aA
Nors skaitymo akinius galima įsigyti daugelyje prekybos centrų, jų rinktis nereikėtų – tokių akinių lęšiai nekokybiški, neturi apsauginės dangos, gali išprovokuoti akių skausmą.
Kaip pasirūpinti akimis ir kodėl nederėtų akinių pirkti prekybos centruose
© Shutterstock nuotr.

Taip LRT RADIJUI sako akių ligų gydymo centro optikos „Pelėda“ gydytoja oftalmologė Elena Grikėnienė. Anot jos, kontaktiniai lęšiai yra saugi alternatyva akiniams, jei tik laikomasi higienos taisyklių, tačiau kuo žmogus vyresnis, tuo labiau lęšiai lemia nemalonius pojūčius.

Kokie pacientai ateina, ar regėjimas smarkiai krenta?

– Pastaruoju metu pastebima, kad regėjimas blogėja, ypač tai galima pasakyti apie jaunimą – vis daugiau jaunų žmonių skundžiasi trumparegyste. Tai lemia intensyvus naudojimasis kompiuteriu, mobiliuoju telefonu.

Prekybos centruose galima įsigyti akinius, skirtus skaityti. Ar verta juos pirkti?

– Nerekomenduočiau pirkti tokių akinių prekybos centruose. Apžiūrėjus akinius matyti, kad lęšiai nėra kokybiški, pakankamai skaidrūs ir neturi apsauginių dangų. Be to, jei žmogaus akys kažkiek skiriasi, jam reikia skirtingo stiprumo lęšių. O tokių akinių prekybos centre nerasi.

Tai nėra plataus vartojimo gaminys?

– Tikrai ne. Prekybos centre pirktų akinių atstumas tarp vyzdžių nebus atitaikytas – tai padaroma tik optikose. Jei atstumas tarp vyzdžių netinkamas, gali pradėti skaudėti akis.

Akys yra tik dvi ir jos dirba nuolat. Manau, kad gailėti pinigų kokybiškiems akiniams tikrai nereikėtų. Juo labiau kad akiniai visada matomi. Drabužį gal pasikeisime, o akinius dažnai žmogus turi vienus, tad jie turi būti ir dailūs, ir lęšių kokybė turi būti gera.

Kokia turi būti lęšių danga?

– Kuo daugiau akinių lęšiai turi dangų, tuo geriau vartotojui. Dažniausiai įsigyjami plastikiniai akinių lęšiai – jie lengvesni ir geriau nei stikliniai. Plastikiniai lęšiai turi turėti pakietinimo dangą, nes, jei atsiras įbrėžimas, jis erzins ir gadins regėjimą.

Labai svarbi antirefleksinė danga. Ji pašalina atspindžius, atsiradusius dėl dirbtinio apšveitimo, pagerina matymą 10 proc. Be to, akys pro akinius su antirefleksine danga atrodo ryškesnės – matome akis, o ne akinius.

Hidrofobinė danga mažina akinių lęšių rasojimą, kuris atsiranda šaltu oru ar įėjus į patalpą. Su šia danga akiniai gal ir aprasos, bet tai greit praeis.

Lipofobinė danga sumažina riebalinių dėmių ir pirštų antspaudus. Jeigu jos nėra, akinius reikia nuolat valyti.

O kaip alternatyva akiniams – kontaktiniai lęšiai? Kokie jų pliusai ir minusai?

– Kontaktinių lęšių negali naudoti visi, ypač tie žmonės, kurių akys yra jautrios. Dažnai jautrios yra sausos akys: jos ir peršti, ašaroja ar turi vokų krašto uždegimus. Bet manau, kad kontaktinius lęšius tikrai bando visi.

Ar jie saugūs? Jie saugūs, jei žmogus laikosi higienos taisyklių. Jei, prieš įsidėdamas lęšius, nusiplauna rankas, jei laikosi naudojimo terminų (mėnesio lęšius išmeta po mėnesio, vienadienius – vakare ir t. t.).

Kontaktiniai lęšiai gerai sportuojant. Be to, juos labiau mėgsta jauni ir vidutinio amžiaus žmonės, nes, kuo žmogus vyresnis, tuo labiau sausėja ir peršti akys, o nuo 40 metų prasideda „skaitymo priedas“.

Kas yra „skaitymo priedas“?

– Tai fiziologiškai standėjantis lęšiukas. Jaunystėje jis gali išsigaubti, pasidaryti pailgas ir taip sufokusuoti regėjimą. O kuo vyresnis žmogus, lęšiukas vis mažiau keičia savo formą. Su amžiumi prireikia akinių, skirtų skaityti, bet žmonės nori būti amžinai jauni, akinių vengia, todėl atsiranda akių skausmas, įtampa, net galvos skausmas.

Ką daryti, kai akys ašaroja?

– Dažniausiai tai atsitinka tiems, kurie dirba kompiuteriu ar vyresnio amžiaus žmonėms. Galima pabandyti lašelius – gal susitvarkys.

Turite omeny dirbtines ašaras?

– Taip, bet jų struktūra skiriasi. Vienos su osmoprotektoriais, kitos kitokios. Pakenkti jos neturėtų. Tai dirbtinės ašaros, bet aš jas vadinčiau drėkinamaisiais lašeliais. Jie tikrai neturi pašalinio poveikio, prie jų nepriprantama, be to, jie nutraukia uždegiminę grandinę.

Kas yra sausos akys? Tai – akių uždegimas. Pradžioje jis pasireiškia silpnai, net nepagalvosi, kad uždegimas, bet paskui akys ima rausti. Galima pabandyti nutraukti tą uždegiminę grandinę drėkinamaisiais lašeliais – jų gali pakakti. Tik neužteks įlašinti vieną kartą – reikia palašinti bent dvi savaites.

www.lrt.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pateikė siūlymą – įvesti mokestį nerenovuotų namų gyventojams (292)

Daugiabučių namų modernizavimą galėtų paskatinti naujas mokestis, svarsto aplinkos viceministras...

Gyvai / Europos taurė: „Monaco“ su pasimėgavimu į miltus mala „Rytą“ (265)

Vilniaus „Ryto“ (2/1) krepšininkai trečiadienio vakarą Europos taurės Top-16 etapo B grupės...

Tomas Vaitelė

Kuo toliau – tuo liūdniau: kodėl „Grammius” šiemet susiglemžė depresuota paauglė (2)

Nuo 1985 metų muzika darėsi vis liūdnesnė. Tokias išvadas pateikė Kalifornijos universitete...

Atostogos privačiose salose prieinamos ne tik pasaulio įžymybėms: tai sau leidžia ir lietuviai (4)

Johnny Deppas privačią salą turi Bahamose , Leonardas DiCaprio – Belize, o Ricky Martinas –...

Ginekologė papasakojo, ką tenka pamatyti kabinete: tokiais momentais išties nusvyra rankos (69)

Gydytoja akušerė ginekologė Viktorija Ežerskienė sako, kad savo praktikoje turėjo keletą...

Užkalnis. Melagių ir apgavikų šaliai – tokia ir valdžia (306)

Žmonės gauna valdžią tokią, kokios nusipelnė, pasakyta šimtą tūkstančių kartų. Niekada tai...

Egipto viešbutyje su administracija barėsi 3 dienas – suviliota nuotraukų šeima gavo kitą realybę (1)

Keliavome su šeima į Egiptą. Iš viešbučio, deja, parsivežėme ne pačius geriausius įspūdžius.

Naujosios Europos Centrinio Banko vadovės siekis – sužavėti vokiečius (1)

Nuo tos dienos, kai prieš tris mėnesius Christina Lagarde persikraustė į Frankfurtą, kaip Europos...

Moteris pateikė priežastį, kodėl nusprendė neturėti vaikų: tai patiks ne visiems (88)

Tikiuosi, kad žmonės, kurie kankinasi dėl plastiko pertekliaus ir priklausomybės nuo iškastinio...