Mane dažnai kamuoja nuovargis, neturiu energijos. Atlikus kraujo tyrimus paaiškėjo, kad kraujyje per daug cholesterolio. Kaip galėčiau jį sumažinti?
Arnoldas, 45 m.

Dažna problema, kad žmonės susirūpina cholesterolio kiekiu kraujyje tik tuomet, kai nustatoma per didelė jo koncentracija. Cholesterolis – tai biologiškai aktyvi ir į riebalus panaši medžiaga, besigaminanti kepenyse iš gyvulinių riebalų turinčių maisto medžiagų. Jei cholesterolio kiekis per didelis, jis nusėda ant kraujagyslių sienelių. Šios siaurėja, į širdį patenka mažiau deguonies. Jei kraujagysles užkimš kraujo krešulys, gali ištikti ir insultas.

Padidėjusį cholesterolio kiekį nulemia sėdimas darbas ir mažas fizinis krūvis. Tad pagrindinė taisyklė – jei darbe sėdite, laisvalaikį turite leisti aktyviai. Skirkite laiko pasivaikščiojimui su šeima ar draugais, pasivažinėjimui dviračiu ar riedučiais, apsilankymui čiuožykloje ir t.t. Fizinė veikla gali būti labai smagi.

Taip pat būtina keisti mitybą. Didesnę raciono dalį turi sudaryti daržovės. Atsisakykite riebių padažų ir saldumynų, riebios mėsos. Juo daugiau metų skaičiuojate, tuo daugiau dėmesio turite skirti maistui, nes su amžiumi organizme riebalai kaupiasi greičiau.
Pakeitus mitybos ir fizinio judrumo įpročius natūraliai turėtų atsirasti ir daugiau energijos.

Komentaras

VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės Neurologijos skyriaus vedėjas, gydytojas neurologas Robertas Urbutis:

- Pirmiausia reikėtų pradėti nuo mitybos. Ją peržiūrėti. Kreiptis į mitybos specialistą, kuris supažindins su tinkama ir netinkama mityba. Šeimos gydytojai taip pat turi atmintines su rekomenduojamais ir nerekomenduojamais produktais. Medikamentinį gydymą skiria gydytojas. Tais atvejais, kai tinkama mityba ir aktyvus gyvenimo būdas nepadeda sureguliuoti medžiagų apykaitos bei padidėjusios cholesterolio koncentracijos. Savarankiškai gydytis tikrai nepatariama.