aA
Kas rūpi visiems, kas neduoda ramybės? Veikiausiai – ateitis. Tik dėl jos išleidžiama daug laiko ir pinigų, užsakomi horoskopai, tikima būrėjais ir ateities spėjikais, skaitomos analitinės prognozės. Rūpestis ir nerimas dėl ateities tampa svarbesnis nei dabarties problemos. Tačiau didžiulėmis materialinėmis sąnaudomis ir dvasinėmis pastangomis siekiant praskleisti ateities šydą, dažnai tik susiduriama akis į akį su depresija. Tai ji yra didžiausias priešas ir griovėjas.
© Corbis/Scanpix
Tai ji verčia apsiblausti protą ir nebematyti ateities. Ji paralyžiuoja valią ir silpnina gyvenimo tonusą. Depresijos apimtas žmogus nebeįstengia naudotis slaptais savo talentais ir užkasa juos žemėn. Ne veltui krikščioniškoji tradicija nusiminimą vadina viena sunkiausių mirtinų nuodėmių. Vidinis depresijos apimto žmogaus pasaulis skendi tamsoje – rodos, ten neprasiskverbia joks saulės spindulėlis.

Polinkis į depresiją dažnai susijęs su tuo, kaip žmonės vertina laiką. Pirma, depresijos atsiradimas aiškinamas tuo, kad gerokai pervertinami nemalonumai, išgyvenami esamuoju laiku. Žinoma daug atvejų, kai žmonės baigdavo gyvenimą savižudybe tik todėl, kad pristigdavo kantrybės iškęsti nakties košmarą ir sulaukti ryto tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme.

Antra, depresija susijusi ir su polinkiu matyti savo praeitį tamsiomis spalvomis, per įžeidimų ir nemalonumų prizmę. Depresyvus žmogus ilgai negali užmiršti, kaip kadaise buvo išjuoktas, prisimena nesėkmes. Dėl to susiklosčius panašiai nemaloniai situacijai dabartyje gilioji jo atmintis vėl sukelia neigiamą reakciją bei nuostatą.

Savaime suprantama, depresyviam žmogui kelia baimę ne tik praeitis ar dabartis – jis neramiai laukia ir ateities. Tad depresiją galima apibūdinti kaip valios paralyžių ir tokį ateities foną, kuriame vyrauja neigiamos emocijos. Ne ateitis yra savaime bloga, bet blogas yra šis žmogus, kuriam joje ne vieta – daugmaž tokia yra depresyvaus žmogaus logika.

Depresija – užkrečiama būsena. Tereikia kam nors pasiduoti depresijai, ir netrukus tas pat ištinka kitus. Sunku atskirti, kuri depresija pirmesnė – visuotinė ar asmeninė. Šiandien daugelį nuolat apima depresyvi nuotaika – persiima ja siaučiant pasaulinei krizei. Įveikti visuotinę depresiją kiekvienas turi savyje, nes tik taip rasis teigiamas fonas didesnėms permainoms. Kaip ištrūkti iš šio užburto rato ir pagaliau išeiti iš depresijos labirinto, kuriame seniai blaškomės?

Be abejo, nereikia laukti, kol pasikeis bendra padėtis ir nerimą keliantys jausmai bei aplinkybės išnyks savaime, be kiekvieno mūsų pastangų. Įsisenėjusi depresija gali tapti chroniška. Bet kokia liga nugalima tik veikiant kryptingai. Pasidavus depresijai, užsnūdus dvasiai, ištižus valiai ji tik augs ir slėgs kaip juodas debesis. Tada jos atsikratyti reikės daug daugiau laiko nei iš pradžių. Tad geriau su depresija kovoti nuo pat pradžių ir įveikti, kai ji dar tik mezgasi.

Depresijos cikliškumas

Depresija nėra nuolatinis reiškinys. Ji lygintina su rudeniu, po kurio, nors ir ne iš karto, tačiau neišvengiamai vėl ateina pavasaris. Šitokį depresijos cikliškumą tikriausiai yra patyręs kone kiekvienas. Bet kartais ji reiškiasi kaip džiugus, neramus aktyvumas – tai maniakinė-depresinė psichozė.

Tokio ligonio išgyvenamas džiaugsmas neturi nieko bendra su harmoningos asmenybės jaučiamu tikru džiaugsmu. Maniakinis džiaugsmas – tai nuotaikų švytuoklės judesys į priešingą depresijos polių. Tačiau nuotaikų kaita būdinga net sveikiausiam žmogui.

Ar pamenate L.Tolstojaus frazę: visos laimingos šeimos laimingos vienodai, o kiekviena nelaiminga šeima nelaiminga savaip? Depresijos atveju tai reiškia, kad kiekviena depresija turi savo spalvų ir atspalvių, priklausančių nuo ją sukėlusių priežasčių, žmogaus būdo ir dvasinio lygio.

Stipri, darni, gerai save pažįstanti asmenybė lengvai nugalės depresiją, nors gyvenimo aplinkybės ją įvarytų į kampą. Silpnas, neharmoningas žmogus juodoje emocinėje duobėje gali tūnoti labai ilgai, laukdamas, kol tamsa savaime išsisklaidys ir laimingas atsitiktinumas jį ištrauks be jo pastangų ir valios. Jaunystėje depresija išgyvenama stipriau ir skaudžiau nei vyresniame amžiuje, bet ji baigiasi greičiau dėl jaunystės energijos.

Norint nugalėti polinkį į depresiją, pravartu žinoti, kokie yra depresijos lygiai. Tam būtina mintyse atsieti savo asmenį nuo neigiamų išgyvenimų ir vidiniu žvilgsniu tarsi iš šalies pažvelgti į juodą depresijos debesį. Įdėmiai žvelgdami pamatysite, kad psichologiniu požiūriu depresija – tai užtemimas, sopulys, valios susilpnėjimas.

Gilesnė depresija – tai gyvybinių jėgų netekimas, o pati giliausia – tai dvasinio ryšio su Aukščiausiuoju susilpnėjimas ar nutrūkimas. Žinoma, sunku suskirstyti savo depresiją į šiuos tris lygmenis – dažniausiai ji reiškiasi ir kaip skausmas, ir kaip užtemimas, ir kaip energijos netekimas, ir kaip Dievo artumos jausmo praradimas.

Įveikti depresiją, ypač gilią, nelengva, savarankiškai tai gali atlikti ne kiekvienas.

Depresija valdo tol, kol žmogus absoliutina jos galią, vertina jos įsibrovimą į sielą kaip amžiną. Tačiau depresija yra ciklinė: niekada nėra nekintama. Nuodugniai ištyrę savo dvasinę būseną pamatysite, kad jai būdingas nuotaikos svyravimas: ji tai kyla, tai krenta, nors aplinkiniai to galbūt nepastebi. Taip pat žinotina, kad depresiją sukėlusios aplinkybės yra nepastovios, atsitiktinės ir netrukus gali iš esmės pasikeisti.

Tad svarbiausia – nepersiimkite juoda, niūria nuotaika. Neleiskite jai užlieti vidinio pasaulio, kad čia neliktų amžinai. Atkakliai stebėdami depresiją mintyse sakykite: „Šitas jausmas – tai ne aš“, jis tik iliuzija ir išeis kaip atėjęs, jei jam nepasiduosiu. Tokia nuostata padės greičiau išvyti depresiją lauk.

Sekite savo nuotaiką

Mėginkite įžvelgti giliąsias depresijos priežastis. Paklauskite savęs: ar dėl šios priežasties turiu labai nusiminti? Nors ji atrodo rimta ir pateisinama, tačiau viskas priklauso tik nuo jūsų požiūrio. Tai jūs reaguojate į ją pernelyg rimtai ir tuo būdu padedate nemaloniems jausmams valdyti savo nuotaiką. Mintimis atsiribojęs nuo depresijos, nustojate ją penėti savo energija, dėl to ji ima silpti ir nebegali įsivyrauti.

Jeigu esate linkę pasiduoti depresijai ir ja persiimti, ją tik stiprinate. Kuo toliau bėkite nuo juodo depresijos debesies, pasirodžiusio horizonte. Ieškokite tokios vidinės erdvės, kurioje skleistųsi laisvė ir džiaugsmas, ir traukitės ten, kad nepasiektų depresija. Patikrinkite, ar jumyse šviečia vidinė saulė. Pažiūrėkite į ją, nusišypsokite ir pripildykite savo mintis šviesos, o širdį – džiaugsmo ar ramaus pasitikėjimo.

Atidžiai sekite savo nuotaiką. Stenkitės pastebėti net mažiausią tamsų debesėlį – neigiamą emociją ar prisiminimą, o gal įkyrią mintį, neduodančią ramybės. Jei depresyvios mintys ir jausmai vis stiprėja, imkitės valios priemonių, mintyse sakykite depresijai: „Neliesk manęs“, „Nesiartink“. Prisiminkite šį išminties perlą: „Palaimintos kliūtys – jų dėka augame.“

Galiausiai – mokykitės galvoti apie ateitį su džiaugsmu, nors dabartis tarsi nežada nieko gera. Teigiamas mąstymas padės įveikti prasidėjusią depresiją ar išvengti besiartinančios.

Kaip nusikratyti depresijos?

Atminkite, kad depresyvi būsena yra trumpalaikė. Kad ir kokia sudėtinga būtų situacija, kad ir kaip degintų skausmas, viskas per laiką praeina – net nepadėjus pastangų.

Įsivaizduokite depresiją kaip kažką, kas iš esmės yra nesugyvenama. Atsitverkite nuo depresijos įsivaizduojama siena, nematoma pertvara.

Mintyse atsiekite save nuo depresijos. Įsivaizduokite depresiją kaip tamsių debesų sieną, per kurią reikia pereiti, savyje nešant vidinę šviesą ir neleidžiant tamsai nustelbti šviesios nuotaikos.

Atminkite, kad depresija – užkrečiamas jausmas. Turbūt esate matęs žmonių, kurie vien savo būsena gali įtraukti aplinkinius į savo depresyvią jauseną. Išmokęs gintis nuo depresijos apsaugosite ir kitus, užkrėsite juos pakilia ar ramia savijauta.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Popiežius prabilo Lietuvai skaudžia tema: nukrečia šiurpas vien ištarus žodį Sibiras dalyvauja per 90 tūkst. žmonių, nuolat pildoma (611)

Daugiau kaip 100 tūkst. tikinčiųjų sekmadienio rytą susirinko į Kauno Santakos parką dalyvauti...

27-erių vilnietė ryžosi išvaizdos pokyčiams: įvertinkite, kaip atrodo prieš ir po (42)

Vilnietė Aistė pasiryžo išvaizdos pokyčiams – atsidavė į stilisto, vizažisto ir kirpėjo...

Netikėta priežastis, kodėl Kaune popiežius dėvėjo žalius drabužius (6)

Popiežiaus Pranciškaus vizito Lietuvoje viena svarbiausių ir džiaugsmingiausių dalių –...

Pamačiusi popiežių sutikusią mergaitę „Laisvės“ atlikėja Eurika Masytė feisbuke nerinko žodžių (46)

Nuo šeštadienio vyksta istorinė akimirka – į Lietuvą atvyko popiežius Pranciškus, kuris į...

Bene keisčiausiame mieste pasaulyje savaitgalis kainuoja tūkstančius (39)

Bemaž pusė tūkstančio už viešbučio kambarį, šimtai už įėjimą į pramogų parką, o jame...

Papildomos pensijos derlius – 3 atlyginimai per 5 metus (32)

Per pastaruosius penkerius metus beveik pusė dirbančiųjų sutaupė po tris vidutines mėnesio algas...

Telefonai kaista: skelbiama apie didžiulį emigrantų susidomėjimą grįžti į Lietuvą (837)

Teigiama, kad tarp Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančių lietuvių susidomėjimas grįžimu į...

Baltijos jūroje dingusių vyrų rasti nepavyko: paieška nutraukta išgelbėta mergina mirė ligoninėje (34)

Karinių jūrų pajėgų gelbėjimo ir koordinavimo centras sekmadienio rytą nutraukė dviejų...

Britanija piktinasi įžeidžiamu Tusko įrašu „Instagram“ apie May „Brexit“ planą (17)

Britų užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas (Džeremis Hantas) šeštadienį apkaltino Europos...

Apie audringą Grafininos ir jos vyro gyvenimą prabilo kaimynai ir pažįstami: abejonių dėl jų turtų kėlė viena detalė (41)

Buvusi „Olialia“ mergaitė Sandra Grafinina yra iki šiol ieškoma policijos – vieni teigia,...