organizmo streso hormoną kortizolą. Kai jo lygis kraujyje viršija visas leistinas normas, žmogus pradeda verkti ar net balsu raudoti. Per ašarų kanalus išstumiamas visas tas cheminis „skausmo kokteilis“, kuris verčia žmogų kentėti. Iki valios išsiverkęs, žmogus pajunta lengvumą ir ramybę.

Psichologai tvirtina, kad sugebėjimas verkti liūdesio, pykčio ar nevilties minutėmis – unikalus savisaugos mechanizmas. Jis apsaugo psichiką nuo „perdegimo“. Būtent dėl to žmonėms, išgyvenantiems sunkią netektį, užjaučiantys visada siūlo išsiverkti. Kartu su ašaromis, iš organizmo bus pašalinta visa su kančiomis susijusi chemija – streso hormonai.

Ašaras visada lydi palengvėjimas ir dėl to jas galima laikyti itin galinga terapijos priemone. Jei organizme aukštas kortizolo lygis išsilaiko pernelyg ilgai, žmogus pradeda negaluoti. Padidėja cholesterino kiekis kraujyje, didėja infarkto ir insulto rizika. Ašarų negalima laikyti savyje, kitaip streso hormonų perpildytas organizmas pradės sirgti.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amžiaus energetikos mįslė: kas yra energetikos pilkieji kardinolai (24)

Šių metų kovo gale premjeras Saulius Skvernelis staiga atleido savo patarėją energetikai Tomą...

Kruvinas užpuolimas sostinėje: ankstyvą rytą vyriškis buvo subadytas peiliu (14)

Policija informavo, kad Vilniuje, Loretos Asanavičiūtės g., prie įėjimo į barą, buvo užpultas...

„The Guardian“: Rusijos itin saugomame objekte prie Lietuvos sienų – drastiški pokyčiai (45)

Palydovo darytos nuotraukos iš Kaliningrado, kur vyksta Pasaulio futbolo čempionatas – naujausias...

„Gazprom“ čiuptuvai sėkmingai raizgo Europą: likęs potencialus saugiklis – figos lapelis? (25)

Švedijai suteikus leidimą tiesti „Nord Stream 2“ dujotiekį jos teritoriniuose vandenyse,...

Pažvelgus, kaip abiturientams sekėsi lietuvių kalba, norisi griebtis už galvos: tačiau ekspertai kaltina tikrai ne mokinius (55)

Naujausiais „TaMo“ dienyno duomenimis, susirūpinimą abiturientų ateitimi kelia ne tik tikslieji...

Kaip nekaltas pokštas su Maradona virto neeiliniu Ivanausko karjeros šansu tiki vokiečių šansais (13)

Šiuo metu Argentinos futbolo ikona Diego Maradona mėgaujasi Rusijoje vykstančia pasaulio futbolo...

STT vadas teisinasi dėl subliuškusių bylų ir pokalbių klausymosi (50)

Naujasis Specialiųjų tyrimų tarnybos ( STT ) direktorius Žydrūnas Bartkus sako, kad politinės...

Tūkstančiams abiturientų – svarbus išbandymas (4)

Pirmadienio rytą daugiau kaip dešimt tūkstančių abiturientų laiko valstybinį istorijos...

Rolando Mackevičiaus tėviškos gudrybės: neverčiu ir nekišu per prievartą nieko (3)

„Ar esu geras tėvas, pažiūrėsim po 30 metų, kai matysime, ar man pavyko savo vaikams padėti...