aA
Miegas vis dar yra viena didžiausių biologijos mįslių. Miega visi gyvūnai, o žmonės, kuriems miego trūksta, jaučia fizinį ir emocinį diskomfortą, sutrinka jų intelektas. Bet niekas nežino kokiu būdu miegas atstato smegenis, rašo www.sciencedaily.com.
Pora
© Corbis
Dabar Wisconsin-Madison universiteto (JAV) Medicinos ir visuomenės sveikatos mokyklos psichiatrijos profesorius Giulio Tononi atrado būdą sukelti smegenų bangas, kurios būdingos giliojo miego fazei.

„Atradimas gali pateikti naujų žinių apie miego vaidmenį žmogaus sveikatos, gerų emocijų ir intelekto gebėjimų išlaikymui. Lėtųjų bangų funkcija vadinama smegenų veikla yra būtina nuotaikos, gebėjimo mokytis, mąstyti ir įsiminti palaikymui“, - sakė G.Tononi.

Lėtųjų bangų miego fazės metu (tai trunka apie 80 proc. viso miego) smegenyse sklinda elektrinio aktyvumo bangos. Jų dažnis yra apie 1 kartas per sekundę, o per naktį tokių bangų suskaičiuojama apie 1000. Naujame moksliniame darbe G.Tononi su kolegomis aprašė transkranialinio magnetinio stimuliavimo (TMS) panaudojimą lėtųjų bangų miego „įjungimui" miegančių savanorių smegenyse. Mokslininkai tiriamųjų asmenų elektrinį aktyvumą registravo elektroencefalografu (EEG).

TMS instrumentas siunčia nežalingas magnetines bangas per skalpą ir kaukolę į smegenis, kur sukelia elektrinius impulsus. Į kiekvieną magnetinių bangų pliūpsnį tiriamųjų asmenų smegenys nedelsiant reagavo skleisdamos lėtųjų bangų miegui būdingas elektrines bangas

„Vienu impulsu sugebėjome sukelti bangą, kuri atrodo tokia pati, kaip bangos, kurias smegenys skleidžia normalaus miego metu", - tikino mokslininkai.

Jie išsiaiškino, kad TMS instrumentą reikia laikyti ties tam tikra smegenų dalimi – tik tuomet per smegenis pradeda sklisti lėtosios bangos: „Nežinome dėl ko, bet tai yra labai gera vieta norint sukelti bangas, kurios aiškiai nukeliauja į visas smegenų dalis".

Mokslininkai lėtosiomis bangomis labai domisi dėl to, kad vis labiau vertinama lėtųjų bangų svarba miego metu.

„Turime pagrindo manyti, kad lėtosios bangos yra ne šiaip reiškinys, kuris vyksta smegenyse – jos gali būti gerokai svarbesnės regeneruojančioms miego galioms. Pavyzdžiui, po ilgalaikės nemigos užmigusio žmogaus smegenyse lėtųjų bangų būna daugiau, jos būna intensyvesnės. O miego metu lėtosios bangos silpnėja, tikriausiai taip pranešant, kad miego poreikis iš dalies yra patenkintas“, - aiškino G.Tononi.

Galimybė paskatinti lėtųjų bangų atsiradimą tuomet, kai to norisi, ateityje galės būti naudinga kuriant naujus nemigos, kuomet trūksta lėtųjų bangų miego, gydymo būdus. Teoriškai netgi galima būtų magnetiškai sukelti „pietų miegą", kuris per kelias valandas galėtų atstoti aštuonių valandų trukmės naktinį miegą.

Tačiau prieš tai G.Tononi turės atlikti daugiau tyrimų ir įrodyti, kad dirbtinai sukeltos lėtosios bangos smegenis pailsina taip pat, kaip ir natūralios lėtosios bangos.

Nors atrodo, kad jau pats laikas būtų sukurti elektroninį „trumpo miego" įrenginį, G.Tononi iš tikrųjų bando rasti atsakymą į kur kas rimtesnį klausimą: kam apskritai reikalingas miegas. Jei miega visi gyvūnai, vadinasi, jis yra būtinas išlikimui, sakė mokslininkas. Bet kokiu būdu pasireiškia jo būtinumas – nežinoma.

Remdamiesi faktu, jog miegas „sutvirtina" prisiminimus, neurologai mano, kad miegas leidžia mums pasikartoti dienos įvykius.

miegas, miegoti
© Corbis

G.Tononi sutinka, kad miegas pagerina atmintį, bet jis mano, kad taip vyksta kitokio proceso metu – sumažinant informacijos krūvį smegenims. Jo manymu, miego metu sinapsės (jungtys tarp ląstelių), susidariusios dėl dienos patyrimų, naktį gali šiek tiek atsipalaiduoti.

„Nemiegodami mes stebime ir išmokstame kur kas daugiau nei galėtų pasirodyti. Savo pėdsakus palieka ir sinapses keičia bei stiprina tūkstančiai dalykų. Nuostabu, kad smegenyse gali susidaryti visi šie sinapsiniai ryšiai, bet jų sudarymas turi savo kainą.

Sinapsėms reikia baltymų, riebalų, erdvės ir energijos. Dienos pabaigoje smegenyse paliekamas visų atsiminimų pėdsakas.

Lėtųjų bangų miego metu visos šios jungtys viena po kitos šiek tiek susilpnėja. Ryte bendras jungčių stiprumas būna toks pats, kaip jis buvo praėjusį rytą. Visa esmė – visas jungtis susilpninti santykinai vienodai, kad stipresniosios jungtys ir išliktų stipresnės. Tokiu būdu atsiminimai nedingsta", - aiškino mokslininkas.

Pasak jo, be tokio susilpninimo mes „nesugebėtume išmokti naujų dalykų", nes mūsų smegenims nepakaktų energijos, erdvės ir mitybinių medžiagų.

Nors šis paaiškinimas vis dar yra tik hipotezė, G.Tononi tikisi, kad gebėjimas dirbtinai sukelti lėtąsias bangas suteiks galimybę jam ir kitiems mokslininkams patikrinti idėją, kad miegas smegenis pailsina silpnindamas jungtis tarp neuronų.

Mokslininkas spėja, kad lėtosios bangos išvalo triukšmus, kad smegenys nesurytų per daug energijos ir erdvės: „Rytą smegenys veikia efektyviai energijos bei erdvės atžvilgiu ir yra vėl pasirengusios mokytis".

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Iš Alytaus mero – nerimą keliančios žinios: mūsų vyrai po truputį krenta (13)

Alytaus meras Nerijus Cesiulis ir toliau aktyviai informuoja žmones apie situaciją gaisro...

Po slapto STT tyrimo – kaltinimai garsiam verslininkui: dovanų maišelyje – butelis alkoholinio gėrimo ir vokelis (47)

Lietuvos transporto ir logistikos paslaugų bendrovių grupės „ Transekspedicija “ generalinis...

Skvernelis: aš esu priešlaikinių rinkimų šalininkas (93)

Šiuo metu Lietuvoje egzistuoja trys ugniagesių gelbėtojų grandys – vieni pavaldūs...

Kelionė į Keniją šeimai neapsiėjo be nuotykių: batai iš padangų, akistata su medžiojančia liūte ir pasikeitęs vaikų elgesys (8)

Jei dar visai neseniai motinystė siejosi su dvejų metų namų rutina, tai šiandien vis daugiau...

JAV bombonešių skrydžiai virš Lietuvos ir Estijos: šį kartą rusams paspendė ir spąstus (390)

Trečiadienio popietę virš Lietuvos jau antrą kartą šiais metais pasirodė JAV strateginis...

Užkalnis. Ši vyriausybė klyno nesugebėtų užsisegti (306)

Žiūrim, ką turim. Alytuje tai dega, tai smilksta, tai rūksta senos padangos, gyventojai...

Dar viena pergalė: pajėgų kroatą palaužęs Maslobojevas užsitikrino pasaulio čempionato medalį (2)

Savo pergalingą žygį WAKO pasaulio kikbokso čempionate Sarajeve (Bosnija ir Hercegovina) pratęsė...

Mantas Stonkus paviešino savo susirašinėjimą su Alytaus meru: jis galėtų būti neblogas komikas (49)

Praėjusią savaitę vienoje Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras tapo rimta...

ES narės pritarė siūlymui atidėti „Brexit“ (31)

Europos Sąjungos narės trečiadienį iš principo pritarė siūlymui atidėti Didžiosios...

Seimo narių uždarbis vėl kaitina kraują: tūkstančiai dalijasi pasenusia melagyste (145)

Vagių šutvė! Valdžiažmogių pasityčiojimas iš liaudies! Tokios reakcijos vėl pasipylė po to,...