aA
Kaunietė Genė Puzinienė (59 m.) vadinama tikru laimės kūdikiu – ji yra ilgiausiai su persodintomis kepenimis gyvenanti moteris Lietuvoje.
© Shutterstock nuotr.

„Kad jūs žinotumėte, kaip verkiau, išgirdusi diagnozę. Visą gyvenimą galvojau, kad kepenų cirozė yra tik viena – alkoholinė...“ - prisimena moteris.

Įtarė alergiją

„Man pradėjo labai smarkiai niežėti kūną. Iš pradžių gydytojai įtarė alergiją. Visą mėnesį nuo jos gėriau vaistus, bet nepadėjo. Tada nutarė, kad man – niežai. Galiausiai pradėjau gelsti ir buvau išvežta į ligoninę“, - prisimena kaunietė.

Diagnozė šokiravo - pirminė biliarinė kepenų cirozė. „Darbe šešiolika metų liejau plastmasę. Gal chemikalai pakenkė? – svarsto moteris. – Visą gyvenimą galvojau, kad kepenų cirozė yra tik viena – alkoholinė... Mano brolis išgerdavo ir, kai giminėje pasklido žinia, kad man kepenų cirozė, jis apsikabinęs mane verkė: sako, aš išgeriu, o tau – cirozė... Tai paskui, kai atvažiavome į klinikas, profesorius Limas Kupčinskas man atnešė knygelę apie cirozės formas.“

Vienintelis išsigelbėjimas – kepenų transplantacija, jos moteris laukė šešerius metus.

Gydytojai – kaip krikšto tėvai

Šiemet gegužę suėjo dešimt metų nuo G.Puzinienei atliktos kepenų transplantacijos.

„Žinau, kad moteriškė, kuriai transplantaciją darė pirmai, išgyveno dvi savaites. Antras pacientas „traukė“ metus ir aštuonis mėnesius. Koks likimas ištiko trečiąjį – net ir nežinau, - pasakoja transplantacijai pasiryžusi moteris. - Man svarbiausia buvo keturiolikmetis sūnus. Vyro, kuris jau buvo laikomas našlys, vis prašiau: jeigu išeisiu, tik neskriausk vaiko, neleisk, kad jį skriaustų kiti. Bet taip gyvenimas pasisuko, kad man teko vyrą palaidoti. Jau ketverius metus esu našlė.“

Ponia Genė dažnai prašoma pasikalbėti su žmonėmis, kurie nesiryžta transplantacijai.

„Gydytojus, kurie mane operavo, laikau krikšto tėvais. Jie dėl manęs taip bijojo, kad laikė izoliuotą pusantro mėnesio, dar važinėjo konsultuotis su vokiečiais. Tie sako, jūs kaip lėlę ją laikote! Negi tai darysite visą gyvenimą? Ji turi pati išmokti apsisaugoti“, - pasakoja moteris.

Poniai Genei save reikia labai tausoti.

„Jeigu atsiranda žaizdelė, turiu žiūrėti, nes vaistais slopinama imuninė sistema, kad nebūtų atmestas donorinis organas. Nors po penkerių metų organas pasidaro kaip ir tavo, bet vis tiek baimė išlieka“ – prisipažįsta moteris, pridurdama, jog dabar į ligoninę dažniausiai tenka važiuoti dėl nelaimingų atsitikimų: žiūrėk, tai raktikaulį susilaužo, tai dar kas nutinka.

Kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovu, profesoriumi Limu Kupčinsku:

- Sakykite, kuo minėtos pacientės, jau dešimtmetį gyvenančios su transplantuotomis kepenimis, atvejis yra išskirtinis?

- Tai šiek tiek retesnė kepenų cirozės rūšis. Ponia Genė sirgo stipriai progresuojančia ir gyvenimo kokybę bloginančia kepenų liga – pirmine biliarine ciroze. Tai yra autoimuninės kilmės kepenų liga, kuomet svarbi tam tikra genetinė predispozicija, pasireiškianti pačių smulkiausių tulžies latakėlių kepenyse autoimuniniu pažeidimu. Dėl to sutrinka tulžies nutekėjimas iš kepenų.

Pirmas simptomas, pasireiškiantis pacientams, – varginantis niežulys. Kepenų pažeidimas pamažu progresuoja į kepenų cirozę. Tulžinė kepenų cirozė ir sukelia žmogaus gyvybei pavojingas komplikacijas.

Dėl sustambėjusių, surandėjusių kepenų skystis kaupiasi pilvaplėvėje, plečiasi stemplės ir skrandžio venos. Gali prasidėti gyvybei pavojingi virškinamo trakto kraujavimai. Galiausiai kepenys neatlieka detoksikacinės funkcijos, nebesintezuoja organizmui reikalingų medžiagų ir imunitetui palaikyti reikalingų baltymų. Prisideda infekcijos, sepsis, ir ligonis gali žūti nuo cirozės komplikacijų.

Tačiau minėtai pacientei buvo laiku atlikta kepenų transplantacija, po kurios nekilo komplikacijų. Pacientė, galima sakyti, grįžo į visavertį gyvenimą.

- Ar pagrindinis kepenų „žudikas“ yra alkoholis?

- Toli gražu nėra taip, kad alkoholis - pagrindinė kepenų cirozės priežastis. Lietuvoje ir Europoje pagrindinė šios ligos priežastis, dėl kurios pacientams persodinamos kepenys –hepatito C sukeltas uždegimas.

Tokių pacientų Lietuvoje yra apie penkiasdešimt tūkstančių. Deja, ne visi jie diagnozuojami. Ir jeigu liga išryškėja tik kepenų cirozės stadijos, neretai vienintelis išsigelbėjimas – kepenų transplantacija.
Tačiau galima pasidžiaugti, kad dabar nuo hepatito C atsirado efektyvūs vaistai ir, jeigu liga bus diagnozuojama ankstyvesnėje negu kepenų cirozės komplikacijų stadijoje, net ir transplantacijų poreikis sumažės. Bet „dygs“ kitos ligos. Kaip minėta biliarinė kepenų cirozė, Vilsono liga, pirminis sklerozuojantis cholangitas ir, aišku, alkoholinis kepenų pažeidimas.

- Kiek galima išgerti alkoholio, kad „nesuerzintume“ kepenų?

- Iš karto pasakau, kad moterų kepenys yra dvigubai jautresnės alkoholiui. O vyrams kepenų rimto pažeidimo rizika atsiranda, jeigu per dieną vartojama daugiau kaip trys keturi vienetai alkoholio. Vienetas alkoholio – dešimt gramų gryno spirito arba šimtas mililitrų dešimties procentų stiprumo vyno arba atitinkamas kiekis alaus.

- O be alkoholio, kas dar kenkia kepenims?

- Taip pat reikėtų vengti besaikio, nemotyvuoto vaistų vartojimo, pavyzdžiui, netgi ir toks „nekaltas“ plačiai paplitęs vaistas kaip paracetamolis, jeigu viršijamos dozės, gali sunkiai pažeisti kepenis.
Nutukimo epidemija gresia kepenų suriebėjimu. Jungtinėse Amerikos Valstijose ji tampa viena rimtesnių kepenų transplantacijos priežasčių. Taigi sveikas gyvenimo būdas labiausiai gali apsaugoti mūsų kepenis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atsiskleidė paveikslas, ko iš tikrųjų lietuviai su Šakalienės pagalba mokėsi už norvegų pinigus (1)

Vaiko teisių atėmimo istorijų fone parlamentarė Dovilė Šakalienė sulaukė kaltinimų, kad ji,...

Arūnas Milašius: Kada pigs butai ir ar teks brangiai gyventi naujoje realybėje (17)

Nekilnojamojo turto rinkoje vis daugiau prieštaringų ženklų į kuriuos vystytojai žvelgia su...

Politologai įvertino apokaliptines prognozes apie Trumpą

„Prisimenant prognozes, kad, JAV prezidento rinkimus laimėjus D. Trumpui, Vašingtonas paskęs...

Po skandalo Pravieniškėse – košmaras Alytuje: „bachūrai“ pademonstravo, kas zonoje yra valdžia atnaujinta 11.29 val. (749)

Alytaus pataisos namuose , kur bausmę atlieka už sunkius ir labai sunkius nusikaltimus nuteisti...

Dainininkas Stano atvirai: aš sergu vėžiu, bet pasveiksiu (245)

Dainininkas Stanislavas Stavickis -Stano patvirtino jau gerą pusmetį pramogų pasaulio...

„Žalgiris“ prieš „Barceloną“: legendas užgožęs „nežinomasis“, pirmasis Šaro kartas ir aukštų vyrų keliamas pavojus (2)

Trečiajame rungtynių su „Barcelona“ kėlinyje buvo sužaistos kiek daugiau nei dvi minutės, kai...

Kandidatų į prezidentus reitinguose – paskutinė didelė mįslė (993)

Kandidatų į prezidentus reitinguose į antrą vietą stipriai padidinusi savo populiarumą iškopė...

Garsių Lietuvos architektų darbai sukėlė abejonių: ar tai ne kopijavimas? (34)

Save pristatanti kaip inovatyvi, įspūdingus architektūrinius pastatus kurianti architektūros...

Ypatingas radinys: Vilniuje archeologai aptiko mistinės bažnyčios pamatus (24)

Vilniuje archeologai aptiko bažnyčios , kurios tiksli vieta iki šiol nebuvo žinoma, pamatus.

Kelionė iš Vilniaus oro uosto į namus: vis daugiau keleivių renkasi pigiausią būdą (11)

Oro uostas Vilniuje natūraliai yra didžiulio judėjimo centras, iš kurio ir į kurį kasdien...