aA
Bėgančių gretos kasmet tik didėja – Danijos mokslininkų atliktas tyrimas atskleidė, kad per pastaruosius penkerius metus vien maratonų bėgikų padaugėjo 54 proc. Įdomu tai, kad net 31 proc. iš jų – moterys. Bėgikų mėgėjų skaičius dar didesnis ir tuo visai nesunku įsitikinti – tereikia vakare pavaikščioti miesto parke: bėgančius, ypač moteris, sunku net suskaičiuoti ant rankų pirštų.
Kodėl bėga moterys, o kodėl – vyrai?
© Shutterstock nuotr.

Akivaizdu – bėgančios moterys tampa nauju sveiko ir laimingo gyvenimo etalonu, o kai kurie faktai tai puikiai įrodo.

Keli įdomūs atgarsiai iš istorijos:

1. Bėgimu moterys sugriovė stereotipus. Kaip ir daugelis kitų dalykų, ilgą laiką moterims buvo draudžiama dalyvauti įvairiose varžybose, taip pat ir ilgose bėgimo distancijose. Manyta, kad joms tai tiesiog fiziškai per sunku. Moterims maratonuose leista dalyvauti tik 1972 m., tačiau ilgai laukti nereikėjo – jos visam pasauliui įrodė, kad net ir ilgų distancijų bėgimą moterys gali įveikti ne prasčiau nei vyrai.

2. Moterys bėga ne dėl rezultato. XX amžiaus 7-asis dešimtmetis laikomas lūžio tašku, kai Jungtinėse Amerikos Valstijose staigiai išpopuliarėjo moterų bėgimas. Būtent moterų dėka tuo metu pradėti organizuoti bėgimo renginiai, kuriuose svarbiausias tikslas buvo ne konkurento aplenkimas, bet dalyvavimas bei individualūs rekordai.

Palyginimui – moterys ir vyrai:

3. Moterys – ištvermingesnės. Išanalizavus daugiau nei 600 tūkst. vyrų ir moterų maratono bėgimo rezultatų, buvo pastebėta, kad moterys net 18,61 proc. geriau išlaiko bėgimo tempą nei vyrai. Stebint moterų ir vyrų greičio pokyčius po kiekvienos įveiktos 5 km atkarpos, pastebėta, kad vyrų greitis lėtėja net 16,96-27,27 proc. labiau nei moterų.

4. Moterys – ne ką lėtesnės. Paskutiniųjų tyrimų duomenimis, vyrai maratono distanciją įveikia vidutiniškai per 04:21:36 val. o moterys per 04:41:27 val., taigi vyrai yra tik 7 proc. greitesni už moteris.

5. Greitesnės – jaunesnės, vyrai – atvirkščiai. Tyrimais nustatyta, kad geriausius rezultatus varžybose pasiekia ir didžiausiu greičiu bėga 24 metų moterys, tuo tarpu vyrai patys greičiausi – tik sulaukę 38 metų.

Tai, kas ypač įdomu moterims:

6. Bėgimas lengvina menstruacijų simptomus. Specialistų teigimu, kiekviena moteris, sunkiai ištverianti priešmenstruacinį sindromą bei pačias menstruacijas, turėtų išbandyti lengvą bėgimą. Jo metu suaktyvėja endorfino išskyrimas, tad ne tik pagerėja nuotaika, bet ir palengvėja skausmai.

7. Bėgimas skatina seksualumą. Tyrimų duomenimis, reguliari mankšta ir bėgiojimas turi įtakos moterų jautrumui, seksualinei stimuliacijai, tad moteris lengviau pasiekia orgazmą ir labiau pasitiki savo kūnu. Net 63 proc. bėgiojančių moterų savo seksualinį patrauklumą vertina geriau nei vidutiniškai.

8. Šokoladui – taip! Jokia paslaptis, kad daugumai moterų sunku atsispirti šokoladui. Deja, jo pasmaguriavus neretai pykstama ant savęs. Tačiau bėgikės gali būti ramios – joms jis daugiau naudingas, negu žalingas. Šokoladas, ypatingai tamsusis, veikia kaip antioksidantas, mažinantis treniruočių nuovargį ir padedantis kūnui lengviau atsigauti. O ir šokolado plytelės kalorijos bėgant sudeginamos greičiau nei per pusvalandį.

Dar daugiau įdomių faktų ir naudingų patarimų apie bėgimą moterys gali išgirsti ten, kur didžiausia bėgančių moterų koncentracija. Šiuo metu tai kiekvieną trečiadienį, 19 val., Vilniaus Vingio parke vykstančiose nemokamose „Nike“ bėgimo klubo treniruotėse, kurias veda profesionalūs treneriai. Treniruotės vyks iki pat rugpjūčio 22 d., kai visas būrys bėgimo entuziasčių išbėgs į Vilniaus senamiesčio gatves – vyks jau 3-asis naktinis NIKE moterų bėgimas.

„Tai moterų šventė, kur kiekviena be išimties smagiai praleidžia laiką, susipažįsta su kitomis šio sporto mėgėjomis, dalijasi patirtimi bei įkvepia motyvacijos vienos kitoms, – sako renginio iniciatorės – sporto prekių gamintojos „Nike“ – prekės ženklo atstovė Lietuvoje Milda Monstavičiūtė. – Toms, kurios nedrįsta išbėgti ar ieško kompanijos, tai puiki proga pradėti – kartu su tūkstantiniu būriu kitų bėgikių. Ar gali būti smagiau?“

Naktiniai NIKE moterų bėgimai jau keletą metų vyksta didžiausiuose pasaulio miestuose – jų sąraše tokie megapoliai kaip Londonas, Paryžius, Amsterdamas, Berlynas, Stambulas, Maskva ir kt. Pernai metais Vilniuje šiame bėgime dalyvavo daugiau nei 2 tūkst. moterų.

Specialus projektas „Judėk“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Jurijus Smoriginas kirto iš peties: netiki #metoo istorijoms ir kritikuoja „The Roop“ (47)

Choreografas Jurijus Smoriginas tvirtina, kad jo komentarai nėra tokie jau kandūs. Esą kalti...

Daugiabučio gyventojus kaimynės elgesys varo iš proto: policijos vizitai tapo kasdienybe (113)

114 kartų – tiek per vienerius metus viename iš Klaipėdos daugiabučių gyvenanti moteris...

Lauktų algų negavusiems vairuotojams – liūdna žinia iš teismo (68)

Laikinojo įdarbinimo įmonė „ Raisitra “ laimėjo vienoje iš bylų prieš į Skandinaviją...

Paulius Gritėnas. Giesmė apie nomenklatūrininko išvaizdą, žiaurumą ir medžioklę (51)

Sovietinės nomenklatūros laikus menanti reikalų tvarkymo medžioklėse ir po jų vykstančiose...

Ant bangos: „The Roop“ dominuoja „Spotify“ topuose – perklausų skaičius šalyje lenkia The Weeknd ir Billie Eilish (67)

Lietuvoje tikrai darosi karšta. Praėjusį savaitgalį „ Eurovizijos “ atranką „Pabandom iš...

Pablo Escobaro našlė: buvau paralyžiuota iš baimės ir kaip moteris, ir kaip mama (90)

„Nesu tikra, ar Pablas mirdamas suvokė, kiek iš tikrųjų žalos padarė. Dabar paprašyčiau jo,...

„Bloomberg“: įtampa tarp JAV ir Europos pasiekė naują lygį, būgštaujama dėl pavojaus NATO (75)

Jungtinių Valstijų ir Europos nesutarimai dėl Kinijos technologijos grasinasi suardyti...

Briuselio mūšyje Lietuvai dar gali būti ištraukta dovanėlė iš užanties (24)

Briuselyje vis dar vykstant deryboms, tikėtina, kad būtent šį kartą nepavyks pasiekti susitarimo,...

Įmonių tradicijos, kurios padės susibendrauti su kolegomis

Įmonės kultūra ir puoselėjamos tradicijos yra vieni svarbiausių aspektų, be kurių...

Šaltas dušas puolusiems pirkti radarų detektorius: policija patikrino ne vieną, nustatė – jie neveikia (129)

Prieš naujuosius policijos greičio matuoklius kovojantys vairuotojai džiaugiasi, mat anot jų,...

|Maža didelių žinių kaina