Darbo iš namų patogumas – klastingas

Tai lemia, kad žmogus didžiąją laiko dalį praleidžia monotoniškoje padėtyje, kuri ne visais atvejais yra taisyklinga ir ergonomiška. Covid–19 pandemija lėmė ofisinio darbo perkėlimą į namus, kas galimai neužtikrino ergonomiškos darbo padėties, o kaip tik lėmė darbą gulint ar pusiau gulimoje padėtyje, sėdint ant sofos, darbo kompiuterio laikymą ant kelių ir daug kitų netaisyklingų darbo padėčių.

Jau dabar kineziterapeutai pastebi darbingo amžiaus žmonių laikysenos pokyčius, kuriuos galimai lėmė neergonomiška darbo padėtis. Ilgas ir monotoniškas sėdėjimas gali lemti netaisyklingos laikysenos susiformavimą, kurį lydi įvairūs kaulų ir raumenų sistemos sutrikimai. Dažniausiai sėdimą darbą dirbantiems asmenims yra pastebima viršutinės kūno dalies netaisyklinga laikysena.

Sėdint yra ypatingai sunku išlaikyti taisyklingą laikyseną, ko pasekoje atsiranda mechaninis stresas kaklo srityje, viršutinėje kūno dalyje sutrinka raumenų balansas, vieni raumenys tampa silpni, išilgėję, o kiti – per daug aktyvūs ir įsitempę. Dėl šio raumenų balanso sutrikimo atsiranda laikysenos pokyčių – galva atsikiša į priekį, suapvalėja pečiai, pakinta pečių aukštis.

Viršutinės kūno dalies netaisyklingos laikysenos paplitimas įvairiose amžiaus grupėse, 2019 metų duomenimis, siekia nuo 11 % iki 60 %. Pavyzdžiui, atsikišusios į priekį galvos laikysena gali būti tiesiogiai susijusi su kaklo skausmu. Taip pat netaisyklinga laikysena siejama su sumažėjusiomis judesių amplitudėmis kaklinėje stuburo dalyje.

Atsikišusios į priekį galvos laikysena kaklinėje stuburo dalyje padidina mechaninę apkrovą raiščiams ir sąnariams, todėl dažnai ir ilgai naudojantis išmaniuoju telefonu ar kompiuteriu, gali atsirasti kaklo skausmas. Taip pat bloga laikysena viršutinėje kūno dalyje gali sukelti tokius kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų simptomus, kaip galvos skausmą, pečių skausmą, ar netgi apatinio žandikaulio skausmą bei kitus sutrikimus ir jų simptomus.

Išmaniųjų telefonų naudojimas = netaisyklinga laikysena

Remiantis naujausiais moksliniais tyrimais, pečių juostos laikysenos sutrikimus taip pat lemia pernelyg ilgas išmaniųjų telefonų naudojimas. Šiuolaikiniame, naujų technologijų pasaulyje išmaniųjų telefonų naudojimas labai sparčiai išaugo – pasaulyje yra apie 3,4 bilijonai išmaniųjų telefonų vartotojų. Nuolatinis išmaniųjų telefonų naudojimasis taip pat gali sukelti mechaninį stresą sausgyslėms, raumenims ir aplink esantiems audiniams pečių ir kaklo srityse.

Žemai laikomi išmanieji telefonai ir maži išmaniųjų telefonų ekranai sąlygoja palenktą žemyn galvą, o rankos, kurioje būna išmanusis telefonas, padėtis sąlygoja nenormalią pečių laikyseną. Dažnas telefonų naudojimas ir nuolat laikoma galva netaisyklingoje padėtyje gali būti skausmo kaklo srityje atsiradimo priežastis. Yra nustatyta, kad 15 laipsnių galvos pasvirimas padidina krūvį kaklui 12 kilogramų, 30 laipsnių pasvirimas – 18 kilogramų, 45 laipsnių pasvirimas – 22 kilogramais, 60 laipsnių galvos pasvirimas kaklui padidina krūvį net 27 kilogramais.

Taigi, palenkta žemyn galvos padėtis didina kaklo raumenų aktyvumą, didina kaklo ir pečių juostos raumenų nuovargį ir skausmą, taip paveikia raumenų ir kaulų sistemą ir gali būti šios sistemos sutrikimų ir netaisyklingos laikysenos susiformavimo priežastimi.

Netaisyklinga laikysena – profesinė liga?

Taip pat yra atliktų mokslinių tyrimų, kuriuose analizuojama įvairių profesijų darbo vietos ergonomiškumas, darbo pobūdis ir rizikos veiksniai, lemiantys kaulų ir raumenų sistemos sutrikimus, kurie gali būti priskirti prie profesinių ligų grupės. Su raumenų ir kaulų sistemos sutrikimais susiduria medicinos specialistai, odontologai, dantų higienistai, slaugytojai, radiologai.

Monotoniški judesiai, bloga laikysena darbo metu, sunkių daiktų ar pacientų kilnojimas yra pagrindiniai rizikos veiksniai šių sutrikimų atsiradimui. Odontologai ir burnos higienistai pasižymi ypatingai prasta laikysena. Odontologų bei higienistų laikysena darbo metu dažniausiai susijusi su kaklinės stuburo dalies rotacija ir lenkimu į priekį dėl burnos ertmės matomumo. Taigi, tokia dažna ir ilgalaikė statinė padėtis gali sukelti simptomus susijusius su kaulų ir raumenų sistemos sutrikimais kaklo ir pečių srityse ir taip gali būti netaisyklingos laikysenos atsiradimo priežastimi.

Taigi tikrai galima teigti, kad netaisyklinga laikysena yra nauja „pandemijos“ forma: masinis reiškinys dėl mūsų gyvenimo sąlygų – elektronikos prietaisų naudojimo, sėdimo darbo ir netaisyklingos darbo padėties pasirinkimo. Laiku nesusirūpinus, laikysenos pokyčiai gali sukelti kitų, daug rimtesnių sveikatos problemų, kurias lydės skausmas.

Pastebėjus netaisyklingos laikysenos pokyčius, tokius kaip atsikišusi galva į priekį, suapvalėję pečiai, atsiradusi įtampa pečių juostoje ir kitus jau išvardintus simptomus ar norint išvengti netaisyklingos laikysenos atsiradimo, yra rekomanduojama kreiptis į kineziterapeutus.

Labai svarbu laiku pradėti koreguoti netaisyklingą laikyseną, nes ilgai trunkanti apkrova dėl netaisyklingos laikysenos gali sukelti tam tikrus kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų simptomus. Sudarant korekcinių pratimų programą asmeniui, turinčiam laikysenos sutrikimų, yra labai svarbu atsižvelgti į atskirų raumenų funkcijų sutrikimus, nustatyti sutrumpėjusias ir išilgėjusias struktūras bei parinkti pratimus atsižvelgiant individualiai.