aA
Verslininko, investuotojo, inžinieriaus, programuotojo, „SpaceX“ įkūrėjo bei „Tesla Motors“ savininko Elono Musko sveikatos technologijų įmonė „Neuralink“ pasidalijo savo smegenų implantų technologijos naujienomis. E. Muskas dar lapkričio 30 d. renginio metu teigė vieną implantų planuojantis įsigyti pats.
Elonas Muskas
Elonas Muskas
© Vida Press

Kiberpanko eros pranašas

E. Muskas sakė, kad dviem bendrovės vystomomis programomis bus siekiama atkurti regėjimą net ir tiems, kurie gimė akli, o trečioji programa bus skirta implantuoti mikročipą į motorinę žievę, atkuriant „viso kūno funkcionalumą“ žmonėms, kurių nugaros smegenys buvo pažeistos.

„Esame įsitikinę, kad norint atkurti viso kūno funkcionalumą nėra jokių fizinių apribojimų“, – sakė E. Muskas. Jis taip pat teigė, kad „Neuralink“ galėtų pradėti išbandyti motorinės žievės technologiją žmonėms jau po šešių mėnesių, nes dauguma dokumentų jau esą yra pateikti FDA.

E. Muskas klausytojams taip pat teigė planuojąs tokį smegenų implantą įsigyti pats. „Galėtumėte dabar implantuoti „Neuralink“ įrenginį ir net nežinotumėte apie tai. Turiu galvoje, hipotetiškai... Tiesą sakant, su viena iš demonstracinių versijų aš tai padarysiu pats“, – sakė jis. Po renginio jis tai pakartojo „Twitter“.

Vertina skeptiškai

Kadangi nė vienas „Neuralink“ smegenų implantas dar nėra nei išbandytas su žmonėmis, nei patvirtintas FDA, Pitsburgo universiteto Medicinos mokyklos Oftalmologijos katedros docentė Xing Chen linkusi tokius pažadus vertinti skeptiškai. „Neuralink“ yra įmonė, kuri neprivalo atsiskaityti akcininkams, – sakė ji CNBC. – Nežinau, kiek tam reikia priežiūros, bet manau, kad svarbu visuomenei prisiminti, jog prieš ką nors patvirtinant FDA ar bet kuriai vyriausybinei reguliavimo institucijai, visi teiginiai turi būti labai, labai skeptiškai išnagrinėti“.

Bendrovė „Neuralink“ dėl bandymų su beždžionėmis sulaukė kritikos, o Gydytojų atsakingos medicinos komitetas paragino E. Muską paskelbti išsamią informaciją apie eksperimentus su beždžionėmis, dėl kurių šioms įvyko vidinio kraujavimo, paralyžiaus, lėtinių infekcijų, traukulių atvejų, akivaizdžiai pablogėjo psichinė sveikata, atsitiko ir mirčių.

„Prašmatnūs „Neuralink“ pristatymai yra neįprasti medicinos prietaisų erdvės įmonėms, – kalbėjo Pensilvanijos universiteto Perelmano medicinos mokyklos medicinos etikos ir sveikatos politikos docentė Anna Wexler. – Rizikinga paskatinti žmones, turinčius rimtą negalią, turėti tokių vilčių, ypač jei jie gali būti negrįžtamai sužaloti, kai operacijos metu implantuojama tokia technologija.“

Smegenys
Smegenys
© Shutterstock

Drąsios ambicijos

E. Muskas su grupe kitų mokslininkų bei inžinierių bendrovę „Neuralink“ įkūrė 2016 m. Ji siekia sukurti smegenų ir kompiuterių sąsajas (angl. BCI – brain-computer interfaces), jungiančias žmogaus smegenis su kompiuteriais, galinčiais iššifruoti nervų perduodamus signalus. E. Muskas investavo į kompaniją dešimtis milijonų asmeninių lėšų ir, nelabai pagrįsdamas savo teiginius įrodymais, kalba, kad „Neuralink“ įrenginiai gali suteikti „antžmogišką pažinimą“, leisti paralyžiuotiems žmonėms kada nors valdyti išmaniuosius telefonus ar robotizuotas galūnes ir „išspręsti“ autizmo bei šizofrenijos problemas.

Bendrovės pristatymas lapkričio 30 d. patvirtino šias ambicijas, E. Muskui kartojant: „kad ir kaip stebuklingai tai skambėtų, esame įsitikinę, jog žmogui, kuriam nutrūkusios nugaros smegenys, įmanoma atkurti viso kūno funkcionalumą“. E. Muskas pristatymo metu rodė kadrus, kaip beždžionė su kompiuterio lustu kaukolėje žaidžia „telepatinius vaizdo žaidimus“, „Neuralink“ pirmą kartą pristatytus maždaug prieš metus. Naujasis „Twitter“ savininkas kalbėjo norįs implantuoti „Neuralink“ lustus visiškai paralyžiuotiems pacientams, turintiems smegenų ar stuburo traumų, kad jie galėtų „valdyti kompiuterio pelę, telefoną ar iš tikrųjų bet kurį įrenginį tiesiog galvodami.“

Ažiotažas ir rizika

A. Wexler skatino žmones į „Neuralink“ ambicijas atsižvelgti su dideliu skepsiu. „Žvelgiant iš etinės perspektyvos, manau, kad toks ažiotažas kelia didelį nerimą, – kalbėjo ji. – Kosmosas ar „Twitter“ yra vienas dalykas, medicina – kitas. Joje klaidos kaina didesnė.“

Xing Chen, kurios specializacija yra BCI, teigė, kad „Neuralink“ implantų įdiegimui reikia invazinės procedūros. Gydytojai turėtų prakiurdyti kaukolę, kad prietaisas būtų patalpintas į smegenų audinį. Nepaisant to, ji mano, kad kai kurie žmonės norėtų rizikuoti. „Yra nemažai negalavimų, tokių kaip epilepsija, Parkinsono liga ir obsesinis-kompulsinis sutrikimas, kai žmonėms buvo įdiegti smegenų implantai ir šie sutrikimai buvo gana sėkmingai gydomi, o pacientų gyvenimo kokybė pagerėjo, – kalbėjo Xing Chen. – Taigi aš manau, kad yra precedentas tai padaryti.“

A. Wexler savo ruožtu mano, kad sprendimas galiausiai priklausys nuo individualaus paciento rizikos ir naudos įvertinimo.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
2.3333

Top naujienos

Ekonomistas apie sankcijų Rusijai poveikį: Kremliaus laukia labai liūdni popieriai (4)

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Europos Sąjunga ( ES ) įvedė precendento neturinčias sankcijas...

Vieniša dviejų vaikų mama negali ištrūkti iš pensijų voratinklio: net ir bažnytinę santuoką teismas nutraukia

Netekusi sugyventinio Loreta liko vieniša dviejų nepilnamečių dukrų mama, uždirbanti minimalų...

Putinas pasirašė dekretą: į kariuomenę šaukiama dar 147 tūkst. vyrų (2)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą dėl pavasario šaukimo į kariuomenę...

Karas Ukrainoje. Iš Baltųjų rūmų – nerimo signalai: Rusija siekia gauti daugiau ginklų iš Šiaurės Korėjos Kuleba apie iš Kinijos gautus signalus: Kremlius piktinasi (1)

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

Migranto išsiuntimas iš Lietuvos virto tikra drama: šaukėsi pagalbos, bet buvo įsodintas į lėktuvą (12)

Ketvirtadienio naktį į Nigeriją buvo deportuoti 4 žmonės. Šįkart prieš tai įvyko drama dėl...

Eglė Veličkaitė

Susitikimas biuro lifte įtraukė į trejų metų romaną: prašė laiko išsiskirti su žmona, bet kvailės vietoje paliko mane (1)

Įprasta diena. Įprasta pietų pertrauka. Įprastas biuras. Tačiau nematytas veidas hole,...

Ar kada ragavote tokių margučių? Pasakoja, kaip pasigaminti įspūdingai atrodančią Velykų stalo pažibą

Velykų stalo puošmenomis ant kiekvieno stalo tampa margučiai , kurių marginimo raštai...

Ekspertai rekomenduoja peržiūrėti būsto paskolų sutartis: ko galima imtis, užgriuvus didesnėms įmokoms

Paskolas būstui turintys, gali mokėti mažiau, jei susiderės palankesnes sąlygas su bankais. Tai,...

Pirmasis bandymas pakeisti pensijų kaupimą atsitrenkė į valdančiuosius (8)

Ketvirtadienį posėdžiavęs Seimas per pateikimą atmetė opozicionierių valstiečių pataisas...

Nesuskils nė vienas: kelios gudrybės, kaip verdant kiaušinius sutvirtinti lukštą

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius....