aA
Vilniaus priklausomybės ligų centre psichologai nemokamai konsultuoja asmenis, kurių artimieji turi problemų dėl alkoholio, narkotikų ar yra įnikę į azartinius lošimus. Pasikalbėti su psichologu čia galima kiekvieną antradienį nuo 17 val., tačiau ieškančių tokios pagalbos specialistai sulaukia retai.
Vynas, baltas, alkoholis, taurės
Vynas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Pasiryžo ieškoti pagalbos

Pokalbio su psichologe Vida Babraitiene atėjusi vilnietė Teresė prisipažino ilgai kentusi geriantį vyrą. Ji nutarė, kad atėjo laikas ieškoti pagalbos sau, o ne tik stengtis traukti sutuoktinį iš alkoholio liūno.

„Esu labai pikta, galiu prikalbėti daug blogų žodžių apie alkoholikus. Man regis, pagrindinė problema yra tai, kad niekur negali gauti tikros pagalbos. Daugybę kartų kviečiau savo geriančiam ir siautėjančiam vyrui policiją, vedžiau jį gydytis, bet niekas negelbsti“, – nuoskaudą liejo nebepakenčianti nuolat geriančio vyro moteris.

Teresę ieškotis pagalbos paskatino ne tik nuolatinis vyro gėrimas, bet ir smurtas. „Pavargau taip gyventi“, – atsiduso moteris.

Teresė suprato, jog sutuoktinis turi polinkį nesaikingai gerti, praėjus vos porai savaičių nuo vestuvių. „Esame susituokę jau 28 metus. Tačiau vos ištekėjusi pastebėjau, kad vyrui stiklelis itin brangus. Jo šeimoje net vakarienė niekada nepraeidavo be konjako butelio ant stalo. Baisiausia, kad jis geria darbo metu su bendradarbiais, nors dirba teisėsaugos sistemoje“, – nuoskaudą liejo Teresė.

Moters sutuoktinis nepripažįsta, kad turi priklausomybę nuo alkoholio, nors geria jau kone 30 metų.

„Jis visada teisinasi, kad namuose negeria. Ir tai tiesa – namie jis nevartoja alkoholio, nes jam nėra su kuo gerti – nei aš, nei dukra jam kompanijos nepalaikome“, – sakė psichologo pagalbos ieškoti atėjusi moteris.

Ji prisipažino, kad bandė sulaikyti vyrą nuo besaikio gėrimo siūlydama jam išgerti po vakarienės porą taurelių namie.

„Niekas negelbsti. Namie jis negali prisigerti iki nugriuvimo, todėl vis tiek eina gerti su savo sėbrais“, – guodėsi Teresė.

Gaili geriančio tėvo

Jauna mergina Vaida susitikti su psichologe atėjo su savo gyvenimo draugu Karoliu. Ji pasakojo, kad čia lankosi, nes jos tėvas geria.

„Jam dar tik 40 metų, bet pastaruosius penkerius metus jis geria nuolat – nuo ryto iki vakaro. Nedirba ir joks siūlomas darbas jam netinka – vis atšauna, kad už varganus 2 tūkst. litų jis nedirbs, nes yra vertas daugiau. O iš tikrųjų, pradėjęs dirbti tiesiog nebegalėtų gerti nuo ryti iki vakaro, kaip jau yra įpratęs“, – pasakojo Vaida.

Mergina norėtų atvesti į psichologinės pagalbos konsultaciją ir savo motiną, gyvenančią su geriančiu vyru. Pati Vaida su draugu jau gyvena atskirai nuo tėvų.

„Nežinau, kiek mums šios konsultacijos padės, bet reikia kažką daryti. Nebegalima toliau taip kentėti“, – sakė ji. Vaida prisipažino, kad jokie įkalbinėjimai nustoti gerti jos tėvo neveikia.

„Aš esu jo vaikas, o kaipgi vaikas gali mokyti tėvą? Toks jo atsakymas“, – liūdnai kalbėjo mergina. Vaida tikisi, kad psichologo pagalba jai padės suvaldyti pyktį, kurį jai kelia tėvas, suvokti savo jausmus ir gyventi toliau.

Nori kalbėtis vienumoje

Vilniaus priklausomybės ligų centro vadovas Emilis Subata „Kauno dienai“ sakė, kad tikėjosi sulaukti daugiau norinčių pasikonsultuoti su psichologais žmonių.

„Nežinau, ar informacijos trūksta, ar atostogos sutrukdė, bet į nemokamas psichologo konsultacijas žmonėms, turintiems priklausomybės ligų kamuojamų artimųjų, ateina vos vienas kitas. Tačiau kenčiančiųjų yra daugybė ir pagalbos jiems reikia ne mažiau nei priklausomybių kamuojamiems žmonės“, – tikino E.Subata.

Psichologines konsultacijas priklausomybės ligomis sergančių žmonių artimiesiems vedanti psichologė V.Babraitienė sakė, ateinantieji dažniausiai pageidauja kalbėtis individualiai.

„Problema, kuri atveda čia žmones, sunku pasidalyti su kitais, todėl nėra to blogo, kas neišeitų į gera – kadangi kol kas kreipiasi nedaug žmonių, dažniausiai kalbėtis galime individualiai. Tai svarbu bent jau pirmam pokalbiui, vėliau žmonės geriau jaučiasi ir bendraudami grupėje“, – pasakojo V.Babraitienė.

Prievarta padėti neįmanoma

Pasak psichologės V.Babraitienės, nemokamų konsultacijų tikslas – padėti suvokti situaciją, į kurią pateko žmogus, gyvendamas su priklausomybę turinčiu giminaičiu. Taip pat besikreipusiesiems suteikiama informacija, kokios pagalbos galima gauti.

„Priklausomybė paliečia ne tik žmogų, kuris yra priklausomas nuo narkotikų, alkoholio ar lošimų, bet ir jo artimuosius. Ji visą šeimą įtraukia į užburtą ratą. Priklausomi tampa visi, kuriems rūpi problemų turintis žmogus“, – sakė V.Babraitienė.

Anot jos, visuomenėje dar gaji nuomonė, kad priklausomybė nuo narkotikų, alkoholio ar lošimų nėra liga, o tiesiog žmogaus pasileidimas. Todėl artimiesiems reikia pirmiausia išaiškinti, kad alkoholikas ar narkomanas iš tiesų serga ir jį reikia gydyti.

„Priklausomo žmogaus artimieji patys tampa priklausomi. Priklausomi nuo to žmogaus, kuriam desperatiškai stengiasi padėti, tačiau jų pastangos eina vėjais“, – paaiškino psichologė.

Jos teigimu, psichologinė pagalba tokiems žmonėms reikalinga pirmiausia dėl to, kad jie suvoktų, jog veikdami prievarta, nieko nepasieks.

„Reikia išmokti atsitraukti. Nors tai atrodo sunku, tačiau tik išlaikydami tam tikrą atstumą ir daugiau rūpindamiesi savimi, o ne geriančiu, narkotikus vartojančiu ar lošiančiu artimuoju, giminaičiai gali tokiam žmogui padėti suvokti, kad už savo problemas atsakingas jis pats ir niekas kitas jų neišspręs”, – tikino V.Babraitienė.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Profesorius Ambrozaitis – apie karantino švelninimą: per anksti atleidus vadeles, epidemija persiris į antrą fazę (248)

Gydytojas infektologas, Vilniaus universiteto Medicinos universiteto profesorius Arvydas...

Lietuvos gamyklose mažėja užsakymų: didžiausias iššūkis – ką daryti su darbuotojais (54)

Užsakymų mažėja, o kai kur stringa ir tiekimas. Su tokia realybe susiduria Lietuvoje veikiančios...

Po Šimašiaus pasipiktinimo – naktinis SAM paaiškinimas: mobilieji punktai bus uždaryti tik 2 dienas atnaujinta 00:10 val. (643)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius socialiniame tinkle užsiminė apie dar vieną papiktinusį...

Klaipėdoje nuo šeštadienio apribojama universitetinės ligoninės veikla (28)

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas vėlyvą penktadienio vakarą savo feisbuko paskyroje...

Po ambasadorės pasibaisėjimo kaukių kainomis, „Norfa“ atkerta: gal galite padėti nupirkti pigiau? (786)

Ina Marčiulionytė , Lietuvos ambasadorė Kinijoje, savo paskyroje „Facebook“ pasidalijo...

Orai: termometrų stulpeliai šoktelės aukštyn (3)

Šeštadienio dieną vyraus nepastoviai debesuoti orai , giedresnis bus rytas ir vakaras, dieną...

Vilniuje nusileido specialus lėktuvas iš Londono (91)

Penktadienį prieš vidurnaktį Vilniuje nusileido specialaus lėktuvas su lietuviais iš Londono.

Baltarusijos žiniasklaida: užteks, situacija jau ir taip nukeliavo per toli (271)

„Niekas nepasikeis. Nekris naftos kainos. Nebus šuolių akcijų biržoje. Netgi ledynai nepradės...

Vašingtoną apkaltino piratavimu: „konfiskavo“ Vokietijai skirtą kaukių siuntą (58)

Jungtinės Valstijos perėmė Bankoko oro uoste į Vokietiją išsiųstų Kinijoje pagamintų...

Kita karantino pusė: tokių degalų kainų vairuotojai nematė jau seniai (133)

Nors karantino metu gyventojams patariama laiką leisti namie, o transporto srautai smarkiai...

|Maža didelių žinių kaina