Dauguma šių metodų numato mitybos pokyčius ar nežymius pakitimus, kuriuos labai nesunku įtraukti į savo gyvenseną, o rezultatų ilgai laukti nereikės, rašo curejoy.com.

Vandens sulaikymas arba edema sukelia sunkumą, drabužiai tampa aptempti

Edema arba vandens susilaikymas dėl organizmo audiniuose esančio skysčio pertekliaus gali sukelti įvairių kūno dalių patinimą. Taip pat juntamas kojų ir rankų sunkumas. Dėl susikaupusio vandens gali spausti drabužiai ar papuošalai, o tai kelia diskomfortą. Kartais dėl patinimo gali atrodyti, kad netelpate savo odoje, darosi karšta. Tai gali sukelti tam tikrą skausmą, o pažeisti sąnariai nebegali atlikti tiek judesių, kiek anksčiau.

Vanduo susilaikyti organizme gali dėl daugelio priežasčių, tarp kurių yra širdies, kepenų ar kraujagyslių sistemos ligos. Moterys gali susidurti su šia problema menstruaciniu laikotarpiu arba nėštumo metu. Tačiau taip gali nutikti ir ilgą laiką stovint ar sėdint ir nejudant. Taipogi tai nutinka po ilgo skrydžio arba visą dieną trukusio stovimo ar sėdimo darbo.

Pasinaudokite šiais patarimais, tačiau išsiaiškinkite problemos priežastį

Toliau pateikiamos priemonės, kurios padės jums sumažinti vandens susilaikymą, kurį sukelia menstruacijos ar ilgalaikis sėdėjimas/stovėjimas. Kartais vandens susilaikymą lemia daug rimtesni negalavimai, dėl ko vertėtų pasitarti su savo gydytoju, kuri skirs tinkamą gydymą.

Atminkite, kad mitybos pokyčių rezultatams pasireikšti gali prireikti šiek tiek laiko. Kitais atvejais, kai tai lemia natrio, kalio ar magnio trūkumas, pakoreguoti situaciją paprasčiau – pokyčius galima pastebėti ir patinimas sumažėja jau po kelių valandų ar dienos-dviejų, priklausomai nuo audinių situacijos. Gyvenimo būdo pakoregavimas, toks kaip treniruotės, duos ilgalaikį pokyti ir veiks tol, kol išliksite aktyvūs.

1. Pertekliniam vandeniui atsikratyti sumažinkite natrio suvartojimą


Daugumoje šiuolaikinių mitybos planų natrio yra daug, kur kas daugiau nei jo reikia. Natrio rasite pakeliuose parduodamose sriubose, konservuotuose maisto produktuose, šaldytuose patiekaluose ir įvairiuose pagarduose, tokiuose kaip padažai bei prieskoniai. Žinoma, labai daug druskos yra bulvių traškučiuose ir greitame maiste.

Deja, labai didelis natrio kiekis organizme verčia kūną sulaikyti vandenį, kad kompensuotų ir palaikytų vandens balansą su elektrolitais. Dėl to kyla kraujo spaudimas, padidėja insulto ir širdies ligų rizika.

Koks paprasčiausias vandens svorio atsikratymo būdas? Paprasčiausia atsisakykite šių daug natrio turinčių maisto produktų ir stebėkite, kiek jo dedate į šviežiai gaminamą maistą.

Kai perkate supakuotą maistą ar ingredientus, stebėkite, kad šimte jo gramų būtų ne daugiau kaip 120 mg natrio.

Suaugusiam žmogui per parą galima suvartoti iki 2,3 g druskos – tai maždaug arbatinis šaukštelis, kuris turi išsitekti visame suvalgytame maiste, užkandžiuose ir gėrimuose.

Tokie mitybos pakitimai gali padėti net ir tokiu atveju, jeigu vanduo jūsų organizme susilaiko dėl ilgalaikių kelionių.

2. Pasirūpinkite pakankamu magnio kiekiu, kad išvengtumėte su PMS susijusio vandens susilaikymo

Magnis yra dar vienas mineralas, kurio kiekis organizme turi būti pakankamas, kad būtų užtikrintas optimalus elektrolitų ir skysčių balansas. Magnis ypač aktualus moterims. Taip yra todėl, kad jis atlieka pagrindinį vaidmenį moterų menstruaciniame cikle, atremiant tokius klasikinius priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomus kaip nuotaikų svyravimas ir skysčių susilaikymas.

Vieno tyrimo metu kasdien moterims du jų menstruacinius ciklus buvo duodama po 200 mg magnio. Pasibaigus tyrimui buvo pastebėta, kad sumažėjo tyrimo dalyvių svoris, pilvo pūtimas ir patinimas, susijęs su skysčių susilaikymu. Kitas tyrimas nustatė, kad šiuos simptomus sumažina prie 250 mg magnio papildomai pridedami 40 mg vitamino B6. Ši maistinė medžiaga gali turėti panašų poveikį ir vyrams, tačiau dauguma dabartinių tyrimų buvo skirti tik moterims.

Taigi, vartokite daug magnio turinčius produktus, tokius kaip migdolai, špinatai, juodosios pupelės, pupelės „Edamame“, avokadai ir jogurtas, ir pastebėsite, kaip organizmas atsikratys perteklinių skysčių ir sumažės jūsų svoris. Per parą rekomenduojama 31-50 metų moterims suvartoti 320 mg magnio, to patiems amžiaus vyrams – 420 mg, suaugusiems žmonėms iki trisdešimties atitinkamai 310 ir 400 mg.

3. Natrio kiekiui sumažinti vartokite daugiau kalio

Kalis taip pat gali atstatyti elektrolitų pusiausvyrą organizme, ypač esant dideliam natrio suvartojimui. Jai laikotės mitybos plano, kuriam būdingas kalio ribojimas, jūsų organizmas stengsis tai kompensuoti kaupdamas natrį. Kadangi organizmas sukaups daugiau natrio, kad kūno skysčio koncentracija išliktų tinkama, jam reikės sukaupti daugiau vandens. Dėl to padidės kūno svoris (nulemtas vandens).

Jeigu norite atsikratyti šio perteklinio vandens svorio, pasirūpinkite, kad gautumėte pakankamai kalio, kuris kompensuos natrio suvartojimą. Padidėjęs kalio kiekis gali paskatinti šlapimo išsiskyrimą, dėl ko prarasite vandens perteklių ir tuo pačiu sumažės svoris. Rekomenduojama per parą suvartoti 4700 mg kalio, kurio daugiausiai yra tokiuose maisto produktuose kaip špinatai, brokoliai, keptos neluptos bulvės, bananai, pomidorai ir bolivinė balanda.

4. Sumažinkite angliavandenių kiekį, kad sumažėtų su glikogenu ir insulinu siejamas vandens kiekis


Ar žinote, kad angliavandenių suvartojimas taip pat gali skatinti organizmą sulaikyti vandenį? Paprastai angliavandeniai kaupiami kepenyse ir raumenyse glikogeno forma, o jis turi tendenciją traukti vandenį. Apskaičiavimai rodo, kad kiekvienas gramas glikogeno pritraukia nuo dviejų iki keturių gramų vandens.

Be to, angliavandeniai, ypač rafinuoti, padidina insulino kiekį organizme. Insulinas sukelia natrio kiekio padidėjimą, o tai savo ruožtu lemia vandens pakartotinį absorbavimą inkstuose ir bauginantį vandens sulaikymą ir patinimą.

Taigi, sumažinkite savo suvartojamų angliavandenių kiekį, ir netrukus pastebėsite, kad organizmas kaupia mažiau vandens.

5. Skysčių kaupimą audiniuose užkardys pakankamas baltymų kiekis

Vandens kaupimą organizme gali lemti ir baltymų trūkumas. Serumo albuminas – tai jūsų kraujyje aptinkamas baltymas – palaiko spaudimą, kuris lemia vandens patekimą į kraują. Taip užkertamas kelias vandens kaupimuisi audiniuose. Kai trūksta baltymų, šis spaudimas sumažėja ir pradeda kauptis skysčiai, atsiranda bendras paburkimas ir išsipučia pilvas. Pastarasis požymis yra baltymų trūkumo rodiklis, kaip ir labai stipraus baltymų trūkumo atvejais – išburkusi ir patinusi oda.

Ankstyvieji požymiai, bylojantys apie nepakankamą baltymų kiekį, yra silpnumas ar negebėjimas padaryti pratimų, kuriuos anksčiau lengvai padarydavote, taip pat sunkiai auganti raumenų masė ar net dėmesio koncentravimo problemos.

Nors tokia netinkama mityba paprastai būdinga besivystančioms pasaulio šalims, kur ne visiems prieinama subalansuota mityba arba stinga supratimo apie tinkamą maitinimąsi, net ir Jungtinėse Amerikos Valstijose apie 50 procentų senyvų žmonių, gyvenančių slaugos namuose, gauna mažiau baltymų nei turėtų. Užkirsti kelią šiai problemai galima tik renkantis subalansuotą mitybą, kurioje netrūksta baltymų.

Pasak Mitybos ir dietologijos akademijos, kiekvieną dieną vienam jūsų kūno kilogramui turėtumėte gauti 0,8 g baltymų. Kitaip tariant, jeigu sveriate apie 75 kg, kasdien turite suvalgyti apie 60 g baltymų. Jeigu baltymų jums trūksta, rezultatas pasirodys vėliau, nes kūnas stengiasi atsigauti.

6. Judėkite ir treniruokitės, kad išprakaituotumėte vandenį

Jeigu ilgą laiką sėdite ar net ilgai nejudėdami stovite, gali išsivystyti edema ar patinimas, nes organizme susikaupia skysčiai (ypač kulkšnyse ir pėdose). Taigi, norint atsikratyti perteklinio vandens nulemto svorio, labai svarbus fizinis aktyvumas.

Atsistodami ir pajudėdami, jūs paskatinate kraujotaką ir išprakaituojate iš organizmo šiek tiek papildomo vandens, taip natūraliai atsikratydami šiek tiek svorio. Tokiu atveju labiausiai rekomenduojama vaikščioti, važiuoti dviračiu ar netgi plaukioti. Taip pat turėtumėte pabandyti kaskart, kai sėdite, pakelti kojas. Kraujotakai organizme paskatinti, bent tris ar keturis kartus per dieną atsistokite nuo darbo kėdės.

7. Pabandykite akupunktūrą, kad padėtų blužnies funkcijai


Remiantis kinų medicina, skysčių susilaikymas dažnai susijęs su blužnies problemomis. Būtent blužnis atsakinga už skysčių cirkuliaciją centrinėje kūno dalyje. Jeigu jūsų blužnis neveikia gerai, tai gali sukelti viduriniosios ir apatinės kūno dalies patinimą. Kai specialistas išsiaiškins skysčių susilaikymo priežastį, jums gali būti skirta akupunktūra. Taip pat jums gali būti pateiktos mitybos rekomendacijos, pavyzdžiui, valgyti šiltą maistą, tokį kaip sultiniai, kas padėtų blužnies funkcijai. Tad jeigu kankina perteklinių skysčių problema, išbandykite gydomąją akupunktūrą ar akupresūrą.

8. Išbandykite ajurvedos priemones, kurios gali išspręsti vandens kaupimosi problemas

Ajurveda vertina edemą kaip problemą, kuri gali pakenkti visoms trims kūno došoms. Vandens susilaikymo problemą rekomenduojama spręsti naudojant šiuos tris vaistinius augalus:

  1. Gulsčioji ragužė (lot. Tribulus terrestris);
  2. Migdomoji vitanija (lot. Withania somnifera);
  3. „Punarnavasava“, kurioje yra priešuždegiminių ir su vandens susilaikymu kovojančių augalų, tokių kaip indiškas lapainis, pipirai ir imbieras.

Taip pat siūloma naudoti kiaulpienę, kalendrą ir regelio sarsaparilį. Dar rekomenduojama vengti sauso maisto, gazuotų gėrimų, stipriai sūdytų produktų, daug cukraus turinčių produktų.

9. Jeigu norite sumažinti skysčio kaupimąsi, išbandykite jogą

Joga yra puikus būdas įgauti gerą fizinę formą, padailinti kūno linijas ir net numesti svorį. Tačiau ji taip pat gali padėti atsikratyti tokių problemų kaip edema ar skysčių susilaikymas. Štai asanos, į kurias reiktų susikoncentruoti, norint teigiamo poveikio:

  • Shirshasana ar stovėsena ant galvos ne tik sumažina edemą, bet ir apskritai pagerina kraujotaką, kas gali sumažinti patinimą;
  • Surya namaskar arba saulės pasveikinimas gali padėti sumažinti patinimą, kraujo kaupimąsi, edemą ar skysčių susilaikymą;
  • Supta virasana arba atlošto dubens padėtis gali mažinti polinkį organizme užlaikyti vandenį;
  • Viparita karani arba kojų kėlimas prie sienos yra poza, kuri gali padėti tekėti limfai ir palengvinti skysčių susikaupimą ar patinimą.

10. Pertekliniam vandeniui sumažinti naudokite kardamoną


Kardamonas yra natūralus diuretikas, kuris ajurvedoje naudojamas kaip pagalbinė priemonė virškinimui. Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė, kad kardamono veiksmingumas panašus į komercinių diretinių medikamentų poveikį. Tyrimuose su gyvūnais buvo naudojama 1–10 mg/kg dozė. Tiksli dozė ir forma, kaip reikėtų naudoti kardamoną, priklauso nuo jūsų amžiaus, sveikatos būklės, svorio ir kitų veiksnių, ir tai turi parinkti patyręs ajurvedos specialistas. Sumaltas kardamonas turi būti vartojamas su sultimis ar mišinyje su kitais vaistiniais augalais.

11. Išbandykite vaistinės ožragės sėklas blužnies funkcijai pagerinti

Dar vienas natūralus diuretikas – vaistinės ožragės sėklos. Jos Azijoje naudojamos maisto gamyboje, tačiau gali ne tik padėti virškinimo procesui, bet ir atsikratyti perteklinio vandens. Šios sėklos stimuliuoja blužnies ir kepenų funkcijas, užkerta kelią vandens susilaikymui. Kaip ir kardamonas, tai yra natūralus diuretikas.

Valgomąjį šaukštą vaistinės ožragės sėklų pora valandų pamirkykite stiklinėje vandens ir suvartokite per kartą ar du dienoje. Taip pat galima vaistinės ožragės sėklų miltelius dėti į maistą.

12. Gerkite spanguolių sultis ir su šlapimu neteksite vandens

Kita lengvai prieinama diuretikų alternatyva – spanguolių sultys. Jos padeda atsikratyti perteklinio vandens ir detoksikuoja organizmą. Tai palengvina bet kokį dujų kaupimąsi į pilvo pūtimą. Šios sultys skatina šlapimo išsiskyrimą, dėl ko atsikratoma nereikalingų skysčių. Deja, tačiau didžioji dalis sulčių yra stipriai saldintos, todėl gausite papildomą kalorijų ir cukraus kiekį. Dėl šios priežasties verčiau rinkitės nesaldintas sultis.

13. Vandenį išvaryti ir blužnies funkciją paskatinti padės kiaulpienė

Liaudies medicinoje kaip diuretikas nuo senų laikų naudojama kiaulpienė. Taip pat manoma, kad ji gerina blužnies funkciją. Naujausi tyrimai parodė, kad vartojant šio augalo lapų ekstraktą stipriai padidėjo šlapinimosi dažnis. Ši vaistažolė taip pat gali būti arbatos ar maisto papildų forma. Jeigu norite ją išbandyti, tikslius nurodymus jums duos jūsų gydytojas ar sertifikuotas naturopatas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt