Ar žinote, kokios yra labiausiai „šventinės“ ligos? Statistika byloja, kad šiuo periodu greitoji medicinos pagalba iškvietinėjama maždaug 2-3 kartus dažniau, paprastai dėl apsinuodijimų maistu ar alkoholiu bei dėl širdies veiklos sutrikimų.
© Corbis/Scanpix
Priežastys paprastos – nors ir džiaugsmingas, bet stiprus jaudulys, susijęs su šventinių renginių organizavimu ir tai, kad šiomis dienomis mes daugiau valgome (ir dažniausiai – riebų, sunkų maistą) bei geriame (alkoholinius gėrimus).

Nenuostabu, kad artėjant švenčių maratono finišui būname ne pačios geriausios formos. Kai kas sveikatą pasitaiso namuose esančiomis priemonėmis, o kai kam už linksmybes tenka „atsiskaityti“ ligoninės palatoje.

Kaip išgyventi žiemos atostogas be nuostolių ar bent jau su minimaliais nuostoliais organizmui? Žurnalo "Zdorovje" patarimai.

Šventė skrandžiui

Po bet kokių pasisėdėjimų prie stalo skrandyje juntamas sunkumas. Bet žiemos atostogos pagal pošventinių virškinimo trakto veiklos sutrikimų dažnumą viršija bet kokius žinomus rekordus.

Pagrindinė priežastis – tik besaikis valgymas. Dera prisiminti, kad sunkiausiai per švenčių sezoną dirbti tenka būtent skrandžiui ir kepenims. Dėl šventinio persirijimo gali paūmėti ar išsivystyti įvairiausios lėtinės ligos – net ir tokios, apie kurių egzistavimą žmogus iki tol ir neįtarė: gastrito, opaligės, cholecistito, hepatito, pankreatito.

Ką daryti?

Svarbiausia taisyklė – nepersivalgyti. Šventė lieka švente, bet sveikata visgi brangesnė. Prieš sėdantis už stalo (likus maždaug pusvalandžiui) galima išgerti preparatų, gerinančių virškinimą ir blokuojančių meteorizmą bei skrandžio rūgštingumo padidėjimą. Tačiau vartokite tokius vaistus tik išimtiniais atvejais, nepratinkite organizmo virškinti tik padedant vaistams – tai taip pat kenksminga.

Daug kas priklauso nuo to, iš kokių produktų pagaminti patiekalai. Atsisakykite tradicinių menkių kepenėlių ir silkės pataluose. Geriau pagaminkite lengvas salotas iš šviežių daržovių, vaisių ir žalumynų. Pagardinkite salotas natūraliu jogurtu ar neriebia grietine, citrinų ar granatų sultimis, prieskoniais.

Kai gyvenimo būdas ir taip nėra sveikas (stresai, didelis krūvis darbe, miego stoka), šventinis persivalgymas gali sukelti virškinimo problemas net ir tiems žmonėms, kurie paprastai tokių sutrikimų išvengia. Tai kaip gi vengti problemų?

Gastroenterologės patarimai

1. Vietoje sunkios riebios mėsos kaip karštą patiekalą geriau tiekti orkaitėje keptą žuvį. O mėsą rinkitės liesą, jos tiekite nedidelius kiekius. Žalumynus ir daržoves ant stalo neškite dideliais kiekiais – jie neutralizuoja riebalus ir palengvina virškinimo bei maisto įsisavinimo procesus.

2. Jei šventė visgi baigėsi apsunkusiu skrandžiu, nepakenks 2-3 iškrovos dienos. Dieta po švenčių labai svarbi ne tik žmonėms, sergantiems virškinimo trakto ar kepenų ligomis, bet ir sveikiems piliečiams. Į racioną būtinai įtraukite neriebių rūgusio pieno produktų – kefyrą ar varškę. Ir gerkite erškėtrožės vaisių nuovirą bei žolines arbatas – tokios gydomosios dietos teigiamą poveikį pajusite neprabėgus nė parai.

3. Stenkitės valgyti bent jau po nedaug. Jei visgi nesusilaikėte ir surijote daugiau nei reikėtų, po ranka gerai būtų turėti fermentinių preparatų, kuriuos gerai būtų išgerti iškart po gausaus valgymo, o ne kitą dieną.

4. Jei prasidėjo skausmai ir spazmai pilvo srityje, galima išgerti 1-2 „No-Spa“ tabletes. Teigiamai veiktų ir iškrovos diena – kuomet valgomas tik lengvas maistas ir nevartojamas alkoholis.

5. Alkoholio kiekis turi būti ribojamas – tai visiems žinoma tiesa. Be to, reikėtų atkreipti dėmesį ir į alkoholio kokybę – nekokybiški svaigieji gėrimai yra kur kas pavojingesni dėl toksiškų priemaišų. Žmonėms, sergantiems kepenų ligomis, alkoholis apskritai griežtai draudžiamas – nepriklausomai nuo jo kiekio ir stiprumo.

6. Jei prasidėjo lėtinės ligos paūmėjimas, reikia nedelsiant gydytis įprastiniais vaistais (spazmolitikais, fermentais, rūgštingumą mažinančiais), nelaukti būklės pablogėjimo, o jei jau reikalai pakrypo į labai nemalonią pusę – kreiptis į medikus.

Neverčiame per šventes tapti asketais bei atsisakyti dalyvavimo šventėje, bet išlaikyti balansą ir saikingumą yra labai svarbu.

Probleminiai simptomai

Kiekvienas nemalonus pošventinis simptomas, sukeltas konkretaus produkto ar jų derinio:

● Kartumo prieskonis burnoje gali byloti apie tulžies pūslės įtemptą veiklą. O tai reiškia, kad piktnaudžiavote riebiu maistu.

● Pilvo pūtimas gali būti sukeltas saldumynų, kreminių tortų ir šviežios duonos, taip pat veikia ir švieži kopūstai bei ankštinės daržovės.

● Skrandžio persipildymas ir pilvo skausmas – banalaus persirijimo požymis.

● Virškinimo sutrikimus provokuoja riebi kiauliena, aviena, rūkyta mėsa ir kiti sunkiai virškinami (dėl riebalų pertekliaus) produktai.

● Rėmuo, atpylimas ir skrandžio skausmas rodo, kad riebų ir saldų maistą gausiai užgėrinėjote angliarūgšte prisotintais gėrimais.

Pagirių sindromas

Apie tai, kad alkoholis yra klastingas skystis, žino kiekvienas, tačiau bešvenčiant daugelio žmonių budrumas šiuo atžvilgiu nuslopsta.

Medikų teigimu, „greitosios“ iškvietimų dėl apsinuodijimo alkoholiu dažnis per šventinį žiemos laikotarpį padidėja daugiau nei 2 kartus. Dauguma iškvietimų – „girti“, iškvietimo priežastis standartinė – „gėriau, pasidarė bloga“.

Pagrindinė priežastis

Pagirios, kitaip tariant, alkoholio šalinimosi iš organizmo laikotarpis (tiksliau, šio laikotarpio sunkumas) priklauso nuo:

a) vakar išgerto alkoholio kiekio; b) šalutinių sveikatos sutrikimų.

Jei žmogus dar serga pankreatitu, gastritu ar opalige, tai po didelio kiekio riebaus, kepto, rūkyto maisto, gausiai užpilto įvairiausiais alkoholiniais gėrimais, lėtinių susirgimų paūmėjimas yra neišvengiamas. Šio paūmėjimo derinys su alkoholine abstinencija gali sukelti sunkų sveikatos sutrikdymą.

Ką daryti?

Reikia pažymėti, kad į alkoholizmą nelinkusiems žmonėms neturėtų kilti problemų dėl nesaikingo alkoholio vartojimo. Blogiausiu atveju (kai išgeriama daugiau nei derėtų) – ryte juntami nestiprūs apsinuodijimo (būtent apsinuodijimo, o ne pagirių) alkoholiu simptomai. Tokio apsinuodijimo požymiai – kai nemalonu netgi žiūrėti į alkoholį, galimas pykinimas ir vėmimas. Tokiu atveju padės aktyvinta anglis, didelis skysčių kiekis (arbata su citrina, negazuotas mineralinis vanduo, šiek tiek raugintų kopūstų sunkos), ramybė ir miegas. Ir derėtų atsisakyti bet kokio riebaus maisto, kad nebūtų dirginamos kepenys ir kasa. Tiems, kurie geria retai ir prastai toleruoja alkoholį, rekomenduojama rinktis tik vieną svaigųjį gėrimą ir vartoti jį nedideliais kiekiais.

O kaip elgtis jei kuris nors iš artimųjų padaugino ir pasijuto blogai?

Narkologo patarimai

1. Sužinokite „greitosios“ iškvietimo numerį – skambinant iš mobiliojo telefono jis tikrai nebus „03“.

2. Brigados, kurių specializacija yra „užgėrimo pasekmių šalinimas namuose“ – ne panacėja. Apsinuodijimas alkoholiu – toks procesas, kuomet dažniausiai sunegalavusiam žmogui padėti galima tik stacionaro sąlygomis. Atvažiavusieji pas jus į namus „pagalbininkai“ jums padės tiek, kiek iš esmės galėtų padėti ir bet kuris namiškis: išplaus skrandį, sušvirkš gliukozės ir raminamųjų vaistų. Geriausia būtų kviestis paprastą „greitukę“. Medikas nedelsiant įvertins būklės sunkumą ir pateiks savo rekomendacijas.

3. Jei žmogus neteko sąmonės ir vemia, jei jis „retai kvėpuoja“, jei jo akių vyzdžiai susiaurėję ar atvirkščiai, smarkiai išsiplėtę, tai iki medikų atvykimo reikia pasistengti grąžinti ligoniui sąmoningumą – duoti pauostyti amonio chlorido, šia druska įtrinti smilkinius ir patrinti ausis. Jei žmogus atsipeikės, praplauti skrandį „restoraniniu“ metodu (2-3 l. vėsaus vandens bokalais, o vėliau sukelti vėmimą) ir duoti išgerti labai saldžios šiltos arbatos.

4. Įvairiausi vaistai nuo pagirių – ne išeitis. Kai kurie jų netgi gali sukelti panikos būsenas. Pagiringame organizme vyksta metaboliniam pakitimai, kurių negalima kompensuoti išgėrus vieną, dvi ar dešimt tablečių.

5. Niekada negerkite tuščiu skrandžiu. Neužgėrinėkite degtinės gazuotu vandeniu, nemaišykite jų. Geriau gerkite sultis (apelsinų, obuolių), nes juose esanti fruktozė padės aktyviau deginti alkoholį. Ir niekam nedera gerti kokteilių iš skardinių – jie labai lengvai geriasi, žaibiškai įsisavinami organizmo ir greitai apsunkina kepenų darbą, nes juose yra ne tik alkoholio, bet ir daug kitokių cheminių junginių bei modifikuoto cukraus.

6. Galvos skausmo galima išvengti, jei prieš taurelę suvalgysite mėsos ar žuvies užkandį.

7. Nedidelis kąsnelis sviesto ar šaukštas aliejaus prieš šventimą apsaugos jus nuo greito apgirtimo.

8. Jei kartu su alkoholine intoksikacija pajusite nerimą, pavojaus jausmą, tai išgerkite 30-40 sukatžolės arba valerijono šaknies ekstrakto lašų.

9. Stiprus troškulys po gero pašventimo aiškinamas tuo, kad alkoholis sutrikdo normalų organizmo skysčių-druskų balansą. Verta apsirūpinti nemažomis mineralinio vandens atsargomis – bent 1,5-2 l. prieš geriant vandenį iš butelio išleiskite angliarūgštę. Į mineralinį vandenį išspauskite citriną – vitaminas C pasižymi blaivinančiu poveikiu.

10. Išgertuvių metu laikykitės paprastų taisyklių: gerti reikia neskubant, po nedaug ir su pertraukomis. Ir kaip galima rečiau rūkyti. Rūkymas girtavimo metu sukelia sunkiausias pagirias.

Sunkumas širdies plote

Kasmet žiemos švenčių metu ir iškart po jų didžiuliam kiekiui žmonių tenka apsilankyti ligoninėje dėl lėtinių širdies ligų paūmėjimo, kurį sukelia nesaikingas alkoholio vartojimas. Šis reiškinys „pagerbtas“ pavadinant vieną iš širdies veiklos sutrikimų, kurį sukelia persivalgymo ir pergėrimo derinys – „šventinė širdis“. Nepaisant gražaus pavadinimo, šios būklės simptomai yra toli gražu ne šventiniai – pacientai su tokiais sutrikimais priskiriami rizikos grupei. Taip pat švenčių metu dažnai įvyksta hipertoninės krizės – greitosios medicinos pagalbos iškvietimų statistika yra bauginanti.

Pagrindinė priežastis

Bet koks šventinis renginys – tai emocinė įtampa, o nemažai moterų per šventes mėgsta ryžtis įvairiausiems didvyriškiems žygdarbiams – savarankiškai perstumdyti baldus ar iš parduotuvės vilkti sunkius krepšius. Netgi jaudulys dėl dovanų pirkimo ar šeimyninės išvykos organizavimas gali tapti širdies sprogimo detonatoriumi. Ir manantys, jog su šia problema susidurti gali tik bobutės, smarkiai klysta: aritmija, skausmai širdies plote ir spaudimo padidėjimas nutinka nemažam kiekiui moterų, kurios būna vos peržengusios 30 metų ribą, o jos dažniausiai dar per daug nesirūpina savo sveikata ir nežino, kas galėtų sukelti gniuždančius galvos skausmus, skausmą širdies plote ir „ratus“ priešais akis.

Ką daryti?

Žmonėms, anksčiau patyrusiems širdies ir kraujagyslių sistemos veiklos sutrikimus, per šventes derėtų būti itin atsargiems. Svarbu prisiminti, kad organizme viskas tarpusavy susiję – taigi, širdies ir kraujagyslių sistema taip pat nėra atskirta nuo organizmo. Pavyzdžiui, dujų išsiskyrimą skatinantys produktai, pūsdami žarnyną, šiek tiek slėgs plaučius ir širdį, o sergantiems širdies ir kraujotakos ligomis tai gali sukelti simptomų sustiprėjimą.

Taip pat dera prisiminti, kad iš produktų, naudojamų šventiniams patiekalams gaminti, reikėtų išbraukti majonezą. Jei turite problemų su širdimi, tai salotas geriausia būtų gardinti augaliniu aliejumi. Taip pat rekomenduojama iš meniu išbraukti keptą mėsą, kiaulieną, rūkytos mėsos patiekalus. Dar širdininkams nerekomenduojami krakmolingi vaisiai ir daržovės – bananai, bulvės. O šiek tiek alkoholio yra visai priimtina – širdininkams svarbu prisiminti, kad jiems alkoholio dozė yra 140 g sauso vyno arba 50 g konjako ar viskio. Tai – maždaug pusė standartinės stiklinės.

Ir prisiminkite nesudėtingas, bet būtinas profilaktikos taisykles.

Kardiologo patarimai

1. Per šventes stenkitės nepavargti, vienu metu nesigriebkite kelių darbų. Būtinai skirkite pakankamai laiko poilsiui.

2. Apribokite druskos kiekį. Nesaikingas druskos vartojimas sutrikdo vandens apykaitą, o tai gali sukelti arterinio kraujo spaudimo padidėjimą, širdies nepakankamumo paūmėjimą ir netgi sukelti insultą.

3. Pasistenkite kontroliuoti suvalgomo maisto tūrį ir kaloringumą – tai suteiks galimybę neperkrauti širdies.

4. Venkite patiekalų, kuriuose yra gyvulinių riebalų – jie blogina kraujagyslių būklę.

5. Mokykitės įveikti stresus, kurie mus nuolat kankina prieššventinės sumaišties metu. Pernelyg didelė įtampa, nusivylimas ar susierzinimas tik pablogins jūsų sveikatą, atims jėgas. Pasistenkite įtampos periodus kaitalioti su atpalaiduojančiomis procedūromis, kurios suteiks jums teigiamų emocijų ir padės pagerinti nuotaiką.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos (224)

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (248)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Naujausi reitingai: „valstiečiai“ susigrąžino lyderio pozicijas (180)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pagal populiarumą nežymiai aplenkė...

Vėl neišmiegojote? Jums padės vienas labai paprastas psichologinis triukas (19)

Kad ir kaip keistai tai skambėtų, žmonės šiais laikais yra vis labiau pavargę, bet vis sunkiau...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (31)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

NATO pareigūnas: JAV saugumui grėsmę kelia Trumpo pasisakymai (20)

Šalys, kurias Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas prieš kelias dienas...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais ir dar viena valanda baudos atnaujinta 06.53 val. (224)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Sveikos mitybos raciono karalius – kiaušinis: kuo jis mums naudingas

Mitybos specialistai teigia, kad joks kitas produktas neturi tokio organizmui reikalingų medžiagų...

Serbų žvaigždė NBA rungtynėse ramino kumščius į darbą paleidusį varžovą užlauždamas šiam kaklą

32 taškus pelnęs ir savo NBA sezono rekordą pagerinęs Evanas Fournier padėjo Orlando „Magic“...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (83)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...