Vilniaus priklausomybės ligų centre psichologai nemokamai konsultuoja asmenis, kurių artimieji turi problemų dėl alkoholio, narkotikų ar yra įnikę į azartinius lošimus. Pasikalbėti su psichologu čia galima kiekvieną antradienį nuo 17 val., tačiau ieškančių tokios pagalbos specialistai sulaukia retai.
Vynas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Pasiryžo ieškoti pagalbos

Pokalbio su psichologe Vida Babraitiene atėjusi vilnietė Teresė prisipažino ilgai kentusi geriantį vyrą. Ji nutarė, kad atėjo laikas ieškoti pagalbos sau, o ne tik stengtis traukti sutuoktinį iš alkoholio liūno.

„Esu labai pikta, galiu prikalbėti daug blogų žodžių apie alkoholikus. Man regis, pagrindinė problema yra tai, kad niekur negali gauti tikros pagalbos. Daugybę kartų kviečiau savo geriančiam ir siautėjančiam vyrui policiją, vedžiau jį gydytis, bet niekas negelbsti“, – nuoskaudą liejo nebepakenčianti nuolat geriančio vyro moteris.

Teresę ieškotis pagalbos paskatino ne tik nuolatinis vyro gėrimas, bet ir smurtas. „Pavargau taip gyventi“, – atsiduso moteris.

Teresė suprato, jog sutuoktinis turi polinkį nesaikingai gerti, praėjus vos porai savaičių nuo vestuvių. „Esame susituokę jau 28 metus. Tačiau vos ištekėjusi pastebėjau, kad vyrui stiklelis itin brangus. Jo šeimoje net vakarienė niekada nepraeidavo be konjako butelio ant stalo. Baisiausia, kad jis geria darbo metu su bendradarbiais, nors dirba teisėsaugos sistemoje“, – nuoskaudą liejo Teresė.

Moters sutuoktinis nepripažįsta, kad turi priklausomybę nuo alkoholio, nors geria jau kone 30 metų.

„Jis visada teisinasi, kad namuose negeria. Ir tai tiesa – namie jis nevartoja alkoholio, nes jam nėra su kuo gerti – nei aš, nei dukra jam kompanijos nepalaikome“, – sakė psichologo pagalbos ieškoti atėjusi moteris.

Ji prisipažino, kad bandė sulaikyti vyrą nuo besaikio gėrimo siūlydama jam išgerti po vakarienės porą taurelių namie.

„Niekas negelbsti. Namie jis negali prisigerti iki nugriuvimo, todėl vis tiek eina gerti su savo sėbrais“, – guodėsi Teresė.

Gaili geriančio tėvo

Jauna mergina Vaida susitikti su psichologe atėjo su savo gyvenimo draugu Karoliu. Ji pasakojo, kad čia lankosi, nes jos tėvas geria.

„Jam dar tik 40 metų, bet pastaruosius penkerius metus jis geria nuolat – nuo ryto iki vakaro. Nedirba ir joks siūlomas darbas jam netinka – vis atšauna, kad už varganus 2 tūkst. litų jis nedirbs, nes yra vertas daugiau. O iš tikrųjų, pradėjęs dirbti tiesiog nebegalėtų gerti nuo ryti iki vakaro, kaip jau yra įpratęs“, – pasakojo Vaida.

Mergina norėtų atvesti į psichologinės pagalbos konsultaciją ir savo motiną, gyvenančią su geriančiu vyru. Pati Vaida su draugu jau gyvena atskirai nuo tėvų.

„Nežinau, kiek mums šios konsultacijos padės, bet reikia kažką daryti. Nebegalima toliau taip kentėti“, – sakė ji. Vaida prisipažino, kad jokie įkalbinėjimai nustoti gerti jos tėvo neveikia.

„Aš esu jo vaikas, o kaipgi vaikas gali mokyti tėvą? Toks jo atsakymas“, – liūdnai kalbėjo mergina. Vaida tikisi, kad psichologo pagalba jai padės suvaldyti pyktį, kurį jai kelia tėvas, suvokti savo jausmus ir gyventi toliau.

Nori kalbėtis vienumoje

Vilniaus priklausomybės ligų centro vadovas Emilis Subata „Kauno dienai“ sakė, kad tikėjosi sulaukti daugiau norinčių pasikonsultuoti su psichologais žmonių.

„Nežinau, ar informacijos trūksta, ar atostogos sutrukdė, bet į nemokamas psichologo konsultacijas žmonėms, turintiems priklausomybės ligų kamuojamų artimųjų, ateina vos vienas kitas. Tačiau kenčiančiųjų yra daugybė ir pagalbos jiems reikia ne mažiau nei priklausomybių kamuojamiems žmonės“, – tikino E.Subata.

Psichologines konsultacijas priklausomybės ligomis sergančių žmonių artimiesiems vedanti psichologė V.Babraitienė sakė, ateinantieji dažniausiai pageidauja kalbėtis individualiai.

„Problema, kuri atveda čia žmones, sunku pasidalyti su kitais, todėl nėra to blogo, kas neišeitų į gera – kadangi kol kas kreipiasi nedaug žmonių, dažniausiai kalbėtis galime individualiai. Tai svarbu bent jau pirmam pokalbiui, vėliau žmonės geriau jaučiasi ir bendraudami grupėje“, – pasakojo V.Babraitienė.

Prievarta padėti neįmanoma

Pasak psichologės V.Babraitienės, nemokamų konsultacijų tikslas – padėti suvokti situaciją, į kurią pateko žmogus, gyvendamas su priklausomybę turinčiu giminaičiu. Taip pat besikreipusiesiems suteikiama informacija, kokios pagalbos galima gauti.

„Priklausomybė paliečia ne tik žmogų, kuris yra priklausomas nuo narkotikų, alkoholio ar lošimų, bet ir jo artimuosius. Ji visą šeimą įtraukia į užburtą ratą. Priklausomi tampa visi, kuriems rūpi problemų turintis žmogus“, – sakė V.Babraitienė.

Anot jos, visuomenėje dar gaji nuomonė, kad priklausomybė nuo narkotikų, alkoholio ar lošimų nėra liga, o tiesiog žmogaus pasileidimas. Todėl artimiesiems reikia pirmiausia išaiškinti, kad alkoholikas ar narkomanas iš tiesų serga ir jį reikia gydyti.

„Priklausomo žmogaus artimieji patys tampa priklausomi. Priklausomi nuo to žmogaus, kuriam desperatiškai stengiasi padėti, tačiau jų pastangos eina vėjais“, – paaiškino psichologė.

Jos teigimu, psichologinė pagalba tokiems žmonėms reikalinga pirmiausia dėl to, kad jie suvoktų, jog veikdami prievarta, nieko nepasieks.

„Reikia išmokti atsitraukti. Nors tai atrodo sunku, tačiau tik išlaikydami tam tikrą atstumą ir daugiau rūpindamiesi savimi, o ne geriančiu, narkotikus vartojančiu ar lošiančiu artimuoju, giminaičiai gali tokiam žmogui padėti suvokti, kad už savo problemas atsakingas jis pats ir niekas kitas jų neišspręs”, – tikino V.Babraitienė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (96)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (16)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Ar kolchozus pripažinsime savo, o ne okupantų istorijos dalimi? (25)

Kai Seimo sveikuolis Dainius Kepenis pasiūlė statyti bendrą paminklą stribams ir partizanams,...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (46)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Prekybos centro „Ozas“ aikštelėje užsidegė automobilis bus papildyta (1)

Šeštadienį į prekybos ir pramogų centrą „ Ozas “ suskubo ugniagesiai: antrame aukšte...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (273)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...

Kelio remontas pykdo: vienas darbininkas kasa, o penki stovi ir žiūri (163)

Iš Klaipėdos uoste veikiančių terminalų vedančio Jūrininkų prospekto kelio dangos...

Dakaro pragaras baigėsi: Juknevičius pagerino savo paties rekordą (289)

Dvi savaitęs trukęs alinantis, nenuspėjamas ir išbandymų kupinas Dakaro ralis – baigėsi....

Karališkieji kūdikiai: gimdymas be nuskausminamųjų, griežti reikalavimai vardui ir 163 metus dėvėti tie patys drabužėliai (1)

Didžiosios Britanijos Kembridžo kunigaikštienė praėjusių metų rugsėjo pradžioje...

Kinija užsipuolė JAV sukėlus „didžiulę grėsmę“ (209)

Pekinas šeštadienį pranešė išsiuntęs karo laivą, kuris privertė pasitraukti JAV...